Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Katechizm - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Katechizm Kościoła Katolickiego (/forumdisplay.php?fid=45)
+--- Wątek: Katechizm (/showthread.php?tid=2529)

Strony: 1 2 3


Katechizm - Kyllyan - 19-07-2007 06:16

Tak się zastanawiam. Ilu dorosłych katolików ma w domu Katechizm i z niego korzysta. A może nasz kontakt z katechizmem zakończył się gdzieś tam w okolicach matury?
Dla mnie KKK jest księga, która "wiernie i w sposób uporządkowany przedstawia nauczanie Pisma świętego, żywej Tradycji w Kościele i autentycznego Urzędu Nauczycielskiego, a także duchowe dziedzictwo Ojców, Doktorów i świętych Kościoła."(JPII - Fidei Depositum)


- gradzia - 19-07-2007 10:23

ja mam ale tylko dlatego że moja mama uczy religii. Nigdy nie czytalam Katechizmu, bo i do tej pory nie czulam takowej potrzeby ale kto wie czy kiedys nie zajrzę.


- Offca - 19-07-2007 10:49

Niestety nie mam KKK i bardzo nad tym ubolewam, bo nie raz by się przydał, ale ceny w sklepach mnie skutecznie odstraszają :krzywy: Niemniej jak potrzebuję, korzystam z internetowego wydania KKK (aczkolwiek nie ma jak prawdziwa książka "do ręki"). Uważam, że Katechizm powinien być u katolika w domu obowiązkową lekturą, tak samo jak posiadanie Pisma Świętego.
Może kiedyś na allegro uda mi się kupić po niższej cenie... :roll:


- nieania - 19-07-2007 10:55

Katechizm online ... to dla tych, którzy kupić nie mogą, a mają internet. Uśmiech


- Annnika - 22-07-2007 17:21

Mam, dostałam omyłkowo w prezencie, korzystam i czytam Uśmiech


- Rysiob - 24-07-2007 17:03

Nie korzystam z KKK, bo jakoś nie mam jeszcze problemów etycznych, które wymagałyby wytłumaczenia Język


- Ks.Marek - 24-07-2007 17:57

Rysiob napisał(a):Nie korzystam z KKK, bo jakoś nie mam jeszcze problemów etycznych, które wymagałyby wytłumaczenia
Błąd. KKK to nie tylko rozwiązywanie problemów moralnych ale tez wykładnia całej doktryny Kościoła.


- alus - 24-07-2007 18:07

Właśnie - jakże często ci, którzy "absolutnie nie są antysemitami", na różne zawiłe sposoby usiłują tłumaczyć, że "Jezus nie był Żydem" (pewien ksiądz napisał rozprawę o pochodzeniu Jezusa z narodu semickiego, którego przodkami są celtowie)....i tu widać podstawową nieznajomość KKK.
- "Wierzymy i wyznajemy, że Jezus z Nazaretu, urodzony jako Żyd, z córki Izraela w Betlejem....."


- Ks.Marek - 24-07-2007 18:52

Dla wielu dziś, Kościół jest bliżej nieokreślonym bytem wirtualnym, którego serwer znajduje się w Watykanie...


- Rysiob - 24-07-2007 20:18

Ks.Marek napisał(a):Dla wielu dziś, Kościół jest bliżej nieokreślonym bytem wirtualnym, którego serwer znajduje się w Watykanie...

Bo wiedza o ich religii ogranicza się do tego, co wysłuchają (jeżeli w ogóle słuchają) kazań księdza w swojej parafii, który usilnie się chce realizować i momentami wychodzi poza nauczanie Kościoła. Ja nie korzystam z KKK bo nie czuje takiej potrzeby, więc nie uważam tego za błąd. Jak czegoś nie jestem pewny i tyczy się to mojej wiary, wtedy owszem zaglądam do tej książki. Ale nie korzystam z KKK na zasadzie "a nudzę się, poczytam se".


- Ks.Marek - 24-07-2007 20:28

Rysiob napisał(a):(...)który usilnie się chce realizować i momentami wychodzi poza nauczanie Kościoła.
jakoś nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym "wychodzeniem poza nauczanie Kościoła"
Rysiob napisał(a):Jak czegoś nie jestem pewny i tyczy się to mojej wiary, wtedy owszem zaglądam do tej książki. Ale nie korzystam z KKK na zasadzie "a nudzę się, poczytam se".
Cóż, można i tak. Jednak zachęcam do "wyrywkowej" lektury KKK, nawet, jeśli ma to służyc za zabicie nudy.


- aga - 24-07-2007 20:50

Niestety, nie mam w domu Katechizmu, ale ma koleżanka, u której mieszkam i czasem korzystałam z niego, kiedy szukałam odpowiedzi na różne pytania. Dawniej nie zdawałam sobie sprawy z tego, jaka to jest skarbnica wiedzy, a naprawdę można w nim przeczytać wiele ciekawych rzeczy.


- Ks.Marek - 24-07-2007 21:06

aga napisał(a):a naprawdę można w nim przeczytać wiele ciekawych rzeczy.
Stąd też warto korzystać z wersji elektronicznej


- Rysiob - 24-07-2007 21:37

Ks.Marek napisał(a):jakoś nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym "wychodzeniem poza nauczanie Kościoła"

To proste - czasami księża mówią w jakieś sprawie, np. aborcji swoje zdanie, a nie stanowisko Kościoła. Ale podkreślam jedno - oni nie mówią, że "ich zdaniem".


- Ks.Marek - 24-07-2007 22:17

Rysiob napisał(a):To proste - czasami księża mówią w jakieś sprawie, np. aborcji swoje zdanie, a nie stanowisko Kościoła
A znasz nauczanie kościoła odnośnie aborcji w całej rozciągłości, że wysuwasz takie twierdzenie?