Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jezu Chryste Panie miły...
Autor Wiadomość
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
Kyllyan napisał(a):Naród zydowski przestał być narodem wybranym. Nie dlatego, że Bóg go najpierw wybrał a potem odrzucił, ale dlatego, że ten naród odrzucił Mesjasza.
Z tym się nie mogę zgodzić. Jest dalej wybrany, zgodnie z:
Rz 11,28 Co prawdą - gdy chodzi o Ewangelię - są oni nieprzyjaciółmi [Boga] ze względu na wasze dobro; gdy jednak chodzi o wybranie, są oni - ze względu na przodków - przedmiotem miłości. 29 Bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne.

Można jedynie powiedzieć: nasze wybranie jest większe od ich wybrania, przerosło ich wybranie. To, że żydzi mają jednak pewną rolę do spełnienia w zbawianiu świata tłumaczy Andre Frossard w swoich ostatnich przemyśleniach "Słuchaj Izraelu!". Wynika z nich, że są oni świadkami obecności Bożej w dziejach świata i uczą nas dalej sprzeciwiania się bałwochwalstwu. A ich odrzucenie Mesjasza uwidocznia nam, że wiara jest niezasłużoną łaską i nie powinniśmy się nigdy przechwalać wobec żydów, że jesteśmy lepsi od nich. To właśnie usiłuje nam wbić do głowy św. Paweł w Rz 9-11...

[ Dodano: Sro 19 Kwi, 2006 17:28 ]
Ks.Marek napisał(a):KrK nie wyciąga żadnych "ciekawych" szczegółów z kultury Prawa Mojżeszowego
Nie wiem, co ksiądz ma na myśli....

Prawo mojżeszowe jest skierowane do ludzi żyjących 30 wieków temu w kulturze koczowniczo-pastersko-rolniczej. Piecioksiąg przeczytałem wielokrotnie i duch tego Prawa jest dla mnie dość oczywisty - jest to pierwsza w dziejach ludzkości próba zbudowania cywilizacji miłości. To, do czego nie doszły wielkie i potężne kultury ościenne, zostało powierzone mizernej i niewykształconej bandzie koczowników, byłych niewolników. W tym sensie Prawo mojżeszowe jest zawsze aktualne, choć w obecnych warunkach cywilizacyjnych byłoby anachronizmem.
Teraz należy dbać o twórcze wypełnienie ducha tego Prawa w naszej post-industrialnej cywilizacji, biorąc pod uwagę także wszystkie konsekwencje wynikające z chrystusowego zbawienia.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
19-04-2006 17:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Jezu Chryste Panie miły... - Ks.Marek - 19-04-2006, 15:38
[] - Kyllyan - 19-04-2006, 17:01
[] - jswiec - 19-04-2006, 17:04
[] - Ks.Marek - 19-04-2006, 17:17
[] - jswiec - 19-04-2006 17:19

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów