Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Grzechy - PYCHA
Autor Wiadomość
Andr2ej Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 365
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Grzechy - PYCHA
Gdy wyliczamy grzechy główne to pierwszym z nich jest pycha. Dlaczego ? Ponieważ pycha jest początkiem każdego innego grzechu. Dlaczego anioł światłości stał się szatanem ? - przez pyche. Pierwszy grzech człowieka ? - pycha.

Współczesnemu człowiekowi trudno w swoim zachowaniu dostrzegać ten grzech. Jak każdy inny trudno jest ustalić granice kiedy moje postępowanie jest pyszne a kiedy nie.

Każdy powie pycha to wywyższanie się ponad innymi ale czy tylko ? Często pyche można odszukać w sobie kiedy nie odnajdujemy w sobie pokory. Jeżli w naszym zachowaniu brak pokory najczęściej jest to pycha. Pycha nie pozwala stanąć w prawdzie o sobie tylko będąc pokornym jest to możliwe.

Pycha często wyraża się w pogardzie drugim człowiekiem, bo stawiamy siebie ponad nim. Kiedy z kogoś kpimy, szydzimy czy naśmiewamy się dalecy jesteśmy od miłości a o wiele bliżej nienawiści. :-k Oczywiście należy pięknować zło i głupote ale nie wolno nam szydzić z konkretnego człownieka. :!:

Co o tym wszystkim sądzicie ?

Bóg jest mi?o?ci?

Je?eli z?o nie jest napi?tnowane rozzuchwala si?.
26-10-2005 14:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
msg Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,107
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
Cóż mogę powiedzieć - w sumie całkiem niedawno usłyszalem rozważania na temat "dlaczego pycha jest pierwszym grzechem głownym". Dopiero wtedy tak naprawde uświadomiłem sobie, że faktycznie, wszystko co złe zaczyna się właśnie tutaj.

Nie ga? dopóki nie zbadasz, najpierw si? zastanów, a potem czy? wyrzuty,
Nie odpowiadaj, dopóki nie wys?uchasz, a w ?rodek s?ów nie wpadaj,
Nie wad? si? o rzecz, która ci nie jest konieczna, i nie mieszaj si? do sporu grzeszników!
Dziecko, nie bierz na siebie zbyt wielu spraw, bo je?li b?dziesz je mno?y?, nie b?dziesz bez winy.
I cho?by? p?dzi?, nie dop?dzisz, a uciekaj?c, nie umkniesz.

[Syr 11, 7-10]
26-10-2005 15:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
Ja widzę,że bardzo trudno stanąć w prawdzie o sobie, ale często jednak widzę,że ta pycha mi towarzyszy prawie przez cały czas.
I chyba przez nią moje życie jest niszczone, ona wprowadza mnie w inne poważniejsze grzechy, niszczy także moje życie rodzinne.
Nie dziwię się więc,że pycha jest na pierwszym miejscu jako grzech, bo od niej rzeczywiście birą się inne grzechy.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
26-10-2005 16:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #4
 
Ja mam z tym prawdziwy kłopot, ale w innym sensie, raczej jestem uczulona na tym punkcie i moje kłopoty z pychą to raczej kłopoty ze skrupulanctwem.

Aż w końcu mój spowiednik mi musiał tłumaczyć, że powinno się znać swoją wartość i jej nie zaniżać, bo to, co ja uważałam za pyche, było jego zdaniem tylko w sumie w miarę obiektywną oceną umiejętości czy zachowań. A ja w końcu uważałam, że każde pomyślenir o sobie dobrze jest rodzajem pychy :twisted: . Ze skrajności w skrajność :/

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
26-10-2005 22:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
Ja wogóle nie do końca rozumiem czym jest ten grzech :roll:

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
26-10-2005 23:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Andr2ej Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 365
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
Harpoon napisał(a):Ja wogóle nie do końca rozumiem czym jest ten grzech :roll:

No ale czego nie rozumiesz ? Rozwiń swoją wypowiedź. Czy to co napisałem we wstępie jest dla Ciebie niezrozumiałe :?:

Bóg jest mi?o?ci?

Je?eli z?o nie jest napi?tnowane rozzuchwala si?.
29-10-2005 15:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #7
 
Harpoon napisał(a):Ja wogóle nie do końca rozumiem czym jest ten grzech


Przedstaw to może sobie w formie fałszywej dumy i bardzo osterj arogancji.
29-10-2005 18:17
Odpowiedz cytując ten post
meta Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 287
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
Harpoon napisał(a):Ja wogóle nie do końca rozumiem czym jest ten grzech :roll:
np. jeżeli wpadamy w gniew albo zgorzknienie, gdy się usprawiedliwiamy, a nie chcemy cierpliwie wysłuchać wypowiedzi do końca - od razu się bronimy, gdy nie uznajemy i nie rozważamy wielkości Boga, gdy nie uznajemy żadnego autorytetu, gdy chcemy być totalnie niezależni, gdy upieramy się przy swoim zdaniu bez sensu czy potrzeby, gdy sami dla siebie jesteśmy najważniejszą osobą na świecie..................>>>szkoła pokory

_________________

[ Komentarz dodany przez: msg: Sob 25 Mar, 2006 22:57 ]
poprawiłem link, ponieważ wyskakiwał błąd 404, czyli brak strony
25-03-2006 21:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ela Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 705
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
Annnika napisał(a):co ja uważałam za pyche, było jego zdaniem tylko w sumie w miarę obiektywną oceną umiejętości czy zachowań. A ja w końcu uważałam, że każde pomyślenir o sobie dobrze jest rodzajem pychy . Ze skrajności w skrajność

Ja tez mam z tym problem. Czasami jestem skolowana, w srodowisku w ktorym zyje musisz o sobie mowic dobrze i uwazac sie za np: bardzo dobra w pracy itp...
Czesto mysle ze juz nie wiem co to jest pycha.

Prosimy Ci?, Panie Bo?e, niech w niebie wspiera nas modlitwa twojej m?czennicy Pauliny, aby zawsze wspomaga?o nas or?downictwo tej, któr? na ziemi otaczamy wielk? czci?. Amen.
26-03-2006 02:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meta Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 287
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
:o fałszywa skromność, to też byłby chyba rodzaj pychy/braku pokory, takiego zakamuflowanego Oczko

"16. Każde dobro w tobie to dar Boga.

Ważnym aspektem pokory jest wdzięczność, a istotnym elementem wdzięczności - uznanie źródła wszelkiego dobra, a więc uznanie Boga, od którego pochodzi wszystko, co dobre. Św. Paweł pyta: "Cóż masz, czego byś nie otrzymał?" (1 Kor 4, 7). Na pewno dużo zależy od współpracy człowieka, ale bez łaski Bożej nie jesteśmy w stanie dobrze żyć i działać. Trzeba przypominać sobie o tej prawdzie - nie po to, aby przygnębiać człowieka, ale aby obronić go przed pychą i zarozumiałością. Przez wdzięczność przygotowujemy się do otrzymania większej łaski i głębszego dobra. Wdzięczność jest owocem pokory, a ta umacnia się przez wdzięczność. Kto wie i uznaje, że wszystko, co dobre, otrzymał, jest bardziej gotowy, by się tym dzielić i pomagać wszędzie tam, gdzie to jest możliwe. Wdzięczny człowiek wie, że wszystko, co otrzymał od Boga, zostało mu dane, aby przekazywał, aby pomnażał przez dzielenie się, aby zachowywał przez rozdawanie, ponieważ w Królestwie Bożym posiada cokolwiek tylko ten, kto daje: aby mieć miłość, trzeba ją podarowywać."


>>>szkoła pokory

_________________
26-03-2006 22:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Iwona Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 49
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
Pycha żywota , to najgrozniejsze zródło , z którego wypływa wiele wad. Pycha potrafi budzić nieumiarkowane pragnienia własnego wyniesienia , własnej chwały .To jest zródło nieuporządkowanego miłowania siebie , podporządkowania sobie wszystkiego i wszystkich .
04-10-2006 11:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
Nie uważacie, że grzech pychy popełnia sporo wyższych "rangą" duchownych? Nie tylko katolickich.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
09-10-2006 09:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #13
 
DARTH_HELMUTH napisał(a):Nie uważacie, że grzech pychy popełnia sporo wyższych "rangą" duchownych? Nie tylko katolickich.
Jakieś konkrety? Bo to zbyt ogólna opinia.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
09-10-2006 12:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #14
 
Offca napisał(a):
DARTH_HELMUTH napisał(a):Nie uważacie, że grzech pychy popełnia sporo wyższych "rangą" duchownych? Nie tylko katolickich.
Jakieś konkrety? Bo to zbyt ogólna opinia.
Rydzyk, Jankowski, Glemp, Paetz, Życiński - poczynania tych panów niewiele mają wspólnego ze skromnością... Czyż nie?

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
09-10-2006 14:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #15
 
Co do pierwszych dwóch nie mam wątpliwości, co do reszty nie wiem :-k
Ich problem można by rzec z jednej strony, gdyż odpowiedzą za to osobiście, ale z drugiej i "problem" nasz, katolików, gdyż przez swoją postawę psują dobry wizerunek Kościoła :|

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
09-10-2006 16:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów