Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sekty /Świadkowie Jehowy/
Autor Wiadomość
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #541
 
Daniela napisał(a):Z debilami, niedoukami nie będę rozmawiała, to tak jakby kaszub chciał mnie niemieckiego nauczyć. O jaaa sie uniosła Daniela.
tutaj kilku Kaszubiaków się znajdzie xD

Ale zauwazyłam, że nie ma sensu tłumaczenia znaczenia fragmentów. Do tego nie zawsze da się pożegnać ŚJ, zwłaszcza tych już mających wieloletnią praktykę. Pomimo, że mówiłam, że nie chce rozmawiac, gdyż się źle czuje, to oni tym bardziej napierali i ciągneli dyskusje. Mój brat zwrócił im uwage ale oni i tak go olali. Ale nie udało im się , mnie wciągnąć we własne szeregi [bo kilkakrotnie chcieli abym przyszła na jakiś kurs biblijny czy cos takiego]. Mi ogólnie nie chodziło o udowodnieniu i nawróceniu ich, tylko złaszcza chodzi o danie świadectwa i autentyczność.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
21-05-2008 16:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daniela Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 258
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #542
 
Kyllyan napisał(a):ps. jestem kaszeba, i proszę mi bez jakichś takich
jo tyż jem z kaszeb i rozmieja po kasiebsku ;p
21-05-2008 17:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #543
 
Kyllyan napisał(a):SJ są biblinymi fundamentalistami i uważają, że przyjmują słowa Pisma dosłownie. I rozmawiając z nimi trzeba miec ten aspekt na uwadze.
"przyłapałem" kiedyś i wykazałem dość jasno ichniejszym "starszym" błędy logiczne w ich tłumaczeniu - na podstawione kilku wersetów z Ewangelii Mateusza wysnuwali "logicznie" rożne tezy - nie potrafili jednak w logiczny sposób połączyć (zgodnie z tym co wysnuwali) samych wersetów z Biblii.
Jak to wytłumaczysz, Kylianie ?

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
21-05-2008 19:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #544
 
proszę mnie nie reozsmieszać

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
21-05-2008 19:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #545
 
chyba jednak zanadto wierzysz w "argumentację" Jehowych ...
Przecież to cienkie niczym młode wino ich argumentacja - można się tym "upić" .. nierozważnym ...
I bez głębszych wartości "przyłapać" ich wcale nie jest trudno wbrew pozorom ...
Wyprowadzić na manowce również...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
21-05-2008 19:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #546
 
Z moich doświadczeń z rozmów ze świadkami Jehowy wynika wniosek, że przypominają oni współczesnych uczonych w Piśmie. Jezus spierał się i dyskutował z uczonymi w Piśmie i niewiele wskórał, my podobnie ze świadkami Jehowy. Jeżeli ma się trochę rozgarnięcia w Piśmie Świętym, zna się doktrynę i retorykę Towarzystwa Strażnica - można dać sprawnie odpór ich "ewangelizacji", jak to ktoś gdzieś kiedyś określił.
21-05-2008 22:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #547
 
Kyllyanie, owszem, dla ŚJ nasze 'nielogiczne' jest nieważne, patrzą na to z innej perspektywy. Nie zmienia to jednak faktu, że w wielu miejscach nauki są naprawdę sprzeczne logicznie.
Tym oczywiście ŚJ się nie przekona, ale jeszcze-katolika, sympatyzującego z ŚJ - owszem.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
21-05-2008 22:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #548
 
Kyllyanie, przed wczoraj podałem im tekst...

Jk 5:14 BT
"Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana."

I zapytałem skoro dosłownie interpretują Biblię, to czemu nie stosują drugiej części owego rytu?. Gość mi odpowiedział, że tym olejem jest właśnie modlitwa, a jak wół kontekst owej czynności mówi i dwóch czynnościach. Więc gość szedł w zaparte, i co Ty na to?.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
23-05-2008 11:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #549
 
Wojtku, przecież Kyllian nie mówi że SJ mają rację - tylko że się nie dadzą przekonać :mrgreen:

pozdrawiam
Marek
23-05-2008 11:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #550
 
Marku, ja napisałem to w kontekście ich rzekomego, dosłownego interpretowania Biblii, na co się powoływał Kyllyan.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
23-05-2008 12:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #551
 
Jeśli tak , przykładów jest multum. Od najważniejszego poczynając:
"to jest Ciało moje"

pozdrawiam
Marek
23-05-2008 13:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #552
 
Cytat:ja napisałem to w kontekście ich rzekomego, dosłownego interpretowania Biblii, na co się powoływał Kyllyan
Jeśli przeczytasz uważnie jeszcze raz moj tekst, to zauwazysz, że napisałem:

Cytat:SJ są biblinymi fundamentalistami i uważają, że przyjmują słowa Pisma dosłownie. I rozmawiając z nimi trzeba miec ten aspekt na uwadze.

Może nie piszę w sposob dośc zrozumiały, ale cały czas usiłuję powiedzieć, że rozmowa powinna przede wszystkim dotyczyć nielogiczności dosłownego czytania Biblii, a nie brać sie za sprawy teologiczne. Gdyby - na przyklad - bóstwo Chrystusa mozna bylo udowodnić kilkoma prostymi cytatami z Biblii, nie byłoby sprawy Ariusza i sobór nicejski nie byłby potrzebny. No i prof Więcławski pewnie nadal by byl w Kościele Oczko

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
23-05-2008 17:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #553
 
OK , przepraszam, źle zinterpretowałem Twoje wypowiedzi. tak więc zgadzam się z twoim postawieniem sprawy.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
23-05-2008 17:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #554
 
Problem jest w tym, że świadkowie Jehowy to, co my interpretujemy zgodnie z tradycją dosłownie oni interpretują symbolicznie (a często zgodnie z zasadą zaprzeczania, czyli interpretowania wyrażenia sprzecznie z dosłownym desygnatem), a to, co my interpretujemy symbolicznie, oni interpretują dosłownie.

Ewidentny przykład to cała kwestia Boskości Chrystusa. Ich stała interpretacja brzmi następująco: "owszem Biblia nazywa Jezusa Bogiem, ale On Bogiem nie jest, Biblia nazywa też bogiem szatana". Ta swoista logika daje w rzeczywistości dwa wnioski: "Chrystus jest równy szatanowi" (nie przystaną na to wprost, ale tak ich logika jest zbudowana), "Chrystus nie jest Bogiem". Podobnie jest ze słowami "to jest Ciało moje" - w swoim wydaniu mają "to oznacza", zamiast "jest". Tak daleko posunęli się w tej swoistej interpretacji przeciwnej desygnatowi dosłownemu, że pozwolili sobie tak przetłumaczyć.

Natomiast najważniejszy przykład dosłownej interpretacji tego, co my interpretujemy symbolicznie jest liczba 144.000 z Księgi Apokalipsy.

Cytat:Gdyby - na przyklad - bóstwo Chrystusa można było udowodnić kilkoma prostymi cytatami z Biblii, nie byłoby sprawy Ariusza i sobór nicejski nie byłby potrzebny.
Słowo Boże podaje jednoznacznie, że Chrystus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. Nie zgodzi się z tym ten, kto opacznie tłumaczy Pismo Święte - dosłownie to, co trzeba symbolicznie, a "symbolicznie" to, co należy dosłownie.

Cytat:No i prof Więcławski pewnie nadal by byl w Kościele
Jak ktoś ma słabą wiarę i staje się uczonym w Piśmie lub mądrym tego świata nie zawsze potrafi utrzymać się w Kościele Chrystusa.

Skąd wiemy co jak interpretować?? Z jednej strony podpowiada to Duch Święty, a z drugiej Kościół, w którym On działa. Zapewnia to Tradycja, czyli ciągłość wiary apostolskiej nieprzerwanie przekazywanej w Kościele. Dzięki temu wiemy w jaki sposób wierzono przez całe 2000 lat. Świadkowie Jehowy niestety tej ciągłości nie mają i badają Pisma. Co z tego wyszło można przeczytać w Strażnicy.
23-05-2008 22:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
seven-day's Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 74
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #555
 
meritus napisał(a):Skąd wiemy co jak interpretować?? Z jednej strony podpowiada to Duch Święty, a z drugiej Kościół

Tu jest właśnie typowy błąd prawie każdego chrześcijanina. Pismo Święte odczytuje według klucza, jaki narzuca dany Kościół lub np. Strażnica...

G?ówna ró?nica mi?dzy Bogiem a historykami polega na tym, ?e Bóg nie mo?e zmienia? przesz?o?ci.
26-05-2008 18:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów