Ankieta: Jakie Twoim zdaniem są najważniejsze kryteria wyboru imienia dla dziecka w wierzącej rodzinie?
brzmienie
patron
skojarzenie z inną osobą
moda/popuklarność imienia
znaczenie (etymologia)
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Imiona dzieci w wierzącej rodzinie
Autor Wiadomość
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #3
RE: Imiona dzieci w wierzącej rodzinie
Ja mogę się podzielić swoim doświadczeniem i też wyborem imion dla dzieci, gdyz robiłem to już trzykrotnie. Najpierw wybierałem imię dla córki, choć tak naprawdę wybralem imiona w obu przypadkach - dla córki i syna, ale była córka więc imię było przygotowane wcześniej. I oczywiście nie kierowałem się żadną popularnością, ale znaczeniem imienia i jego też pochodzeniem, wziąłem również pod uwagę patrona, aby wszystko miało znaczenie chrześcijańskie. A więc wybraliśmy imię Dorota ze względu na to, że to imie oznacza "dar od Boga" a że prosiliśmy o dziecko więc trzeba było podziękować Bogu za tak wielki dar. Dla chłopaka przewidzieliśmy imie Dominik, ale to imie musiało poczekać. Jednak nie długo, bo po 2 latkach urodził nam sie syn, więc imie było już gotowe. Nie pamietam jednak jakie imię upatrzyłem w przypadku gdyby była druga córka, ale to nie istnotne, skoro urodził sie syn. I były już dwa imiona na D. Ale przyszedł czas kiedy modliliśmy się o rozwiązanie problemów z praca i Bóg nam pomógł rozwiązać ten problem. Dał żonie pracę, ale oprócz pracy Bóg był na tyle hojny, że dodał nam gratis trzecie dziecko. Wtedy po raz kolejny musiałem wybrac imię. Dla chłopaka wyszperałem imie Daniel, gdyż też ma znaczenie chrześcijańskie: "sędzią moim jest Bóg" czy jakoś podobnie. Po za tym wziąłem tez pod uwage biblijne znaczenie tego imienia a więc proroka Daniela - to mnie przekonało do tego imienia. No i wyszło trzy razy D. Do każdego imienia dopasowałem odpowiedniego patrona. Córka ptrzymała na początku dwie patronki, ze względu także na date urodzenia. Patronka córki ze względu na imie została bł. Dorota z Mątowów. Dlaczego właśnie ta Dorota? Faktem jest, że juz wtedy tematyka stygmatyzmu mnie interesowała a ta patronka akurat taki dar posiadała, ale bardziej przekonało mnie do wyboru jej życie jako matki i żony. Godny przykład naśladowania. BYł jeszcze jeden fakt, który mnie upewnił przy tym wyborze: data urodzenia córki, która była identyczna jak data urodzin drugiej patronki - bł Marii(Miriam) Baouardy, która także otrzymała dar stygmatów. I była już jasna sprawa patronek. Ale tego było jeszcze za mało, musiała dołaczyc trzecia patronka z daty chrztu, bo tak sie ciekawie złożyło, że córka przyjeła chrzest w dniu wspomnienia św. Gemmy Galgani, która równiez była stygmatyczką. Aż sam nie wiedziałem co mam o tym myśleć, zbyt dużo tych przypadków. Uśmiech

W przypadku chłopaków nie było takich sytuacji, wybraliśmy patronów, którzy nam sie wydawali bardzo bliscy a których w przyszłości dzieci mogłyby brać przykład. Dlatego zawsze jak będę wybierał imiona to w pierwszej kolejności biore pod uwagę jego znaczenie, pochodzenie i patrona. Popularnosc nie jest dla mnie wazna. Natomiast istotne jest też to, aby dzieci nie miały z powodu swoich imion przykrości ze strony swoich rówieśników. Tak więc połaczyłem jedno i drugie: imiona nie sa jakieś wymyślne, śmieszne czy krepujące a maja duże znaczenie chrześcijańskie. I oto mi chodziło.

Nie wiem czy będzie kiedyś czwarte dziecko, ale raczej nie przewiduję kolejnej litery D, chyba, że trafię na jakieś znaczące imię, które mi się spodoba. Narazie nie myślę o tym, choć podoba mi sie imię Dawid, ale wtedy poszukam może czegos innego, aby już zakończyc ta serie imion na "D" Uśmiech

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
19-08-2011 01:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Imiona dzieci w wierzącej rodzinie - TOMASZ32-SANCTI - 19-08-2011 01:27

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów