Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytanie odnosnie parafian
Autor Wiadomość
Lewiatan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 437
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Pytanie odnosnie parafian
Mam pytanie czy ktos mi moze wyjasnic kwestje tłumaczenia łacinskiego słowa Parafia i parafianin ??
24-10-2005 21:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Że co chcesz :?: Co znaczy po łacinie słowa parafia :?: Jak tak to nie ma takiego w słowniku Język
30-10-2005 20:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lewiatan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 437
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
CHCIAL BYM DOWIEDZIEC SIE CO OSNACZA SLOWO PARAFIANIN I PARAFIA TŁUMACZENIE
02-11-2005 16:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gonzo Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,042
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
w wilkipedi jest tak to wyjasnione:
Parafia
niestety co do slowa parafianin nie moglem nigdzie tego znalesc Smutny
02-11-2005 16:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
Parafianina chyba nie ma co tłumaczyć, bo jest to pochodna słowa parafia dla określenia członka parafii. Tak jak grzech => grzesznik. A o pochodzeniu parafii postaram się czegoś poszukać.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
02-11-2005 17:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lewiatan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 437
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
Dokładnie chodzi mi o to co jest napisane w wikepedi

"Inne znaczenia
Parafia to również odpowiednik hrabstwa w stanie Luizjana w USA. Parafia dosłownie znaczy zascianek a słowo parafianin ciemny"

Jak mam to rozumiec. Bo jesli nazywa mie sie ciemniakiem to mnie sie tak traktuje czyzby KK traktowalo wszyskich swieckich jako ciemnote z zascianka ???????????
04-11-2005 22:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gonzo Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,042
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
Lewiatan napisał(a):Dokładnie chodzi mi o to co jest napisane w wikepedi

"Inne znaczenia
Parafia to również odpowiednik hrabstwa w stanie Luizjana w USA. Parafia dosłownie znaczy zascianek a słowo parafianin ciemny"

Jak mam to rozumiec. Bo jesli nazywa mie sie ciemniakiem to mnie sie tak traktuje czyzby KK traktowalo wszyskich swieckich jako ciemnote z zascianka ???????????

Wikipedia napisał(a):Parafia to podstawowy element organizacji terytorialnej Kościoła rzymskokatolickiego i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Według koncepcji teologicznych parafia to przede wszystkim określona wspólnota wiernych. Zwierzchnikiem parafii jest proboszcz, któremu mogą pomagać m.in. księża sufragani, kapelani, wikariusze. Centralnym ośrodkiem życia parafii jest kościół parafialny(farny). W niektórych krajach parafia jest także jednostką podziału administracyjnego.

Powstanie instytucji parafii wiąże się z rozprzestrzenieniem chrześcijaństwa na tereny wiejskie. W Średniowiecznej Polsce parafie obejmowały kilka lub kilkanaście wsi. Były one powiązane z własnością ziemską: właściciel, zazwyczaj świecki, utrzymywał patronat nad kościołami co dawało mu prawo przedstawiania kandydata na plebanię (od XII w. proboszcza określano terminem "pleban" - od łac. plebanus). Wierni w parafiach byli zobowiązani do ponoszenia różnych świadczeń tj. dziesięcina czy świętopietrze. W parafiach powstawały czasem konfraternie wiernych, zajmujące się dobroczynnością, pokutą i modlitwą, a nawet zarządzaniem majątkiem parafii (tzw. warsztaty).

W Średniowieczu parafie wypełniały wielorakie funkcje. W Polsce od XIII w. przy zamożniejszych parafiach zaczęły powstawać podstawowe szkoły parafialne, a w miastach także szpitale. W wielu krajach parafie były też traktowane jako najniższy szczebel administracji państwowej (W Polsce podział na parafie wyrugował wcześniejszy podział administracyjny na opola).

Szacuje się, że w 1200 r. w dzisiejszych granicach Polski istniało już ok. 1000 parafii. 300 lat później było ich już niemal sześciokrotnie więcej. Według pallotyńskiego Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w poł. 2003 r. w Polsce istniało ok. 10.050 parafii katolickich (w tym parafie zakonne).
[Edytuj]

Inne znaczenia

Parafia to również odpowiednik hrabstwa w stanie Luizjana w USA.
ja tam nic o zasciankach nie widzialem a pozatym nalezy odbierac interpretacje odpowiednia gdyz my to interpretujemy w stosunku dop KK jak bysmy mieli brac znaczenie slow sprzed ilus tam lat to pewnie teraz same dziwactwa by byly wiec parafinanin wg mnie to czlonek parafii i nic w tym ublizajacego nie widze Uśmiech
04-11-2005 22:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Dokładnie, słowa z minionych wieków tracą na swym własciwym znaczeniu i przybierają nowe. Lewiatan zobacz sobie jak mocno się zmieniło słowo KIEP w ciągu iluśset lat :mrgreen: Jakie miało kiedyś znaczenie, a jakie ma teraz. Bo jeśli powiem, że jesteś kiep, to nie mam przecież na myśli tego, co kiedyś to znaczyło ;P :hahaha:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
04-11-2005 23:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lewiatan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 437
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
tak se tlumacz parafianinie
no faktycznie juz niema lae jak przedchwila bylem to widzialem i zkopiowalem
04-11-2005 23:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
Jak ktoś chce to nawet na upartego znajdzie coś nie tak w słowie miłość, byle uczepić się czegoś, co się nienawidzi.
Aż tak nagorliwa jak Lewiatan to nie jestem i nie doszukuje się takich pierdół. :krzywy:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
04-11-2005 23:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lewiatan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 437
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
A oto moj numer konta 35 1240 4009 1111 0000 4492 6706 z dopiskiem na leczenie Lewiatana

A wracajac do tematu to niewydaje mi sie pierdola fakt nazywania rzeczy po imieniu. Nazwa odzwierciedla podejscieksiezy i całej hierarhi kk do zwykłych ludzi weszło ono w zycie w sredniowieczu i do dzisiejszych czasuw pokutuje tym ze nadal ksieza uwazaja sie za lepszych i mondrzejszych zreszta 5 lat czy 6 seminariow faktycznie krztalci ich na modrzejszych od przecietnego człowieka pod wieloma wzgledami. przeciesz ucza ich tam jak manipulowac ta cala ciemnota
05-11-2005 15:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #12
 
Lewiatan, ostatni raz Cię proszę, żebyś przestał chrzanić tak bezmyślne głupoty, bo nie wiesz jak jest w rzeczywistości ( co widać, nie trzeba udowadniać ) i nie masz ŻADNYCH podstaw aby tak twierdzić. Więc zacznij pisać coś co jest zgodne z prawdą, a nie opierasz sie na fałszerstwach i własnym widzi mi się. Widzisz to, co chcesz widzieć, ale to nie znaczy, że my mamy to czytać, bo takie bzdury nawet nie nadają się po prostu na dyskusję.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
05-11-2005 20:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lewiatan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 437
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
jezeli mniemam to moge wyglaszac tu swoje poglady ale widze ze jak brak ci argumetow to zchodzisz do ostrzezen. Zachowanie godne katolika. Na twoje zyczenie juz nic tu nie napisze PARAFIANKO
06-11-2005 19:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
Nie brak mi argumentów, ale nie dyskutuję na prostackie, niczym nie pokryte zarzuty.
Wybacz, jestem najwidoczniej za ciemna przy Twojej olśniewającej inteligencji :lol2:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
06-11-2005 19:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zygmunt Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 271
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #15
Re: Pytanie odnosnie parafian
Lewiatan napisał(a):Mam pytanie czy ktos mi moze wyjasnic kwestje tłumaczenia łacinskiego słowa Parafia i parafianin ??

Czy moglbym dowiedziec sie jakie motywy kieruja twoja ciekawoscia ??

O Krwi i Wodo, ktoras wytrysnela z Serca Jezusowego jako Zdroj Milosierdzia dla nas ufam Tobie

[Obrazek: Faustina.jpg]
07-11-2005 04:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów