Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyznanie łatwowiernego
Autor Wiadomość
Olgaa Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 242
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Wyznanie łatwowiernego
Znalazłam na portalu wiara takie rozważanko do dzisiejszych czytań:

"Wyznanie łatwowiernego (Mdr 1,1-7; Ps 139; Flp 2,15-16; Łk 17,1-6)

Mam kłopot, kiedy pytają mnie, dlaczego wierzę w Boga. W pierwszym odruchu chcę przytaczać różne argumenty rozumowe: że świat nie mógł powstać z niczego, że był taki ktoś kto zmartwychwstał, że… Ale szybko orientuję się, że to co dla mnie jest oczywiste, dla kogoś poszukującego wcale takim nie jest. Wzdrygam się więc przed mówieniem mu o swoim doświadczeniu, o wysłuchanych prośbach, o cudach. Przecież to już zupełnie nieweryfikowalne. To tylko.. No właśnie. Co? Chyba moje przychylne traktowanie Boga. Chciałem uwierzyć i dlatego wszystko mi mówiło, że On jest.

Autor Księgi Mądrości pisze:

Myślcie o Panu właściwie
i szukajcie Go w prostocie serca.
Daje się bowiem znaleźć tym, co Go nie wystawiają na próbę,
objawia się takim, którym nie brak wiary w Niego.

Uwierzyłem Bogu, bo On najpierw uchronił mnie przed pokusą ciągłego drążenia tego, czy istnieje. To tylko z pozoru wyznanie łatwowiernego ciemniaka. Bo z Bogiem jest jak z witrażem. Dopóki człowiek stara się go zobaczyć stojąc w jasny dzień na zewnątrz, widzi tylko ciemną plamę. Dopiero wejście do środka daje Ci poznać prawdę. By uwierzyć, trzeba przekroczyć próg nieufności… "


Zastanawia mnie co sądzicie o stwierdzeniu:
Chciałem uwierzyć i dlatego wszystko mi mówiło, że On jest.

Budzi moje wątpliwości...
Równie dobrze można powiedzieć: chcę wierzyć w krasnoludki, i dlatego wszystko mi mówi że one istnieją.
Czy wiara to takie myślenie życzeniowe? Chcę żeby coś było prawdą - więc jest?

[ Dodano: Pon 07 Lis, 2005 15:51 ]
Hm... i co myślicie o tym że Bóg objawia się tym którym nie brakuje wiary w Niego? Po co ojawia się tym któryz mają wiarę a nie tym którzy jej nie mają?

W ogóle mam nadzieję że kogoś zaciekawi ten tekścik

Pozdrawiam Uśmiech
07-11-2005 16:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #2
 
Bóg objawia się każdemu w każdym czasie, tylko my niekoniecznie to widzimy, ot - moje skromne zdanie na ten temat Oczko

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
07-11-2005 22:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zygmunt Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 271
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
Aby Bog objawil sie duszy potrzeba ciszy i pokory poniewaz laska boza bedzie dana duszy pokornej.

O Krwi i Wodo, ktoras wytrysnela z Serca Jezusowego jako Zdroj Milosierdzia dla nas ufam Tobie

[Obrazek: Faustina.jpg]
08-11-2005 02:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #4
 
Poza tym Bóg przemawia najchętniej w ciszy, a w naszym pędzie nie za często możemy Go uslyszeć Smutny Tak biegniemy, że na myślenie nieraz nie ma czasu, a co tu dopiero powiedzieć o usyszeniu czegokolwiek ...

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
08-11-2005 14:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
msg Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,107
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
Jeżeli jest się w jakiejś relacji z Bogiem, to On przemawia przez każde wydarzenie, właśnie wtedy kiedy się biegnie, pędzi albo siedzi i nic nie robi. Oczywiście pozostaje problem usłyszenia Go pierwszy raz, a potem już jest coraz łatwiej.

Nie ga? dopóki nie zbadasz, najpierw si? zastanów, a potem czy? wyrzuty,
Nie odpowiadaj, dopóki nie wys?uchasz, a w ?rodek s?ów nie wpadaj,
Nie wad? si? o rzecz, która ci nie jest konieczna, i nie mieszaj si? do sporu grzeszników!
Dziecko, nie bierz na siebie zbyt wielu spraw, bo je?li b?dziesz je mno?y?, nie b?dziesz bez winy.
I cho?by? p?dzi?, nie dop?dzisz, a uciekaj?c, nie umkniesz.

[Syr 11, 7-10]
08-11-2005 14:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #6
 
W sumie to wlaśnie o ten pierwszy raz mi chodzilo, to mialam na myśli, dzięki za sprostowanie mnie Uśmiech

Ale wiem po sobie, że trudniej jest szukać i sluchać, jak sie ma glowę pelną wielorakich myśli i spraw Smutny

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
08-11-2005 14:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
msg Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,107
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
Annnika napisał(a):Ale wiem po sobie, że trudniej jest szukać i sluchać, jak sie ma glowę pelną wielorakich myśli i spraw
Myślę że to jest problem ogólnoludzki Uśmiech Jednak ja zaczyna się dzień od modlitwy, czyli od rozmowy z Bogiem, przywitania się z nim, to potem caly dzien nabiera troche glebszego sensu.

Nie ga? dopóki nie zbadasz, najpierw si? zastanów, a potem czy? wyrzuty,
Nie odpowiadaj, dopóki nie wys?uchasz, a w ?rodek s?ów nie wpadaj,
Nie wad? si? o rzecz, która ci nie jest konieczna, i nie mieszaj si? do sporu grzeszników!
Dziecko, nie bierz na siebie zbyt wielu spraw, bo je?li b?dziesz je mno?y?, nie b?dziesz bez winy.
I cho?by? p?dzi?, nie dop?dzisz, a uciekaj?c, nie umkniesz.

[Syr 11, 7-10]
08-11-2005 14:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #8
Re: Wyznanie łatwowiernego
Olgaa napisał(a):Chciałem uwierzyć i dlatego wszystko mi mówiło, że On jest.

Mnie się wydaje że gdyby wiara polegała rzeczywiście tylko na czymś takim, to byłaby łatwowiernoscią. Moja wiara opiera się raczej na zaufaniu do Jezusa i ludzi którzy o Nim nam powiedzieli, a którzy za swoją wiarę oddali życie. Gdyby to było tak że wierzę bo chcę - to mogłabym sobie wierzyć w dowolną rzecz, skoro to miałoby się opierać na chęci. W ten sposób wyznacznik tego w co wierzę byłby we mnie, nie byłoby nim coś intniejącego obiektywnie.

Chyba znów zamotałam Oczko ALe ciekawa jestem co inni o tym myślą.
08-11-2005 16:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #9
 
msg napisał(a):
Annnika napisał(a):Ale wiem po sobie, że trudniej jest szukać i sluchać, jak sie ma glowę pelną wielorakich myśli i spraw
Myślę że to jest problem ogólnoludzki Uśmiech Jednak ja zaczyna się dzień od modlitwy, czyli od rozmowy z Bogiem, przywitania się z nim, to potem caly dzien nabiera troche glebszego sensu.

No cóż, od tygodnia staję na głowie, żeby zaraz po obudzeniu się sięgnąć po brewiarz i widzę pierwsze efekty :jupi:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
08-11-2005 21:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zygmunt Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 271
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
Wspaniala rzecza jest krotka modlitwa przed wstaniem i podziekowanie Bogu za dar nocy w ktorej sie wypoczelo no a pozniej czynmy wszystko dla Jezusa Uśmiech Kiedy bedziemy kladli sie do snu rachunek sumienia z pewnoscia bedzie pelen zwyciestw.

Pozdr. Uśmiech

O Krwi i Wodo, ktoras wytrysnela z Serca Jezusowego jako Zdroj Milosierdzia dla nas ufam Tobie

[Obrazek: Faustina.jpg]
08-11-2005 22:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
CZy my nie odbiegliśmy od tematu? A ja jestem bardzo ciekawa co myślicie na ten temat...

[ Dodano: Sro 09 Lis, 2005 14:27 ]
Bo w temacie było o podstawach wiary
09-11-2005 15:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
msg Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,107
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
Moniczka napisał(a):CZy my nie odbiegliśmy od tematu?
Pewnie trochę tak... Uśmiech

Olgaa napisał(a):Hm... i co myślicie o tym że Bóg objawia się tym którym nie brakuje wiary w Niego? Po co ojawia się tym któryz mają wiarę a nie tym którzy jej nie mają?
Bóg objawia się wszystkim, tylko problem polega na tym, że nie wszyscy są Go dostrzegać w swoim życiu.

Nie ga? dopóki nie zbadasz, najpierw si? zastanów, a potem czy? wyrzuty,
Nie odpowiadaj, dopóki nie wys?uchasz, a w ?rodek s?ów nie wpadaj,
Nie wad? si? o rzecz, która ci nie jest konieczna, i nie mieszaj si? do sporu grzeszników!
Dziecko, nie bierz na siebie zbyt wielu spraw, bo je?li b?dziesz je mno?y?, nie b?dziesz bez winy.
I cho?by? p?dzi?, nie dop?dzisz, a uciekaj?c, nie umkniesz.

[Syr 11, 7-10]
09-11-2005 15:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
msg napisał(a):[
Bóg objawia się wszystkim

Dokładnie wszystkim?
09-11-2005 18:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #14
 
Moim zdaniem tak, tyle, że wielu oczekuje objawienia w stylu fanfary, dużo światła i postać dobrotliwego starca o dostojnej twarzy :hahaha: Żartuję oczywiście, ale dla wielu takie objawienie to coś nadprzyrodzonego, a Bóg potrafi objawiać sie w szczegółach, prostych wydarzeniach, zapewniając o opiece i miłości Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
09-11-2005 21:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów