Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kult świętych
Autor Wiadomość
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #16
 
Cichociemny napisał(a):Pozwole sobie podać definicje słowa kult a potem się zastanówcie się o czym piszecie i co to ma wspólnego z chrześcijaństwem
KULTCałokształt praktyk obrzędowych, za których pośrednictwem wyznawcy religii manifestują cześć dla sacrum w aktach uwielbienia, błagania i dziękczynienia;(...)
Czynności kultowe mają postać gestów oraz słów; do pierwszych można zaliczyć mimikę, skłony ciała, tańce sakralne, procesje, natomiast do drugich — wypowiadanie formuł magicznych, mantr, odprawianie modłów, śpiewanie hymnów i innych pieśni religijnych. Kulminacyjnym momentem kultu jest zwykle złożenie ofiary (krwawej, bezkrwawej lub symbol.), czemu towarzyszą zazwyczaj ustalone formuły sakralne. Główną funkcją, jaką spełnia kult w obrębie religii, jest upowszechnianie zasadniczych treści doktrynalnych oraz utrwalanie ich poprzez cykliczną aktualizację (np. z okazji świąt) w świadomości wyznawców za pomocą komunikacji werbalnej i pozawerbalnej. Wśród innych funkcji kultu można wymienić: funkcję ekspresyjną — wyrażanie uczuć rel. przez wyznawców, integrującą — jednoczenie członków danej grupy wyznaniowej, kontrolną, wychowawczą i estet.-kulturotwórczą. W religioznawstwie terminu kult używa się również w 2 innych znaczeniach: a) jako synonimu pojęcia religia (np. kulty agrarne), b) w sensie nurtu rel. w danej religii (np. kult Matki Bożej w chrześcijaństwie).
encyklopedia PWN

A co przez to chciałeś powiedzieć.... Niby kult jest zły czy co????

Cichociemny napisał(a):Dla mnie całe to święto jest kwintesencją Polskości jej obłudy i robienia wszystkiego na pokaz .

Dla jednych to obłuda, dla innych to wielkie święto i nie możesz o tym zapominać, bo przy okazji kogoś nie słusznie ocenisz. Zresztą takie uogólnienie mnie prowadzi do wniosku, że Polacy robią wszystko na pokaz. Osobiście bym się powstrzymał z takimi ekstrapolacjami.

Oczywiście nie przeczę, że większość nie wie o co chodzi, choć nie odmawiam im okazywania szacunku dla zmarłych. Natomiast twoja rewia mody to nie wiem czy jest aż tak wielka w tym BIEDNYM kraju. A to, że ktoś chce się ubrać odświętnie - co w tym złego?????

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
31-10-2005 10:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #17
 
Czas ten to czs zadumy, nad swoim i tych co odeszli życiem. Bóg widzi, i zna serca każdego z nas. A to co jest zewnętrzne, to poza dla innych. Można , a nawet trzeba to co nie istotne, czy naganne napiętnować. Widziałem kiedyś jak rodzinka stała wkoło brobowca, a że było bardzo zimno - popijali , cichaczem wódeczkę - jak widać też tak można świętować sotkanie się rodziny przy grobie .

Ale wnoszę, że większość wie jak się godnie zachować na cmentarzu.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
31-10-2005 10:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #18
 
Gregoriano napisał(a):A co przez to chciałeś powiedzieć.... Niby kult jest zły czy co????

aby była jasność co to słowo oznacza (o czym tutaj rozmawiamy) zwłaszcza w połączeniu "kult zmarłych" ,a czy to jest w złe czy dobre niech sobie każdy sam odpowie (a przynajmniej zastanowi)

Gregoriano napisał(a):Dla jednych to obłuda, dla innych to wielkie święto i nie możesz o tym zapominać, bo przy okazji kogoś nie słusznie ocenisz. Zresztą takie uogólnienie mnie prowadzi do wniosku, że Polacy robią wszystko na pokaz. Osobiście bym się powstrzymał z takimi ekstrapolacjami.
Oczywiście zawsze na pewne zachowania patrzeć w dwojaki sposób ja nie mówię że tak nie jest ale czepiam się skali pewnych zachowań a to "święto" jak rzadne inne bardzo jaskrawo pokazuje pewne zachowania tak charakterystyczne dla Polaków . (Częstokroć jedyna okazja aby rodzina nawet ta odległa się spotkała i licytowała ilością zapalanych zniczy albo wielkością bukietu kwiatów - czasami dla mnie to całkiem zabawne ale jakoś tak przez łzy.
Gregoriano napisał(a):Oczywiście nie przeczę, że większość nie wie o co chodzi, choć nie odmawiam im okazywania szacunku dla zmarłych. Natomiast twoja rewia mody to nie wiem czy jest aż tak wielka w tym BIEDNYM kraju. A to, że ktoś chce się ubrać odświętnie - co w tym złego?????
Ten kraj jest biedny ale nie brakiem pieniędzy - ubrać się oczywyście można ale liczy się motywacja po co to robimy (rodzina będzie patrzeć) :hm:

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
31-10-2005 11:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
tendencja Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 467
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #19
 
Ale przeciez nie możemy generalizować!!! Niekażdy kto postawił super pomnik zrobił to tylko na pokaz! I nie każdy kto ubrał suuuuuuuper kozaczki zrobił to zeby sie pokazać na cmentarzu! Ja tam wole o nikim tak nie mysleć niż komus krzywde zrobić!
Cichociemny napisał(a):Zamiast "zaklinać" rzeczywistość wystarczy w skupieniu razejżeć się dookoła na cmentarzu i wsłuchać się w rozmowy ludzi i pooglądać tę rewię mody która z szacenkiem do zmarłych nie ma nic wspólnego . (Tak na marginesi to pech że w tym roku pogoda nie sprzyja żeby pokazać się w nowym futerku a o kozaczkach nawet nie wspomnę )
To fajny tekścik!Chwytliwy! Ale czy naprawde warto oceniać;warto ąz tak krytykować! Chyba kazdemu zdarzyło się zrobić coś na pokaz! i powiedzieć coś co niekoniecznie było na miejscu!!! Ale pisanie Cichociemny że Święto Wszystkich Świętych to tylko pokazówka..jest dla mnie gorsze(a razcej smutniejsze)niż przyjście w suuuuuper kozaczkach na grób!!! Gdzie w Twoim myśleniu wszyscy Ci co przychodzą modlic się za zmarłych(czasami ze zranionym sercem), prosić Świętych o wstawiennictwo..!!!Niech to bedzie pokazówka w 99% ale gdy znajdzie się jeden sprawiedliwy ja chyle czoła i sprzeciwiam się takim wypowiedzią jak Twoja!
PozdrowionkaUśmiech

"Gdy cz?owiek wolny ponosi pora?k?, to nikogo za to nie wini" Josif Brodski
31-10-2005 18:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #20
 
tendencja napisał(a):Ci co przychodzą modlic się za zmarłych(czasami ze zranionym sercem), prosić Świętych o wstawiennictwo..!!!Niech to bedzie pokazówka w 99% ale gdy znajdzie się jeden sprawiedliwy ja chyle czoła i sprzeciwiam się takim wypowiedzią jak Twoja!

No właśnie o te proporcje chodzi, bo nikt nie będzie twierdził ,że wszyscy mają takie same motywacje.A co do "przymykania oka" ze względu na jednego sprawiedliwego do dość śliska argumentacja , równie dobrze można ją zastosować do nazistów , bo przecież był ktoś taki jak Schindler (i paru jemu podobnych) ale jakoś nikt nie przemilcza faktu że faszyzm był złem. :-({|=

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
31-10-2005 18:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #21
 
Przypuszczam, że tacy protestanci jak cichociemny w ogóle nie modlą się za zmarłych, bo uważają to za pogwałcenie [swoiście interpretowanych] biblijnych zakazów.

No ale to już i tak wielki postęp, że nie zarzuca nam tym razem bałwochwalstwa [takiego jak palenie świeczek na grobach itp], a tylko "rewię mody" i "chęć zaimponowania innym"... Duży uśmiech Uśmiech :zmieszany:

O ile wiem, protestanci nie modlą sie za zmarłych, a jedynie za konających, ponieważ w czyściec nie wierzą, a w chwili śmierci wszystko jest już i tak definitywnie rozstrzygnięte - tak więc modlitwa nie mogłaby mieć najmniejszego wpływu na los zmarłego. Tym bardziej nie proszą zmarłego o modlitwę wstawienniczą, bo tylko Chrystus jest Jedynym Posrednikiem, co w ich mniemaniu eliminuje jakichkolwiek innych posredników a także wszelkie inne rodzaje pośrednictwa.

Za to teraz zamiast swojego "Święta Reformacji" muszą walczyć z Hallow'eenem - jak to można przeczytać tutaj: luterańskie cukierki
Tak więc oni też nie obronili się przed "ofensywą pogaństwa"...
Niestety !

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
31-10-2005 19:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #22
 
jswiec napisał(a):No ale to już i tak wielki postęp, że nie zarzuca nam tym razem bałwochwalstwa [takiego jak palenie świeczek na grobach itp], a tylko "rewię mody" i "chęć zaimponowania innym"... Bardzo szczęśliwy Wesoły zmieszany

Próżność to nie tylko domena katolików - wcale nie macie tutaj monopolu Duży uśmiech , czepiam się ogólnie Poskiej mentalności która (powtarzam się) w ten dzień okrutnie wyłazi i działa na mnie jak płachta na byka.
jswiec napisał(a):Tym bardziej nie proszą zmarłego o modlitwę wstawienniczą, bo tylko Chrystus jest Jedynym Posrednikiem, co w ich mniemaniu eliminuje jakichkolwiek innych posredników a także wszelkie inne rodzaje pośrednictwa.
Jedyny bo Najlepszy :jupi: i Najwspanialszy :jupi: więc po co sobie zawracać głowę marnymi namiastkami (czyż nie ?)

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
31-10-2005 19:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #23
 
Cichociemny ...
Ja jakoś nie widzę nic złego w tym, ze ktoś ubiera się odświętnie - w święto ... :o
Fakt, że jestem przeciwnikiem zbędnego "szpanu" wcale nie oznacza bym przeczył słowom
Cytat:Dzień święty święcić
Oczywiście, że uroczysty charakter danego święta należy w jakiś sposób podkreślić - również ubiorem.
A co do kwiatów - jestem gorącym zwolennikiem uttrymywania mogił naszych Przodków w należytym porządku - zawsze.

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
31-10-2005 20:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
tendencja Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 467
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #24
 
Cichociemny napisał(a):po co sobie zawracać głowę marnymi namiastkami (czyż nie ?)
Możesz mi podac przykład takiej marnej namiastki...?

"Gdy cz?owiek wolny ponosi pora?k?, to nikogo za to nie wini" Josif Brodski
31-10-2005 22:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #25
 
Z całym szacunkiem - Cichociemny, ale odpowiedz od kiedy W Kościele Powszechnym , wierzy się w "świętych obcowanie"?.

Po czym rozpoczniemy , myślę rzeczową na temat!.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
31-10-2005 23:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #26
 
Wojtek37 napisał(a):Z całym szacunkiem - Cichociemny, ale odpowiedz od kiedy W Kościele Powszechnym , wierzy się w "świętych obcowanie"?.

Po czym rozpoczniemy , myślę rzeczową na temat!.
A co ja mam wspólnego z Kościołem tzw Powszechnym - nic To raczej ty powinieneś mnie "oświecić " w tym temacie .

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
31-10-2005 23:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #27
 
Wojtek37 napisał(a):Z całym szacunkiem - Cichociemny, ale odpowiedz od kiedy W Kościele Powszechnym , wierzy się w "świętych obcowanie"?.
Się wtrącę. Świętych obcowanie było obecne w Credo juz od bardzo dawna ale konia z rzędem temu, kto udowodni, że miało to związek z dzisiejszymi praktykami pod hasłem "Wszystkich Świętych". :shock:

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
01-11-2005 00:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #28
 
A więc na czym wg protestantów polega "świętych obcowanie" ?

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
02-11-2005 13:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
tendencja Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 467
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #29
 
Cichociemny wciąż czekam na Twoją odpowiedź w związku z "marną namiastką"?
Pozdrawiam!

"Gdy cz?owiek wolny ponosi pora?k?, to nikogo za to nie wini" Josif Brodski
02-11-2005 13:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
NO Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 216
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #30
 
Czy możecie mi wyjaśnić, skąd bierzecie to święto zmarłych ??? Bo KK nigdy takiego nie obchodził ?!?!?!?!

Cytat:Zgodzę się również z Voską, że jeszcze dba się o groby, jeszcze nie uległ wypaczeniu sens tego święta ...

Sens 01 listopada (święto Wszystkich Świętych) wogóle nie jest związany z troską o groby.

Sens 02 listopada (święto Wszystkich Wiernych Zmarłych) wyjaśnia cytat:

Cytat:Smutna atmosfera panująca w Polsce w uroczystość Wszystkich Świętych wynika z przeniesienia na ten dzień nastroju, który właściwszy byłby 2 listopada. Tego dnia w kalendarzu liturgicznym przypada Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. „Martyrologium Rzymskie” tak wyjaśnia istotę tego dnia: „Kościół, wspólna i kochająca Matka, oddawszy należną cześć wszystkim swoim dzieciom, radującym się już w niebie, stara się teraz gorącymi modłami do Chrystusa, swego Pana i Oblubieńca, przyjść z pomocą wszystkim jeszcze w czyśćcu cierpiącym, aby jak najrychlej mogli dojść do społeczności z błogosławionymi w radości wiekuistej”.

Ani słowa o grobach. Chodzi o modlitwę za dusze czyśćcowe. Tym w piekle niestety nic nie pomoże a tym w niebie to zupełnie niepotrzebne. Raczej nam, ich wstawiennictwo.

Oczywiście należy się opiekować grobami, ale myślę, że nieopiekowanie się grobami to raczej sprawa KULTURY o czym mówił zawsze Jerzy Waldorff a nie sprawa grzechu !!!

Jezus sam mówił: zostawcie "umarłym" grzebanie umarłych. Ja w rachunku sumienia nie znalazłem takiego grzechu jak: "niesprzątanie grobów".

Teraz: jeżeli to sprawa kultury, to chyba nie na jeden czy dwa dni w roku ale chyba na cały czas, więc znowu nijak się to ma do stwierdzenia:

Cytat:Zgodzę się również z Voską, że jeszcze dba się o groby, jeszcze nie uległ wypaczeniu sens tego święta ...

Wojtku !!! Czyżbyś nie wierzył ???

Cytat:Z całym szacunkiem - Cichociemny, ale odpowiedz od kiedy W Kościele Powszechnym , wierzy się w "świętych obcowanie"?.

Niech ?yje gen Wojtek J.
02-11-2005 13:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów