Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy Odnowa przestaje istnieć ???
Autor Wiadomość
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Czy Odnowa przestaje istnieć ???
Niedawno spotkałem się z moim dobrym znajomym z Odnowy ,ktory powiedział pewne zdanie które mnie zaintrygowało. "Odnowa jako jedna wspólnota przestaje istnieć i przekształca się w szereg róznego rodzaju odmiennych wspólnot" ,a że czasu na rozmowę nie było wiele to i nie mogłem się czegoś więcej dowiedzieć .
Może tutaj ktoś wypowie się na ten temat bo może to ja coś źle zrozumiałem :|

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
31-10-2005 21:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #2
 
W pierwotnym zamierzeniu Odnowa nie miała byc i nie jst formalną instytucją , ale miała byc takim "powiewem świeżości" dla Kościoła. Dlatego nie ma określonej hierarchii itd. Pewien styl modlitwy zapoczatkowany przez małe grupki, styl bycia z Bogiem, przypominanie sobie o charyzmatach , jest powoli podejmowany przez konkretne nurty. Wiec tak naprawdęnei można mówić, żę przestaje istenić coś, co formalnie nie istniało Duży uśmiech

Odnowa to odbudowa, a ona trwa. A to tylk potocznie nazywa sie grupki modlitewne i charyzmatyczne Odnową Uśmiech

Moze o to chodziło :?:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
01-11-2005 21:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
O ile wiem, Odnowa nigdy nie była jedną wspólnotą... :shock: Uśmiech
Być może sprawiała takie wrażenie z powodu ogólnopolskiej koordynacji i wspólnego pisma "Zeszyty Odnowy". Niemniej nawet w Polsce Odnowa zawsze miała kilka nurtów, najczęściej związanymi z określonymi pisemkami i wydawnictwami ["M", "Szum z Nieba", "Veni" itd.].

Natomiast we Francji Odnowa była od początku dziełem kilku wielkich wspólnot [Emmanuel, Błogosławieństwa, Chemin Neuf, Fundacja Nowego Świata, Chleb Życia...] i to one właśnie nadają ton, a nie małe grupy modlitewne. Poza tym we Francji termin "wspólnota" przysługuje tylko wspólnotom życia o zaaprobowanym w diecezji statucie, a nie jakiejkolwiek grupce, które wybrała sobie liderów, nazwę, organizuje uliczne ewangelizacje i modlitwy o uzdrowienie - i w związku z tym nazywa siebie "wspólnotą charyzmatyczną".... 8-[ [-X

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
02-11-2005 16:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moria Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 193
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w tym wywiadzie:

http://goscniedzielny.wiara.pl/index.php...1104781054

Pozdrawiam

św. Paweł od Krzyża
Różaniec rodziców za dzieci
09-11-2005 17:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
Moria napisał(a):Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w tym wywiadzie:

http://goscniedzielny.wiara.pl/index.php...1104781054

Pozdrawiam
No ciekawy artykuł i bardzo ciekawa postać tego kapucyna Uśmiech


Dzięki

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
09-11-2005 17:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
NiewiernyTomasz Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 24
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
Wszelkie formy instytucjonalne danego ruchu prędzej czy później powodują jego skotnienie lub wypalenie, wiele wspólnot celowo nie zdecydowało sie i nie decyduje sie na bycie częscią oficjalnych struktur Odnowy w Duchu Św i chyba dobrze na tym wychodzą.
Pozdrawiam

Zapraszam: http://www.przymierze.info
26-11-2005 23:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
NiewiernyTomasz napisał(a):Wszelkie formy instytucjonalne danego ruchu prędzej czy później powodują jego skotnienie lub wypalenie, wiele wspólnot celowo nie zdecydowało sie i nie decyduje sie na bycie częscią oficjalnych struktur Odnowy w Duchu Św i chyba dobrze na tym wychodzą.
Pozdrawiam

Na czym opierasz swoją opinię???

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
27-11-2005 15:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #8
 
NiewiernyTomasz napisał(a):Wszelkie formy instytucjonalne danego ruchu prędzej czy później powodują jego skotnienie lub wypalenie, wiele wspólnot celowo nie zdecydowało sie i nie decyduje sie na bycie częscią oficjalnych struktur Odnowy w Duchu Św i chyba dobrze na tym wychodzą.
Pozdrawiam

a toś mnie zaskoczył... przecież od początu było chyba stwierdzone, że Odnowa jako taka struktur i tego typu regulacji nie ma :?: i w tym miała być jej siła :?: i odmiana :?: bo to ma być "powiew nowości i świeżości w Kościele..."



I pozdrawiam baaardzo serdecznie Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
30-11-2005 22:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futrzak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 562
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #9
 
Nie mogę się zgodzić z tym, że Odnowa w Duchu Świętym nie ma żadnej hierarchii. Obecnie uczęszczam na spotkania wrocławskiej wspólnoty "HalleluJah" i tam hierarchia jest. Oczywiście nie ma w tym przesady, ale każdy za coś jest odpowiedzialny: jest lider, są diakonie, małe grupki i nie ma bałaganu. I wspólnota trwa od 1983 roku chyba.

If Jah is for me, tell me whom I gon' fear? No i won't fear!
03-12-2005 13:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #10
 
Nie mówiłam o wewnętrznej regulacji, odrębnej dla każdej wspólnoty, ale o hierarchii w ścisłym słowa znaczeniu - z oddziałami, pododdziałami, rejonoymi ośrodkami itd Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
03-12-2005 21:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futrzak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 562
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #11
 
Annnika napisał(a):Nie mówiłam o wewnętrznej regulacji, odrębnej dla każdej wspólnoty, ale o hierarchii w ścisłym słowa znaczeniu - z oddziałami, pododdziałami, rejonoymi ośrodkami itd Uśmiech

A czy za oddziały, pododziały i rejonowe ośrodku uważasz np. diecezje, dekanaty, parafie? Może to pytanie obok tematu, ale przecież Kościół Katolicki ma hierarchię, a te "oddziały.." brzmią trochę ironicznie.

Poza tym Odnowa w Duchu Świętym to nie jest jedna ogólnopolska wspólnota, ale liczne wspolnoty.

If Jah is for me, tell me whom I gon' fear? No i won't fear!
04-12-2005 19:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #12
 
Nie chciałam w żadnym punkcie byc ironiczna, nie chodzi mi o podział porządkowy, co bardziej hierarchiczny - coś jak stopnie wtajemniczenia, owszem, wspólnoty są podporządkowane odpowiednio parafiom itp., ale nie ma np. konkretnej wspólnoty Odnowy, "pod którą" by były inne... one są jednostkami odpowiedzialnymi przed Kościołem, a nie "wyzszą Odnową", kurczę nie wiem, jak wyjaśnić Smutny

Musiałbyś jakiegoś Ksiedza spytać, mnie to wyjaśniał x.Artur Godnarski, zreszta super gość Uśmiech
Pozdr:o)

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
05-12-2005 15:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
msg Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,107
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
Annnika napisał(a):kurczę nie wiem, jak wyjaśnić
imho juz wcześniej wyjaśniłaś tak, że wszystko było jasne i klarowne, przynajmniej dla mnie, człowieka który z Odnową nie ma nic wspólnego...

Nie ga? dopóki nie zbadasz, najpierw si? zastanów, a potem czy? wyrzuty,
Nie odpowiadaj, dopóki nie wys?uchasz, a w ?rodek s?ów nie wpadaj,
Nie wad? si? o rzecz, która ci nie jest konieczna, i nie mieszaj si? do sporu grzeszników!
Dziecko, nie bierz na siebie zbyt wielu spraw, bo je?li b?dziesz je mno?y?, nie b?dziesz bez winy.
I cho?by? p?dzi?, nie dop?dzisz, a uciekaj?c, nie umkniesz.

[Syr 11, 7-10]
05-12-2005 16:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #14
 
No widać niebardzo klarownie, skoro Futrzak, którego bardzo lubię i cenię i który choć odrobinę moje poglądy zna uznał je za ironię ;(

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
05-12-2005 22:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
msg Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,107
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #15
 
oo, a skąd u ciebie taka potrzeba akceptacji ze strony Futrzaka :shock: No a poza tym trochę ironii zawsze dodaje trochę smaku do calej dyskusji. A poza tym to przecież to nie jest temat o (nie)hierarchii Odnowy, tylko o niej jako takiej, więc ci co mieli zrozumieć, to zrozumieli, a ci co nie zrozumieli to może im będzie to dane później, a pewnie są też i tacy, jak np. ja, dla którego jest to całkowicie obojętne jaka tam jest, i czy w ogóle jest, struktura... Dobra starczy tego OT.

Nie ga? dopóki nie zbadasz, najpierw si? zastanów, a potem czy? wyrzuty,
Nie odpowiadaj, dopóki nie wys?uchasz, a w ?rodek s?ów nie wpadaj,
Nie wad? si? o rzecz, która ci nie jest konieczna, i nie mieszaj si? do sporu grzeszników!
Dziecko, nie bierz na siebie zbyt wielu spraw, bo je?li b?dziesz je mno?y?, nie b?dziesz bez winy.
I cho?by? p?dzi?, nie dop?dzisz, a uciekaj?c, nie umkniesz.

[Syr 11, 7-10]
06-12-2005 09:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów