Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Spowiedż - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Nasza wiara (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Spowiedż (/showthread.php?tid=3332)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26


- omyk - 30-05-2008 14:33

Hmm...
Cytat:Jak najbardziej. Nie musisz mówić "wierszyka", nie musi to nawet być w konfesjonale. Ja się normalnie spowiadam czasem w domu u księdza.
Kodeks Prawa Kanonicznego napisał(a):Kan. 964 -

§ 1. Miejscem właściwym przyjmowania spowiedzi jest kościół lub kaplica.

§ 2. Co do konfesjonału, powinny być ustanowione normy przez Konferencję Episkopatu, z tym wszakże zastrzeżeniem, aby zawsze były w miejscu widocznym konfesjonały zaopatrzone w kratę między penitentem i spowiednikiem, aby wierni mogli z nich swobodnie korzystać, gdy tego pragną.

§ 3. Spowiedzi nie należy przyjmować poza konfesjonałem, z wyjątkiem uzasadnionej przyczyny.



- aga - 30-05-2008 14:35

Rachel napisał(a):Ja formę zchowuje - to jest ważne , ale raczej grzechy się zmieniają :wink: , albo też Bóg pokazuje głębsze korzenie grzechu.

No, formę ja też zachowuję, bo jest powiedziane dokładnie to samo, co w formułce, tylko innymi słowami :wink:

[ Dodano: Pią 30 Maj, 2008 14:41 ]
Kiedyś byłam u spowiedzi i czegoś tam nie powiedziałam z tej formułki, a ksiądz najwyraźniej zrozumiał, ze formułki brzmią dla mnie sztucznie, bo powiedział, że one też są ważne :roll:

[ Dodano: Pią 30 Maj, 2008 14:44 ]
Co do miejsca spowiedzi to nie upieram się. Pewnie, ze najlepszym miejscem jest kościół lub kaplica, tylko dlaczego koniecznie kratki, które mnie w jakiś sposób blokują? Nie uważam, by to był najlepszy pomysł.


- omyk - 30-05-2008 14:52

Wszystko zależy Oczko
Mnie kratki nie blokują, to jest dla mnie coś normalnego. Spowiedź w 4 oczy nie przeraża mnie jakoś specjalnie, ale wiem, że za pierwszym razem było dziwnie - było to coś nowego.
Jasne, że w przypadku chrześcijańskich imprez masowych, typu Lednica, franciszkańskie Święto Młodzieży (zapraszamy wszystkich! Język KLIK ), czy pielgrzymka, trudno jest wymagać konfesjonału. Jeśli jednak mamy czas i warunki do skorzystania ze spowiedzi w konfesjonale - myślę, że tak jest lepiej... Bardziej uroczyście, zachowana zostaje pewna tradycja. Myślę, że nie bez przyczyny w KPK znajduje się taki zapis. Uśmiech


- aga - 30-05-2008 15:07

Czy macie takie odczucia związane ze spowiedzią, że czasem idzie się prawie na czworakach, a czasem leci na skrzydłach na spotkanie z Bogiem? :aniol:


- _aguś - 30-05-2008 15:12

aga napisał(a):Czy macie takie odczucia związane ze spowiedzią, że czasem idzie się prawie na czworakach, a czasem leci na skrzydłach na spotkanie z Bogiem? :aniol:
oj tak...
Jak ide do spowiedzi czuje takie przygnębienie..
a kiedy wychodze czuje sie oczyszczona... Bóg poraz kolejny wybaczył mi moją słabośc...


- Polonium - 30-05-2008 15:22

Mozna byc pewnym iz Bog naprawde w tym sakramencie dziala i realnie czyni w naszym zyciu cuda, choc cudow tych nie widac. Bo cud przemiany duszy nie jest spektakularny, a znaczy wiecej niz uzdrowienie ciala. Bog, gdy uzdrawia czlowieka to zawsze zaczyna od duszy, bo to dusza jest priorytetem. Dziekujmy za radosc w sercu, ktora mamy po spowiedzi lub po przyjeciu Eucharystii, bo to radosc pochodzaca od Ducha Swietego. Owszem, odczuwa sie ta radosc i owego power-a, bo Duch zstepuje wtedy do naszych serc, by dawac nam sile do walki z naszymi grzechami i by nas przemieniac w prawdziwych chrzescijan. Chwala Panu.

Przed spowiedzia czuje sie jakby dusza byla zanieczyszczona, doswiadcza sie smutku. Po spowiedzi Duch Swiety napelnia jednak nasze serca Bozym pokojem.


- Rachel - 31-05-2008 01:14

Ja to od kilku już lat nie spowiadam się w konfesjonale. Ale ważne jest aby spowiedz mogła odbyć się w Kościele. Z tego powodu, że jest w nim Najświętszy Sakrament.


- Marek MRB - 31-05-2008 01:26

To dobre, o ile nie odbywa się podczas Mszy Świętej.
Już dłuższy czas obowiązują wytyczne co do miejsca i czasu Sakramentu Pokuty - powinno to być miejsce wydzielone, spowiedź nie powinna się odbywać w czasie Mszy Świętej.
Nie powinno się mieszać porządku dwu różnych sakramentów/

Niestety jest to teoria rzadko gdzie realizowana.


- Rachel - 31-05-2008 10:05

Marek MRB napisał(a):Niestety jest to teoria rzadko gdzie realizowana.
Z tego powodu, że pewna grupa traktuje spowiedz na zasadzie rekolekcje w parafii to należy iśc do spowiedzi i nic więcej.
W Siedlcach, są wydzielone miejsca na spowiedz , przynajmniej ja znam dwa kościoły.
W katedrze jest do tego spowiedz praktycznie przez cały dzień, kapłani mają wyznaczone dyżury w konfesjonale [bo spowiadają nie tylko księża z katedry].
Więc opcja spowiedzi w kościele, i dotego nie w czasie Mszy Świętej jest realna.


- Marek MRB - 31-05-2008 11:05

Rachel napisał(a):Z tego powodu, że pewna grupa traktuje spowiedz na zasadzie rekolekcje w parafii to należy iśc do spowiedzi i nic więcej.
To racja, jednak myślę że jest jeszcze inny powód.
Otóż często traktuje się spowiedź nie jako osobny sakrament, tylko jako coś "umożliwiającego Eucharystię" - co oczywiście niesłusznie pomniejsza znaczenie i wielkość Sakramentu Pokuty.


- Kyllyan - 31-05-2008 11:20

Chodzi raczej o to, by w momencie, kiedy rozpoczyna sie Msza swieta, kończyła sie spowiedź.


- Rachel - 31-05-2008 11:31

Kyllyan napisał(a):Chodzi raczej o to, by w momencie, kiedy rozpoczyna sie Msza swieta, kończyła sie spowiedź.
W tym wypadku nalezy porozmawiać z księżmi z parafii, oraz poinformować wiernych, aby nie byli zdziwieni.
W diecezji której obecnie przebywam, są parafie, gdzie ksieża spowiadają przed Mszą Świętą.


- aga - 31-05-2008 12:26

U nas księża spowiadają praktycznie codziennie przed Mszą (a tak naprawdę to zawsze, kiedy się poprosi Uśmiech), a w niedzielę jest na Mszy spowiedź dla leniuchów - niedzielnych katolików. Mój tata był kiedyś w niedzielę to mówił, że spowiadają inaczej niż normalnie. Jak ktoś lajtowo podchodzi do spowiedzi to księża też się specjalnie nie przykładają chyba.


- Polonium - 31-05-2008 14:43

Rachel napisala:
Cytat:Ale ważne jest aby spowiedz mogła odbyć się w Kościele. Z tego powodu, że jest w nim Najświętszy Sakrament.

Spowiedz w trakcie pielgrzymki lub np. podczas mszy odprawianej przez ksiedza na powietrzu tez jest wazna o ile ksiadz ma ze soba Najswietszy Sakrament, bo przeciez inaczej nie moglaby sie msza odprawiac i spowiedz nie bylaby wazna. Do chorych tez ksiadz udaje sie z Najswietszym Sakramentem. Hostie rozdawane podczas kazdej Eucharystii sa juz poswiecone - sa Cialem i Krwia, wiec przyjmujac te Hostie przyjmujemy Najswietszy Sakrament, czyli Eucharystie.


- Kyllyan - 31-05-2008 14:52

A co ma wspólnego Spowiedź z Mszą i Najś, Sakramentem ?