Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Ojczyzno ma" ...
Autor Wiadomość
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #1
"Ojczyzno ma" ...
Zastanawiając się nad dzisiejszą uroczystością Dnia Niepodległości przypadkiem wpadłem na teksty kilku wspaniałych piosenek i nasunęło mi się kilka spostrzeżeń ...
Cytat:Moja litania

Jaki jeszcze numer mi wytniesz
W którą ślepą skierujesz ulicę
Ile razy palce sobie przytnę
Nim się wreszcie klamki uchwycę
By otworzyć drzwi do twego serca
Które przeszło już tyle zawałów
Czy nikogo więcej nie obudzą
W twym imieniu oddane wystrzały

Nie pragnę wcale byś była wielka
Zbrojna po zęby od morza do morza
I nie chcę także by cię uważano
Za perłę świata i wybrankę Boga
Chcę tylko domu w twoich granicach
Bez lokatorów stukających w ściany
Gdy ktoś chce trochę głośniej zaśpiewać
O sprawach które wszyscy znamy

Jakim ludziom jeszcze pozwolisz
By twym mózgiem byli i sumieniem
Kto z przyjaciół pokaże mi blachy
Kładąc rękę na moim ramieniu
Czy twój język nadal pozostanie
Arcyszyfrem nie do rozwiązania
Czy naprawdę zaczęłaś odpowiadać
Na najprostsze zadane pytania

Nie pragnę wcale byś była wielka
Zbrojna po zęby od morza do morza
I nie chcę także by cię uważano
Za perłę świata i wybrankę Boga
Chcę tylko domu w twoich granicach
Bez lokatorów stukających w ściany
Gdy ktoś chce trochę głośniej zaśpiewać
O sprawach które wszyscy znamy

Ile razy swoją twarz ukryjesz
Za zasłoną flag i transparentów
Ile lat będziesz mi przypominać
Rozpędzony burzą wrak okrętu
Tą litanią się do ciebie modlę
Bardzo bliska jesteś i daleka
Ale jest coś takiego w tobie
Że pomimo wszystko wierzę czekam

Nie pragnę wcale byś była wielka
Zbrojna po zęby od morza do morza
I nie chcę także by cię uważano
Za perłę świata i wybrankę Boga
Chcę tylko domu w twoich granicach
Bez lokatorów stukających w ściany
Gdy ktoś chce trochę głośniej zaśpiewać
O sprawach które wszyscy znamy

Jaki jeszcze numer mi wytniesz
W którą ślepą skierujesz ulicę
Ile razy palce sobie przytnę
Nim się wreszcie klamki uchwycę
Jaki jeszcze numer mi wytniesz...

Słowa: Leszek Wójtowicz
Muzyka: Leszek Wójtowicz
http://www.piwnicapodbaranami.krakow.pl/...tania.html

"Litania" Wójtowicza ...
Czemuż te słowa nadal tak aktualne - pomimo upływu blisko 25 lat... :coo:
Pomimo tego, że wiele przemian nastąpiło, a Ojczyzna - co prawda - nie przypomina już
Cytat:Rozpędzony burzą wrak okrętu
- jednak w tym kraju nadal nie dzieje się dobrze ... Smutny
Nadal wiele zła, biedę widoczną na ulicy i bezdomnych lub szalenie biednych ludzi wyszukujących źródła utrzymania ... w śmietnikach :cry: (widać to szczególnie w dużych miastach)
Bieda na wsi, brak pracy - nie mówiąc już o poszanowaniu godności pracy ... :cry: :oops:
Codzienna czasem bardzo brutalna "walka o byt" - ubożenie biednych - i propagowanie "konsumpcyjnego trybu życia" wspaniałymi reklamami w telewizji ...
Zanik wartości ludzkich i coś, co nazwałbym "propagowaniem egoizmu" ... :cry:
Zanik wartości rodzinnych :cry:
Brak szacunku do:
Człowieka, pracy, Instytucji Rodziny... :cry:
Brak zgody wewnętrznej w polityce, nadal tak do końca nie wiadomo wiadomo, co dzieje się w naszej polityce - i gospodarce ... :coo: :cry:
I coś jeszcze:
Cytat:OJCZYZNO MA...

Ojczyzno ma tyleś razy we krwi skąpana
Jakżeż wielka jest Twoja rana
Jakżeż długo cierpienie Twe trwa!

Biały orzeł znów skrępowany
Krwawy łańcuch zwisa u szpon
Lecz już wkrótce zostanie zerwany
I wolności uderzy znów dzwon

Ojczyzno ma...

O Królowo Polskiej Korony
Wolność, miłość i pokój racz dać
By ten naród boleśnie dręczony
Odtąd wiernie przy Tobie trwał

Ojczyzno ma...

Polecamy Ci dziś nasze dzieci
Byś ich serca leczyła od ran
Przez nie Polska musi zmartwychwstać
Bo ich głosem jest nasz Chrystus Pan

Ojczyzno ma...

Tyle razy pragnęłaś wolności
Tyle razy tłumił ją kat
Ale zawsze czynił to obcy
A dziś brata zabija brat

Ojczyzno ma...

Kwiaty prawdy, sprawiedliwości
Znów zakwitną, rozwinie się pąk
A zwycięstwo Solidarności
Otrzymamy z Matczynych wprost rąk

Ojczyzno ma...

O Matko ma
Tyś Królową polskiego narodu
Tyś wolnością w czasie niewoli
I nadzieją gdy w sercach jej brak

Ojczyzno ma...
http://republika.pl/stanwojenny/wiersze.htm
I nadal próbuje się szarpać wartości jednoczące ten kraj, ten Naród - i nie tylko ...
Całą wręcz Europę...
Czyż kraj oparty na Chrześcijaństwie - może tak na dobrą sprawę - funkcjonować dobrze bez wartości stojących u podstaw państwowości tego kraju od Jego zarania :coo:
Nadal podważa się wartości chrześcijańskie - jak 25 lat temu
Czy - pomimo zmian - słowa tych piosenek nadal musza być tak aktualne :coo: :x :x :x
Na szczęście - coś "drgnęło":
http://wiadomosci.o2.pl/?s=261&t=147258
Jednak - czy znów słowa piosenki Wójtowicza lub Pietrzaka nadal nie okażą się aktualne :coo: :roll:

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
11-11-2005 11:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Czy to kolejny temat z serii "Czy jestem patryjotą"? :mrgreen: ;P

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
11-11-2005 14:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anies Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 107
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #3
 
[Obrazek: kochampolske9ef.jpg]

Wszystkiego najlepszego dla was Polaków!! Uśmiech
Pomimo tego wszystkiego o czym piszesz we mnie jest nadzieja..

"Jestem Polakiem - wi?c ca?? rozleg?? stron? swego ducha ?yj? ?yciem Polski, jej uczuciami i my?lami, jej potrzebami, d??eniami i aspiracjami."
11-11-2005 15:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
Szczerze powiedziawszy mamy wielkie szczęście, w przeciwieństwie niestety do niektórych państw, które tej wolności zaznać nie mogą w żaden sposób...

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
11-11-2005 15:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anies Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 107
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
Przez to że u nas był komunizm kościół ocalał. W tym czasie w Ameryce po soborze II zrobiła sie taka samowolka ze pobożnych kleryków wyrzucano z seminariów bo sie za dużo modlili.

"Jestem Polakiem - wi?c ca?? rozleg?? stron? swego ducha ?yj? ?yciem Polski, jej uczuciami i my?lami, jej potrzebami, d??eniami i aspiracjami."
11-11-2005 16:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #6
 
Bóg ma swoje sposoby, wykorzystuje każdą nadarzajacą się okazję, żeby i tak swoje przeforsować. U nas i komunizm widać coś dobrego zrobił Duży uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
11-11-2005 16:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
I dlategoteż po raz kolejny sprawdza się powiedzenie "nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło" :mrgreen:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
11-11-2005 17:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Mam tylko pytanie czy to "komunizm" wogóle był w stanie cokolwiek dobrego zrobić ... :coo:
Mam wrażenie - że stało się tak ... wbrew potężnym wysiłkom "komunistów" dążących do zniszczenia Kościoła wszelkimi możliwymi sposobami ...
Zatem - nie "komuna" lecz - moc Boża

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
11-11-2005 18:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #9
 
ddv napisał(a):Mam tylko pytanie czy to "komunizm" wogóle był w stanie cokolwiek dobrego zrobić ... cooo
Mam wrażenie - że stało się tak ... wbrew potężnym wysiłkom "komunistów" dążących do zniszczenia Kościoła wszelkimi możliwymi sposobami ...


Chyba jednak nie wszystkimi możliwymi sposobami. Za "komuny" kościół działał i miał większy niż teraz mir wśród ludzi, miał pewną niezależność. Jeżeli ta "komuna " była taka straszliwa dla kościoła to proponuje dowiedzieć się jak komuniści postępowali z Cerkwią w ZSRR.Nie ma porównania. Oczywiście nie twierdzę, że komuna z kościołem jakos się lubiała. Ale wiadomo- ideologia kontra ideologia- każda strona chciała miec bezwzgledny rząd dusz.

A co dobrego "komuna" zrobiła?

Zlikwidowała analfabetyzm (II RP to się nie udało); powszechne szkolnictwo, jak kogoś nie było stać na knigi to pamiętam za socjalizmu mógł pójść na tyły klasy i wziąć sobie podręcznik- za kapitalizmu nie było tak fajnie. Mała rzecz, a cieszy.

Za komuny ludzie byli biedni, ale nie ciepieli głodu-była bieda, ale nie nędza.Nie było bezrobocia ( nawet jak było to ukryte, więc szaremu człowikowi się to zjawisko nie narzucało)

Było bezwzględnie bezpieczniej na ulicach.

Nigdy kultura Polska nie znaczyła tyle na świecie co za "komuny", cenzura powodowała, że twórcy naprawdę się starali coś przekazać coś przemycić, i to dodawało atrakcyjności. Dla ZSRR i innych demoludów byliśmy oknem na świat (zwłaszcza dla ZSRR). PAństwo nie oszczędzało na kulturze. Taki Wajda, który pozuje teraz na antykomuniste wielkiego artystę dostał oscara za sławę, ale tej sławy by nie osiągnął gdyby nie PRL- ZIemia obiecana o ułamki milimetra minęła Oscara, Potop Hoffmana tak samo. Teraz mamy wolność i upadek kinematografii. Superprodukcje powstają tylko na kanwie lektur bo nauczyciele wiadomo zapędzą dzieciarnię do kin.

Jeden z profesorów Uniwerku Moskiewskiego za komuny mówił swoim studentom, że niepotrzebnie się uczą angola, niemca, czy francy bo i tak nie dostaną tych książek do rąk, natomiast warto się uczyć polskiego, bo Polacy wcześniej czy później ważniejsze pozycje wychodzące na świiecie tłumaczą i wydają u siebie.

Państwo bardzo pomagało samotnym matkom.


Ten ustrój nie był dobrym ustrojem ale bezsprzecznie miał swe dobre strony. IMVHO mieliśmy do czynienia z państwem represyjnym , ale totalitaryzm był u nas widać raczej po wojnie i w okresie stalinowskim. 50 lat "komuny" to kawałek naszej historii; wielu z forumowiczów zapewne nie jest zadowolana z PRL, był to kraj o ograniczonej suwerenności (RP tez jest teraz krajem o ograniczonej suwerenności, ale na innych zasadach).

Od 1918 roku istniejemy na mapie. Zmieniały się nasze granice, sojusznicy, ludzie żyli i umierali, pracowali, walczyli przez cały ten czas. Prl odbudowano po wojnie kosztem pracy milionów naszych rodaków, ludzie pracowali dla Polski, a to czy była ona Rzecząpospolitą , czy też ludową tak czy owak to ojczyzna. Nasze miejsce na świecie.

Rozumiem (a przynajmniej staram się zrozumieć) gorycz ludzi, którzy byli katowani w kazamatach policji poltycznej, skazywani w procesach pokazowych, pałowani, relegowani z uczelni czy zakładów pracy z wilczymi biletami. To było , to się działo i dotykało wielu ludzi. Ale "komuna" nie składała się tylko z partii, ubecji i zomowców. Jestem ogólnie mówiąćć dzieckiem stanu wojennego schyłek PRLu to moje dzieciństwo. Nie pamiętam kolejek, oraz tego, że nie było nic oprócz musztardy i octu, nie musiałem nigdy stać w kolejkach,ani nie byłem przesłuchiwany w ubeckich kazamatach.

Z czym mi się kojarzy PRL?
-przedszole i świetlica (kiepskie żarcie i zużyte zabawki, nauka czytania, ale nie okradania samochodów ja to ma miejsce dzisiaj; duma i pycha po przejści do starszaków czyli zerówki Duży uśmiech )
-wyżej wspomniane książki dostępne dla każdego kto nimi nie dysponował
-niezbyt smaczne posiłki w stołówce szkolnej, ale za to o bardzo niedolegliwej cenie
-Każdego roku dostawałem prezent od zakładu pracy mojej mamy na urodziny. Nic szczególnego- garść cukierków jakaś czekolada i kilka mandarynek. Zakłądem trzęśli komuchy,ale moja mama nie był szychą i wątpie, żeby tytlko mi robili przyjemność.
- Święto I maja:festyny, zabawy dużo ludzi feria barw i przede wszystkim wata cukrowa!!

Nie jestem w tych wspomnieniach obiektywny bo kilkuletni smark nie wie co to obiektywizm. Dlaczego o tym wszystkim wspominam? Bo urodziłem się w Polsce Ludowej, dorastałem w Rzeczypospolitej Polskiej, ale dla mnie przy wszystkich wadach obydwu systemów dla mnie to była i jest Polska. Semper Polonia.
11-11-2005 20:12
Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
Widzisz semper... ja Ciebie popieram w tym, że komuna zlikwidowała analfabetyzm i że dawała darmowe knigi do szkoły, tylko pytanie co było w tych knigach...Zdaje się, że komunizm był także ustrojem represji i cenzury, co oznaczało tłumienie podstawowych praw człowieka. Kapitalizm wprowadził nędzę, ale komuna była uciskiem na wolność słowa. Coś za coś??? Chyba jednak nie. O wiele cenniejsze jest bycie biednym mędrcem z otwartymi ustami, niż bogatym głupcem, który tańczy, jak mu zagrają. Pozdrawiam.

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
11-11-2005 21:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #11
 
Ajfen napisał(a):O wiele cenniejsze jest bycie biednym mędrcem z otwartymi ustami, niż bogatym głupcem, który tańczy, jak mu zagrają

Powiedz to matce, która nie co dać głodnrmu dziecku do jedzenia. Bo naprawdę nic człowiekowi po wolności jeśli jest głodny.Obrzydliwie trywialne, ale przwdziwe Po za tym jak wspomniałem nie uważam "komuny" za idealny ustrój . To jest część naszej historii i nic tego nie zmieni.

Są tacy, którzy uważają, że lata 45-89 to była okupacja sowiecka, ale skoro ludzi ci uważają że GG to to samo co PRL, to lepiej niech się leczą.
11-11-2005 21:55
Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
Wzruszające...semper obrońca wdów i sierot. Zgadzam się, ale powiedz, czy za komuny nie było przypadkiem takich sytuacji, że nie było nic do żarcia??? Tego się nie da zmienić, tak jest, było i będzie, że na świecie jest nędza i bieda i komuna temu nie wini, ani kapitalizm. To ludzie są za to odpowiedzialni, a najwięcej my, Katolicy...Gdybyśmy potrafili pomóc, a raczej mieli w sobie troszkę chęci i odwagę kurczaka, to byśmy zlikwidowali biedę. Katolik powinien pomagać bliźnim i dzielić się wszystkim, co ma, a niektórzy z nas, ci najbogatsi uważający się za katolików to raczej nie są skłonni do podziału...
Ale wróćmy do Ojczyzny...Polska jest krajem szczególnym. Nasza historia jest pełna wojen i cierpienia narodu. Jak myślisz, ale odpowiedz szczerze: Czy znowu coś nam grozi? Ja sądzę, że nawałnica ze wschodu, bo znowu zaogniają się kontakty z krajami komunistycznymi, czyli Rosją i Białorusią.

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
11-11-2005 22:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #13
 
semper_malus napisał(a):Za "komuny" kościół działał i miał większy niż teraz mir wśród ludzi, miał pewną niezależność. Jeżeli ta "komuna " była taka straszliwa dla kościoła to proponuje dowiedzieć się jak komuniści postępowali z Cerkwią w ZSRR.Nie ma porównania.
Taa - niewątpliwie. Jednak - tylko dzięki ogromnemu poparciu Kościola przez Naród a nie dlatego, że komuna robiła jakieś "względy" Kościołowi - wręcz przeciwnie.
Jak wygadała walka komuny z Kościołem :coo:
Proszę poczytać choćby artykuły:
- "oszustwo władzy" z najnowszego (45/20005) wydania "Wprost"
oraz:
http://www.wprost.pl/ar/?O=82059
artykuł p. A. Grajewskiego (członka IPN)
http://www.goscniedzielny.wiara.pl/?grup...1104793630

- proponuję zapoznać się z życiorysem Karola Wojtyły, prymasa Wyszyńskiego.
Po prostu - do zniszczenia Kościoła w Polsce nie doszło tylko dlatego, ze śmierć Stalina pokrzyżowała te plany.
semper_malus napisał(a):A co dobrego "komuna" zrobiła?

Zlikwidowała analfabetyzm (II RP to się nie udało); powszechne szkolnictwo, jak kogoś nie było stać na knigi to pamiętam za socjalizmu mógł pójść na tyły klasy i wziąć sobie podręcznik- za kapitalizmu nie było tak fajnie.
Szkolnictwo na wsi rozpoczęło się jeszcze w XIX wieku - pomimo zaborów.
Szkolnictwo przedwojenne w bardzo krótkim czasie stanęło na bardzo wysokim poziomie - tak, że nie udało się zniszczyć tego dobrego systemu - nawet najbardziej niefortunnymi posunięciami władz komunistycznych.
Być może - rzeczywiście nie wszędzie dotarło.
Był to jednak nieodwracalny trend ... (spojrzyj choćby na życiorys K Wojtyły ) ...
Na to, jak maleńkie Wadowice było mocnym ośrodkiem kulturalnym. I nie był to wyjątek w przedwojennej Polsce ...
Przed wojną - to było przecież prawdziwe propagowanie trendu do nauki.
semper_malus napisał(a):Za komuny ludzie byli biedni, ale nie ciepieli głodu-była bieda, ale nie nędza.Nie było bezrobocia ( nawet jak było to ukryte, więc szaremu człowikowi się to zjawisko nie narzucało)
Taaa :shock:
A dzięki czemu :?: :?:
Przecież - choćby nawet E Gierek w "Przerwanej dekadzie" wspomina, że pod koniec lat 60' tych gospodarka była w takim stanie, że mógł - po objęciu rządów
- albo wprowadzić bezrobocie
- albo - zaciągać kredyty ...
A skutki tego zaciągania kredytów odczuwamy do dziś.
Do dziś trzeba spłacać horrendalne kredyty zaciągnięte jeszcze za czasów Gierka i jego następców - pomimo umorzenia ok. ich połowy za czasów rządów L. Wałęsy.
A coś mało się dziś mówi o stanie gospodarki końca lat 80'tych gdzie finansów nie starczało na nic, galopującej hiperinflacji, pustkach w sklepach i o tym, że gospodarka była w stanie zaawansowanej agonii ... :oops: :oops: :oops:
Nie mówiąc już o czymś takim, jak stałe (często skrywane) zwiększanie się przestępczości w PRL-u i niszczenie etosu pracy oraz wartości rodzinnych ...

To, co zrobiła "komuna" najlepiej obrazuje widok b. NRD.
Po połączeniu Niemiec - pomimo wielu mld marek "wpompowanych" we wschodnie "landy" gospodarka wsch. Niemiec daleka jest od gospodarki zachodniej części tego kraju ...
Niegospodarność, brak poszanowania pracy - i wiele innych spraw to wynik "działalności" systemu komunistycznego wyniszczającego gospodarkę i kulturę każdego, nawet najbardziej prężnego narodu ...
Fakt, że w Polsce się to nie udało - to właśnie dzięki silnej roli Kościoła w naszym Społeczeństwie - oraz faktu, ze Naród [nie dał sobie odebrać wartości chrześcijańskich.
Semper ...
Napisz mi jeszcze jeden podobny tekst - a masz pewne że doprowadzisz mnie albo do zawału - albo do takiego śmiechu, że ze dwa dni "masz mnie z głowy" :aniol:

[ Dodano: Pią 11 Lis, 2005 ]
Mała omyłka, za która przepraszam.
Jest:
Cytat:Być może - rzeczywiście nie wszędzie dotarło.
Winno być:
Cytat:Być może przed wojną - rzeczywiście nie wszędzie dotarło.
Proszę jednak nie zapominać że kraj był tuż po ponad stuletniej niewoli i wyniszczającej wojnie przechodzącej przez terytorum Polski kilkakrotnie

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
11-11-2005 22:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #14
 
To jeszcze raz powtarzam ci za komuny była bieda, ale nie było nędzy. Władza robiła wszystko by ludzie nie zdychali z głodu nie dlatego, że ludzi władzy sumienie ruszało co do losu ludzi głodnych, tylko z ideologicznego punktu widzenia było to nie do przyjęcia.


Ajfen napisał(a):Wzruszające...semper obrońca wdów i sierot.

Szkoda, że ja bedąc półsierotą się nie wzruszyłem tak bardzo tym wyznaniem jak Ty.


Ajfen napisał(a):Ale wróćmy do Ojczyzny...Polska jest krajem szczególnym. Nasza historia jest pełna wojen i cierpienia narodu. Jak myślisz, ale odpowiedz szczerze: Czy znowu coś nam grozi? Ja sądzę, że nawałnica ze wschodu, bo znowu zaogniają się kontakty z krajami komunistycznymi, czyli Rosją i Białorusią.

O ile Białorus można od biedy nazwać komuszą, o tyle mówienie o komunistycznej Rosji świadczy o Twojej bezbrzeżnej ignorancji. Ziman wojna się skończyła. I to jakiś czas temu.

A w Polsce jak to w Polsce nic sie nie dzieje do damego końca-ani dobrego, ani złego.




Ja tam bym wolał żeby Polska była krajem normalnym, a nie szczególnym. To, ze naszych oficerów rozstrzelano w Katyni i wyrżnięto całą inteligencje w Powstaniu warszawskim to wcale o nas dobrze nie świadczy. Trzeba
11-11-2005 22:26
Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #15
 
semper_malus napisał(a):To jeszcze raz powtarzam ci za komuny była bieda, ale nie było nędzy.
To jeszcze raz ci powtarzam:
- łatwo się "rządzi" z kredytów - o wiele trudnej te kredyty SPŁACIĆ
A zaciągane były chyba bez sensu - i bez perspektyw na ich spłacenie ...
Dowodem - choćby stan gospodarki w 1989 roku ...

[ Dodano: Pią 11 Lis, 2005 ]
PS. Semper...
U moich rodziców jeszcze gdzieś się zachowały karki na mieso, mąkę i (chyba) cukier.
Może Ci zeskanować dla poprawienia pamięci :coo: :?: :?: :evil:

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
11-11-2005 22:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów