Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
piractwo, kserowanie itp.
Autor Wiadomość
Lewiatan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 437
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #31
 
A jak ktos z głodu przywłaszczy sobie kromke chleba to jak to nazwiesz?? Czyz niejest to kradziesz. Dla mnie jest. Nieskazalbym tego człowieka na wiezienie ale to jest kradziez. Tak samo jest z ksiazkami oki jesli autor sie zgadza na kserowki to ok wyraza nato zgode. A jesli takowej nie wyraza wrecz zastrzega sobie ze niewolno to tez jest kradziez. Chyba ze nazwiesz to jakos inaczej??
14-01-2006 19:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #32
 
Offca, jeszcze raz specjalnie dla Ciebie:

Cytat:Artykuł 23 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych (dalej ustawa) stanowi, że bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu, ale tylko w zakresie własnego użytku osobistego, co obejmuje krąg osób pozostających w związku osobistym (np. pokrewieństwo, powinowactwo, stosunek towarzyski). Najczęściej w przypadku artykułów i książek dotyczy to kserowania w celach naukowych, np. przez studentów zbierających materiały do pracy magisterskiej albo na zajęcia, albo gdy chcemy wydrukować sobie z internetowego archiwum jakiegoś czasopisma tekst, który nas zaciekawił. Istotne jest jednak, aby kserokopia lub wydruk były przeznaczone do użytku osobistego.

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
14-01-2006 20:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #33
 
Lewiatan napisał(a):A jak ktos z głodu przywłaszczy sobie kromke chleba to jak to nazwiesz?? Czyz niejest to kradziesz. Dla mnie jest. Nieskazalbym tego człowieka na wiezienie ale to jest kradziez. Tak samo jest z ksiazkami oki jesli autor sie zgadza na kserowki to ok wyraza nato zgode. A jesli takowej nie wyraza wrecz zastrzega sobie ze niewolno to tez jest kradziez. Chyba ze nazwiesz to jakos inaczej??

Ja nazwę to kradzieżą, ale będzie ona usprawiedliwiona, ze względu na sytuację. Nie jest to dobre, jest to grzech, ale grzech sprowokowany przez innych. Napewno lepiej jest prosić, tylko jeśli zamkną ci drzwi przed nosem,jak będziesz prosił o jedzenie to chyba szybko by ci się odechciało proszenia.
Ludzie proszą lub żebrają, szukają po śmietnikach - to jest może lepsze,by nie grzeszyć. Tylko zastanów się co ty byś zrobił,gdybys był głodny? Stanąłbyś pod Kościołem?
Człowiek z głodu robi różna złe rzeczy i to nie jest dobre,ale łatwiej jest zrozumiec takiego człowieka.
Gorzej jest,gdy bogaty wyrzuca jedzenie do śmietnika, zamiast się podzielić z tymi co nie mają, lub ofiarować jakąś konkretną sumę,aby tacy ludzie nie musieli kraść. Ale po co, niech umierają z głodu, a on będzie się dobrze bawił. To dla ciebie jest dobre.

Nie twierdzę,że nawet w trudnych sytuacjach człowiek ma myślec o wchodzeniu w grzech,że ma łamać prawo, kopiując czyjąś pracę,dzieło czy cokolwiek innego. Chodzi mi tylko o to,że nie można też uwiesić się na takim człowieku i wprowadzać go w większe problemy niż ma. Niektórzy są naprawdę nieswiadomi tego,że postępują niezgodnie z prawem,nie wszyscy bowiem znają przepisy prawne. Czy taki biedny człowiek ma płacic jakieś kolosalne odszkodowanie, jeśli go na kupienie książki nie stać?
Warto brać pod uwagę sytuację człowieka,aby móc postępować uczciwie, nie krzywdząc też innych.
Gdzie bowiem będzie większe cierpienie: w sytuacji,gdy ktoś sobie skopiuje jakieś informacje z książki,bo potrzebne sa mu do nauki,czy może ukaranie człowieka,którego nie stać na nic?

Wszystko należy rozpatrywać z różnych stron, w różnych sytuacjach, tak aby nikt nie działał niezgodnie z prawem,ale także by nikt,kto naprawdę jest w trudnej sytuacji nie cierpiał jeszcze bardziej

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
15-01-2006 17:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #34
 
TOMASZ32 napisał(a):[Ja nazwę to kradzieżą, ale będzie ona usprawiedliwiona, ze względu na sytuację. Nie jest to dobre, jest to grzech, ale grzech sprowokowany przez innych.

Tomaszu, zdecyduj wreszcie... raz mówisz że to nie grzech (kóryś wczesniejszy post), raz że grzech. Jeśli jesteś przekonany że coś jest grzechem to chyba usprawiedliwianie się ze "bo prowokowany przez innych" nie zmienia faktu że to grzech.

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
15-01-2006 19:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #35
 
Owszem, ale okoliczności mogą winę moralną konkretnego grzechu zminejszyć do minimum, a w skrajnych przypadkach nawet do zera. Ale grzech jako fakt obiektywny pzostaje ,ale bez konsekwencji Uśmiech Albo ze zmiejszonymi konsekwencjami Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
15-01-2006 22:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #36
 
Nie piszcie tekstow w stylu "nie mam innego wyjscia". Nie sa to z pewnoscia atrykuly pierwszej potrzeby, od ktorych zalezy Wasze zycie. Wiadomo, jak to jest i ja to rozumiem, ale takie tlumaczenie akurat nie jest dobre. Lepiej juz w tym przypadku sie nie tlumaczyc wcale.
16-01-2006 09:19
Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #37
 
To chyba na państwowej uczelni nie studiowałeś... Jak jest np. na moim kierunku - filologia germańska - jeden egzemplarz jakiejś archaicznej ksiażki, to jak niby ma ją 70 osób przeczytać :o :?: Tylko ksero...

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
16-01-2006 14:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #38
 
kempes napisał(a):Nie sa to z pewnoscia atrykuly pierwszej potrzeby, od ktorych zalezy Wasze zycie.

W pewnym sensie też. Nie zdobędę ich, nie zaliczę sesji, wywalą mnie ze studiów, nie będę miała wyższego wykształcenia, nikt mnie nie będzie chciał przyjąć przez to do pracy, sczeznę na bezrobociu, wytknie mnie palcami rodzina, popadnę przez to w depresję, sięgnę po alkohol, stoczę się do rynsztoka i ot tak się skończy moje życie :krzywy: :mrgreen: Wszystko jest możliwe Oczko
Nie mam innego wyjścia, aby przejść te studia.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
16-01-2006 16:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #39
 
Nie wymyslajcie, prosze... Napisalem przeciez, ze rozumiem, itp. ale takie tlumaczenia sa nieprawdziwe. Nie jest to wcale koniecznosci i koniec. Jak nie zaliczysz sesji, mozesz przerwac studia, zostac np. zakonnica i bedziesz sobie zyc dalej. W tym przypadku kserujesz, zeby polepszyc swoj byt, czyli czerpiesz potencjalne korzysci.
16-01-2006 16:22
Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #40
 
św. Tomasz z Akwinu napisał, że kradzież jedzenia podczas głodu nie jest grzechem.
dziękuję i pozdrawiam

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
16-01-2006 16:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #41
 
kempes napisał(a):Jak nie zaliczysz sesji, mozesz przerwac studia, zostac np. zakonnica i bedziesz sobie zyc dalej. W tym przypadku kserujesz, zeby polepszyc swoj byt, czyli czerpiesz potencjalne korzysci

To nie jest tak, że se mogę przerwać studia. Nie studiuję dlatego, że nie chce mi się iść do roboty. Studiuję bo chcę, bo lubię moje studia, bo mnie interesują. W moim przypadku to nie jest tak, ze se przerwę studia, pójdę do zakonu i będę happy. Mam swoje ambicje i plany. I żeby je zrealizować muszę xerować, bo inaczej mogę nie zaliczyć sesji.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
16-01-2006 23:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #42
 
"bo chcę, bo lubię" to cos zupelnie innego niz koniecznosc, sama przyznasz. Jeszcze raz powtarzam - nie neguje Twojego postepowania, ale niewlasciwe tlumaczenie.
17-01-2006 08:54
Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #43
 
kempes napisał(a):"bo chcę, bo lubię" to cos zupelnie innego niz koniecznosc, sama przyznasz. Jeszcze raz powtarzam - nie neguje Twojego postepowania, ale niewlasciwe tlumaczenie.

Napewno masz rację, nie jest to koniecznością, tak jak zaspokojenie głodu, jest potrzebą, aby mieć pracę - to jest ważne,ale nie jest to konieczne. Jest wiele ludzi,którzy żyją bez studiów. Nie można jednak patrzec na to,że "chcę studiować,to muszę kupować książki, bo kserować nie wolno".
Studia mają umożliwić pracę,ale wiadomo jest też,że nie każdego stać na drogie książki. Jeśli otrzymamy wykształcenie,będziemy mogli dostać pracę, wtedy będziemy mogli dostosowywać się do prawa, bo będzie nas stać na kupienie sobie książki za 50 zł lub więcej. Nie traktujmy wszystkiego w kategoriach prawnych, ponieważ jest wiele ważniejszych spraw,w których jakoś prawa się nie trzymamy, grzeszymy ile się tylko da.
Nie namawiam oczywiście do łamania prawa,ale do rozsądnego myślenia,że są często ważniejsze prawa,których nie przestrzegamy a skupiamy się na takich drobnostkach,jakby to było wykroczeniem czy przestępstwem na miarę kary śmierci.
Trzeba przestrzegać prawa, ale jeśli jest taka konieczność i od tego zależy nasze przyszłe zycie to mozna ominąć pewne przepisy, oczywiście tymczasowo, do chwili,aż będzie nas stać na to,aby zgodnie z prawem postępować, czyli zamiast kserować kupujemy książki, jednak bez wykształcenia napewno nie będzie nas na to stać i będziemy łamać prawo nagminnie.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
17-01-2006 15:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #44
 
Ale przecież przytoczyłam już prawo które mówi że kserownie ksiązki na własny uzytek nie jest złamaniem prawa, więc grzechem też nie. Po prostu prawa autorskie tego nie obejmują. Ktoś to przeczytał?

[ Dodano: Wto 17 Sty, 2006 15:23 ]
TOMASZ32 napisał(a):[Nie namawiam oczywiście do łamania prawa,.....

Trzeba przestrzegać prawa,........

no własnie, jak wyżej...

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
17-01-2006 16:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #45
 
A jak sobie skopiuję płytę jakiegoś wykonawcy od kogoś, także na własny użytek,bo mnie nie stac na kupienie, to co, mam iść do więzienia lub płacić jakąś ogromną karę,na którą mnie tym bardziej nie stać,to jest dobre? Przecież nie zarabiam na tym pieniędzy, nie wzbogacam się.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
17-01-2006 16:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów