Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Maria - "Pełna łaski" czy "Łaską obdarzona - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Rozmyślania nad Pismem Świętym (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Dział: Biblia (/forumdisplay.php?fid=39)
+--- Wątek: Maria - "Pełna łaski" czy "Łaską obdarzona (/showthread.php?tid=1642)

Strony: 1 2 3 4 5 6


- krzysiek_enoch - 02-10-2006 21:19

M. Ink. * napisał(a):odmówię jeszcze "Zdrowaś Maryjo, łaski pełna" i padam w kimono ... si ju lejter :mrgreen:
hej


- Leszek - 02-10-2006 21:19

krzysiek_enoch napisał(a):
Leszek napisał(a):No i wyszło na jaw naiwno-protestanckie podejście do Pisma świętego. Chcesz w nim szukać tego, co by służyło dowód na twoje przekonania i stawiasz warunku Pismu, jak ma być zredagowane. To oznaka wielkiej pychy. W Piśmie świętym szuka się prawdy, a nie uzasadnienia dla swoich przekonań.
Dz 17:10-11 Bw
Cytat:(10) Bracia zaś wyprawili zaraz w nocy Pawła i Sylasa do Berei; ci, gdy tam przybyli, udali się do synagogi Żydów,
(11) którzy byli szlachetniejszego usposobienia niż owi w Tesalonice; przyjęli oni Słowo z całą gotowością i codziennie badali Pisma, czy tak się rzeczy mają.
Najpierw uwierzyli Apostołowi i w oparciu o jego naukę głoszoną ustnie (Tradycja) szukali, czy tak się rzeczy mają. Nie czynili tego w oparciu o własne, z góry przyjęte osobiste przekonania, lecz w oparciu o Boże Objawienie zawarte w Tradycji.
I nie cytuj mi już tej protestanckiej Biblii, która jest okrojona z treści.


- krzysiek_enoch - 02-10-2006 21:23

Leszek napisał(a):Najpierw uwierzyli Apostołowi i w oparciu o jego naukę głoszoną ustnie (Tradycja) szukali, czy tak się rzeczy mają.
No i własnie tak samo ja staram sie robić. Sprawdzam jak wygląda autentyczna nauka Katolickiej Tradycji i sprawdzam w Biblii, czy "tak się rzeczy mają". A Ty tego nie robisz?


- M. Ink. * - 02-10-2006 21:24

Leszek napisał(a):I nie cytuj mi już tej protestanckiej Biblii, która jest okrojona z treści.
Leszkowi nie cytuj, ale mi mógłbyś pocytować, bo na co dzień nie mam okazji ...

Szczęśliwy

... no dobra przepraszam jeżeli ktoś się poczuł urażonny moimi dofciapami ...


- to Ja :) - 02-10-2006 21:26

krzysiek_enoch, czy to ważne, czy jest obdarzona czy pełna?i tak na jedno wychodzi: bo jeśli jest obdarzona to jest i pełna łaski, a jeśli jest pełna to musiała być obdarzona łaską, to mi przypomina "przecedzanie wielbłąda i rozrzedzanie komara"


- krzysiek_enoch - 02-10-2006 21:27

M. Ink. * napisał(a):
Leszek napisał(a):I nie cytuj mi już tej protestanckiej Biblii, która jest okrojona z treści.
Leszkowi nie cytuj, ale mi mógłbyś pocytować, bo na co dzień nie mam okazji ... Szczęśliwy
2Tm 3:16 Bw
Cytat:"Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,"
Niech Bóg Ci błogosławi.


- Leszek - 02-10-2006 21:29

krzysiek_enoch napisał(a):
Leszek napisał(a):Najpierw uwierzyli Apostołowi i w oparciu o jego naukę głoszoną ustnie (Tradycja) szukali, czy tak się rzeczy mają.
No i własnie tak samo ja staram sie robić. Sprawdzam jak wygląda autentyczna nauka Katolickiej Tradycji i sprawdzam w Biblii, czy "tak się rzeczy mają". A Ty tego nie robisz?
Sprawdzasz, czy twoje osobiste i nieuzasadnione przekonania są wyrażone w Biblii. Ponieważ najczęściej nie są wyrażone, dlatego albo przekabacaszh Biblię, jak choćby tę londyńską, albo odrzucasz należące do Kanonu Księgi. W przypadku tych, którzy przyjęli Tradycję głoszoną przez Pawła nie było takiej postawy. Poza tym pomijasz tak fundamentalny fakt, który został ukazany w tej perykopie, że Tradycja jest wcześniejsza od Nowego Testamentu; i to jeszcze w kontekście oczywistego wskaznia przez Pismo święte faktu, że nie wszystko z Tradycji zostało zawarte w NT.
Nie ma więc o czym pisać i dyskutować z kimś, kto jest zamknięty na najbardziej oczywistą prawdę.


- M. Ink. * - 02-10-2006 21:30

ślicznie dziękuję ... i oby Tobie też błogosławił bracie w Chrystusie Panu Uśmiech

ale teraz to już na prawdę czas na mnie :papa:


- M. Ink. * - 02-10-2006 21:32

Leszek napisał(a):Nie ma więc o czym pisać i dyskutować z kimś, kto jest zamknięty na najbardziej oczywistą prawdę.
#-o no coments ...


- krzysiek_enoch - 02-10-2006 21:34

to Ja :) napisał(a):krzysiek_enoch, czy to ważne, czy jest obdarzona czy pełna?i tak na jedno wychodzi: bo jeśli jest obdarzona to jest i pełna łaski, a jeśli jest pełna to musiała być obdarzona łaską, to mi przypomina "przecedzanie wielbłąda i rozrzedzanie komara"
Cieszę się, że ktoś w końcu drąży temat ;-)
Jasne, mozna przecież być obdarzonym pełnią łaski. Zreszta KK tak własnie chyba naucza. I wilk syty i owca cała Uśmiech
Nie rozumiem natomiast dlaczego to napełnienie łaską ma być oznaką jakiegoś stanu "extra" ponad innych chrześcijan. Domyślam się, że chodzi tu o to, że Maria będąc pełna tej łaski jest też dalej swoistym drugim źródłem tej łaski. I tu widze poważne zagrożenie dla Biblijnej prawdy.


- krzysiek_enoch - 02-10-2006 21:38

Leszek napisał(a):Sprawdzasz, czy twoje osobiste i nieuzasadnione przekonania są wyrażone w Biblii.
Dokładnie odwrotnie - sprawdzam, czy to czego uczą w Kościele znajduje potwierdzenie w Biblii.


- Leszek - 02-10-2006 21:38

Ta pełnia łaski Maryi związana jest z Jej Bożym Macierzyństwem. Przecież to takie, oczywiste, gdy się bez uprzedzeń czyta tę perykopę i inne, np. nawiedzenie św. Elżbiety.


- Leszek - 02-10-2006 21:40

krzysiek_enoch napisał(a):
Leszek napisał(a):Sprawdzasz, czy twoje osobiste i nieuzasadnione przekonania są wyrażone w Biblii.
Dokładnie odwrotnie - sprawdzam, czy to czego uczą w Kościele znajduje potwierdzenie w Biblii.
W jakiej Bibli? Tej zniekształconej, z której wyrzucono część ksiąg, albo zmieniono wersety, bo nie pasowały do protestanckiej koncepcji? Przecież to głupota.


- to Ja :) - 02-10-2006 21:42

krzysiek_enoch napisał: ,
Cytat:Maria będąc pełna tej łaski jest też dalej swoistym drugim źródłem tej łaski. I tu widze poważne zagrożenie dla Biblijnej prawdy.
:-k nie rozumiem, napisz jaśniej o co chodzi...zresztą wg mnie człowiek nie mający grzechu i spełniający nakazy Boga też w jakiś sposób posiada łaskę od Boga w sobie...


- krzysiek_enoch - 02-10-2006 22:03

to Ja :) napisał(a):krzysiek_enoch napisał: ,
Cytat:Maria będąc pełna tej łaski jest też dalej swoistym drugim źródłem tej łaski. I tu widze poważne zagrożenie dla Biblijnej prawdy.
:-k nie rozumiem, napisz jaśniej o co chodzi...zresztą wg mnie człowiek nie mający grzechu i spełniający nakazy Boga też w jakiś sposób posiada łaskę od Boga w sobie...
Więcej jeszcze - ten kościół składający się z takich obdarzonych łaską, zbawionych grzeszników jest nazwany niepokalanym Uśmiech
Ef 5:25-27 Bw
Cytat:(25) Mężowie, miłujcie żony swoje, jak i Chrystus umiłował Kościół i wydał zań samego siebie,
(26) aby go uświęcić, oczyściwszy go kąpielą wodną przez Słowo,
(27) aby sam sobie przysposobić Kościół pełen chwały, bez zmazy lub skazy lub czegoś w tym rodzaju, ale żeby był święty i niepokalany.