Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Co tak naprawde bylo powodem ze Adam dopuscil sie grzechu? - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Nasza wiara (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Co tak naprawde bylo powodem ze Adam dopuscil sie grzechu? (/showthread.php?tid=392)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8


- omyk - 15-08-2009 20:05

Sam sobie przeczysz. Dał nakaz, czy czekał z pozwoleniem? Czy nakaz nie jest czymś bardziej zobowiązującym od pozwolenia?
Bóg jest Stwórcą również ciała ludzkiego, również narządów rozrodczych i zapewne nie stworzył ich tylko po to, żeby je wstydliwie zasłaniać. Adam i Ewa (w tej symbolicznej historii!) są przedstawieni jako mężczyzna i kobieta, mąż i żona, a nawet - jak to ks. Wujek ładnie niegdyś określił - mężyna. Dlaczego więc mieliby nie móc uprawiać seksu? Zdajesz sobie sprawę z tego, że na początku ludzkości nie było sakramentu, a nawet instytucji małżeństwa? Było jedynie dobieranie się w pary i rozmnażanie, zgodnie zresztą z Bożą wolą, co sam wykazałeś.

Wiesz, a ja myślę, że jednak grzechem było nieposłuszeństwo, wynikające z pychy. Wszak drzewo było drzewem poznania dobra i zła...
I przypomina mi się znane przysłowie: głodnemu chleb na myśli.


- jan - 15-08-2009 20:14

jan napisał(a):Może nakaz: "Bądźcie płodni i rozmnażajcie się" realizowany miał być przez to BOże udzielenie, z którym On jeszcze czekał?
nie ma tu sprzeczności. ROdzice być może nie rozumieli jak to zrobić, a w owocu zakazanym mogła być owa znajomość.

[ Dodano: Sob 15 Sie, 2009 20:17 ]
w nakazie nie był określony termin wykonania, a więc nie musiał być on natychmiastowy.


- jonasz 33 - 15-08-2009 20:17

Pierwsi rodzice bardzo dobrze wiedzieli jak mają płodzić dzieci, a owoc zerwany z drzewa poznania nie ma tu nic do tego!


- Soltys - 15-08-2009 20:29

Co tak naprawde bylo powodem ze Adam dopuscil sie grzechu?
1. niepokój, zament wąż wywołuje nieufność ludzi wobec Boga stara się ich poróżnić
2. wykrzywienie,wynaturzenie obrazu Boga, wąż stara sie ukazac Boga jako kogoś kto ma swoje niedstępne tajemnice, posiada coś co jest dobre dla czlowieka ale nie chce sie z nim podzielić, kogoś kto nie jest szczery
3. Egoizm ludzki- człowiek w odcięciu od Boga kieruje się tylko własnym dobrem
4. Chęć dorównania Bogu


- jan - 15-08-2009 20:44

NIe wiemy czy wiedzieli Jonasz 33. Ja natomiast podaję tylko możliwość, która jest prawdopodobna w świetle podanych w Biblii informacji i nauczaniu kościoła, a nie wyklucza się z z powodami dop. się grzechu podanymiw ost. poście przez Soltysa m.in.


- omyk - 15-08-2009 20:51

Cytat:Pierwsi rodzice bardzo dobrze wiedzieli jak mają płodzić dzieci, a owoc zerwany z drzewa poznania nie ma tu nic do tego!
Amen, bracie :!:
...błogosławię Pana, że dał mi rozsądek...


Cytat:jest prawdopodobna w świetle podanych w Biblii informacji i nauczaniu kościoła
udowodnij :roll:


- Soltys - 15-08-2009 20:54

jan napisał(a):NIe wiemy czy wiedzieli Jonasz 33.

Niestety nie.

[ Dodano: Sob 15 Sie, 2009 20:58 ]
omyk napisał(a):
Cytat:Pierwsi rodzice bardzo dobrze wiedzieli jak mają płodzić dzieci, a owoc zerwany z drzewa poznania nie ma tu nic do tego!
Amen, bracie :!:
...błogosławię Pana, że dał mi rozsądek...


Cytat:jest prawdopodobna w świetle podanych w Biblii informacji i nauczaniu kościoła
udowodnij :roll:

A co tu udowadniać?? Malo to takich sytuacji z życia.


- jan - 15-08-2009 21:15

proszę:http://www.sm.fki.pl/emmerich.php?nr=4


- omyk - 15-08-2009 21:21

Przypominam, że treść objawień prywatnych nie jest nauczaniem Kościoła i żaden katolik nie jest zobowiązany do wiary w nie.


- jan - 15-08-2009 21:43

Zgadzam się.
Chciałem się nimi podzielić, bo niosą ze sobą pokój, którego doświadczyłem.
Wyjaśniają w zgodzie z nauczaniem kościoła czym jest prawdziwa miłość.


- omyk - 15-08-2009 21:49

Dzięki, że chcesz się dzielić tym, co dla Ciebie wartościowe.
Niemniej jednak napisałeś
Cytat:jest prawdopodobna w świetle podanych w Biblii informacji i nauczaniu kościoła
więc udowodnij to za pomocą cytatów z Pisma Świętego i/lub dokumentów Kościoła. Bierz odpowiedzialność za swoje słowa.


- jan - 15-08-2009 22:14

dopełniając to czego nie muszę udawadniać bo logika zdania jest dowodem. W świetle


- omyk - 15-08-2009 23:04

Jasne, nie musisz, ale powinieneś. Dlaczego? Bo przedstawiłeś swoją teorię nie jako Tobie prywatnie odpowiadającą, ale jako prawdopodobną w świetle nauczania Kościoła i nauki zawartej w Piśmie Świętym. Skoro więc przedstawiasz coś jako prawdopodobne dla Jezusa, to racz uargumentować to konkretnymi cytatami z Jego Słów.

Po raz kolejny myślę, że po prostu nie umiesz podać argumentów na poparcie swoich tez.
Przedstawiasz swoje zdanie, może nawet wynikające z dobrych intencji i prywatnej pobożności, ale wciąż tylko Twoje prywatne zdanie, niepotwierdzone żadnymi solidnymi argumentami, ani tym bardziej niepoświadczone dokumentami Kościoła. Niestety, próbujesz je przedstawiać jako oficjalne nauczanie Kościoła (lub prawdopodobne w jego świetle), a to już zakrawa na zwykłą nieuczciwość i nierzetelność.


- nordlys - 16-08-2009 04:13

omyk napisał(a):Co było powodem? Pewnie moment uniesienia się pychą, wszak grzechem było nieposłuszeństwo, wynikające zawsze z pychy.
...Pierwszy post w tym temacie...
Pycha, to rzeczywiście poważny problem ludzi. Sołtys też zauważył ważny element w taktyce "węża", tzn. sianie zamętu, który prowadzi do utraty wiary, będącej światłem rozświetlającym drogę człowieka do Boga.

Co do pierwszego postu, to bardziej zwróciłam w nim uwagę na dociekanie prawdy w szumie różnych myśli (seks, to wątek jeden z wielu). Dobrze, że właściciel postu poruszył ten temat - może uda mu się usunąć "zamęt" i dotrzeć do właściwego celu poszukiwań.
Uśmiech


- Soltys - 16-08-2009 14:19

Co tak naprawde bylo powodem ze Adam dopuscil sie grzechu?

Jeszcze coś mi sie nasuneło. Chodzi o "małe odstępstwa''.zniekształcenia jakie wywołuje wąż.
Słowa Boga do ludzi są takie ''Tymczasem słowa Boga do ludzi są takie: A przy tym Pan Bóg dał człowiekowi taki rozkaz: «Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania; 17 ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz»,,

Szatan wąż mówi do czlowieka :«Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu?» Podpuszcza , na to zagubiony człowiek odpowiada Owoce z drzew tego ogrodu jeść możemy, 3 tylko o owocach z drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: Nie wolno wam jeść z niego, a nawet go dotykać, abyście nie pomarl Bóg niczego takiego nie mowił :mrgreen: Na to dobry przyjaciel człowieka idzie za ciosem "Na pewno nie umrzecie! 5 Ale wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło."

Chodzi mi o to że takie małe odstępstwa to taka wyrwa w murze obronnym. Wąż kożysta z tego że człowiek nie dokońca pamęta słowo Boga, łatwo takiego oszukuje i wciska mu ciemnotę :shock:
Poza tym zastanawia mnie fakt że węza spotyka człowiek nie gdzie indziej jak tylko na tym drzewie, co sugeruje że ma on stały dostęp do owoców tego drzewa. To tak na marginesie :mrgreen: