Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kardynał Hoyos o "Lefebrystach"
Autor Wiadomość
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #16
 
Sądzę, ze tekst Papieskiej Rady stawia sprawę wystarczająco jasno...
W razie jakicholwiek wątpliwości (mimo to) polecam portal OO. Dominikanów:
sekty.net
A szczególnie:
http://sekty.net/?id=325&p_id=419
Gdzie znajduje się dość dużo materiału na temat "lefebrystów" ...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
28-12-2005 22:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
inkwizytor Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 156
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #17
 
Cytat:W razie jakicholwiek wątpliwości (mimo to) polecam portal OO. Dominikanów:
sekty.net
A szczególnie:
http://sekty.net/?id=325&p_id=419
Gdzie znajduje się dość dużo materiału na temat "lefebrystów" ...
A to tradycjonalistom zarzuca sie ze zatrzymali się na roku 1962.
Pragne zauważyć że materiały z powyzszej strony pochodzą z 1998r.
Od tej pory wiele sie zmieniło, czego nie moga do tej pory przeboles zacietrzewieni wrogowie Bractwa.

Bractwo św. Piusa X jest czescią Koscioła katolickiego.
gdyby tak nie było prowadzony by był z bractwem dialog ekumeniczny.
mówi o tym w swojej wypowiedzei Kardynał Cassidy
Cytat:„... chciałbym od razu podkreślić, że Dyrektywy Ekumeniczne nie obejmują Bractwa św. Piusa X. Sytuacja członków tego Bractwa jest wewnętrzną sprawą Kościoła Katolickiego. Bractwo nie jest innym Kościołem, lub związkiem wyznaniowym w znaczeniu używanym w Dyrektywach. Bez wątpienia Msza św. i sakramenty św. udzielane przez księży Bractwa są ważne...”

(Kardynał Cassidy, Prefekt Papieskiej Rady
d/s Jedności Chrześcijan)
Co do komunikatu Konferencji Episkopatu z 27 XI 1998 r. pozwole sobie przytoczyć odpowieć bractwa.

Cytat:Stanowisko Bractwa św. Piusa X w sprawie komunikatu Konferencji Episkopatu z 27 XI 1998 r.

Nie jest prawdą, iż Bractwo św. Piusa X "utworzyło struktury zostające poza Kościołem katolickim", bądź nie ma prawa używania określenia "katolicki". Bractwo było erygowane zgodnie z prawem kościelnym 1 XI 1970 r. przez bpa Charriere ze Szwajcarii i do dnia dzisiejszego nie zostało zniesione według norm prawa kanonicznego. Kary nakładane na poszczególne osoby, niezależnie od ich ważności, nie dotyczą Bractwa jako całości. W Polsce Bractwo działa na podstawie "jurysdykcji nadzwyczajnej" (zastępczej), głównie w oparciu o kan. 144. Na poparcie powyższych twierdzeń warto zacytować fragment listu kard. Cassidy (prefekta Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan) z 3 V 1994 r.: "Sytuacja członków tego Bractwa jest wewnętrzną sprawą Kościoła".
W komunikacie Episkopatu bezpodstawnie eksponuje się pojęcia prawnicze o pejoratywnym wydźwięku ("schizmatycki", "ekskomunikowany"), pomijając istotę działalności Bractwa: kryzys w Kościele, upadek wiary, zakaz Mszy Trydenckiej, świętokradczą praktykę Komunii "na rękę", itd. Warto więc podkreślić, iż:
Stolica Apostolska w oficjalnych dokumentach nigdy nie oskarżyła o "schizmę" lub "ekskomunikę" kogokolwiek poza konsekrującymi i konsekrowanymi biskupami.
Eksperci prawa kościelnego są podzieleni w kwestii oceny stosowalności kan. 1364 i 1382 KPK dla orzeczenia "ekskomuniki"w omawianym tu przypadku. Kanon 1364 nie ma zastosowania, gdyż sam akt konsekracji nie stanowi schizmy. Ocena stosowalności kan. 1382 zależy od uznawania bądź nieuznawania istnienia kryzysu w Kościele. Należy też zauważyć, iż prawo kanoniczne przewiduje unieważnienie kary w szczególnych przypadkach, jak np. stan konieczności (zob.: kan. 1323 §4 lub §7).
W żadnym przypadku orzeczenia "schizmy" i "ekskomuniki" nie mogą dotyczyć wiernych. Stolica Apostolska unieważniała podobne błędne interpretacje (zob.: list kard. Ratzingera z 28 VI 1993 r. do bpa Ferrario).
Zarzut o "nieuznawaniu Papieża" jest oczywistą nieprawdą z następujących względów:
Żaden z członków Bractwa nigdy nie zaprzeczył, iż papież Jan Paweł II jest jedynym papieżem, Ojcem Świętym, Biskupem Rzymu i Następcą św. Piotra. Imputowanie zarzutu o "nieuznawaniu" to niczym nie poparta insynuacja.
Księża i biskupi Bractwa nie przypisują sobie jurysdykcji zwyczajnej na żadnym obszarze (biskupi są "biskupami pomocniczymi"), co oznacza, iż Bractwo nie tworzy niezależnej struktury hierarchii.
W seminariach Bractwa każdy kandydat do święceń wyższych własnym podpisem poświadcza, iż uznaje Jana Pawła II za legalnego papieża.
We wszystkich domach Bractwa znajduje się, zgodnie z prawem kościelnym, wizerunek obecnego papieża, czyli Jana Pawła II.
Podczas każdej Mszy św. odprawianej przez księży i biskupów Bractwa, w Kanonie Mszy św., jest wymieniane imię obecnego papieża (Jana Pawła II) oraz miejscowego biskupa ordynariusza (stosownie do miejsca sprawowania Ofiary).
Należy przy tym odróżnić "nieuznawanie Papieża" od "krytyki poczynań Papieża", gdyż to drugie zawsze było obecne na przestrzeni 2000 lat historii Kościoła, a w wielu przypadkach konieczne i uzasadnione, co zresztą zostało potem potwierdzone wyniesieniem obrońców Wiary na ołtarze.

Ks. Karl Stehlin
Przełożony Bractwa Św. Piusa X w Polsce
Warszawa, 1 grudnia 1998 r.
Cytat:Jednoznacznie na temat czynu Lefebvre'a wypowiedział się największy autortytet - Jan Paweł II - ogłaszając ekskomunikę arcybiskupa, wyświęconych przez niego biskupów oraz wszystkich tych, którzy świadomie należą do ruchu lefebrystowskiego.
To że Jego Świętobliwość Jan Paweł II stwierdził że biskupi są ekskomunikowani wcale o tym nie przesądza, gdyż nie było nie bylo procesu kanonicznego.
nie jest więc prawda że arcybiskup i biskupi zostali exkomunikowani, a jedynie to że papież tak uważał.
Jeżeli chodzi o aktualne połozenie FSSPX to jest najleprze od roku 1988.
Świadczy o tym nie tylko wypowiedz kardynała Hoyosa, ale również ostatnie spotkanie przełożonego bractwa z Benedyktem XVI i ostatnia nominacja przychylnego FSSPX abp. Ranjitha na sekretarza Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
http://www.christianitas.pl/c/wydarzylos...php?id=366
http://www.christianitas.pl/c/wydarzylos...php?id=367
Pozdrawiam

Non tam praeclarum est scire Latine, quam turpe nescire.
29-12-2005 01:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #18
 
inkwizytor napisał(a):Bractwo św. Piusa X jest czescią Koscioła katolickiego.
gdyby tak nie było prowadzony by był z bractwem dialog ekumeniczny.
Mój drogi - proszę NIE KŁAM.
Podam tylko pewnien logiczny fakt:
"Dialogu ekumenicznego" nie prowadzi się bowiem WEWNĄTRZ Kościoła Katolickiego - lecz z odłamami spoza Kościoła - na dialog zasługującymi.
A jeżeli jest inaczej - to znaczy ODWOŁANO ekskomunikę ciążącą na "lefebrystach" - to proszę o konkretny dokument.
Ekskomunika nie ciąży jedynie na "Bractwie św. Piotra" - czyli nad tymi osobami, spośród "lefebrystów"które zdecydowały się na powrót do Kościoła.
A dane na portalu "sekty.net" uzupełniane są niemalże na bieżąco.
jakieś ok ~~ 1 - 2 miesiące temu dzwoniłem do nich - w sprawie jednego z "lefebrystów" który zwrócił się do mnie z prośbą o pomoc i wyraził chęć powrotu na łono Kościoła ...
Stąd dokładnie wiem, iż informacje zamieszczone na stronach Portalu sekty.net są cały czas aktualne...
Po prostu - lefebyści traktowani sa jako odłam wyłoniony z Kościoła zasługujący na dialog - tylko tyle - i AŻ tyle ...
No cóż - Kościół daje szansę nawrócenia się każdemu ...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
03-01-2006 01:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
templariusz Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 10
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #19
 
Cytat:No cóż - Kościół daje szansę nawrócenia się każdemu ...

Więc Ddv masz jeszcze szansę, a czas jest bliski.

Pozdrawiam
03-01-2006 02:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
inkwizytor Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 156
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #20
 
Drogi ddv
Czy nie umiesz czytać ze zrozumieniem, czy zarzucasz brak kompetencji Kardynałowi Cassidyemu?
Gdybym był tak uparty jak Wać Pan umieścił bym jego wypowiedz po raz kolejny. Ponieważ nie jestem odsyłam dwa posty wyżej Uśmiech .

Co do tego konwertyty z "lefebryzmu" to nie wiem na czym miało by polegać jego nawrócenie, no chyba że mamy do czynienia z jednym z czterech biskupów wyświęconych w 1988 roku.
W takim przypadku mogliby żeczywićcie odejść z bractwa i prośić o zdjęcie domniemanej ekskomuniki.

Pozdrawiam

Non tam praeclarum est scire Latine, quam turpe nescire.
03-01-2006 02:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #21
 
Dla mnie komnpetentnymi sa Episkopat Polski - i Papieska Rada Interpretacji teksów Prawnych.
A nie kogoś, kto należy do bractwa "lefebrystów".
Mówić takie rzeczy to każdy sobie może ...
przepraszam za prównanie "Jehowi" też w swoim "zaciągu" do sekty twierdzą,,że są Chrześcijanami.
Tyle tylko, ze znaku Krzyża Św. nie zrobią ...
Analogicznie - "oficjele" lefebrystów mogą sobie mówić co chcą ...
Dla mnie ważne jest stanowisko Kościoła Katolickiego - a nie ekskomunikowanego na własne życzenie z Kościoła bractwa przypisującego sobie samym członkostwo w Kościele...
Prosze zatem o stosowny dokument Papieskiej Rady - lub Episkopatu Polski oficjalnie uznający lefebrystów za osoby nie będące ekskomikowane za przynależność do "lefebrystów" z Kościoła Katolickiego.

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
03-01-2006 22:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
inkwizytor Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 156
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #22
 
Cytat:Dla mnie komnpetentnymi sa Episkopat Polski - i Papieska Rada Interpretacji teksów Prawnych.
A nie kogoś, kto należy do bractwa "lefebrystów".
Mówić takie rzeczy to każdy sobie może ...

Skoro uważa Pan że kardynał Cassidy, Prefekt Papieskiej Rady
d/s Jedności Chrześcijan jest "lefebrystą" to chyba nie powinien Pan mieć żadnych wątpliwosci co do tego że FSSPX jest częścią Kościoła :roll2:

Non tam praeclarum est scire Latine, quam turpe nescire.
04-01-2006 14:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #23
 
A ja jestem ciekaw dlaczego ten materiał jest zamieszczony tylko na stronach "lefebrystów" - a nie na stronach kościelnych :coo:
Bo coś mam wrażenie że kard. Cassidy chyba sam nie wie, że coś takiego powiedział - lub też że zdania są wyrwane z kontekstu ...
ŻADNE z katolickich "mediów nie pisze o czymś takim - ty zas podajesz jakiś materiał bez odniesienia się doźródła - i dat oraz okoliczności w których te słowa miały by być wypowiedziane.
Znów wracamy do początku tematu ...
Kard. Cassidy zrobił natomiast coś takiego:
Cytat:4.KARDYNAL EDWARD CASSIDY,
Prefekt Papieskiej Rady d/s Jednosci Chrzescijan, udzielil
nastepujacej odpowiedzi, dnia 3 maja 1994 roku, na zapytanie o status Bractwa sw. Piusa X.

"Szanowny Panie X (...) W odpowiedzi na Panskie zapytanie (25 marca 1994), chcialbym od razu podkreslic, ze Katalog Ekumeniczny nie obejmuje Bractwa sw. Piusa X. Sytuacja czlonkow tego Bractwa jest wewnetrzna sprawa Kosciola Katolickiego. Bractwo nie jest innym Kosciolem lub zwiazkiem wyznaniowym w znaczeniu uzywanym w Katalogu ekumenicznym. Bez watpienia Msza Sw. i Sakramenty Sw. udzielane przez ksiezy Bractwa sa wazne. Biskupi sa waznie wyswieceni, ale w sposob nielegalny (...) mam nadzieje, ze powyzsze jest zadowalajaca odpowiedzia na Panski list.
http://www.e-upr.org/index/index.php?act...le&id=7646
Coś takiego znalazłem na jednej ze stron "o polityce" - już z podanem daty.

Czyli coś, co jest sprzeczne z "nauczaniem" lefebrystów...
I z tym, co tutaj twierdzisz ...
A na dodatek potwierdza się manipulacja tekstami, jakiej dopuszczają się lefebryści w celu uzasadnienia odrywania Wiernych od Kościoła Katolickiego Smutny
Sprawdzę to jeszcze - poczekaj zatem trochę ...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
07-01-2006 02:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #24
 
inkwizytor napisał/a:
Cytat:Bractwo św. Piusa X jest czescią Koscioła katolickiego.
gdyby tak nie było, prowadzony by był z bractwem dialog ekumeniczny.
dodałem przecinek, którego brakowało. :twisted:
Chyba się ddv zapętliłeś.
Dla mnie to znaczy, że bractwo jest częścią Kościoła, a więc nie ma mowy o schizmie.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
07-01-2006 10:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #25
 
Przeczytaj, Kyllyanie, Ecclesia Dei Jana Pawła II, w którym to dokumencie wyraźnie mówi się o schizmie i ekskomunice wynikających z nielegalnych święceń biskupich, jakich dopuścił się Lefebre.
http://www.fssp.org/pl/eccldei.htm
07-01-2006 10:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #26
 
Niestety, Kyllianie ale w Kościele katolickim nie prowadzi się "dialogu" z członkami Kościoła.
Prowadzi się natomiast dialog z osobami będącymi poza strukturami Kościoła - jednak takimi, z którymi sa podstawy do prowadzenia takiego dialogu - np. z Protestantami czy Lefebrystami.
W tym rzecz ...
A lefebryści niestety , ale są poza Kościołem Katolickim na skutek aktu schizmy, jakiego dopuścił sie abp. Lefebvre wyświęcając biskupów bez zgody Watykanu.
Nie można o tym mówić że "nie wiedział' czy o jakiś temu podobnych tłumaczeniach, gdyż Kodeks Prawa Kanonicznego jednoznacznie mówi o skutkach szerzenia schizmy. Kara za schizmę nakładana jest automatycznie, na mocy samego prawa. (kanon stosowany wyłącznie w kilku wypadkach za najcięższe przewinienia).
Dodajmy - był wieloktotnie przestrzegany przez Watykan przed tym, jaka kara może go spotkać (i całe bractwo) za akt scizmy i nie stosownie się do postanowień Soboru Watykańskiego II.
Dodajmy - NIKT nie odwołał ekskomuniki z bractwa.
Niezależnie od tego, co lefebryści próbują wmawiać.
Najgorsze jest to, że KŁAMSTWEM bądź przeinaczonymi (wyrwanymi z kontekstu) wypowiedziami członków Kościoła (czego przykład powyżej) próbują oderwać osoby wierzące z szeregów Kościoła Katolickiego.
Działalności misyjnej i ewangelizacji osób niewierzących jakoś u lefebrystów nie widać ... Smutny

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
07-01-2006 10:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #27
 
Ty przeczytaj to co sam zamieściłeś. Uważnie. :diabelek:
Przecież Bractwo św Piusa X to właśnie Lefebrysci.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
07-01-2006 12:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #28
 
Widzę, Kyllyanie, że nie jesteś zorientowany, o czym mowa. Dokument papieski pochodzi ze strony internetowej Bractwa Kapłańskiego św. Piotra.
07-01-2006 13:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #29
 
Mam rozumieć, że jest sfałszowany? Nieprawdziwy? Że kardynał Casidy nigdy tego nie napisał??

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
07-01-2006 14:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #30
 
W dalszym ciągu nie wiesz o co biega. Bractwo Kapłańskie św. Piotra, to ci, którzy pozostali przy rycie trydenckim, w pełni uznając współczesne nauczanie Kościoła. Natomiast Bractwo św. Piusa X to lefebryści - schizmatycy i ekskomunikowani.
07-01-2006 16:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów