Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Jezu Chryste Panie miły... - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Liturgia (/forumdisplay.php?fid=36)
+--- Wątek: Jezu Chryste Panie miły... (/showthread.php?tid=1361)



Jezu Chryste Panie miły... - Ks.Marek - 19-04-2006 15:38

+
Współprzewodniczący Rady ksiądz profesor Michał Czajkowski powiedział, że kontrowersje wzbudza polskie tłumaczenie fragmentu sugerujące, że Żydzi przestali być narodem wybranym. W mszale łacińskim słowa brzmią "lud, który jako pierwszy był wybrany", tymczasem w polskim słowa te zostały przetłumaczone: "lud, który niegdyś był narodem wybranym". Więcej tutaj

Co wy na to?

Pozdrawiam


- Kyllyan - 19-04-2006 17:01

No coż. Błąd w tłumaczeniu winien być poprawiony. Natomiast zdanie "lud, który niegdyś był narodem wybranym". Uważam za teologicznie porawne. Naród zydowski przestał być narodem wybranym. Nie dlatego, że Bóg go najpierw wybrał a potem odrzucił, ale dlatego, że ten naród odrzucił Mesjasza. Naród żydowski nie został odrzucony ani przeklęty, jest po prostu jak wszystkie inne narody, a ich wybraństwo jest kontynuowane w Kościele. A pieśn "ludu mój ludu"? Śpiewam ją kilkadziesią lat i nigdy spiewając nie myslałem o żydach. Zawsze odnosiłem ją do siebie.


- jswiec - 19-04-2006 17:04

Co do błędnego tłumaczenia - to ks. prof. Czajkowski ma rację. Kiedyś dyskutowaliśmy o tym na ś.p. forum apologetycznym. Po łacinie jest "populus primae electionis" = lud pierwszego wybrania. Samowolna zmiana w polskim tłumaczeniu to dla mnie po prostu skandal, to bezceremonialne poprawianie Rzymu, bo "my przecież lepiej wiemy jak to jest z tymi żydami"...

Co do pieśni "Ludu mój ludu" - to wycofanie jej byłoby niezłą głupotą. Jest to bardzo biblijna pieśń nawiązująca do proroka Micheasza:
Mi 6,1 Słuchajcie, proszę, tego, co Pan powiedział:
«Stań, prawuj się wobec gór,
niech słuchają pagórki twego głosu!
2 Słuchajcie, góry sporu Pańskiego,
nakłońcie uszu, posady ziemi!
Oto Pan ma spór ze swym ludem
i oskarżać będzie Izraela.
3 Ludu mój, cóżem ci uczynił?
Czym ci się uprzykrzyłem?
Odpowiedz Mi!

4 Otom cię wywiódł z ziemi egipskiej,
z domu niewoli wybawiłem ciebie
i posłałem przed obliczem twoim
Mojżesza, Aarona i Miriam.
5 Ludu mój, wspomnij, proszę,
co zamierzał Balak, król Moabu,
a co mu odpowiedział Balaam, syn Beora?
Co było od Szittim do Gilgal -
żebyś poznał zbawcze dzieła Pańskie»


Problem jest w katechezie wyjaśniającej, że my wcale nie jesteśmy lepsi od Izraela, że to o nas jest ta pieśń... Można by dodać jakąś zwrotkę o tym, może jakoś zmienić jakieś słowa, ale od razu wyrzucać ?
Lepiej należałoby dodać ciąg dalszy z tegoż Proroka:
Mi 6, 6 «Z czym stanę przed Panem,
i pokłonię się Bogu wysokiemu?
Czy stanę przed Nim z ofiarą całopalną,
z cielętami rocznymi?
7 Czy Pan się zadowoli tysiącami baranów,
miriadami potoków oliwy?
Czy trzeba, bym wydał pierworodnego mego za mój występek,
owoc łona mego za grzech mojej duszy?
8 Powiedziano ci, człowiecze, co jest dobre.
I czegoż żąda Pan od ciebie,
jeśli nie pełnienia sprawiedliwości, umiłowania życzliwości
i pokornego obcowania z Bogiem twoim?
»


To jest wspaniałe wyjaśnienie sensu ofiary Chrystusa: nie chodziło w niej o zabijanie niewinnego w miejsce niewinnego, ale o kogoś, kto byłby w stanie wypełnić sprawiedliwość, życzliwość i pokorne obcowanie z Bogiem nawet kosztem konfrontacji z całym grzechem świata. patrzcie, jak bardzo Słowo Boże jest tu precyzyjne, jak bardzo walczy z rozpowszechnionymi poglądami - nie tylko w czasach Micheasza, ale także 27 wieków później...


- Ks.Marek - 19-04-2006 17:17

+
Ano własnie. Ludu mój Ludu, to do każdego pasuje. Chodzi o to, że Obraz Egiptu=grzechu jest alegorią do każdego czasu i Narodu.

Jeśłi zaś idzie o tłumaczenie, to fakt, daliśmy w PL ciała...

Mnie osobiście środowiska Żydowskie wydają się byc ostatnio podpadnięte: patrz: GW, TP. KrK nie wyciąga żadnych "ciekawych" szczegółów z kultury Prawa Mojżeszowego. Żydzi zawsze będą naszymi starszymi braćmi w wierze i tyle. Ale w całości artykułu ks. Czajkowskiego ja osobiście doszukuje sie swoistego pretensjonaizmu...
pozdrawiam


- jswiec - 19-04-2006 17:19

Kyllyan napisał(a):Naród zydowski przestał być narodem wybranym. Nie dlatego, że Bóg go najpierw wybrał a potem odrzucił, ale dlatego, że ten naród odrzucił Mesjasza.
Z tym się nie mogę zgodzić. Jest dalej wybrany, zgodnie z:
Rz 11,28 Co prawdą - gdy chodzi o Ewangelię - są oni nieprzyjaciółmi [Boga] ze względu na wasze dobro; gdy jednak chodzi o wybranie, są oni - ze względu na przodków - przedmiotem miłości. 29 Bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne.

Można jedynie powiedzieć: nasze wybranie jest większe od ich wybrania, przerosło ich wybranie. To, że żydzi mają jednak pewną rolę do spełnienia w zbawianiu świata tłumaczy Andre Frossard w swoich ostatnich przemyśleniach "Słuchaj Izraelu!". Wynika z nich, że są oni świadkami obecności Bożej w dziejach świata i uczą nas dalej sprzeciwiania się bałwochwalstwu. A ich odrzucenie Mesjasza uwidocznia nam, że wiara jest niezasłużoną łaską i nie powinniśmy się nigdy przechwalać wobec żydów, że jesteśmy lepsi od nich. To właśnie usiłuje nam wbić do głowy św. Paweł w Rz 9-11...

[ Dodano: Sro 19 Kwi, 2006 17:28 ]
Ks.Marek napisał(a):KrK nie wyciąga żadnych "ciekawych" szczegółów z kultury Prawa Mojżeszowego
Nie wiem, co ksiądz ma na myśli....

Prawo mojżeszowe jest skierowane do ludzi żyjących 30 wieków temu w kulturze koczowniczo-pastersko-rolniczej. Piecioksiąg przeczytałem wielokrotnie i duch tego Prawa jest dla mnie dość oczywisty - jest to pierwsza w dziejach ludzkości próba zbudowania cywilizacji miłości. To, do czego nie doszły wielkie i potężne kultury ościenne, zostało powierzone mizernej i niewykształconej bandzie koczowników, byłych niewolników. W tym sensie Prawo mojżeszowe jest zawsze aktualne, choć w obecnych warunkach cywilizacyjnych byłoby anachronizmem.
Teraz należy dbać o twórcze wypełnienie ducha tego Prawa w naszej post-industrialnej cywilizacji, biorąc pod uwagę także wszystkie konsekwencje wynikające z chrystusowego zbawienia.