Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Eutanazja - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Inne tematy (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Ankiety (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- Wątek: Eutanazja (/showthread.php?tid=2925)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


- alus - 07-12-2007 19:22

"Napisałem, że nie będę miał wyrzutów sumienia"....no cóż zapewne zdziwisz się, a rzeczywistość cię zaskoczy i sumienie dopadnie [-X
"dobijania"....no tak eutanazji lepiej brzmi dla ucha Duży uśmiech ...tylko, że znaczenie ma tożsame....lepiej mówić "kochający inaczej" niż "gej" czy "lesbijka"......kolorowe opakowanko - a zawartośc ta sama :diabelek: =D>


- heysel - 07-12-2007 19:45

Masz rację. Lepiej brzmi przeciwnik śmierci na życzenie chorego niż bezwzględny sadysta i sprzeciw przeciwko eutanazji niż zgoda na pogwałcenie woli człowieka.
Masz rację. Zalatuje tak samo.
alus napisał(a):"Napisałem, że nie będę miał wyrzutów sumienia"....no cóż zapewne zdziwisz się, a rzeczywistość cię zaskoczy i sumienie dopadnie [-X
Pozwól, że sam będę odpowiadał przed swoim sumieniem.


- alus - 07-12-2007 21:33

"pogwałcenie woli człowieka" może mieć zbawienne skutki dla człowieka jako jednostki:
- nie popełni on grzechu śmiertelnego, samobójstwa dokonanego rękoma drugiego człowieka,
- potencjalny "miłosierny" morderca także nie popełni grzech zabójstwa,
i w skali masowej, ogólnoludzkiej:
- gdyby ktoś "pogwałcił wole człowieka" ludziom takim jak: Hitler, Stalin, ocaliłby życie milionów.
Nadmierna, nieograniczona wolność prowadzi najczęściej do zniewolenia.
Pozwalam...będziesz sam odpowiwdał przed swoim sumieniem Duży uśmiech ...bo "Kto stworzył Cię bez Ciebie, nie zbawi Cię bez Ciebie" :diabelek:


- heysel - 07-12-2007 22:01

alus napisał(a):"pogwałcenie woli człowieka" może mieć zbawienne skutki dla człowieka jako jednostki:
- nie popełni on grzechu śmiertelnego, samobójstwa dokonanego rękoma drugiego człowieka,
- potencjalny "miłosierny" morderca także nie popełni grzech zabójstwa,
Każdy powinien być wolny aby móc czynić zarówno dobro jak i zło. Bez tego całe gadanie o grzechu itd. to picowanie ludzi.
alus napisał(a):i w skali masowej, ogólnoludzkiej:
- gdyby ktoś "pogwałcił wole człowieka" ludziom takim jak: Hitler, Stalin, ocaliłby życie milionów.
To jest manipulacja. Bez komentarza.
alus napisał(a):Nadmierna, nieograniczona wolność prowadzi najczęściej do zniewolenia.
Zwróć tylko uwagę, że ograniczenie wolności kogoś wyjdzie na dobre tylko jeśli ten ktoś się na to zgadza. Jeśli robisz to na siłę (być może nawet w dobrej wierze, by tego kogoś uchronić przed czymś) to prędzej czy później nastąpi wybuch.
alus napisał(a):Pozwalam...będziesz sam odpowiwdał przed swoim sumieniem
Ależ dziękuję, dziękuję Ci ... Duży uśmiech


- alus - 08-12-2007 11:24

"Każdy powinien być wolny" - zgoda...ale nie Ty to odkryłes Uśmiech - św. Paweł pisze - "Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi mi korzyść"(1 Kor 6,12).
Nadmierna wolność może godzić w korzyść, dobro jednostki i całych społeczeństw.


- heysel - 08-12-2007 13:16

alus napisał(a):"Każdy powinien być wolny" - zgoda...ale nie Ty to odkryłes Uśmiech
Nigdzie nie napisałem, że to moje odkrycie.
alus napisał(a):św. Paweł pisze - "Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi mi korzyść"(1 Kor 6,12).
Św. Paweł też nie odkrył ameryki. Wolnością absolutną cechuje się bóstwo.
alus napisał(a):Nadmierna wolność może godzić w korzyść, dobro jednostki i całych społeczeństw.
Ograniczanie wolności cechuje systemy totalitarne.


- alus - 08-12-2007 14:17

Systemy totalitarne zabierają wolność, która należy się z samej istoty człowieka - "Wy zatem bracia powołani zostaliście do wolności" .... "Tylko nie bierzcie tej wolności jako zachęty do hołdowania ciału, wręcz przeciwnie, miłością ożywieni słuzcie sobie wzajemnie" (Ga 5,13-14)..."Ku wolności wyswobodził nas Chrystus" (Ga 5,1).
Ale wolność, która odrzuca więź z prawdą, w sferze wartości, ładu moralnego, dobra, zmienia się w swawolę.
Poza prawdą wolność jest pozorem....a prawda jest jedna...Bóg nie dał człowiekowi prawa do zabijania.


- heysel - 08-12-2007 14:58

Niestety powyższa argumentacja ma zerową wartość i nie przybliża Cię do odpowiedzi na zadany problem. Musisz argumentować nie odwołując się do religii.
alus napisał(a):Poza prawdą wolność jest pozorem....a prawda jest jedna...Bóg nie dał człowiekowi prawa do zabijania.
Niestety problem jest taki, że niektórzy nie przyjmują tej Twojej prawdy. Jakim prawem wymuszasz na kimś przyjęcie tej Twojej prawdy skoro nawet Twój Bóg nie wymusza jej przyjęcia ? (abstrahując od faktu, że jest to kolejna manipulacja z Twojej strony i erystyczna gra słów)


- alus - 08-12-2007 15:30

Masz racje - Bóg nie wymusza, Jezus stale powtarzał "jeśli chcesz".
Mogą niektórzy nie pojmować "prawdy mojego Boga", ale niestety człowiek został tak stworzony, że zakodowano mu tzw. "prawo naturalne" i sumienie.
I nie musi wierzyć w "mojego Boga" aby posiadać rozeznanie dobra i zła.
A jeśli z uporem zło zechce nazywać dobrem, to w efekcie reakcja sumienia będzie podobna do reakcji oparów benzyny.
Można je nie dostrzegać, udawać, że nie czuje...ale przy wysokim stężeniu dochodzi do samozapłonu i wybuchu.
Pies pomimo przeróżnych metod odpchlania i tak co rusz ma pchły, które go gryzą, człowiek ma sumienie i chocby go "odpchlawiał", przeganiach, ono będzie go gryzło.
Jesli tego zła skumuluje sie tak dużo, że nastąpi wybuch alternatywa dla człowieka jest jedna - albo zrozumie i zechce zmienić swoje życie lub popadnie w totalną agresję.
Dwaj łotrzy - w cierpieniu męczerni konania na krzyżu.... jeden pojął zło i zwrócił się do Jezusa...w drugim zwyciężyło piekło i zwyciężyła totalna agresja, gniew, dołączył do oprawców.
Nie trzeba znać "mojego Boga"...podobnie jak ci łotrzy, którzy nie znali Jezusa...ale takie reakcje są przynależne każdemu człowiekowi.


- motylek - 08-12-2007 15:59

chciałam tylko zauważyć, że wy nie piszecie o wolności tylko o wolnej woli, którą posiada każdy z nas i która pozwala mu wybierać między wolnością, a zniewoleniem np przez grzech


- heysel - 08-12-2007 16:56

alus napisał(a):Mogą niektórzy nie pojmować "prawdy mojego Boga",
Niestety ja nie pisałem o niepojmowaniu a o nieprzyjmowaniu.
alus napisał(a):ale niestety człowiek został tak stworzony, że zakodowano mu tzw. "prawo naturalne" i sumienie.
I nie musi wierzyć w "mojego Boga" aby posiadać rozeznanie dobra i zła.
Niestety, ale pogląd, że wszyscy ludzie mają takie samo poczucie dobra i zła jest bzdurą. Dowodem są chociażby badania psychologiczne seryjnych morderców.
alus napisał(a):A jeśli z uporem zło zechce nazywać dobrem, to w efekcie reakcja sumienia będzie podobna do reakcji oparów benzyny.
Można je nie dostrzegać, udawać, że nie czuje...ale przy wysokim stężeniu dochodzi do samozapłonu i wybuchu.
Pies pomimo przeróżnych metod odpchlania i tak co rusz ma pchły, które go gryzą, człowiek ma sumienie i chocby go "odpchlawiał", przeganiach, ono będzie go gryzło.
Jesli tego zła skumuluje sie tak dużo, że nastąpi wybuch alternatywa dla człowieka jest jedna - albo zrozumie i zechce zmienić swoje życie lub popadnie w totalną agresję.
Niestety nie odnosisz się do postawionego problemu tylko bujasz gdzieś po polach i polanach. Proszę się odnieść i rozwiązać zadany problem, albo przyznać, że nie potrafisz go rozwiązać.


- alus - 08-12-2007 19:09

Nie pojmowanie czy nie przyjmowanie nic nie zmienia....człowiek został stworzony jako materia i duch, i nikt ani nic tego nie zmieni.
Morderca - to efekt wyboru, przyjęcia zła. Nikt nie rodzi się mordercą lub przestepcą, i ma świetne rozeznania zła i dobra.
Potrafię rozwiązać...nikt nie ma prawa zabić nikogo, choćby z litości.....każdy zamach na życie jest złem....a sumienie zawsze grzech wypomnie.


- heysel - 08-12-2007 20:45

alus napisał(a):człowiek został stworzony jako materia i duch, i nikt ani nic tego nie zmieni.
Niestety jest to twierdzenie metafizyczne i powoływanie się na nie w racjonalnej dyskusji jest kompletną bzdurą.
alus napisał(a):Nikt nie rodzi się mordercą lub przestepcą, i ma świetne rozeznania zła i dobra.
Niestety jest to kompletna bzdura. Proponuję poszukać i poczytać co nieco o badaniach psychologicznych o których wspomniałem.
alus napisał(a):Potrafię rozwiązać...nikt nie ma prawa zabić nikogo, choćby z litości.....każdy zamach na życie jest złem....a sumienie zawsze grzech wypomnie.
Niestety nie jest to odpowiedz na zadany problem tylko na jakieś kompletnie z sufitu wzięte pytanie. Proponuję przeczytać jeszcze raz i zrozumieć o co pytam.


- Rachel - 08-12-2007 21:15

heysel napisał(a):alus napisał/a:
Nikt nie rodzi się mordercą lub przestepcą, i ma świetne rozeznania zła i dobra.

Niestety jest to kompletna bzdura. Proponuję poszukać i poczytać co nieco o badaniach psychologicznych o których wspomniałem.
przecież nikt się takim nie rodzi, takim sie staje. Może mieć konkretne nalaciałości z poprzednich pokoleń, ale nie znaczy to że będzie moredercą czy też przestępcą.


- heysel - 08-12-2007 21:34

"Psychopaci są wśród nas"
R. D. Hare
tłum. Anna Skucińska
Wydawnictwo Znak
Kraków, 2006
Świat nauki, maj 2007, s.84 napisał(a):Z badań psychopatycznych więźniów wynika, że ich układ nerwowy specyficzne reaguje na bodźce, szczególnie te wywołujące strach i lęk. (...) U psychopatów poziom wszystkich tych objawów strachu jest znacznie niższy. Być może to właśnie sprawia, że nie odczuwają emocji jak inni ludzie, ale być może taka reakcja jest tylko skutkiem ich odmienności.
Chodziło mi o predyspozycje.