Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ? - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Ewangelizacja (/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Dział: Ewangelizacyjna Pomoc (/forumdisplay.php?fid=22)
+--- Wątek: W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ? (/showthread.php?tid=5229)

Strony: 1 2


W jakie dni tygodnia pobożność nakazuje pościć ? - adhab - 29-07-2010 15:57

W jakie dni pobożność nakazuje pościć i dlaczego w te właśnie dni.
Mam na myśli 'zwykle' dni tygodnia nie związane ze świętami kościelnymi.
Słyszałem, ze w środy i w piątki, ale dlaczego ?


- spioh - 29-07-2010 21:16

piątek ze względu na mękę i śmierć Zbawiciela.

w środę:
- współcześnie bo Medjugorie - owa 'zjawa' (nie wiem dokładnie czy poprosiła czy nakazała) wskazała na te dwa dni.
- a kiedyś: środa bo czwartek jest dniem ustanowienia Eucharystii, oraz inna wersja: bo Żydzi pościli w poniedziałek i czwartek, więc żeby nie w te same dni, dla odróżnienia, iż chrześcijaństwo nie jest sektą w judaizmie tylko osobną religią.


- Annnika - 29-07-2010 21:17

http://ksluco.blog.onet.pl/Post-w-piatek,2,ID252402839,n

Wypowiedź księdza. Żadna fatyga poszukać samemu Oczko


- Nicol@ - 29-07-2010 21:59

Lub tu:
http://katolik.us/viewtopic.php?t=473
Zachęcam do lektury.


- bashca - 30-07-2010 01:02

spioh napisał(a):- współcześnie bo Medjugorie - owa 'zjawa' (nie wiem dokładnie czy poprosiła czy nakazała) wskazała na te dwa dni.

ale skoro ta "zjawa" nie jest potwierdzona przez Kościół to chyba to nie powód, aby pościc w te środy Oczko
Przejrzałam oba linki i nie znlazłam w nich konkretnych informacji o poście w środę, jedyne co to środa popielcowa. Od czego to miałby być środowy post, jest określone? Bo w piatek od mięsa i tańców, a w sriede?

Jeszcze a propo postów, ksiądz nawet niedawno wspomniał że z postem niekoniecznie musi być tak że odmówimy sobie rzeczy którą lubimy, ale równie dobrze możemy sie poświęcic i zjeśc potrawe której nie lubimy Oczko


- spioh - 30-07-2010 08:46

bashca, dla jednych powód dla innych nie powód. nie jest to post nakazany przez Kościół, to raczej oczywiste. jeśli chodzi o post związany ze 'zjawą' to sposób jest określony zarówno dla środy jak i dla piątku - post o chlebie i wodzie. a u początków chrześcijaństwa to nie pamiętam, jaka była wyznaczona forma postu, ale też coś związanego z "głodzeniem się".


- omyk - 30-07-2010 08:49

Taka była stara tradycja, że się pościło we środy i w piątki, więc ta "zjawa" nie wzięła tej środy tak zupełnie znikąd.


- Kyllyan - 30-07-2010 09:43

Nigdy nie było takiej tradycji - chyba, że gdzieś lokalnie - ale od początku Oczko
Pytanie jest postawione jakoś tak niezrozumiale. Twoja pobożność, Twoja sprawa.
Możesz pościć kiedy odczuwasz taką potrzebę, chyba, że akurat Kościół zabrania. A zabrania czynić pokutę w uroczystości i święta. Drzewiej w te dni nawet klękać nie było wolno.

Przed SVII w niektóre środy owszem poszczono. podam dla ciekawych jak to wyglądało:

Cytat:Jeśli chodzi o przepisy postne, które obowiązywały w roku 1962 r., to ich podstawę stanowią kan. 1250 – 1254 Kodeksu Prawa Kanonicznego,
wprowadzonego przez Benedykta XV 27 maja 1917 [5]. W ich świetle katolicka dyscyplina postna realizowana jest niejako w trzech postaciach:

1) ieiunium – polega na ograniczeniu ilości przyjmowanych pokarmów do jednego posiłku do sytości i dwu mniejszych (w polskiej terminologii
post ilościowy), wolno jednak spożywać dania mięsne podczas obiadu (tj. posiłku do sytości), natomiast śniadania i kolacje muszą być bezmięsne.
2) abstinentia – polega na powstrzymywaniu się od pokarmów mięsnych, jednak bez ograniczenia ilości przyjmowanych pokarmów w ogóle ( po polsku: post jakościowy);
3) ieiunium et abstinentia – połączenie 1) i 2), czyli powstrzymywanie się od pokarmów mięsnych przy spożywaniu tylko jednego posiłku do sytości dziennie
i dwu mniejszych (w polskiej terminologii kanonicznej taka forma pokuty nazywana jest postem ścisłym).

Wyszczególnione praktyki pokutne Kościół na mocy swojego prawa przypisał do następujących dni roku liturgicznego:

1) ieiunium – obowiązuje wszystkich katolików od 21 do 60 roku życia w następujące dni Wielkiego Postu: poniedziałek, wtorek, środę i czwartek;
2) abstinentia – obowiązuje katolików od 7 roku życia w poszczególne piątki całego roku, jeśli nie wypada wtedy święto nakazane (festum de praecepto)–pod warunkiem,
że takie święto nie przypada w Wielkim Poście lub nie zostało zniesione[6].
3) ieiunium et abstinentia – obowiązuje w:
a) wszystkie piątki i soboty Wielkiego Postu (w tym Wielką Sobotę do północy, ze względu na przesunięcie godziny celebracji Wigilii Paschalnej przez Piusa XII
na godziny późnowieczorne);
b) Wigilie Bożego Narodzenia (nawet jeśli wypada ona w niedzielę) i Zesłania Ducha Św.
c) Środę Popielcową, Suche Dni (tj. środę, piątek i sobotę po trzeciej niedzieli Adwentu (Gaudete), pierwszej niedzieli Wielkiego Postu, w oktawie Zesłania Ducha Św.
i po trzeciej niedzieli września) i 7 grudnia.



- spioh - 30-07-2010 11:14

Kyllyan napisał(a):Nigdy nie było takiej tradycji - chyba, że gdzieś lokalnie
Cytat:"Dla katolików zachodnich jedynym postnym dniem w tygodniu jest piątek. U chrześcijan wschodnich dodatkowo są to środy całego roku"
cyt. za http://www.franciszkanie.pl/news.php?id=3773

a trochę więcej tutaj: http://www.tnn.pl/tekst.php?idt=287
zatem nie lokalne tradycje. i nie urodziło im się to po rozłamie z Zachodem.

natomiast wiem, że czytałam gdzieś o Kościele z czasów przełomu starożytności/średniowiecza i na pewno była tam mowa o postach w środę dla wszystkich. tylko kurcze nie umiem sobie przypomnieć tytułu książki...

[ Dodano: Pią 30 Lip, 2010 11:27 ]
tutaj jeszcze też nawiązanie do środowego postu, choć bardzo lakoniczne:
Cytat:Polega ona na obietnicy Matki Bożej wybawie­nia z czyśćca w sobotę po śmierci tych, którzy nosili pobożnie szkaplerz, zachowywali czystość według stanu i odmawiali officium parvum o NMP lub zachowywali post w środy i soboty.
cyt. z http://szkaplerz.pl/szata/index.php?go=art04

w internecie taki śmietnik, że ciężko znaleźć coś więcej - przeważnie luźne uwagi na forach, tak jak my tu. (najczęstsze uzasadnienie postu w środę to zdrada Judasza) ze swojej biblioteczki niestety też póki co nic nie przytoczę, bo jest w rozsypce z racji przeprowadzki i remontu :krzywy:


- M. Ink. * - 30-07-2010 21:10

spioh napisał(a):najczęstsze uzasadnienie postu w środę to zdrada Judasza
ciekawe...

obawiam się, że jakem teolog, też nie spotkałem wystarczająco racjonalnego uzasadnienia postów środowych, o których już wcześniej słyszałem

a może spotkałem, tylko zapomniałem...? :-k


- meritus - 06-09-2010 00:37

W Didache z I/II wieku napisano, że chrześcijanie mają pościć w środy i piątki, w przeciwieństwie do "obłudników", którzy poszczą w poniedziałki i czwartki. Więc zwyczaj środowego postu jest bardzo stary. Uzasadnienia jednak tam nie znalazłem...


- aleksab - 06-09-2010 10:46

Wiem że Np. Cystersi poszczą od pokarmów mięsnych w 3 dni tygodnia : piątek Środa i nie pamiętam co trzecie było ....
A co do Nie jedzenia mięsa to opowiem wam taką ciekawostkę która nam uczestnikom Rekolekcji III stopnia Oazy Nowego Życia opowiadał Jeden Ojciec Cysters opowiadając nam o kościele i ich zakonie.
Kiedyś dawno temu bodajże czasy średniowiecza i potem trochę do przodu Cystersi nie mogli jeść mięsa we wszystkie dni. jedli Ryby , kiełki chleb ser kasze i co tam było i teraz ciekawostka : Jedli również Bobry ponieważ myśleli że są one rybami xD


- Sant - 06-09-2010 12:13

Ja myslę, że Adhab miał na mysli właśnie powstrzymanie sie od pokarmów mięsnych. Post ma szersze znaczenie. A najlepiej jest pościć zawsze - od grzechów. :wink:


- omyk - 06-09-2010 13:05

Klaryski wg swojej reguły poszczą zawsze Język


- Sant - 06-09-2010 13:38

I chwała Panu. (Udaje im się?) :wink: