Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Wolna wola czy wola Boga? - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Ewangelizacja (/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Dział: Istota Ewangelizacji (/forumdisplay.php?fid=29)
+--- Wątek: Wolna wola czy wola Boga? (/showthread.php?tid=2122)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7


- Eldian - 03-08-2009 22:41

Wolna wola ma to do siebie, że możesz wybrać i dobro i zło. Masz ten wybór, i mimo że konsekwencje są jakie są, to możesz uznać że ciebie bardziej obchodzi życie na ziemi niż wieczne Uśmiech


- nordlys - 04-08-2009 03:37

Każdy człowiek ma wolną wolę, czyli możliwość wyboru. Wiedza Boga o naszej przyszłości nie odbiera tej woli.

Niestety, ludzie wikłają się swoim wolnym wyborem w pokrętne i nieprzyjemne sytuacje, wiążąc sobie "ręce" na własne "życzenie", czyli własną wolną wolą. Gdy stają w problematycznej sytuacji, z której nie widzą wyjścia, stwierdzają: "nie mam wolnej woli", zapominając, że to ICH wcześniejsze decyzje doprowadziły do obecnego miejsca.

W głębszej analizie powtarzającego się procesu "utraty" wolnej woli, da się zauważyć działanie czynnika, niezależnego od człowieka, czyli złego. To jego kuszenie "gruszkami na wierzbie" i "gwiazdkami z nieba" lub nieskończoną władzą doprowadza ludzką istotę nad urwisko.

... A Bóg przygląda się temu cierpliwie i czeka... i czeka... i czeka na człowieka i jego opamiętanie. Czeka, aż zadufany i niepokorny człowiek, swą WOLNĄ WOLĄ zaprosi Boga do siebie i powie: "Boże ufam Tobie", a potem poprosi o pomoc wyrażając zgodę swą WOLNĄ WOLĄ na działanie Boga w jego marnym, pogmatwanym i zakręconym życiu poprzez zgodę na działanie WOLI BOGA.

Miłosierny Bóg, który mówi o Sobie: Jestem, Który Jestem, wybacza człowiekowi, że mówił o Nim: Bóg jest takim, jakim ludzie Go widzą ... choć żaden człowiek Go nie ujrzał.

I co się dzieje?... "Cuda". Sytuacje bez wyjścia same się rozwiązują, a życie staje się łagodniejsze i radośniejsze-w dodatku bez większego wysiłku człowieka.
Wtedy człowiek znów podejmuje decyzję swą Wolną Wolą, czy zostać z Bogiem, czy może znów ruszyć w tany pod namowami kusiciela :"jesteś nieśmiertelny, będziesz żył wiecznie, śmierć ciebie nie dotyczy"...zapominając, że jego czas niedługo się skończy.
8)


- lidia - 04-08-2009 11:19

Często ludzie wybierają zło i pytają, dlaczego jest tyle zła na ziemi.


- Manaika - 04-08-2009 12:45

pafni napisał(a):Czy wolna wola powinna rodzić strach i pokusę?
Według mnie nie, a rodzi.
hmmm... Wolna wola to tak naprawdę działanie na swoją odpowiedzialność i ja nie widzę żadnych podstaw, według których mielibyśmy nie odczuwać tych emocji przy wyborze czegokolwiek. Wybierając zło, czujemy strach przed potępieniem i to jest normalne. A pokusa przed grzechem również istnieje i to również jest normalne, działanie złego.


- pafni - 04-08-2009 14:20

Manaika napisał(a):A pokusa przed grzechem również istnieje i to również jest normalne, działanie złego.

Pokusa nie do grzechu lecz do zbawienia.
Jest taka piosenka grupy Bielizna nieistniejącej już pt."doktor granat"
Tam zawarta jest chociaż metaforycznie cała prawda o ludzkich zachowaniach, myślę,że to ma odbicie właśnie w tym na co próbuje zwrócić uwagę.
Ani strach ani pokusa nie są wyższymi odczuciami.


- riteczka - 05-08-2009 09:35

Wszystko mi wolno,ale nie wszystko przynosi korzyść.Dekalog mi np nie zabiera wolności,on wskazuje mi drogę do wolności. nie ogranicza mnie,ale prowadzi mnie do wolności.


- Wojtek37 - 05-08-2009 10:09

lidia napisał(a):Często ludzie wybierają zło i pytają, dlaczego jest tyle zła na ziemi.

1Kor 3:3 BT
"Ciągle przecież jeszcze jesteście cieleśni. Jeżeli bowiem jest między wami zawiść i niezgoda, to czyż nie jesteście cieleśni i nie postępujecie tylko po ludzku?"



- lidia - 05-08-2009 10:11

Taka jest prawda, trzeba wybierać Boga zawsze, wtedy myślimy po Bożemu nie po ludzku.


- riteczka - 05-08-2009 10:41

Jesteśmy ludzmi,a więc skłonność do grzechu w nas jest.Chodzi głównie o moją osobistą decyzję, czy wybieram dobro czy zło.Jeżeli pragnę czynić dobro a nieświadomie wybiorę grzech ,to Pan znał moją intencję i napewno zamieni to w dobro.Pan na krzywych liniach prosto pisze.Natomiast jeżeli świadomie wybiorę zło to znaczy,że Boga spycham na dalszy plan.Wolna wola,to umiejętność podejmowania decyzji.Dodam, świadome podejmowanie decyzji.Takie jest moje zdanie. Uśmiech


- pafni - 07-08-2009 07:36

Problem w tym ,że nawet wybierając domniemane dobro , warunki zewnętrzne rządzone przez szatana sprowadzą je do stwierdzenia"chciałem dobrze a wyszło jak zawsze".
Oczywiście to lepsze niż świadome wyrządzanie zła, jednak pokazuje to,że Bóg niewiele ma do gadania na tym świecie, że cuda są wyjątkami tak rzadkimi,że książki o nich piszą, że uzdrowienia zdarzają się tak nie wielu że szpitale wciąż przepełnione.
W zasadzie pozostaje nam jakaś ślepa wiara w to że to my jesteśmy wszystkiemu winni i dlatego szatan rządzi. trudno mi jednak zrozumiec czemu to my ponosimy trud walki z szatanem a nie sam Bóg. Gdyby człowiek miał wolna wolę , to również miałby wolną wolę co do zbawienia, czego kościół nie akceptuje. "Musisz chodzic do kościoła bo nie będziesz zbawiony" Znam wielu ludzi nie wyznających żadnej religii lub inną o wielkich sercach , nie dosyć,że zaraz wkracza w ich zbawienie kościół to jescze ich szykanuje. Wolna wola?


- Anariel - 07-08-2009 10:35

Może zbyt mało ufności pokładamy w Bogu? Człowiek ma tendencję do zwalania wszystkiego co złe na brak pomocy Pana Boga, a tego co dobre nawet nie zauważa często. Dobrym przykładem są świadectwa ludzi, którzy utracili wzrok lub słuch i często po tym wydarzeniu stawali się szczęśliwsi niż byli do tej pory.
Mam koleżankę, którą Bóg wspomaga, całe jej życie jest pięknym świadectwem, ale ona ufa mu bezgranicznie. I nie odwraca się od niego przy najmniejszej przeciwności losu z oskarżeniami: "Znowu mi nie pomogłeś!".

Uważasz w takim razie, że powinniśmy zostać zbawieni za sam fakt istnienia?


- riteczka - 07-08-2009 10:45

Pan Bóg stworzył nas bez nas,ale zbawić nas bez nas nie może. Uśmiech


- Wojtek37 - 07-08-2009 10:58

riteczka napisał(a):Pan Bóg stworzył nas bez nas,ale zbawić nas bez nas nie może. Uśmiech

AMEN !.


- heysel - 07-08-2009 12:02

riteczka napisał(a):ale zbawić nas bez nas nie może. Uśmiech
Oczywiście, że może. Nie chce, a nie "nie może".


- jonasz 33 - 07-08-2009 12:08

Nie może , dał nam wolną wolę żebyśmy sami zadecydowali co dla nas jest najlepsze Duży uśmiech