Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cześć obrazów
Autor Wiadomość
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #31
 
Tak szczerze mówiąc... myślę że to takie trochę czepianie się słówek.

Jezus wstąpił do Nieba a jednocześnie mówi że jest z nami czyli na ziemi.

Ja napisałam że uważam "wetknięcie" Matki Bożej do tego wersetu jest nie na miejscu. Myślę jednak że łapanie za słówka czy cos jest na ziemi czy w niebie nie ma sensu. Tak mi się wydaje. Bo może dla Boga i tych co już zyją z Nim nie ma granic przestrzeni.
14-12-2005 13:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #32
 
Co to ma wspólnego z tematem ("Cześć obrazów")??? Bo nie łapię...

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
14-12-2005 13:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #33
 
Zastanawialismy się czy ktoś jest "bardziej:" obecny kiedy jest jego obraz, stąd te rozważania o obecności.

A Twój post co ma wspólnego z tematem? :wink:
14-12-2005 14:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #34
 
Moniczka napisał(a):Zastanawialismy się czy ktoś jest "bardziej:" obecny kiedy jest jego obraz, stąd te rozważania o obecności.

A Twój post co ma wspólnego z tematem? :wink:
Pytałem poprostu, Monisiu....
A mea culpa, bo nie przeczytałem całego topica a jedynie Twój post.Wybacz.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
14-12-2005 14:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #35
 
Spoko Uśmiech Nie mam czego wybaczać przecieżUśmiech Witaj na forum (chyba pisałam to już w którymś wątku Oczko )
14-12-2005 17:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #36
 
Wstawiennictw świętych w niebie na pewno nie wynika z Mt 19, ale z innych źródeł biblijnych:

ujrzałem pod ołtarzem dusze zabitych dla Słowa Bożego
i dla świadectwa, jakie mieli. I głosem donośnym tak zawołały:
«Dokądże, Władco święty i prawdziwy, nie będziesz sądził i wymierzał za krew naszą kary tym, co mieszkają na ziemi?» [Ap 6,9-10]
I przyszedł inny anioł, i stanął przy ołtarzu, mając złote naczynie na żar,
i dano mu wiele kadzideł, aby dał je w ofierze jako modlitwy wszystkich świętych, na złoty ołtarz, który jest przed tronem. I wzniósł się dym kadzideł, jako modlitwy świętych, z ręki anioła przed Bogiem. [Ap 8,3-4]

Widzenie zaś jego było takie: Oniasz, dawny arcykapłan, człowiek największej dobroci, skromny w obejściu, łagodnych obyczajów, pełen godności w słowach, a od dziecka dbający o zachowanie każdej cnoty, on to właśnie wyciągał ręce i modlił się za cały naród żydowski. Potem w ten sam sposób ukazał się mąż, który wyróżniał się siwizną i majestatem, a otaczało go podziwu godne i wspaniałe dostojeństwo. Oniasz zabierając głos powiedział: «To jest przyjaciel naszych braci, który wiele modli się za naród i za całe święte miasto, Jeremiasz, Boży prorok». Potem Jeremiasz wyciągnął prawicę, aby podać Judzie złoty miecz, dając zaś go, powiedział te słowa: «Weź święty miecz, dar od Boga, przy jego pomocy pokonasz nieprzyjaciół». [2Mch 15-12-16]


[ Dodano: Czw 15 Gru, 2005 10:24 ]
Moniczka napisał(a):Jezus wstąpił do Nieba a jednocześnie mówi że jest z nami czyli na ziemi.
Głowa Chrystusa jest w niebie, ale Jego Ciało jest częściowo na ziemi.
Bo w jaki sposób jest Chrystus obecny wśród nas ?
- w swoim Słowie
- w sakramentach [szczególnie w Eucharystii]
- w swoich świętych [ludziach przemienionych Jego stwórczą łaską]

A to znaczy, że aby przebywać wśród nas potrzebny mu jest Kościół. Jezus spoczywa w Kościele niczym w łonie Maryi, aż nastąpi moment "rozwiązania", czyli Paruzja [powtórne przyjście].

Protestanci wierzą w tę obecność jedynie w Słowie i - aby uczynić Kościół czymś zbędnym do zbawienia - oderwali Biblię [spisane świadectwo ludu Bożego] od Kościoła, czyniąc z niej jakby "chrześcijański Koran". To tłumaczy wiele dalszych różnic...

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
15-12-2005 11:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #37
 
jswiec napisał(a):Głowa Chrystusa jest w niebie, ale Jego Ciało jest częściowo na ziemi.

Ej, no może nie tak dosłownie, co? Bo to dziwnie brzmi :diabelek: Chrystus jest Bogiem, Jego obecność i tu i tu nie leży w naszym pojęciu, więc nie rozumiem nad czym się tu zastanawiać? :coo:
Poza tym miało być o obrazach... [-X

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
16-12-2005 15:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #38
 
Offca napisał(a):Chrystus jest Bogiem, Jego obecność i tu i tu nie leży w naszym pojęciu, więc nie rozumiem nad czym się tu zastanawiać?
Należy zastanowić się na tym, czy Wcielenie Odwiecznego Słowa to był tylko jednorazowy epizod, czy też jest ono kontynuowane w Kościele.
Jeśli był to epizod, to kult obrazów jest mało zasadny.
Jeśli zaś Jezus wciela się także dziś w materię Chleba i Wina, jeśli jest obecny w swoich świętych i Jego autentyczne słowo głosi się dalej - to już zmienia postać rzeczy. Ikona - to przedstawienie chwały Bożej w znakach materialnych. Najdoskonalszą ikoną jest oczywiście sakramentalny znak przeistoczonego chleba i wina.
Co do innych znaków - są one tylko pomocnicze i "nadzwyczajne": nikt nie musi im oddawać czci.

Protestanci zaś uważają, że Wcielenie nie ma samo w sobie znaczenia dla zbawienia i było tylko "środkiem do celu" jakim było złożenie przebłagalnej Ofiary Krzyżowej.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
16-12-2005 16:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #39
 
jswiec napisał(a):ujrzałem pod ołtarzem dusze zabitych dla Słowa Bożego
i dla świadectwa, jakie mieli. I głosem donośnym tak zawołały:
«Dokądże, Władco święty i prawdziwy, nie będziesz sądził i wymierzał za krew naszą kary tym, co mieszkają na ziemi?» [Ap 6,9-10]
I przyszedł inny anioł, i stanął przy ołtarzu, mając złote naczynie na żar,
i dano mu wiele kadzideł, aby dał je w ofierze jako modlitwy wszystkich świętych, na złoty ołtarz, który jest przed tronem. I wzniósł się dym kadzideł, jako modlitwy świętych, z ręki anioła przed Bogiem. [Ap 8,3-4]


Możesz mi drogi Jacku wyłuszczyć bo ja nikumaty jestem gdzie ty w tych fragmentach wydzisz źródło modlitw do świętych w niebie.

o trzecim fragmencie nie wspomne z wiadomych względów. :mrgreen:

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
19-12-2005 14:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #40
 
Notak, trzeci fragment to dla cichociemnego zwykły "apokryf" - należy dodać gwoli ścisłości...

[ Dodano: Pon 19 Gru, 2005 16:14 ]
Co do pozostałych fragmentów: widać wyraźnie inicjatywę świętych zabitych męczenników [świadków Baranka] domagających się od Boga interwencji. A ich modlitwa jest porównana z kadzidłem wznoszonym przed Bogiem w trakcie liturgii Nieba. Jest to "woń miła Bogu":
[...] w ten sposób otrzymamy dobro za owoc naszych warg. [Oz 14.3b]

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
19-12-2005 17:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #41
 
jswiec napisał(a):Co do pozostałych fragmentów: widać wyraźnie inicjatywę świętych zabitych męczenników [świadków Baranka] domagających się od Boga interwencji. A ich modlitwa jest porównana z kadzidłem wznoszonym przed Bogiem w trakcie liturgii Nieba. Jest to "woń miła Bogu":

Powtórzyłeś to co jasno wynika , święci wołają do Boga o sąd i pomstę swojej krwi tak jak "wołała" krew Abla, ale nadal nie widzę gdzie tu modlitwy do świętych w niebie o wstawiennictwo ???

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
19-12-2005 21:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #42
 
Apokalipasa mówi tyle, że święci wstawiają się do Boga w intencji nastania na świecie sprawiedliwości i wypełnienia Bożych obietnic.
A to znaczy, że żyją i że modlą się. A to dalej znaczy, że jeśli mogę prosić o modlitwę wstawienniczą innego chrześcijanina, tym bardziej mogę o to prosić o to świętego w niebie, który stał się zupełnie podobny do Chrystusa i jest w bezpośredniej obecności Boga.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
20-12-2005 11:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #43
 
Słuchajcie, jak to jest z tymi obrazami co "chodzą" po domach? Ma to jakieś uzasadnienie biblijne lub nie-biblijne czy to po prostu kolejna radosna twórczośc naszych kółek różańcowych?

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
20-12-2005 13:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #44
obrazy "chodzące po domach"
To jest niewątpliwie nawiązanie do Nawiedzenia Elżbiety przez Miriam:
W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. [Łk 1,39-40]

Opiera się na wierze, że Matka Boża, żyjąca w chwale nieba, może w szczególny sposób przyjść do jakiegoś swojego dziecka potrzebującego jej [tak jak w Ewangelii Elżbieta oczekiwała jej pomocy]. To zaś najłatwiej uzmysłowić wiernym poprzez "przybycie obrazu".
I podobnie jak tam, przynosi ze sobą Jezusa [w swoim łonie], który udziela daru Ducha świętego:
Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. [Łk 1,42]
To nie jest żadna magia: w ten sposób Ewangelia wciela się w życie.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
20-12-2005 14:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #45
Re: obrazy "chodzące po domach"
jswiec napisał(a):Opiera się na wierze, że Matka Boża, żyjąca w chwale nieba, może w szczególny sposób przyjść do jakiegoś swojego dziecka potrzebującego jej [tak jak w Ewangelii Elżbieta oczekiwała jej pomocy].

Oczywiście, ale czy bez obrazu nie przyjdzie? czasem utożsamia się obraz z Maryją (O Maryjo żegnam Cię - śpiewane do obrazu) to to jakoś mnie niepokoi.
20-12-2005 20:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów