Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sekty /Świadkowie Jehowy/
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #286
 
brat_Jakub napisał(a):"w onowym przekładzie zmieniliśmy większość "Jahwe" na "Pan" z wyjątkiem miejsc gdzie imię jest konieczne"
I co z tego? Jeśli przekład Nowego Świata dodaje rzeczy, o których nie ma mowy w innych przekładach?
Czyżby Bóg dał specjalne objawienie Świadkom Jehowy :?:

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
19-06-2007 15:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #287
 
brat_Jakub napisał(a):wyciągnął mi biblię tysiącecia z podpisem Kardynał Wyszńskiego a tam na wstępie pisze "w onowym przekładzie zmieniliśmy większość "Jahwe" na "Pan" z wyjątkiem miejsc gdzie imię jest konieczne"
BT jest prrzekładem z języków oryginalnych.
W innych przekładach słowo "Jahwe" nie występuje (za małym wyjątkiem)
Samo słowo "JHWH" w tekstach oryginalnych występuje ok. 50 razy
Słowo "Adonai" "El" Elohim" z tego co sobie przypominam ponad 2800 razy ....
http://apologetyka.com/biblia/?menu=seek...&context=5
Ot - taka ciekawostka ...
- zacznijmy może od pytania dlaczego "Badacze" tak wiele pozmieniali sobie w Biblii począwszy od przypisania imienia Boga ?

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
19-06-2007 23:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
brat_Jakub Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 13
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #288
 
słowa "Adonai" "El" Elohim" znaczą po prostu Bóg ,natomiast JHWH jest imieniem Boga,jedni czytają jako Jahwe inni jako Jehowa,bo jakoś należy go wymawiać.

Nie mam pojecia kto więcej pozmieniał i kto jest sprawcą zmian.Coś mi się zdaje że wina leży po obu stronach.Skoro imię jest to po co je wycinać albo zamieniać,usuwać itd.

Nie sądzę aby Bóg dał akurat śJ jakieś specjalne objawienie,ale z kolei katolicy również nie mogą się określać jako religia wybrana i jedyna słuszna.Nie ma religii chrześcijańskiej jedynej słusznej.
26-06-2007 11:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #289
 
brat_Jakub napisał(a):Nie sądzę aby Bóg dał akurat śJ jakieś specjalne objawienie,ale z kolei katolicy również nie mogą się określać jako religia wybrana i jedyna słuszna.Nie ma religii chrześcijańskiej jedynej słusznej.
Ja jestem Drogą Prawdą i Życiem - powiedział niegdyź Jezus. To jest niezaprzeczalny fakt, iż jedyna słuszna religia jest właśnie religią chrześcijan. Więć przestań mi tu smęcić o słusności lub jej braku w kwestii objawiwnia się Boga ludziom.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
26-06-2007 14:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #290
 
Kochani , naszła mnie ciekawa myśl, dla czego ŚJ nie nazwali w swojej wersji tak jak we wszystkich religiach chrześcijańskich ST i NT a całość poprostu Biblią?.

Ich "Chrześcijańskie Pisma Greckie" to już nie znany nam tekst NT ale.....

http://brooklyn.org.pl/falszowanie.htm

I może dlatego by nie posądzono ich o fałszywkę.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
29-06-2007 12:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bioman Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 512
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #291
 
O rany :shock: , właśnie jak sobie czytałem o Świadkach J. na tym forum, to nie zgadniecie kto zadzwonił do mych drzwi. Dwóch młodych jehowców wpadło i dali ulotkę. Co za zbieg okoliczności, że w tym samym czasie co czytałem - czy to nie jest jakiś znak?
-Taaa, żeby spalić ich ulotkę hahahaha :diabelek:
Ale wpierw rzucę okiem :shock: , cóż to za rzeczy wypisują.
Zapraszają na słuchowiska i jakieś wykłady. O zgrozo nawet jakiś spektakl chcą wystawić: "Biblijny dramat kostiumowy". Dobrze, że to wszystko nie będzie w mojej miejscowowści. Ooo :shock: mogę nawet zamówić książkę: "Czego naprawdę uczy Biblia?" Duży uśmiech Ulotka jest pod :shock: hasłem: "Naśladuj Chrystusa".
Wam też Ś.J. się narzucają???

[Obrazek: matrix-15.gif][Obrazek: matrix-21.gif][Obrazek: matrix-14.gif][scroll]?ycie to nie MATRIX 8) [/scroll]
29-06-2007 17:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
brat_Jakub Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 13
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #292
 
Chyba sie źle zrozumieliśmy-oczywiście że Chrześcijaństwo jest słuszne.Chodziło mi o Katolicyzm.
Jeśli chodzi o moje obecne wyznanie,odszedłem w ogóle od śJ,nie widuję ich,nie mam kontaktu,nikt mnie nei prześladuje.Zatem żadna z nich sekta,po prostu specyficzny odłam religijny-skoro takie nauki im pasują ich sprawa.
Osobiście mało interesuję się religiami i wiarą.Od czasu gdy od nich odszedłem,odłożyłem sprawy wiary,po prostu.
Gdyby wmojej parafii działały jakieś koła religijne(albo jakiekolwiek oraganizację dla młodziezy) to by było co innego.
Na tym forum każdy gdzies przynależy,stąd takie zainteresowanie tymi tematami.Ja nigdy do niczego nie przynależałem,nigdy nie zdobyłem na pierwszy krok gdziekolwiek i raczej tego nie zrobię.
Człowiek dorosły ma wolną wolę

[ Dodano: Sob 30 Cze, 2007 15:45 ]
A po co tak ostro oddzielać stary i nowy testament?
Książka "Czego naprawdę uczy Biblia?" jest ciekawa,dużo rzeczy biblijnych opisane właśnymi słowami,oczywiście są tez sprawy pisane pod kątem rozumienia śJ,ale jak się ktoś orientuje w tych sprawach to napewno mu nie zaszkodzi.
Zanim ocenisz ulotkę najpierw ja przeczytaj.Zawsze lepiej czytać religijną prasę śJ niż nie czytać jej wcale,tak jak to niestety bywa z większością katolików,którzy tylko czasem chodza do kościoła
30-06-2007 15:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #293
 
Cytat:Wam też Ś.J. się narzucają???
Wiecie co? Byli u mnie na plebani w miniony poniedziałek i zapytali mnie: Prosze Pana, czy nie zechciałby Pan wybrać się na spotkanie pod tytułem:
Bioman napisał(a):"Naśladuj Chrystusa".
?
Potraktowałem to jako zaproszenie do polemiki, i zacząłem już w momencie propagandowego pytania, wcześniej mi zadanego. Zapytałem: dlaczego mam nasladowac człowieka, przezciez to bałwochwalstwo!

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
30-06-2007 23:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #294
 
Ks.Marek napisał(a):Zapytałem: dlaczego mam nasladowac człowieka, przezciez to bałwochwalstwo!
no ale co dalej? dyskutowali czy od razu sobie poszli? :-k

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
01-07-2007 00:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #295
 
M. Ink. * napisał(a):
Ks.Marek napisał(a):Zapytałem: dlaczego mam nasladowac człowieka, przezciez to bałwochwalstwo!
no ale co dalej? dyskutowali czy od razu sobie poszli? :-k
Wiesz, że to pytanie retoryczne, prawda? Duży uśmiech

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
01-07-2007 20:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Teofil Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 114
Dołączył: Dec 2006
Reputacja: 0
Post: #296
 
Cytat:BT jest prrzekładem z języków oryginalnych.
W innych przekładach słowo "Jahwe" nie występuje (za małym wyjątkiem)
Samo słowo "JHWH" w tekstach oryginalnych występuje ok. 50 razy
Słowo "Adonai" "El" Elohim" z tego co sobie przypominam ponad 2800 razy ....
Cytuję stary post, ale nie wiem skąd taka informacja. W Tekście Masoreckim imię JHWH występuje 6821-6828 razy. W Biblii Poznańskiej - najdokładniejszym polskim katolickim przekładzie występuje w 5850 wersetach (a w niektórych pada dwukrotnie lub nawet wielokrotnie), choć, jak sprawdziłem, czasami występuje także tam, gdzie w TM jest Adonai lub Elohim, ale o ile wiem tekst poprawiano na podstawie rękopisów znad Morza Martwego.
01-07-2007 23:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #297
 
Teofil napisał(a):JHWH występuje 6821-6828
A tu: http://www.rumburak.friko.pl/BIBLIA/JHWH...tanakh.php proszę, takie małe kłamstewko...

[ Dodano: Pon 02 Lip, 2007 00:17 ]
Tu zaś coś od naszych na ten temat...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
02-07-2007 00:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #298
 
Ks.Marek napisał(a):
Cytat:"Naśladuj Chrystusa".
?
Potraktowałem to jako zaproszenie do polemiki, i zacząłem już w momencie propagandowego pytania, wcześniej mi zadanego. Zapytałem: dlaczego mam nasladowac człowieka, przezciez to bałwochwalstwo!
Dobre, dobre. Oni zawsze się tym szczycą, że nie ma u nich bałwochwalstwa.
02-07-2007 09:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #299
 
Helmutt napisał(a):
Ks.Marek napisał(a):
Cytat:"Naśladuj Chrystusa".
?
Potraktowałem to jako zaproszenie do polemiki, i zacząłem już w momencie propagandowego pytania, wcześniej mi zadanego. Zapytałem: dlaczego mam nasladowac człowieka, przezciez to bałwochwalstwo!
Dobre, dobre. Oni zawsze się tym szczycą, że nie ma u nich bałwochwalstwa.

W dniach 8-8 lipca na Stadionie Arki w Gdynii odbędzie się zgromadzenie ŚJ pod tytułem "Naśladuj Chrystusa", Bożejak mnie korci, by tam być Duży uśmiech

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
02-07-2007 17:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #300
 
U nas co roku gdzieśtak w lecie na stadionie Motoru odbywaja się jakieś masowe spędy ŚJ. Ale mnie tam nie ciągnie a wprost przeciwnie. Zapoznałem sie swego czasu z naukami ŚJ i uważam je za głupie.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
03-07-2007 06:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości

Wróć do góryWróć do forów