Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Zielonoświątkowcy-masz pytanie ? - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Ekumenizm (/forumdisplay.php?fid=42)
+--- Wątek: Zielonoświątkowcy-masz pytanie ? (/showthread.php?tid=691)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17


- YAB - 19-09-2005 08:54

Cichociemny napisał(a):wydaje mi się Yab'ie że przeceniasz swoje zielonoświątkowe doświadczenie (mowię oczywiście o doświadczeniu w sensie denominacji żeby nie było no no

Nie wymądrzaj się. Byłem przez wiele lat członkiem denominacji zwanej KZ, wypisałem się z niej po studiach biblijnych widząc szereg odstępstw od biblijnego chrześcijaństwa, zapisałem się do KK. Okres "zielonoświątkowy" (w sensie denominacji) mimo wszystko uważam za błogosławiony, ponieważ otworzył mi oczy na łatwość z jaką deklaracje rozmijają się z rzeczywistością, poza tym poznałem wielu wspaniałych wierzących przyjaciół.

Jeśli chciałbyś wiedzieć coś więcej (np. jak wrócić do Kościoła Powszechnego, co szczerze polecam), pisz na priva.

Pozdrawiam


- Cichociemny - 19-09-2005 11:16

YAB napisał(a):Jeśli chciałbyś wiedzieć coś więcej (np. jak wrócić do Kościoła Powszechnego, co szczerze polecam), pisz na priva.

=; Proponując mi coś takiego to tak jak byś proponował abym sobie sprawił nowiutki "garb" i to po tym jak go niedawno ze mnie zdjęto. Wybacz YAB'ie ale to by się równało z duchowym samobójstwem - dzięki za takie propozycje [-( .


- Ks.Marek - 03-11-2006 22:36

Daidoss napisał(a):YABie prosiłbym aby ton rozmowy był z Twojej strony troszke inny. Nie chcemy mieć na FORUm żadnej wojny
Nie rozumiem tej uwagi moderatorskiej. Nie widzę tu nic, co by miało uwłaczać godności "Zielonych".
Każdy swego broni, cóż, taki to już los człowieczy. Niemniej jednak chce powiedzieć coś n/t Ormian z Kara Kala oraz The Holiness Movement z USA.
Na początek taki fakcik: nie da się jednoznacznie określić kolebki pentekostalizmu (to jedna z nazw jakimi sami się zielonoświątkowcy określają). Są tacy, którzy uważają za Ojca Założyciela Charlesa Foxa Parhama. Założył on w 1900 r szkołę biblijną w Topeca (USA) a tam niejaka Agness Ozman doświadczyła daru mówienia językami. Szereg podobnych wydarzeń poruszył opinię publiczną świata. W 1906 przy Azusa Street 312 w Los Angeles zaczyna wokół siebie skupiac wspólnotę niejaki Wiliamm J Seymour - kaznodzieja afroamerykański. Od tej pory zaczyna się robić głośno: glosolalia, uzdrowienia i inne cuda nadają rozgłosu Ruchowi. Stąd wielu z pośród historyków twierdzi, iż 1906 rok należy przyjąc za początek Zielonoświątkowego zdarzenia.
W 1907 roku Ruch zaczyna się dynamicznie rozwijać w Europie: Thomas Bell Barrat to człowiek z Oslo, który tam włąsnie stworzył odzielony od Los Angeles Zbór, ponieważ pokłócił się z szefostwem w USA. Podobnie jak i Levi Pethrus w Sztokholmie.
W Polsce Ruch Pentakostalny rozpoczał działalnośc na Śląsku Cieszyńskim. W 1910 roku powstał tam Związek Stanowczych Chrześcijan - formalnie będący w strukturach kościoła ewangelickiego, realnie zaś tworzył odrębną wspólnote: pierwszy kościół zielonoświątkowy. Ci, którzy niegdys wyjechali za "wielka woda", wracając przywieźłi wieści o nowym kościele.
W 1929 roku, w Starej Czołnicy, nieopodla Łucka (wtedy jeszcze Polska) obył się zjazd powołujący do istnienia Kościół Chrześcija Wiary Ewangelicznej. Istniały wówczas w Polsce 2 kościoły zielonoświątkowe. Duchowni kształcili się w Gdańsku, na specjalnie przygotowanych dla nich kursach na tak zwanym Otwartym Instytucie Biblijnym.
Podczas II wojny kościól był zdelegalizowany (wiadomo, co i jak i dlaczego). Po wojnie komuniści wymogli stworzenie Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego, w 1947 roku. Był to twór dziwny i osobliwy, poniewaz zrzeszał w sobie praktycznie wszystkie mozliwe odłamy chrześcijaństwa. Pierwsi odeszli baptyści, "Zieloni" zas odeszli dopiero w 1987 roku. Wówczas tez podjęto decyzje o samorowiązaniu się tego kościoła i jednocześnie ustalono, iz powstaną oddzielne jednostki konfesyjne.
Na dziś dzień wymienia się około 10 róznych wspólnot zielonoświątkowych w Polsce. To, co przebija się na pierwszy plan, w przyczynie tego rozdrobnienia, to "myślenie wolnokościelne". Chodzi o to, że kościól jako wartość mistyczna jest jeden i powszechny. Zaś organizacyjnie jest reprezentowany przez różnorodne wspólnoty, traktujące się bratersko.
Teologicznie nie ma większych rozbieżności w poszczególnych odłamach. Za małymi wyjątkami: Zbór Ewangelicznych Chrześcijan w Duchu Apostolskim (z Ełku) oraz Jednota braci polskich odrzuccają wiare w Trójce Przenajświętszą. Z kolei tzw "bracia norwescy" głoszą możliwośc niepodlegania grzechowi w tym życiu.


- krzysiek_enoch - 03-11-2006 23:23

Ks.Marek napisał(a):Pierwsi odeszli baptyści
hmm... może się mylę, ale wydaje mi się, że baptyści nigdy do ZKE nie należeli. :-k


- Ks.Marek - 03-11-2006 23:27

krzysiek_enoch napisał(a):
Ks.Marek napisał(a):Pierwsi odeszli baptyści
hmm... może się mylę, ale wydaje mi się, że baptyści nigdy do ZKE nie należeli. :-k

Ja też myśle, że ci się tylko wydaje. Mam wiadomości od źródła: Pastor, dr Wojciech Gajewski.


- krzysiek_enoch - 03-11-2006 23:39

możesz powołac się na jakis dokument?


- Ks.Marek - 03-11-2006 23:47

krzysiek_enoch napisał(a):możesz powołac się na jakis dokument?
Wojtek mówi, że przewalił stosy kwitów studiując historię Kościoła, a ciągle też dochodza nowe. Zapytaj go sam o szczegóły: wykłada na Warszawskim Seminarium Teologicznym Kościoła Zielonoświątkowego


- krzysiek_enoch - 03-11-2006 23:53

Ks.Marek napisał(a):Wojtek mówi
no proszę 8)
powiem ci że ciekawi mnie to, bo pisałem pracę magiterską z historii kościoła po II wojnie i tez grzebałem w kwitach Uśmiech . Może nie pamietam z tego zbyt wiele ale będę się upierał, że baptyści nigdy do ZKE nie należeli. Nie wiem, czy mogą w tej kwestii pojawic się jakieś nowe, nie odkryte dotąd dokumenty. :-k


- Ks.Marek - 04-11-2006 00:01

krzysiek_enoch napisał(a):Nie wiem, czy mogą w tej kwestii pojawic się jakieś nowe, nie odkryte dotąd dokumenty. :-k
Ha, to co mi podesłał Pastor Gajewski, to jego artykuł z 1999 roku.
Poza tym, to nie wątek o baptystach.

[ Dodano: Czw 14 Gru, 2006 21:17 ]
Jakimś dziwnym trafem nie ma pośród nas Krzysztofa? :-k Ciekawe, co z nim :?:
Cichociemny też gdzieś wsiąkł...


- Gedeon - 29-06-2007 20:06

Wiecie co jest najciekawsze w całej tej dyskusji? Że cały ruch charyzmatyczny w Kościele Katolickim powstał dzięki... zielonoświątkowcom na których dzisiaj Kościół Rzymski najeżdża... Poczytajcie o Dawidzie du Plessisie czy Demosie Szakarianie... nie ładnie odwracać się od korzeni ;)


- shady - 30-06-2007 13:30

[shadow=darkred]witam=][/shadow]
od dłuższego czasu śledzę to forum... i trochę jestem zdziwiony tematami tutaj poruszanymi. Zanim coś bym wypowiedział. Mam pytanie do księdza Marka i w ogóle innych tu piszących. Co wy właściwie uważacie na temat "zielonych"??? czekam na odpowiedź... potem chciałbym się wypowiedzieć.
POZDRAWIAM


- krzysiek_enoch - 30-06-2007 16:47

Ks.Marek napisał(a):Jakimś dziwnym trafem nie ma pośród nas Krzysztofa? :-k Ciekawe, co z nim :?:
No cóż, żona, dziecko, zbór, praca - trudno znaleźć czas na internetowe pogaduszki ;-)


- Ks.Marek - 30-06-2007 23:09

Gedeon napisał(a):Poczytajcie o Dawidzie du Plessisie czy Demosie Szakarianie... nie ładnie odwracać się od korzeni Oczko
Hmm , ciekawe to bardzo...


- shady - 01-07-2007 13:38

[shadow=yellow]HELLO???
Czy ktoś może w końcu odpowie???[/shadow]


- Ks.Marek - 01-07-2007 20:53

shady napisał(a):Czy ktoś może w końcu odpowie???
Na to:
shady napisał(a):Mam pytanie do księdza Marka i w ogóle innych tu piszących. Co wy właściwie uważacie na temat "zielonych"??? czekam na odpowiedź... potem chciałbym się wypowiedzieć.
?
Prosze bardo:
ja sądzę, że są. Myślę, że inni też to samo sądzą ;P
Poza tym: to mieszanka taka sama, jak scena polityczna w nasym kraju. Brak klarowności...