Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Czy dziewczęta moga być ministrantkami??TAK czy NIE???? - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Liturgia (/forumdisplay.php?fid=36)
+--- Wątek: Czy dziewczęta moga być ministrantkami??TAK czy NIE???? (/showthread.php?tid=1253)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8


Czy dziewczęta moga być ministrantkami??TAK czy NIE???? - tom 218 - 20-02-2006 23:43

Czy dziewczęta mogą byc ministrantkami.Jest to pytanie skierownane właściwie do biskupów diecezjalnych, ponieważ w żadnym wypadku o dopuszcznie ministrantek do służby ołtarza,ani razem z chłopcami,ani oddzielnie od nich, nie może decydować proboszcz, lecz jedynie biskup diecezjalny.
Ja osobiście uważam,że kobiety nie powinny byc ministrantkami.
kto ma podobne zdanie lub odmienne????


- Harpoon - 20-02-2006 23:45

a dlaczego nie?
nie są gorsze i mysle, ze jesli chca, to moznaby im na to pozwolic...


- Ela - 20-02-2006 23:46

W Kanadzie juz dziewczeta w katolickich kosciolach sluza do mszy, co prawda wiekszosci to koscioly angielskojezyczne ale katolickie.


- Offca - 20-02-2006 23:46

tom 218 napisał(a):Jest to pytanie skierownane właściwie do biskupów diecezjalnych

Nooo... tylko, że na tym forum takich nie ma ;P
Widziałam już kilka razy małe ministrantki Uśmiech Nie widzę niczego złego w tym. Na mszy świętej mają prawo służyć świeccy, a więc kobiety także. Nie mam na myśli oczywiście kobiet-kapłanek, ale lektorki, ministrantki i owszem. Dlaczego? Dlatego, że my też mamy prawo służyć na Eucharystii Panu Bogu!!! Czym chłopiec przewyższa dziewczynkę? Oczko


- tom 218 - 20-02-2006 23:54

Offca napisał(a):Czym chłopiec przewyższa dziewczynkę?

Mysle,że niczym,ale uczniami Jezusa byli też męzczyzni,a Kobiety były jakby drugoplanowe.Kobiety moga spełniac funkcje lektora czy kantora np. czytając słowo Boże czy spiewajac psalm lub też niosąc dary .
Sądze,ze było by troche zamieszania przy ołtarzu,gdyby kobiety były ministrantkami.Ja osobiście sobie tego nie wyobrażam! Szczęśliwy


- Offca - 20-02-2006 23:59

tom 218 napisał(a):Sądze,ze było by troche zamieszania przy ołtarzu,gdyby kobiety były ministrantkami.Ja osobiście sobie tego nie wyobrażam!

Dlaczego tak sądzisz? Jak już pisałam widziałam dziewczynki ministrantki i te lepiej się zachowywały od chłopców w czasie mszy Uśmiech
tom 218 napisał(a):a Kobiety były jakby drugoplanowe.
Tak bym tego nie określiła Uśmiech


- tom 218 - 21-02-2006 00:15

Offca ja nie chcicałbym tu sugerowac że kobiety są nizsze od męzczyzn.Nić podobnego,ale osobiście jestem lektorem i uwierz mi,że naprawde nie widze żadnej dziewczyny posługującUśmiech



A tak na marginesie to zapraszam na:www.buli1990.fora.pl


- Jólka - 21-02-2006 00:27

No to ja ci powiem, że widziałam poslugujące dziewczyny... były to co rpawda lektorki, ale spełniały rolę ministrantek, gdyż prawdopodobnie nie było żadnego ministranta... i ksiądz by musiał sam sie obsłużyć. Duży uśmiech


- Ela - 21-02-2006 00:58

Cytat:Sądze,ze było by troche zamieszania przy ołtarzu,gdyby kobiety były ministrantkami.Ja osobiście sobie tego nie wyobrażam!

No to zapraszam na Msze Sw do Toronto Uśmiech


- Anonymous - 21-02-2006 01:51

tom 218 napisał(a):Mysle,że niczym,ale uczniami Jezusa byli też męzczyzni,a Kobiety były jakby drugoplanowe.

Dziwnie usłyszeć w ustach jak mniemam katolika, zę mamuśka Boska była drugimplanem!

Uczniami Jezusa byli również Żydzi- czy jest to powód aby na ministranów byli wybierani ludzie tej narodowości? Inaczej: Czy skoro płeć ma takie kapitalne znaczenie dlaczego narodowość nie ma?


- tom 218 - 21-02-2006 02:31

semper_malus napisał(a):
tom 218 napisał(a):Mysle,że niczym,ale uczniami Jezusa byli też męzczyzni,a Kobiety były jakby drugoplanowe.

Dziwnie usłyszeć w ustach jak mniemam katolika, zę mamuśka Boska była drugimplanem!

Uczniami Jezusa byli również Żydzi- czy jest to powód aby na ministranów byli wybierani ludzie tej narodowości? Inaczej: Czy skoro płeć ma takie kapitalne znaczenie dlaczego narodowość nie ma?

Słuchaj nie miałem na mysli słowo ,,drugi plan" jako coś strasznego.Nie wymówiłem tago ironicznie.I nie ma mowy ogóle o zydach.I absolutniepłec nie ma żadnego znaczenia-nie jestem rasista.Nie powinnaś sie wyrażac o Maryi,,mamuśka" jaki ty masz wogóle szacunek do Maryi.gdybym był moderatorem to postarałbym się dla Ciebie o ostrzeżenie.TYle!!!


Re: Czy dziewczęta moga być ministrantkami??TAK czy NIE???? - Andr2ej - 21-02-2006 03:02

tom 218 napisał(a):Czy dziewczęta mogą byc ministrantkami.

Niedaleczko mnie jest wioska gdzie ksiądz dostał pozwolenie od biskupa aby dziewczynki mogły być ministrantkami. Mała wioska, mało ludzi i w pewnym okresie rodziło się więcej dziewczynek niż chłopców. Czasami jestem tam na mszy i widzę ministrantki służące do ołtarza wraz z ministrantami. Nie widze problemu. Mnie to nie porzeszkadza. Jest to nawet taka ciekawa egzotyka. Uśmiech


- Anonymous - 21-02-2006 03:33

tom 218 napisał(a):Nie powinnaś sie wyrażac o Maryi,,mamuśka"

nie powinieneś to raz. Mamuśka to zdrobniała forma matki- nie obelga.

tom 218 napisał(a):Słuchaj nie miałem na mysli słowo ,,drugi plan" jako coś strasznego.


Bo drugi plan to nie jest nic strasznego. Tylko coś mało istotnego. bo jakby było ważne to by był pierwszy plan. Jakby.

tom 218 napisał(a):.I nie ma mowy ogóle o zydach.I absolutniepłec nie ma żadnego znaczenia-nie jestem rasista.

Swoją drogą ciekawa reakcja człowiek wspomni coś o Żydach (by przedstawić pewną analogię) a tu już nie jestem rasistą. Nawet przez myśl mi nie przeszło żeby tak Cie nazwać a tu tylko wzmianka i już gorące zaprzeczenie. Dziwne.

[ Dodano: Wto 21 Lut, 2006 02:38 ]
tom 218 napisał(a):jaki ty masz wogóle szacunek do Maryi.

Taki sam jak do każdej matki. Z wyjątkiem rzecz jasna mojej osobistej - dla Niej mam największy.


- kawazmlekiem - 22-02-2006 10:24

Nie mylmy ministranctwa ustanowionego przez ludzi z kapłaństwem ustanowionym przez Jezusa. Po pierwsze, a po drugie, Jezus powiedział Idźcie na cały świat, co wyraza naturalnie, ze nie tylko Żydzi bedą księżmi oraz też powiedział- będzie zabrane temu narodowi, a dane innemu, więc...dyskusja bezowocna. Natomiast nigdzie nie mamy ani słowa o kaplaństwie kobiet. Niemniej kobiety posługiwały Kosciołowi zawsze. Nie mam nic przeciwko ministrantkom, pod warunkiem, że nikt z tego nie wyciągnie zbyt pochopnych wniosków, a wiemy, jak to było nawet w przypadku reformy liturgicznej. Masa protestów niewiadomo o co.


- Lola - 22-02-2006 19:14

uważam, że kobiety, dziewczyny jako ministrantki, to akurat nie najważniejszy problem w Kościele, i jeśli już mają gdzieś być to raczej tylko tam gdzie faktycznie nie ma chłopców

z ludźmi jest tak, że jak im dasz palec, to pożrą, albo będą walczyć o całą rękę... :roll:

poza tym, w Polsce, ale i pewnie na całym świecie, nasz rzymsko-katolicki kościół, jest taki bardziej żeńsko-katolicki :wink: