Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nowa metoda pochówku
Autor Wiadomość
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #16
 
Tak, szkoda, że tacy ludzie, którzy potrafią uszanować człowieka nie mają prawa głosu... a nawet jeśli mają, to i tak zostają 'przegłosowani'.. :roll:

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
01-11-2005 17:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #17
 
Harpoon napisał(a):Tak, szkoda, że tacy ludzie, którzy potrafią uszanować człowieka nie mają prawa głosu... a nawet jeśli mają, to i tak zostają 'przegłosowani'.. :roll:

A jakich ludzi masz na myśli?

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
01-11-2005 21:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #18
 
Bo np. popatrz na niektórych tu na forum... Oni nie dopuściliby do takiego nieposzanowania zmarłych... ale nikt nie liczy się z naszym zdaniem...

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
02-11-2005 00:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #19
 
Może kiedyś zaczną się liczyć, trzeba się za takich ludzi modlić,bo nie wiedzą co czynią. Przez to niszczą samych siebie,chodzi o stronę duchową.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
02-11-2005 00:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #20
 
w dzisiejszych czasach, chyba strona duchowa człowieka nie ma już znaczenia...

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
02-11-2005 00:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #21
 
Ma i to ogromne znaczenie, tym bardziej,że wiele ludzi błądzi,więc ci, którzy czują się na siłach powinni dawać świadectwo wiary i napominać innych, dokąd zmierzaja iże ta droga prowadzi w inną stronę niż do Boga.
Znaczenie ma także dla nas samych, nie musimy postępować tak jak inni, mamy postępować zgodnie z wola Boga i do niego się kierować,nie naśladujmy tych, którzy nie postępują tak jak powinni.

Każdy człowiek został powołany do świętości i ku niej powinien dążyć dbając o własciwe relacje z Bogiem i dbając także o zbawienie innych. Dlatego strona duchowa to w dzisiejszych czasach podstawa, jeśli nie chcemy odejść od Boga, a bardzo łatwo to zrobić, bo pokus jest ogrom, tak więc trzeba o nią dbać i modlić się, by nie ulec pokusie.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
02-11-2005 01:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #22
 
O co takie heja? W końcu z świątyniami ciała bożego jakim są l;udzkie zwłoki jest problem i będzie coraz większy bo ludzi jest coraz więcej, trzeba kombinować ekonomiczne i ergonomiczne sposoby na zwłoki. Szacunek dla zmarłych rzecz oczywista ważna, ale ni ważniejsza od żywych. A to, że ciało zamienia się w kompost? Cóż to dobrze dla przyrody (w tym i dla ludzi). Jesli zamienia sie wkompost tzn, że się nie marnuje tylko posłuży do powstania nowego ż7ycia, które wszak dla katolików jest wartością mnadrzędną.
06-11-2005 13:37
Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #23
 
semper_malus napisał(a):O co takie heja? W końcu z świątyniami ciała bożego jakim są l;udzkie zwłoki jest problem i będzie coraz większy bo ludzi jest coraz więcej, trzeba kombinować ekonomiczne i ergonomiczne sposoby na zwłoki. Szacunek dla zmarłych rzecz oczywista ważna, ale ni ważniejsza od żywych. A to, że ciało zamienia się w kompost? Cóż to dobrze dla przyrody (w tym i dla ludzi). Jesli zamienia sie wkompost tzn, że się nie marnuje tylko posłuży do powstania nowego ż7ycia, które wszak dla katolików jest wartością mnadrzędną.

Wiesz co semper, może napisz testament i uwzględnij w nim, aby z twojego ciała po śmierci zrobiono kompost,"MOŻE" cos dobrego z tego wyrośnie?

Ja bynajmniej nie chciałbym, aby moje ciało zostało przeznaczone na żaden kompost. Dla mnie osobiście to jest brak szacunku dla ciała ludzkiego, nawet,gdy stało się prochem należy mu się szacunek.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
06-11-2005 13:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #24
 
Twoje ciało i moje ciało przy tradycyjnym pochowaniu zamienią się w śmierdzącą breję i przy odrobunie szczescia zostaniz nich kupa kości, które zostaną wyrzucone na śmietnik po 20 latach jeśli nie zapałaci twa rodzina za stancję. Zwłoki to nie to samo co człowiekiem człowiek. Ważny jest szacunek dla człowieka i pamięć o nim a nie mięso.
06-11-2005 14:26
Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #25
 
Na pewno semper chciałbyś, żeby z Twojej mamusi, ojca, brata czy kogo tam masz zrobili kompost po śmierci. Jakie to romantyczne... Pomyśl tylko, mógłbyś nimi użyźniać swoje grządki z marchewkami jak dorobisz się już własnego ogródka... Extra pomysł. I jakie to wydajne! Potem będziesz się chwalił znajomym : "patrzcie jaka wielka marchewa! wyrosła na moim ojcu! wiecie co? a pomidorki najlepiej rosną na mamusiach! a ogórki jakie mam! to dzięki mojej siostrze. doskonale nawozi ziemię!"

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
06-11-2005 17:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #26
 
Co w organiczne jest w ziemi to gnije. Gniją zarówno obierki po ziemniakach jak zwłoki. Robaczkom i bakteriom nie robi to różnicy.
06-11-2005 18:26
Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #27
 
Tak, ale jest chyba różnica między naturalnym rozkładaniem się ciała, a traktowaniem go jako kompost czy nawóz w ogrodach! :-s
Moim zdaniem porządny ( w sensie ten, do którego przywykliśmy ) pochówek jest wyrazem szacunku dla chowanej, bliskiej nam osoby. Można wyjśc z takiego założenia, że skoro się rozłoży, zgnije, zbutwieje i Bóg wie co jeszcze, to po co pogrzeb! Najlepiej będzie po prostu zakopać w przydrożnym rowie, lub byle gdzie za płotem, bo co mnie to obchodzi - kopnął w kalendarz, ważna jest przecież pamięć. Można i tak. Ale według mnie, jeśli się kogoś kocha, to nawet po śmierci, właśnie ze względu na ten szacunek, nie powinno się traktować ciała jako czegoś drugorzędnego i już nie ważnego.
Setki kultur na przełomie wieków pokazują nam właśnie jak ważny, nawet po śmierci jest nasz bliski. Oczywiście są różne rodzaje wierzeń i pochówków z tym związanych. Jedni wynoszą zwłoki w góry i pozwalają je zjadać dzikim zwierzętom, bo tylko tak wg. nich dusza zmarłego może wydostać się z ciała, a inni chowają w ziemi, skałach z najwyższym szacunkiem i czcią dla zmarłego (np. indianie).
Dla mnie ważne jest, że mogę przyjść np. na grób babci i się przy nim pomodlić, porozmyślać, powspominać, postawić znicz. Gdyby tego nie było, pewnie za jakiś czas poszłaby w zapomnienie, a przecież nie o to chodzi.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
06-11-2005 18:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #28
 
Offca napisał(a):Tak, ale jest chyba różnica między naturalnym rozkładaniem się ciała, a traktowaniem go jako kompost czy nawóz w ogrodach

Weź pod uwagę, że ja nie mówiłem o takim zastosowaniu zmarłych (Twoje propozycje naprawdę mnie zaskoczyły), tylko mówię, że kompost to najlepsze w co mogą się zwłoki zamienić nie w sensu wsadu do doniczki tylko w sensie powrotu do natury .

W niektórych kulturach jest zwyczaj sadzenia drzewa na grobie i uważasię, że dopóki drzewo żyje człowiek tak naprawdę nie umiera. Bo wpewnym sensie daje nowe życie.
06-11-2005 19:09
Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #29
 
semper_malus napisał(a):tylko mówię, że kompost to najlepsze w co mogą się zwłoki zamienić nie w sensu wsadu do doniczki tylko w sensie powrotu do natury .

W porządku. W co innego więc miałyby się zamienić? Spoczywając w trumnie raczej nie zrobi się z nich naturalny kompost, zatem sugerujesz, żeby nie chować zmarłych w trumnach, grobowcach, tylko sru prosto do ziemi, jak w grobach zbiorowych za czasów wojny? Oj, z takiego grobu to roślinki miały się czym żywić i na czym kwitnąć, prawda???

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
06-11-2005 19:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #30
 
Ciało gnije i wzbogaca g;lebę, a że leży w trumnie to w co się zamienia? W złoto?
06-11-2005 19:33
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów