Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Koniec nadużyć liturgicznych, msza święta to nie show - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Liturgia (/forumdisplay.php?fid=36)
+--- Wątek: Koniec nadużyć liturgicznych, msza święta to nie show (/showthread.php?tid=3281)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


- szumi - 05-03-2008 17:30

Cytat:Podaj mi ten punkt prawa.
Proszę bardzo.
Instrukcja "Redemptionis Sacramentum":
Cytat:67. Nade wszystko trzeba szczególnie czuwać, aby homilia opie-rała się ściśle na tajemnicach zbawienia, wyjaśniając w ciągu roku liturgicznego na podstawie czytań biblijnych i tekstów liturgicznych tajemnice wiary i zasady życia chrześcijańskiego oraz komentując stałe lub zmienne teksty Mszy świętej albo inne obrzędy Kościoła
Jest to też zawarte w Mszale Rzymskim we Wprowadzeniu ogólnym.


- bratpatryk - 09-03-2008 00:42

PS napisał(a):to po co było ostatnio wprowadzać zezwolenie na przyjmowanie Eucharystii do rąk?


To ludzie tego chcieli a nie Kościół

[ Dodano: Sob 08 Mar, 2008 23:47 ]
[quote="Polonium"]Nie mam nic przeciw przyjmowaniu Komunii na rękę.

No nie wiem czy jest to takie właściwe Komunia hostja to przemieniony opłatek w ciało Boga i nie wszyscy są godni dotykać Bożego Ciała bo jeśli każdy może to poco tradycja podaje komunia na klęcząco do ust


- omyk - 09-03-2008 01:08

Nie wszyscy są godni? A kto jest godny? Nie znam ani jednej osoby, która jest godna przyjąć Boga do swojego serca i do ust w formie fizycznej. Ba, ja jestem tego bardzo niegodna, a mimo tego z wielką radością przystępuję do Komunii. Czyżbym nie powinna? Uśmiech
A czy wszyscy są godni dotykać Bożego Ciała językiem i wnętrzem jamy ustnej? Przewodu pokarmowego? Czy wszyscy są godni trawić Ciało Pańskie? Oczko Też nikt z nas nie jest. Czy jakikolwiek kapłan jest godny dotykać tego Chleba, który się w Jego rękach ufnie przemienia w Boga Żywego? Uśmiech Też nie.
Gdybyśmy patrzyli na Boże dary w kategorii zasłużył/nie zasłużył, godny/niegodny, to już dawno wszyscy co do jednego byśmy pomarli, bo doszlibyśmy do wniosku, że nie jesteśmy godni przyjąć wielkiego daru życia Uśmiech


- Ks.Marek - 09-03-2008 01:46

bratpatryk napisał(a):No nie wiem czy jest to takie właściwe Komunia hostja to przemieniony opłatek w ciało Boga i nie wszyscy są godni dotykać Bożego Ciała bo jeśli każdy może to poco tradycja podaje komunia na klęcząco do ust
Pomyśl logicznie: do ust godnie przyjmujesz, a na rękę nie? To jest chore.
Potrzeba tylko jednego: komunikanty muszą byc takiej konsystencji, by się nie kruszyły. Znam kapłanów, którzy przesiewają je przez sitko, by do puszki nie dostawały się drobinki.


- nieania - 09-03-2008 02:02

szumi, w tym cytacie nie jest zapisane, że w czasie mszy św musi być homilia, a co to jest homilia.


- szumi - 09-03-2008 10:43

nieania, a czytać Ty umiesz?
Jest jasno napisane:
Cytat:homilia opierała się ściśle na tajemnicach zbawienia, wyjaśniając w ciągu roku liturgicznego na podstawie czytań biblijnych i tekstów liturgicznych tajemnice wiary i zasady życia chrześcijańskiego oraz komentując stałe lub zmienne teksty Mszy świętej albo inne obrzędy Kościoła
(RS 67) (pogrubienie moje)
Jasno podane jest, że homilia jest wyjaśnianiem tekstów Pisma i tekstów liturgicznych (powiem szczerze jeszcze się nie spotkałem z homilią w której celebrans nawiązałby do tekstów liturgicznych, takich jak Kolekta, jako modlitwa dnia, czy pozostałych modlitw prezydencjalnych, do prefacji, do Modlitwy eucharystycznej, etc. ale ja mam teorię na ten temat- i jestem pewien, że w wielu przypadkach byłaby słuszna- nie mniej nie o tym).
Zatem jest napisane co jest podstawą homilii? Jest. A gadanie o byle czym, czy może: o czymkolwiek jest niewłaściwe.


- alus - 09-03-2008 11:20

"Z serca człowieka pochodzi wszelkie zło" - źródłem zła zatem nie jest ani dłoń, ani usta.


- Kyllyan - 09-03-2008 16:17

alus napisał(a):"Z serca człowieka pochodzi wszelkie zło" - źródłem zła zatem nie jest ani dłoń, ani usta.
No i po co pisać takie bzdury. Nie na darmo Kościół mówi, że Pismo nie jest dla prywatnego wyjaśniania. Serce to po prostu mięsień, zwyjkła pompa i nic od niego nie pochodzi. Ani zło, ani dobro, a ten werset to przenośnia i tak to "serce" należy rozumieć.

Cytat:Pomyśl logicznie: do ust godnie przyjmujesz, a na rękę nie? To jest chore.
A więc utrzymujesz, że wielowiekowa praktyka Kościoła była "chora" ?
A po co w czasie święceń namaszcza sie dłonie kapłana?


- nieania - 09-03-2008 16:43

szumi napisał(a):Jasno podane jest, że homilia jest wyjaśnianiem tekstów Pisma i tekstów liturgicznych
tak, ale nie jest napisane, ze ksiądz w czasie mszy św musi te teksty wyjaśniać


- szumi - 09-03-2008 19:45

Cytat:tak, ale nie jest napisane, ze ksiądz w czasie mszy św musi te teksty wyjaśniać
No nie musi. Bo homilia nie jest obowiązkowa. Więc nie musi jej głosić. Nie mniej jak podaje wyżej cytowana instrukcja biskup powinien czuwać by na terenie jego diecezji homilia była głoszona przynajmniej w niedziele i święta.


- bratpatryk - 09-01-2009 21:10

Ks.Marek napisał(a):
bratpatryk napisał(a):No nie wiem czy jest to takie właściwe Komunia hostja to przemieniony opłatek w ciało Boga i nie wszyscy są godni dotykać Bożego Ciała bo jeśli każdy może to poco tradycja podaje komunia na klęcząco do ust
Pomyśl logicznie: do ust godnie przyjmujesz, a na rękę nie? To jest chore.
Potrzeba tylko jednego: komunikanty muszą byc takiej konsystencji, by się nie kruszyły. Znam kapłanów, którzy przesiewają je przez sitko, by do puszki nie dostawały się drobinki.

(Ciach!!)



- PS - 09-01-2009 21:44

nie ma jak rzeczowy post


- inkwizytor - 30-01-2009 20:58

Cytat:Pomyśl logicznie: do ust godnie przyjmujesz, a na rękę nie? To jest chore.
Rozumie że chodzi o to że każda część ludzkiego ciała jest tak samo godna, lub jak kto woli niegodna. Ok. To w takim razie przyjmujmy Komunie w czopkach :twisted:


- omyk - 30-01-2009 22:29

A dlaczego ręka jest mniej godna od ust?


- kredka198 - 31-01-2009 00:51

takie ze wschodu przekonanie ,że nią pracujesz i w ogóle dotykasz brudnych rzeczy więc ona jest nie czysta.. z drugiej strony ustami kłamiemy,przezywamy,przeklinamy, obgadujemy itp itd... wiec usta też powinny być uznawane ze nie godne