Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sztuka sakralna: malarstwo, rzeźba i inne dzieła.
Autor Wiadomość
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Sztuka sakralna: malarstwo, rzeźba i inne dzieła.
Czy ktoś z was interesuje się sztuką sakralną? Może ktoś sam maluje lub rzeźbi. Moze kogoś zafascynowało jakaś sztuka malarska i moze się podzielić jakimiś fotkami lub podzieli się swoimi opiniami. Myślę, ze na tym forum znajdą się osoby, które interesują się taką sztuką.

Zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
20-10-2005 20:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
ja byłam dzis na peregrynacji ikony Matki Bożej Stolicy Mądrości... (Sedes Sapientiae)

[Obrazek: 04.jpg]


ikony to naprawdę ciekawa sprawa... tyle tresci...

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
20-10-2005 20:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
Wspaniała ikona Julio, od razu ją sobie zapisałem na dysku.
Mnie fascynują dzieła siostry Wendy Becket, są naprawdę piękne, nie wiem tylko czy znalazły sie na ścianach jakiegos kościoła.
Ale bardzo mnie urzekają freski i malowidła z Bazyliki św. Piotra w Rzymie, są naprawdę piękne. Jak tylko znajdę te fotki to je tutaj zamieszczę.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
20-10-2005 21:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
dla mnie szczególne są obrazy przedstawiające zwiastowanie śmierci Maryi (Duccio), zaśniecie Maryi (Mantegna) i pogrzeb Maryi (Duccio)

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
20-10-2005 21:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
O fajnie, że zamieściłaś obrazek, bo widziałam ikonę w Sercu, ale nie z bliska. Fakt ikony są bardzo ciekawe. Dużo symboliki, dużo treści.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
20-10-2005 21:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
Mnie się podobają obrazy Maryi z Jezusem w łonie. To jest dla mnie bardzo istotny szczegół, dlatego obrazy są dla mnie bardzo ciekawe.

Poszukam jeszcze takich fotek, może uda się coś znaleźć, bardzo ładne ikony maluje załozyciel drogi Neoakechumenalnej Kiko Arguello. Jego ikony także postaram się zamieśćić.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
20-10-2005 22:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Andr2ej Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 365
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
[Obrazek: madonna.jpg]

Tutaj znalazłem chyba wszystkie ikony Kiko Arguello
--> Kliknij Tu <--
----------------------------------------------------
Natomiast siostra Wendy Beckertt to chyba raczej pisze opracowania na temat malarstwa niż maluje.:?: W necie jest mase jej książek i ani jednego jej obrazka. #-o

[img]http://www.whippersnapperbooks.com/Merchant2/graphics/00000001/Wendy'sSaints300.jpg[/img]
----------------------------------------------------

Bóg jest mi?o?ci?

Je?eli z?o nie jest napi?tnowane rozzuchwala si?.
20-10-2005 23:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
Być może, ale mam tą książke i jest wspaniała, szczególnie obrazy, ale dowiem sie szczegółów co do jej działalności.

A ta ikona,którą zamieściłeś to chyba jest znana tym, którzy są na Drodze Neokatechumenalnej. Ja zamieszczę inne ikony, te które uważam za najlepsze, które namalował Kiko. Oto jedna z nich:

[Obrazek: Rodzina_kiko.jpg]



Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
21-10-2005 00:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Andr2ej Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 365
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
TOMASZ32 napisał(a):...moze(ktoś) się podzieli. jakimiś fotkami... Mnie się podobają obrazy Maryi z Jezusem w łonie. To jest dla mnie bardzo istotny szczegół, dlatego obrazy są dla mnie bardzo ciekawe.

Zamieszczam te które znalazłem. Uśmiech

[Obrazek: iko1.jpg]

Tu zbiór prawosławnych ikon --> kliknij Tu

[Obrazek: ikona.jpg]

[Obrazek: ikona.jpg]
[Obrazek: ikona_maryi.jpg][Obrazek: 040615kurelek_ikona.jpg]

[Obrazek: ikona.jpg]

[Obrazek: maryja1.jpg]

Tomaszu czy chcesz stworzyć w tym topiku galerię ikon ? Czy też można wklejać inne ładne obrazy i rysunki Maryi i Jezusa ?

Bóg jest mi?o?ci?

Je?eli z?o nie jest napi?tnowane rozzuchwala si?.
21-10-2005 03:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
Tu nie chodzi o galerię ikon, tu chodzi Andrzeju o sztukę sakralną ogólnie, czyli malarstwo, rzeźba, to wszytko co wiąże sie z taką sztuką: czyli malowidła, obrazy itp.
Faktem jest jednak, że ikony Kioko to jest malarstwo, może nie stosowane w Kościołach, ale także w obiektach, gdzie głoszone jest Słowo Boże.

Dzięki za tak wspaniałe fotki, są naprawdę rewelacyjne.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
23-10-2005 16:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
loukas Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 39
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
Male sprostowanie: ikon sie nie maluje, tylko pisze.

TYp ikony maryjnej z Jezusem nie na rekach ale na tle postaci Maryi (nie do konca w lonie) na Plathytera. Symbolizuje on prawde, ze MAryja nie tylko wychowala Jezusa, byla JEgo Matka, ale przede wszystkim nosila Go w swoim sercu (byl w NIej obecny przez cale Jej zycie).
Poza tym mamy znany wszystkim z Obrazu Jasnogorskiego typ nazywany Hodegetria czylli Wskazujaca droge (Jezus na rece, druga reka MAryja Go wskazuje) oraz bardziej intymny z Maryja tulaca Jezusa do policzka czyli Eleusa (zwana rowniez Umiljenje).

Co do typow ikon z Jezusem to na pewno sa 2:
Acheiropteryx (Nie reka uczyniony) najczesciej sama glowa na tle draperii podtrzymywanej przez anioly
Pantokrator (Wszechwladca) na tronie najczesciej na luku teczy.

Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, poniewa? beze Mnie nic nie mo?ecie uczyni?.
J 15,5
04-11-2005 12:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
NO Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 216
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
Cytat:Mnie fascynują dzieła siostry Wendy Becket, są naprawdę piękne, nie wiem tylko czy znalazły sie na ścianach jakiegos kościoła.

To siostra Wenda tworzy jakieś dzieła ??? Zawsze myślałem, że Ona opisuje tylko istniejące dzieła sakralne... W związku z tym sądzę, że większość z nich znalazła na ścianach "jakiegoś" kościoła...

Dzieł siostry Wendy Becket nigdy nie widziałem, a szkoda skoro są tak fascynujące...

Niech ?yje gen Wojtek J.
04-11-2005 13:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #13
 
Wendy to jakaś krewna Samuela Becketa?
08-11-2005 00:08
Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #14
 
NO napisał(a):
Cytat:Mnie fascynują dzieła siostry Wendy Becket, są naprawdę piękne, nie wiem tylko czy znalazły sie na ścianach jakiegos kościoła.

To siostra Wenda tworzy jakieś dzieła ??? Zawsze myślałem, że Ona opisuje tylko istniejące dzieła sakralne... W związku z tym sądzę, że większość z nich znalazła na ścianach "jakiegoś" kościoła...

Dzieł siostry Wendy Becket nigdy nie widziałem, a szkoda skoro są tak fascynujące...

Wiesz No,wypada chyba sprostować informację,a właściwie moją wypowiedź odnośnie siostry Wendy. Zapewne to kwestia mojej błędnej oceny. Andrzej już zwrócił na to uwagę,że ta siostra raczej opisuje obrazy niz je maluje. Tak więc przyznaję sie do błędu. Ale jeśli bym coś znalazł na jej temat w tej książce,którą przedstawił Andrzej i była by zawarta w niej informacja,że nie tylko opisuje,ale i coś maluje, to wtedy sprostuję swoją wypowiedź. Narazie mój błąd.

Nie wiem semper, czy ona jest jego krewną, moze to być zbieżnosć nazwisk.

Tak na marginesie odnośnie książki tej siostry: to chciałem ja sprzedać,ale teraz się jeszcze nad tym zastanawiam.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
08-11-2005 00:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Andr2ej Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 365
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #15
 
Znalazłem jeszcze taką ikone.

[Obrazek: advent.gif]

Nosi nazwę : Our Lady of the New Advent.
A właśnie rozpoczął się adwent. Uśmiech

Bóg jest mi?o?ci?

Je?eli z?o nie jest napi?tnowane rozzuchwala si?.
28-11-2005 01:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów