Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Pomniki Bozej Chwaly? - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Nasza wiara (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Pomniki Bozej Chwaly? (/showthread.php?tid=4431)

Strony: 1 2


- alus - 14-05-2009 11:25

krzysiek_enoch - ale zauważ
- "A przeciez krysem Prawa jest Chrystus, dla usprawiedliwienia każdego, kto wierzy" (Rz 10,4)
- "Tym sposobem Prawo stało się dla nas wychowawcą (który miał prowadzić) ku Chrystusowi, abysmy z wiary otrzymali usprawiedliwienie" (Ga 3,24).
Jxeezus łożył datek na światynię, która nie jest obiektem kultu - bałwochwalstwa, ale w której wielbiono Boga.
Fundatorzy kościołów nie budują je dla wasnej chwały, ale na chwałę Boga i dla wiernych, którzy w jej murach będą czcić Boga.


- Helmutt - 14-05-2009 12:06

alus napisał(a):Fundatorzy kościołów nie budują je dla wasnej chwały, ale na chwałę Boga i dla wiernych, którzy w jej murach będą czcić Boga.
Ale umieszczając na frontonie budynku wielka tablicę "Ufundowano przez....." grzesza pychą, czyż nie?
To chyba nie powinno działać na zasadzie "fundacja-reklama".


- alus - 14-05-2009 18:55

Helmutt napisał(a):Ale umieszczając na frontonie budynku wielka tablicę "Ufundowano przez....." grzesza pychą, czyż nie?
To chyba nie powinno działać na zasadzie "fundacja-reklama".
A co to za reklama fundatorów z przed wieków, lub polonusów zza oceanu, których nazwiska nikomu nic nie mówią Uśmiech


- krzysiek_enoch - 14-05-2009 19:37

alus napisał(a):krzysiek_enoch - ale zauważ
- "A przeciez krysem Prawa jest Chrystus, dla usprawiedliwienia każdego, kto wierzy" (Rz 10,4)
- "Tym sposobem Prawo stało się dla nas wychowawcą (który miał prowadzić) ku Chrystusowi, abysmy z wiary otrzymali usprawiedliwienie" (Ga 3,24).
Jxeezus łożył datek na światynię, która nie jest obiektem kultu - bałwochwalstwa, ale w której wielbiono Boga.
Fundatorzy kościołów nie budują je dla wasnej chwały, ale na chwałę Boga i dla wiernych, którzy w jej murach będą czcić Boga.
Odpowiem ponownie słowami Biblii:
Mat 6:1-4 bw napisał(a):(1) Baczcie też, byście pobożności swojej nie wynosili przed ludźmi, aby was widziano; inaczej nie będziecie mieli zapłaty u Ojca waszego, który jest w niebie.
(2) Gdy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak to czynią obłudnicy w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę powiadam wam: Odbierają zapłatę swoją.
(3) Ale ty, gdy dajesz jałmużnę, niechaj nie wie lewica twoja, co czyni prawica twoja,
(4) aby twoja jałmużna była ukryta, a Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odpłaci tobie.



- Krzysztof K - 14-05-2009 20:25

Co warta jest zatem ofiara, jezeli ofiarodawca uwiecznia swoj czyn w kamiennej tablicy, by nie zapomniano o jego czynie?
On mysli, ze otrzyma zaplate w niebie. W rzeczywistosci jednak dostaje ja jednak tu i teraz.

Co warci sa kaplani, ktorzy stoja na strazy nauki Jezusa, a po to by zdobyc pieniadze, zachecaja ludzi do podobnych praktyk?

Czy budowane w ten sposob swiatynie, nie sa w rzeczywistosci pomnikami ludzkiej pychy?


- alus - 14-05-2009 20:37

krzysiek - a jak zatem potraktujesz tablice fundatorów na pomnikach, miejscach pamięci, muzeach....czy Kościołowi mniej wolno?
A czy fundator łączy datek z zapewnieniem sobie zbawienia, to już tylko Twoje luźne dywagacje.
Mannę Pan Bóg zesłał głodnym Izraelitom na pustyni...kapłanom budujacym światynie nie wrzuca banknotów do skarbonki Uśmiech


- krzysiek_enoch - 14-05-2009 20:59

alus napisał(a):krzysiek - a jak zatem potraktujesz tablice fundatorów na pomnikach, miejscach pamięci, muzeach....czy Kościołowi mniej wolno?
Ludzie kradną - dlaczego Kościołowi nie wolno? Jak widzisz to żaden argument.
alus napisał(a):A czy fundator łączy datek z zapewnieniem sobie zbawienia, to już tylko Twoje luźne dywagacje.
Mannę Pan Bóg zesłał głodnym Izraelitom na pustyni...kapłanom budujacym światynie nie wrzuca banknotów do skarbonki Uśmiech
Ależ ja nie twierdzę, że pieniądze są be - są potrzebne rzecz jasna, także w zborze. Ale chodzi tu o sposób ich przekazania. Wyrycie swojego nazwiska to wypisz wymaluj takie faryzejskie trąbienie na lewo i prawo: "jestem pobożny" - "ja dałem pieniądze na ten kościół".


- Helmutt - 15-05-2009 06:54

alus napisał(a):
Helmutt napisał(a):Ale umieszczając na frontonie budynku wielka tablicę "Ufundowano przez....." grzesza pychą, czyż nie?
To chyba nie powinno działać na zasadzie "fundacja-reklama".
A co to za reklama fundatorów z przed wieków, lub polonusów zza oceanu, których nazwiska nikomu nic nie mówią Uśmiech
Mam na myśli czasy obecne. Jak daleko jest do: "budowę kościoła sponsorowała firma XYZ, klienci tej firmy otrzymają jednokrotny odpust zupełny po okazaniu w kancelarii parafialnej paragonu z naszego sklepu"?


- spioh - 15-05-2009 09:01

wiecie co, ale wy wszyscy wychodzicie z założenia, że ta ofiara na świątynie to jałmużna. a to jest ofiara vel. cegiełka (nazywana ofiarą, bo kwota dobrowolna i dowolnej wysokości, zatem nie składka, i nie "bilet" i nie wiem co jeszcze"). zatem skoro nie jest to dawane jako jałmużna to bez sensu stosować do tego teksty o jałmużnie.


- Krzysztof K - 15-05-2009 10:01

To teraz rozumiem! To tylko cegielka! Ale bylem glupi, ze myslalem inaczej. Duży uśmiech


- spioh - 15-05-2009 11:45

Krzysztof K, zdarza się. uszy do góry Uśmiech