Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kadzidełka i takie tam
Autor Wiadomość
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #106
 
Nie widzę niczego złego w tatuażu. Owszem, w ST czytamy:
"Nie będziecie nacinać ciała na znak żałoby po zmarłym. Nie będziecie się tatuować. Ja jestem Pan!"/Kpł 19,28/ ale kontekst pokazuje wyraźnie że chodziło o nawiązanie do praktyk rytualnych sąsiednich plemion - podobnie jak np. zakaz gotowania koźlęcia w mleku jego matki czy - bezpośrednio poprzedzające zakaz tatuaży -zdania:
"Nie będziecie jeść niczego z krwią. Nie będziecie uprawiać wróżbiarstwa. Nie będziecie uprawiać czarów. Nie będziecie obcinać w kółko włosów na głowie. Nie będziesz golił włosów po bokach brody. "/Kpł 19,27-28/
(zwłaszcza to kółko mnie zafrapowało - w kontekście tonsury Uśmiech )

pozdrawiam
Marek
21-06-2008 16:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #107
 
Marek MRB napisał(a):No dobrze, ale jak się to ma do - bliźniaczych przecież - rozważań o spożywaniu mięsa ofiarowanego bałwanom (1 Kor rozdział 10):
Ano tak się to ma do rzeczy jak fakt, że w czasach spisywania ksiąg wchodzących w skład NT chrześcijaństwo było religią burzącą ówczesny porządek świata.
Obecnie sytuacja się zmieniła - to właśnie te inne małe sekty i obce nam religie próbują zawłaszczyć sobie "rząd dusz".
I co jest z tym związane - niegdyś chrześcijan było mało lecz o silnym morale - obecnie próbuje "rozdrabniać" się Chrześcijaństwo - głównie rzez osłabianie morale.
Zagrożeń duchowych jest wiele.
Dla człowieka o silnej Wierze nie stanowią może "kadzidełka" zagrożenia same w sobie - jednak są jednym z dodatkowych wielu zagrożeń.

Jeżeli chodzi o tatuaż - sam jako taki zagrożenia nie przynosi - zagrożenie może nieść treść jaka jest ew tatuażu.
Jednak - raczej rzadko spotykane by ktoś tatuowała się pentagramami ...
Trochę częściej gdy ktoś tatuuje sobie miejsca intymne - dla mnie to wulgaryzowanie spraw seksu i płodności.
Ale - to rzecz gustu ;-)
Dla mnie sam tatuaż jest czymś co jest przeciwne dla mojego poczucia estetyki.
Oszpeca w moim przekonaniu ciało.

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
21-06-2008 16:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Tatt Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 227
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #108
 
Fides napisał(a):Co do kadzidełek... przecież to coś w stylu świeczek zapachowych. Zostały przygarnięte przez hindusów i buddystów - nie znaczy to, że my nie możemy ich używać. To rzeczy dla ciała, co więcej - dlaczego Bogu nie kadzić zapachowymi aromatami?? Samo używanie - nie jest żadnym grzechem (wg. mnie).


Zgadzam się. Mam też pytanie. Swastyka kojarzy nam się od razy z Hitlerem, przynajmniej większości. Dlaczego więc widziałam ją namalowaną przy WSZYSTKICH oknach jednego z kociołów jako ozdobę? Bo osoba zła przygarnęła sobie dobry bądź obojętny uczuciowo symbol, czyniąc go złym. Czy powiecie, że w tym kościele jest gniazdo grzechu? Nie. Dla mnie to samo dzieje się, jeśli chodzi o kadzidełka. Świeczki zapachowe - tak, kadzidełka - nie? Dziwne, prawda? :twisted:

"Niech MIŁOŚĆ i WIERNOŚĆ cię strzeże,
Przymocuj je sobie u szyi,
Na tablicy serca je zapisz,
A znajdziesz życzliwość i łaskę
W oczach Boga i ludzi."

Prz 3, 3-4


Crux sacra sit mihi lux! Non draco sit mihi dux!
22-06-2008 23:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #109
 
Niekoniecznie:]
We włocławskiej katedrze też na ścianach swastyki znajdziesz.
A Indie roją się od swastyk...

Dziwne to, że w chrześcijańskich kosciołach pogańskie symbole stosują, ale cóż - one istniały na długo przed Hitlerem.

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
23-06-2008 00:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #110
 
.. jako symbol pewnych "bóstw" ..

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
23-06-2008 22:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #111
 
Marek MRB napisał(a):Nie widzę niczego złego w tatuażu. Owszem, w ST czytamy:
Ale jest jeszcze coś.
Tatuaż oraz doświadczenia z zarostem były zakazane w ST, ponieważ istniało zagrożenie pogaństwa. Kananejczycy tatuowali sięm chcąc zmienić swój wygląd, by ich nie dopadły duchy przodków, zwłaszcza tych,z którymi mieli "na pieńku"

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
23-06-2008 23:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #112
 
Mam wrażenie że to co Ksiądz napisał nie jest przeciwne temu co napisałem...

pozdrawiam
Marek
23-06-2008 23:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #113
 
Marek MRB napisał(a):Mam wrażenie że to co Ksiądz napisał nie jest przeciwne temu co napisałem...
A czemu ma być? Programowo? A czy ja na Androppowa wyglądam, czy na innego kacyka?

BTW: a co to ma wspólnego z kadzidełkami? :- :-k

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
23-06-2008 23:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #114
 
Ks.Marek napisał(a):A czemu ma być? Programowo? A czy ja na Androppowa wyglądam, czy na innego kacyka?
Po prostu wyglądało to na polemikę stąd pytam - myślałem że może zostałe źle zrozumiany Uśmiech
Ks.Marek napisał(a):BTW: a co to ma wspólnego z kadzidełkami? :- :-k
CHyba jednak ma (to jest właśnie "takie tam" Uśmiech )
Sytuacja jest podobna - coś co w kontekście ST (a raczej zagrożeń pogaństwem wokół) było słusznie zakazane (bo mogło prowadzić do zła) w dzisiejszym kontekście wygląda całkiem inaczej.
I chyba problem z kadzidełkami jest podobny - zalezy od kontekstu.

pozdrawiam
Marek
23-06-2008 23:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #115
 
Marek MRB napisał(a):Sytuacja jest podobna - coś co w kontekście ST (a raczej zagrożeń pogaństwem wokół) było słusznie zakazane (bo mogło prowadzić do zła) w dzisiejszym kontekście wygląda całkiem inaczej.
I chyba problem z kadzidełkami jest podobny - zalezy od kontekstu.
A to rozumiem.
Przyznam, że włacza mi się czujnik, jak wyniucham gdzieś kadzidełka. Zaczynam wówczas rozglądąc sie po domu, szukając innych oznak cudzołóstwa sakralnego...
... nierzadko znajduję...
A to Budda, czy Kriszna
a to jakaś maska, a to jeszcze inne licho...
PS: zdecydowanie wolę olejki z Leclerca, które palę w kominku, bądź wlewam do wanny...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
23-06-2008 23:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #116
 
Sivis Amariama napisał(a):A Indie roją się od swastyk...
Zapoznaj się z sensem, to nie będziesz się dziwić że tam są swastyki. Hitler poprostu nadał temu znakowi negatywny oddźwięk.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
24-06-2008 20:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #117
 
Kotku, ale czy ja się dziwię?

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
25-06-2008 04:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
a.R.E.k. Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 13
Dołączył: Sep 2008
Reputacja: 0
Post: #118
 
Jest takie kadzidełko... "Divino Jesus" czy coś tam. Czy ono ma jakieś związki z chrześcijaństwem? Jest indyjskie. Miałem zamiar je kupić, więc pytam.
11-09-2008 13:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #119
 
Żadne kadzidełko nie ma niczego wspólnego z chrześcijaństwem.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
11-09-2008 21:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
a.R.E.k. Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 13
Dołączył: Sep 2008
Reputacja: 0
Post: #120
 
No to mogę je kupić.
A mirra?
12-09-2008 14:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów