Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dyskusja nt - W CO WIERZYMY ?
Autor Wiadomość
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #61
 
Niektórych pozostałości pogaństwa nawet tysiąc lat chrystianizacji nie potrafiło wykorzenić (jak np. wiara w przesądy i zabobony Smutny )
Okrucieństwo ludzkie - udało się jedynie "ukryć" po blisko dwóch tysiącach lat chrystianizacji ... Smutny - i to tylko w świecie wyrosłym na Chrześcijaństwie.
A i tak okrucieństwo to zaczyna się pojawiać pod wpływem silnych impulsów (jak np. wojna) lub też wśród ludzi, którzy odeszli (lub odchodzą) od chrześcijańskich zasad ... Smutny
Kościół jest taki, jaki społeczeństwo wśród którego głosi swoje idee.
Sądy Inkwizycji - to zatem sądy przesiąknięte moralnością ludzi którzy są jedynie powolnie kształtowani przez chrześcijaństwo - na które ogromny wpływ mieli i tak "lokalni władcy" roszczący sobie prawo do mieszania się w sprawy Kościoła ...
Ustanawiający własnych kandydatów na Papieży - bądź też obalający Papieży ...
A sądy Inkwizycji - nawet pomimo tego – i tak nie były żadnym "widowiskiem" - lecz sądami niejednokrotnie o wiele bardziej sprawiedliwymi od sądów ówczesnych czasów (patrz temat o Inkwizycji). Te ok 37 000 ofiar na przestrzeni ok. 600 lat to dużo czy mało :coo: zapewne - o 37 000 za dużo ...
Od tego "rachunku" należałoby jednak odliczyć te osób, które miały o wiele bardziej sprawiedliwy proces od tego, jaki mieli "zagwarantowany" w "sądzie cywilnym" ...
Dodajmy - w sądach Inkwizycji tortury stosowano stosunkowo rzadko - jeszcze rzadziej karano śmiercią ... W przeciwieństwie do "sądów cywilnych" ...

Wystarczyło jednak tylko "małe odejście" od chrześcijaństwa (jak np. "rewolucję francuską" czy też "październikową" - i już z powrotem powraca terror i okrucieństwo na masową skalę ... O wiele bardziej przerastającą jakiekolwiek okrucieństwa wieków poprzednich ... Smutny
Nie, Semper - mylisz się pisząc o tym, kto rzekomo "doradzał" Stalinowi ...
Torquemada to niewinny baranek w porównaniu z "jakobinami" lub prawem ustanowionym przez cesarza Karola V (Constitutio Criminalis Carolina ).
To nie "Torquemada "radził" Stalinowi - lecz postępował on (Stalin) według sprawdzonych "wzorców" - Cesarstwa Niemieckiego oraz "rewolucji francuskiej" ...
Dodajmy - wzorców zaniechanych w cywilizowanym świecie blisko (lub ponad) sto lat wcześniej ...

I jeszcze jedno, Semper ...
Zamiast wymigiwać się jakąś dawno nie istniejącą "wystawą" - proszę o podanie konkretnych dowodów ze współczesnych materiałów na poparcie rzuconej przez siebie tezy (rzekomego błogosławieństwa papieskiego dla wermachtu) - wraz z podaniem okoliczności w jakich to miało nastąpić ...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
30-10-2005 18:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ziobro Adama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 378
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #62
 
ddv napisał(a):
semper_malus napisał(a):
ddv napisał(a):Sekty są odejściem od rzeczywistego nurtu religii - to pojmowanie Wiary niejako "na własną rękę"

Wolno tak robić.
Tak twierdzisz ...
A rozejrzyj się choćby w "prawie cywlinym"...
Przecież - podrabianie wrobów jest ścigane z mocy prawa ...
Dlaczego zatem uważasz, że "wolno tak robić" w stosunku do religii :coo:
No no .. widzę, że niektórzy katolicy traktują wiarę jak towar, który podlega ochronie prawnej. Może zgłosisz to do urzędu patentowego ? Wtedy faktycznie wiara w Boga będzie wyłączną własnością katolików i będziesz mógł spać spokojnie, bez obawy, że jakiś "sekciarz" zapuka do twoich drzwi.

ddv napisał(a):Ponadto - religia (obojętnie jaka - np. Chrzescijaństwo, Islam czy Judaizm) stanowi pewien określony nurt, przemyślany wzorzec postępowania. W ramach tego "nurtu" są jeszcze okreslone Wyznania - bardziej dostosowane do Wierzących od ścisłego nurtu Religii.
No i wiemy już skąd się wzięłą religia katolicka - została wymyślona (przemyślana).

ddv napisał(a):Dlaczego ktoś więc chce odchodzić jeszcze dalej od tego przemyślanego modelu postepowania :coo:
Nie wiem dlaczego zadajesz to pytanie ... skoro, jak piszesz, religia została "przemyślana", to dlaczego nie może być "przemyślana" jeszcze lepiej, bardziej, mocniej ?

ddv napisał(a):Najczęsciej kieruje się własnym interesem (często - zupełnie odmiennym od tego, który prezentuje "główny nurt" religii") - i to główny powód do tego, ze praktycznie dla każdej Religii pojęcie sekty jest pojęciem pejoratywnym.
Phi, też mi odkrycie .. KAŻDA religia kieruje się "własnym interesem".

ddv napisał(a):
semper_malus napisał(a):Ale np Dominikańskie centrum(blablabla) szerzy atmosferę strachu. Po za tym uznawanie byydyzmy za sektę jest dowodem pełnej pychy ignprancji.
Dominikanie z portalu "sekty.net" opierają się na sprawdzonych i możliwie jak najbardziej wiarygodnych materiałach.
Jeżeli zatem z tych materiałów "bije" strach ... :coo:
No cóz - widocznie te materiały mówią same za siebie ... :x
Nieprawda. Strach wywołuje brak obiektywizmu i wiele nieścisłości (delikatnie mówiąc) jakie zawierają materiały publikowane przez "Dominikanów od sekt".

Always Look on the Bright Side of Life
03-11-2005 11:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #63
 
ziobro Adama napisał(a):No no .. widzę, że niektórzy katolicy traktują wiarę jak towar, który podlega ochronie prawnej. Może zgłosisz to do urzędu patentowego ? Wtedy faktycznie wiara w Boga będzie wyłączną własnością katolików i będziesz mógł spać spokojnie, bez obawy, że jakiś "sekciarz" zapuka do twoich drzwi.
Proszę - nie zapominaj o tym, że Katolicyzm to Wyznanie będące bezpośrednim i niezmiennym nurtem Chrześcijaństwa - głoszonej niezależnie od czasów w jakich jest głoszona - strzeże tzw. Tradycja" i "Magisterium" Kościoła.
I nie dochodzi u nas do żadnych odstępstw od prawd, które wypaczałyby sens Wiary, sensu nauczania Chrystusa ...
Czego niestety, ale nie mózna powiedzieć zawsze o innych Wyznaniach w ramach Chrzęscijaństwa - a zupełnie nie da się tego powiedzieć o "nauczaniu" sekt ... :cry:
Nieprawda. Strach wywołuje brak obiektywizmu i wiele nieścisłości (delikatnie mówiąc) jakie zawierają materiały publikowane przez "Dominikanów od sekt".
Wiesz - jak do tej pory widziałem kilka zarzutów o "niebiektywizm" i tak dalej -w podobnym stylu ze strony - szczególnie sekt wobec tego Portalu.
Tylko - za chiny nie widziałem żadnego materiału, w którym ktoś w logiczny sposób byłby w stanie podważyć te materiały ...
Niestety - łatwo mówić o "
ziobro Adama napisał(a):brak obiektywizmu i wiele nieścisłości
ze strony Portalu sekty.net- a niemozliwe okazuje się logiczne uzasadnienie tego zdania ...
To mówi samo za siebie...

[ Dodano: Nie 06 Lis, 2005 ]
Ups Smutny
Źle wkleiłem w poście cytat
ziobro Adama napisał(a):Nieprawda. Strach wywołuje brak obiektywizmu i wiele nieścisłości (delikatnie mówiąc) jakie zawierają materiały publikowane przez "Dominikanów od sekt".
- za co przepraszam.

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
06-11-2005 18:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ziobro Adama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 378
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #64
 
ddv napisał(a):Proszę - nie zapominaj o tym, że Katolicyzm to Wyznanie będące bezpośrednim i niezmiennym nurtem Chrześcijaństwa - głoszonej niezależnie od czasów w jakich jest głoszona - strzeże tzw. Tradycja" i "Magisterium" Kościoła.
I nie dochodzi u nas do żadnych odstępstw od prawd, które wypaczałyby sens Wiary, sensu nauczania Chrystusa ...
O ile nie mam wątpliwości, że katolicyzm to bezpośrednia kontynuacja Chrześcijaństwa, o tyle nie mogę się zgodzić, że "niezmienna". Wiele różni katolicyzm od wiary pierwszych chrześcijan.

ddv napisał(a):Czego niestety, ale nie mózna powiedzieć zawsze o innych Wyznaniach w ramach Chrzęscijaństwa
Ciekawe co na te słowa powiedziałby prawosławny .... Uśmiech

ddv napisał(a):- a zupełnie nie da się tego powiedzieć o "nauczaniu" sekt ... :cry:
A to jest wrzucanie wszystkich do jedenego worka, na podstawie subiektywnego sądu.

ddv napisał(a):Wiesz - jak do tej pory widziałem kilka zarzutów o "niebiektywizm" i tak dalej -w podobnym stylu ze strony - szczególnie sekt wobec tego Portalu.
Pomyśl logicznie - jesli kłamię na temat pana X, to pani Y raczej nie będzie się do tego odnosić, bo ma to w nosie. Za to pan X moze czuć się urażony.

ddv napisał(a):Tylko - za chiny nie widziałem żadnego materiału, w którym ktoś w logiczny sposób byłby w stanie podważyć te materiały ...
Niczego nie trzeba logicznie uzasadniać. Przekłamania są w najprostszych faktach, które są do sprawdzenia. Niestety mało komu chce się sięgać do źródeł informacji. łatwiej jest wierzyć w "nieomylność" dominikańskiego portalu.

Always Look on the Bright Side of Life
07-11-2005 12:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #65
 
Jeżeli ktoś twierdzi że - rzekomo - "przekłamania sa" - a nie potrafi tego uzasadnić - to najwyraźniej wydaje mu się że są takie przekłamania ...
Dość oczywiste, chyba :coo:
Każdy bowiem logicznie myślący człowiek -jest w stanie w logiczny sposób uzasadnić swoje zdanie ...
Chyba - że tylko mu się tak a nie inaczej wydaje - lub też celowo sieje ferment ... :?
ziobro Adama napisał(a):O ile nie mam wątpliwości, że katolicyzm to bezpośrednia kontynuacja Chrześcijaństwa, o tyle nie mogę się zgodzić, że "niezmienna". Wiele różni katolicyzm od wiary pierwszych chrześcijan.
Zmieniają się czasy, w jakich nauczanie jest głoszone - zmienia się również mentalność ludzka.
O ile bowiem Bóg wyraźnie nakazuje
- Nie zabijaj
O tyle Przykazanie to - powiedzmy - w wiekach średnich lub w czasie wojny - zupełnie było nie do przyjęcia przez mentalność ludzi tamtych czasów.
Zatem - katolicyzm zakłada powolną ewolucja do tego, co napisano w Piśmie.
Spójrz choćby na nauczanie obecne Kościoła - Treść, sedno, nauczania Kościoła pozostaje niezmienne - odrzuca się te formy nauczania, które nie mają obecnie zastosowania.
Zaznaczam - zmienia się jedynie formę "zewnętrzną" - ale sedno cały czas pozostaje bez zmian.
ziobro Adama napisał(a):Ciekawe co na te słowa powiedziałby prawosławny ....
Uznajemy, że Prawosławie to "drugie płuco" Chrześcijaństwa - zauważ tylko, że Katolicyzm nie jest podzielony na mniejsze "odłamy" - jak wśród Prawosławnych ...

A Chrystus powiedział wyraźnie:
"Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą."
Mt 16:18 BT
A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci? Odpowiedział Mu: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego: Paś baranki moje.
"I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie? Odparł Mu: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego: Paś owce moje."

J 21:15-16 BT
oraz:
"Powstanie wielu fałszywych proroków i wielu w błąd wprowadzą;"
a ponieważ wzmoże się nieprawość, oziębnie miłość wielu. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony.

Mt 24:11 - 13 BT

Zatem - wiele wskzuje na to, że ci, którzy "na własną rękę" uzurpują sobie mozliwośc interpretacji Pisma Poza Kościołem - są po prostu owymi "fałszywymi prorokami" ...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
11-11-2005 12:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #66
 
Nie bardzo wiedziałam do którego tematu to wkleić, bo po trochu w każdym o tym rozmawialiśmy. Wklejam więc tutaj. Ciekawy artykuł pt. "Wiaromierz" Oczko

http://jezus.com.pl/index.php?option=com...&Itemid=48

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
12-12-2005 20:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
NO Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 216
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #67
 
Cytat:- Nie zabijaj
O tyle Przykazanie to - powiedzmy - w wiekach średnich lub w czasie wojny - zupełnie było nie do przyjęcia przez mentalność ludzi tamtych czasów.
Zatem - katolicyzm zakłada powolną ewolucja do tego, co napisano w Piśmie.

Jestem trochę innego zdania. Ja jednak jestem skłonny przypuszczać, że przykazania są jednak do bezwzględnego przestrzegania "od zaraz". Raczej trudno mi uwierzyć, że Bóg chciał jakiejś ewolucji w sprawie zabójstw... Że co ? Kiedyś zabijałem 2 osoby dziennie, teraz po jednej a w przyszłości mam zaprzestać mordowania i w ten sposób ewolucyjnie zrealizować Boży Plan ???

Cytat:Treść, sedno, nauczania Kościoła pozostaje niezmienne - odrzuca się te formy nauczania, które nie mają obecnie zastosowania.

To znaczy co niby się odrzuca teraz z nauczania KK ???

Cytat:Uznajemy, że Prawosławie to "drugie płuco" Chrześcijaństwa - zauważ tylko, że Katolicyzm nie jest podzielony na mniejsze "odłamy" - jak wśród Prawosławnych ...

Na jakie to odłamy jest podzielony (bardziej moim zdaniem ortodoksyjny) Kościół Prawosławny ??? Ma on po prostu inną strukturę - jest kościołem autokefalicznym.

Na takiej samej zasadzie można próbować wskazywać na podziały w Kościele Katolickim...

Cytat:O tyle Przykazanie to - powiedzmy - w wiekach średnich lub w czasie wojny - zupełnie było nie do przyjęcia przez mentalność ludzi tamtych czasów.

Trochę ryzykowne jest twierdzić, że dla ludzi w czasie wojny (np. Powstańców Warszawskich w czasie II Wojny Światowej) nie do przyjęcia były Boskie Przykazania w tym to jedno z ważniejszych: " ... Nie zabijaj ... "

Świadczyłoby to o tym, że uczestnicy Powstania Warszawskiego (na przykład) to jacyś wyzbyci zasad degeneraci, a tak przecież nie było.

Równie ostrożny byłbym z krytyką wieków średnich. Ja na przykład wcale nie uważam, żeby tzw. postęp, który obserwujemy od tamtych casów niósł w sobie aż tyle pozytywnego ładunku, by móc otwarcie krytykować całe średniowiecze, jako okres w którym nie obowiązywały Boskie Przykazania.

Niech ?yje gen Wojtek J.
13-12-2005 10:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #68
 
Skoro Watykan jest taki bez winy i skazy (jak tu piszą co bardziej zywi fanatycy) - nich publicznie udostepni swoje archiwa - skoro sa niewinni nie mają nic do stracenia. Proste a jakie logiczne.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
13-12-2005 13:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów