Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy ekumenizm jest możliwy?
Autor Wiadomość
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #16
 
ziobro Adama napisał(a):KRK nie ma przecież zamiaru rezygnować z żadnych swoich dogmatów, a taki byłby efekt prawdziwego zbliżenia do któregokolwiek z innych, chrześcijańskich Kościołów. KRK nie ma w zwyczaju ustępować, traktując przy tym z góry inne religie.


Nie ma zamiaru zmieniać dogmatów, ale i nie ma zamiaru traktować innych z góry Smutny Doczytaj tę deklarację dokładnie Smutny

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
09-11-2005 11:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ziobro Adama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 378
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #17
 
Gregoriano napisał(a):To mieszanie różnych rzeczywistości. Miłość ma dotyczyć wszystkich, natomiast ekumenizm ma zbliżać chrześcijan tylko i wyłącznie. To jest ruch przywracania jedności aby znikło wielkie zgorszenia jakim jest podział chrześcijan.
Conajmniej dziwnie brzmi nawoływanie do jedności chrześcijan, podczas gdy sam KRK nie jest jednolity.
A to że chrześcijanie będą podzieleni, tez zostało w Biblii przepowiedziane, o ile sie nie mylę. Dopiero podczas paruzji wszyscy prawi zostana zjednoczeni pod sztandarem Chrystusa.

[ Dodano: Sro 09 Lis 2005 10:49 ]
Annnika napisał(a):Nie ma zamiaru zmieniać dogmatów ...(
W takim razie ma zamiar zmusić, namówić, czy jak tam zwał, do przyjęcia swoich dogmatów. Gdzie tu równość ? To jest właśnie traktowanie z góry .... albo ktoś sobie stroi żarty mówiąc o ekumenizmie.

Always Look on the Bright Side of Life
09-11-2005 11:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #18
 
Powiedz mi Gregoriano jak sobie wyobrażasz ekumenizm budowany na niezmiennym dogmacie ,że jakoby KrK był jedynym "historycznym" prawowitym kościołem a pozostałe to tylko kościoły "odłączone" i takie "niepełne" (apostaci).Jak ma wyglądać jedność chrześcijan skoro jeden uważa się za lepszy (czyatj pełniejszy) od drugiego.Wydaje mi sie że jednym z warunków jedności to uznanie się za równoprawnych uczestników tej jedności a nie podporządkowanie się jednemu z kościołów w zamian za względną aprobatę.
Przczytałem w jednej z wypowiedzi J.Ratzingera (nie każ mi podawać źródła bo nie pamietam),że podstawową przeszkodą do ekumenizmu jest nie uznanie prymatu Piotrowego przez pozostałe kościoły. Ekumenizm na takiej płaszczyźnie i w takim świetle dla mnie to zwykłe politykierstwo a z jednością chrześcijan nic nie ma wspólnego.

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
09-11-2005 12:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #19
 
godunow napisał(a):Na pewno droga do tego jest bardzo daleka ale możliwa.. .

Uśmiech Uśmiech Uśmiech

godunow napisał(a):Tak że te wszelkie deklaracje na razie są dalekie od prawdziwej istoty ekumenizmu…

Ale mimo wszystko są krokiem ku temu. Wspomniana deklaracja o usprawiedliwieniu może nam służyć jako przykład dialogu pomiędzy chrześcijanami. Tego brakuje w naszych dyskusjach... :roll:

ziobro Adama napisał(a):KRK tylko trochę złagodził swoje stanowisko (w dobie humanizmu), tak że będąc heretykiem można nie obawiać się raczej o swoje życie.

Czy musisz zawsze doszukiwać się zła w Kościele????????? Co On ci takiego zrobił??? Swoją drogą protestanci spalili więcej osób podejrzanych o uprawianie czarów niż katolicy... Chcesz używania takiego języka. Ciągłe oskarżenia.....

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
09-11-2005 12:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ziobro Adama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 378
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #20
 
Gregoriano napisał(a):
ziobro Adama napisał(a):KRK tylko trochę złagodził swoje stanowisko (w dobie humanizmu), tak że będąc heretykiem można nie obawiać się raczej o swoje życie.
Czy musisz zawsze doszukiwać się zła w Kościele????????? Co On ci takiego zrobił??? Swoją drogą protestanci spalili więcej osób podejrzanych o uprawianie czarów niż katolicy... Chcesz używania takiego języka. Ciągłe oskarżenia.....
Nie pisałem o paleniu czarownic. To ty się doszukujesz czegoś, czego nie napisałem. Wiele odstępczych "sekt" zostało "usuniętych" przez KRK. Nie ma się co zżymać o fakty historyczne.

Always Look on the Bright Side of Life
09-11-2005 12:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #21
 
Cichociemny napisał(a):Powiedz mi Gregoriano jak sobie wyobrażasz ekumenizm budowany na niezmiennym dogmacie ,że jakoby KrK był jedynym "historycznym" prawowitym kościołem a pozostałe to tylko kościoły "odłączone" i takie "niepełne" (apostaci).Jak ma wyglądać jedność chrześcijan skoro jeden uważa się za lepszy (czyatj pełniejszy) od drugiego.Wydaje mi sie że jednym z warunków jedności to uznanie się za równoprawnych uczestników tej jedności a nie podporządkowanie się jednemu z kościołów w zamian za względną aprobatę.

1. Póki co zostawiam to Duchowi Swiętemu, który działa pośród nas.

2. Każda dyskusja może zbliżyć. Trzeba zacząć od tego co łączy a nie tego co dzieli. Tym wspólnym spoiwem na pewno jest chrzest i konsekwencje jakie z tego wynikają.

3. Trzeba normalnie prezentować swoje stanowisko. Np. to co zostało powiedziane w Dominus Jesus było zawsze głoszone przez Kościół i nie ma sensu nagle tego odwoływać. Zresztą zauważam dziwną nie konsekwencję z waszej strony - Kościół katolicki mówi o sobie, że to ten właściwy. Wy mówicie o sobie jako biblijnych chrześcijanach, co w przypadku katolików w waszej opinii trudno powiedzieć, jak już to w jakieś formie okrojonej. Zatem to co nam zarzucacie sami czynicie... Mówicie Kościół nie chce rezygnować z takich a takich dogmatów, a wy z czego zrezygnujecie?? Uznacie Eucharystię??? Nie od tego trzeba zacząć, tylko od tego co łączy w ten sposób przełamiemy wzajemną niechęć.

Cichociemny napisał(a):Przczytałem w jednej z wypowiedzi J.Ratzingera (nie każ mi podawać źródła bo nie pamietam),że podstawową przeszkodą do ekumenizmu jest nie uznanie prymatu Piotrowego przez pozostałe kościoły. Ekumenizm na takiej płaszczyźnie i w takim świetle dla mnie to zwykłe politykierstwo a z jednością chrześcijan nic nie ma wspólnego.

Przeczytaj dokładnie Dominus Jezus oraz Deklarację o usprawiedliwieniu. No nie możemy zaczynać od negowania prawdy. Możesz jej nie uznawać ale trzeba to sobie powiedzieć, bo inaczej się nic nie uzdrowi. Przynajmniej poznamy siebie. Jak czytam niekiedy waszą wizję katolicyzmu to widzę sensowność dyskusji. Może coś naprostuję. O protestantach też mało wiem. Gdy się poznamy to na bank mogą zniknąć zadawnione uprzedzenia, które powstały jeszcze za czasów Melanchtona, Lutra itd.

[ Dodano: Sro 09 Lis, 2005 ]
ziobro Adama napisał(a):Nie pisałem o paleniu czarownic. To ty się doszukujesz czegoś, czego nie napisałem. Wiele odstępczych "sekt" zostało "usuniętych" przez KRK. Nie ma się co zżymać o fakty historyczne.

Jasne.... Wkoło przytaczasz negatywne fakty z życia Kościoła w każdym temacie. Przeczytaj sobie wspólną deklarację o usprawiedliweniu, zauważ jak tam się dyskutuje i weź z tego wzór.

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
09-11-2005 13:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ziobro Adama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 378
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #22
 
Gregoriano napisał(a):Zresztą zauważam dziwną nie konsekwencję z waszej strony - Kościół katolicki mówi o sobie, że to ten właściwy. Wy mówicie o sobie jako biblijnych chrześcijanach, co w przypadku katolików w waszej opinii trudno powiedzieć, jak już to w jakieś formie okrojonej. Zatem to co nam zarzucacie sami czynicie... Mówicie Kościół nie chce rezygnować z takich a takich dogmatów, a wy z czego zrezygnujecie?? Uznacie Eucharystię??? Nie od tego trzeba zacząć, tylko od tego co łączy w ten sposób przełamiemy wzajemną niechęć.
Jedyną niechęć jaką możesz mi subiektywnie zarzucić, to niechęć do ekumenizmu ... szczególnie w takim rozumieniu, jak to rozumie KRK. Deklaracje mogą być piękne lecz pozostają tylko na piepierze; istotne jest to co się widzi w otaczającej nas rzeczywistości.

Gregoriano napisał(a):Jasne.... Wkoło przytaczasz negatywne fakty z życia Kościoła w każdym temacie.
Przesadzasz ... jeśli coś takiego zamieszczam, to dla równowagi, dla pełniejszego obrazu. Przecież nikt nie oczekuje, że ty wspomnisz o tych faktach :diabelek:

Gregoriano napisał(a):Przeczytaj sobie wspólną deklarację o usprawiedliweniu, zauważ jak tam się dyskutuje i weź z tego wzór.
Nie mam zamiaru brać przykładu z dyskusji polityków. Takie deklaracje dobrze się prezentują w TV, a później w ramce na ścianie.

Always Look on the Bright Side of Life
09-11-2005 15:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #23
 
Cytat:Przemówienie Ojca Świetego w czasie Spotkania ekumenicznego, Warszawa, Kościół św. Trójcy

Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie!

"Łaska wam i pokój od Tego, Który jest i Który był, i Który przychodzi (…) i od Jezusa Chrystusa, Świadka Wiernego, Pierworodnego [wśród] umarłych i Władcy królów ziemi" (Ap 1, 4-5). Słowami z Księgi Apokalipsy, którymi święty Jan pozdrawiał siedem Kościołów Azji, pragnę powitać serdecznie wszystkich tu zgromadzonych, przede wszystkim przedstawicieli Kościołów i Wspólnot kościelnych zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Księdzu Arcybiskupowi Jeremiaszowi z Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Prezesowi tejże Rady, dziękuję za skierowane do mnie przed chwilą pozdrowienie i słowa duchowej łączności. Pozdrawiam księdza Arcybiskupa Alfonsa Nossola, Przewodniczącego Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej tutaj

pzdr

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
10-06-2006 00:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ziobro Adama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 378
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #24
 
dialog, tolerancja, życzliwość - to godne pochwały ... ale na co komu ekumenizm ? w końcu ekumenizm to jakaś forma kompromisu .. czy tego nauczał Jezus ? mam wrażenie, że nie .... "bądź zimny, albo gorący" ...
czyżby KrK zamierzał zrezygnować z któregoś ze swoich nowych dogmatów i powrócić do korzeni chrzescijaństwa ? to by była ciekawa koncepcja ...

Always Look on the Bright Side of Life
16-06-2006 15:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lola Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 595
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #25
 
a kto mówi, że ekumenizm to rezygnowanie z czegokolwiek? niby z jakiego powodu?

...Alles was zählt,
ist die Verbindung zu Dir
und es wäre mein Ende,
wenn ich diese Verbindung verlier...
16-06-2006 16:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ziobro Adama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 378
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #26
 
Lola napisał(a):a kto mówi, że ekumenizm to rezygnowanie z czegokolwiek? niby z jakiego powodu?
no to jaki jest cel ekumenizmu ? czy nie jest nim ostateczne zjednoczenie wszystkich kościołów chrześcijańskich ?
a jesli celem jest zjednoczenie, to na czym ma ono polegać ? a może, jak to nieraz słyszę i czytam, zjednoczenie ma polegać na wchłonięciu różnych denominacji chrześcijańskich przez KrK ? tylko że wtedy to już nie jest ekumenizm ...

Always Look on the Bright Side of Life
22-06-2006 15:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #27
 
Ziobro było to już kiedyś wyjaśniane przy jakiejś okazji. Nie jest możliwe zjednoczenie i połączenie Kościołów chrześcijańskich i sam papież o tym nawet mówił. Chodzi o POROZUMIENIE i wzajemny dialog oparty na szacunku. Na poszukiwaniu tego co nas łączy, a nie tego co nas dzieli.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
22-06-2006 15:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ziobro Adama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 378
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #28
 
Offca napisał(a):Ziobro było to już kiedyś wyjaśniane przy jakiejś okazji. Nie jest możliwe zjednoczenie i połączenie Kościołów chrześcijańskich i sam papież o tym nawet mówił. Chodzi o POROZUMIENIE i wzajemny dialog oparty na szacunku. Na poszukiwaniu tego co nas łączy, a nie tego co nas dzieli.
definicja z Wikipedii:
Ekumenizm (z gr. oikumene), ruch na rzecz jedności Kościoła, zwany też ruchem ekumenicznym (przede wszystkim w kościołach protestanckich oraz Kościele Rzymskokatolickim).

zatem na czym ma polegać owo "porozumienie", o którym piszesz ? czego ma dotyczyć dialog ? jaki jest cel "poszukiwań tego co nas łączy, a nie tego co nas dzieli" ? nie wystarczy zwyczajny szacunek i tolerancja ?

Always Look on the Bright Side of Life
23-06-2006 10:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #29
 
ziobro Adama napisał(a):zatem na czym ma polegać owo "porozumienie", o którym piszesz ? czego ma dotyczyć dialog ? jaki jest cel "poszukiwań tego co nas łączy, a nie tego co nas dzieli" ? nie wystarczy zwyczajny szacunek i tolerancja ?
Przeczytaj sobie homilę papieża Benedykta XVI ze spotkania z przedstawicielami różnych Kościołów chrześcijańskich.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
23-06-2006 13:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ziobro Adama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 378
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #30
 
Offca napisał(a):Przeczytaj sobie homilę papieża Benedykta XVI ze spotkania z przedstawicielami różnych Kościołów chrześcijańskich.
jakiś adres ? link ?

Always Look on the Bright Side of Life
23-06-2006 14:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów