Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dar rozeznania
Autor Wiadomość
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #31
 
O matko, nie o to dokładnie chodzi! To nie jest coś takiego jak dogadywanie się z własnym sumieniem. Bo sumienie można mieć źle ukształtowane i wtedy co?!
Chodzi o umiejętność poznawania woli bożej, swojego powołania, tego jak np. powinniśmy postąpić w jakieś sytuacji i to co Annnika napisała.


semper_malus napisał(a):raczej sarkazmu

ps: możesz nie oftopować? Za to pono grozi ostrzeżenie.

Proszę bardzo, możesz mi wstawić. Ban mi jeszcze nie grozi za ostrzeżenia, w przeciwieństwie do Ciebie :krzywy:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
16-02-2006 13:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #32
 
Offca napisał(a):kts, o co chodzi? wydarłam się na sempera, a nie na Ciebie jeśli o to chodzi :coo: Pytać możesz jak najbardziej, ale po prostu nie mogę już patrzeć jak nasz kolega semper_malus jakimiś głupimi tekstami nie na temat rozwala temat główny...
Pytaj bo chętnie podyskutujemy o darach.

Offca, więc nie reaguj tak gwałtownie, to wtedy może offtop sam wygaśnie.

A teraz sama tworze offtopa, ale już uciekam i już nie będe. Proszę nie krzyczec Oczko

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
16-02-2006 18:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #33
 
Offca napisał(a):Chodzi o umiejętność poznawania woli bożej, swojego powołania, tego jak np. powinniśmy postąpić w jakieś sytuacji i to co Annnika napisała.


To też, tylko... kurczę, nie potrafię słowami tej subtelnej różnicy uchwycić :/

Nie bardzo wiem jak się ustosunkować do tego tekstu, który Offca podała... Troszkę mnei zaskoczyło takie nastawienie autora, że otwieranie się na dar poznania to otwieranie się też i na złego... nie bardzo wiem, jak kto rozumieć, jako otwieranie "kanału" czy co :coo:

To - jak ja to doświadczam - czasami jakaś nadnaturalna wiedza, w sensie np. znajomości jakichś faktów z przeszłości obcej mi osoby, nad którą modlę się wstawienniczo. Taka wiedza jest zawsze i tylko po to, żeby można było lepiej takiej osobie pomóć, kiedy np. jakieś fakty, uczucia przeszkadzają w procesie uzdrowienia itd.

Czasami jest to np. jakieś silne przeczucie, że danej osobie pomogą konkretne słowa frament z Pisma Uśmiech

Albo inny przykład - zdażyło mi się jak jakaś osoba poprosiła o modlitwęw konkretnej intencji, chodziło o modl. wstawienniczą ale w trakcie modlitwy wraz z inną prowadzącą modlitwę osobą odniosłyśmy wrażenie, że tak naprawdę motywacja jest inna... okazało się, że powinnyśmy się modlić o coś zupełnie innego, ale to wyszło już po rozmowie z tą osobą zainicjowanej tym naszym "przeczuciem".

Dar rozeznania też pomaga przy "diagnozowaiu" problemów osób, które zwracają się z prośbą o modlitwę itd. jeśli one same nie są w stanie sprecyzować; wiedzą, że coś nie tak, ale nie wiedzą konkretnie co Smutny

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
01-03-2006 21:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
tendencja Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 467
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #34
 
Offca napisał(a):Dar rozeznawania duchów
Mamy tu do czynienia z ważnym darem, służącym budowaniu Mistycznego Ciała Chrystusa. Znajduje się wśród innych charyzmatów, na liście sporządzonej przez św. Pawła: "...innemu rozpoznawanie duchów." /1 Kor 12,10/. Nie chodzi tu jednak o umiejętność rozsądzenia co dobre, a co złe, która to umiejętność powszechna jest wśród ludzi, a wypływa z naszego doświadczenia i kultury. Nie jest to też opinia, na przykład o osobach, które mogą być dobre lub złe, ugruntowana na podstawie wskazań moralnych lub religijnych. Nie chodzi też o sądy formułowane w oparciu o przeczytaną literaturę, czy też rozmowy, które wcześniej miały miejsce, ani też nie może to być nasza intuicja psychologiczna. Jest to w pełni dar nadprzyrodzony, dany darmo. Dar Ducha Świętego, dany w ściśle określonych okolicznościach, który uzdalnia nas do osądzenia, czy w danej osobie lub środowisku działa Duch Boży, czy też obecne są duchy piekielne. Jest to dar, który otwiera nasze oczy na świat niewidzialny,świat działania dobrych i złych duchów.
Jest to stan nadprzyrodzonego oświecenia, który pozwala nam dostrzec prawdziwe, a zarazem głęboko ukryte praprzyczyny niektórych zjawisk tajemniczych, nie do rozwikłania na sposób tylko ludzki.
Wyraźnie trzeba podkreślić, że nie może być tu mowy o pochopnym ocenianiu ludzi, ani nie mogą to być nieprzemyślane sądy o kimkolwiek. Sama nazwa "rozeznawanie duchów" określa jasno dziedzinę: świat duchowy, a nie moralna ocena bliźnich. Nie oceniamy zjawisk ostatecznych, ale badamy ich źródła i inspiracje. Staramy się dociec, co w ludziach pochodzi od Boga, a co tylko sprawia takie wrażenie.

Strażnik autentyczności innych charyzmatów
Dar rozeznania może być rzeczywiście uważany za gwaranta autentyczności innych darów Ducha Świętego. Tylko Duch św. ze swoim darem rozeznania pozwala odróżnić prawdę od fałszu wśród informacji zawartych w książkach i w słowie mówionym. Pozwala rozdzielić pszenicę i kąkol we wspólnotach, gdzie obok owieczek mogą trafić się i drapieżne wilki. Pozwala rozpoznać prawdziwych apostołów wśród fałszywych proroków i okreslic autentyczność Bożego pokoju i radości na tle sztucznej wesołości, przetkanej niepokojem i nerwowością, związanymi z obecnością szatana.
Doświadczyliśmy chyba wszyscy ile pokoju i radości może wlać w nas przebywanie z człowiekiem pełnym Boga w sercu. Jeśli mówi, to nawet gdy używa słów prostych i niewyszukanych, trafiają one wprost do serca, przemieniają, wzbudzają entuzjazm.
Zupełnie inaczej czujemy się w obecności osób nie będących w danej chwili w pełnej harmonii z Duchem św. Doświadczamy swego rodzaju przygnębienia, przygaszenia i innych negatywnych odczuć hamujących. Może się zdarzyć, że jakaś konferencja, czy kazanie, mimo, że przygotowane w sposób uczony i bogate intelektualnie, nie "trafi" do słuchaczy. Podobnie dzieje się we wspólnotach. Wystarczy jedna osoba, która nie jest w stanie "pokoju" z Bogiem, aby klimat spotkania stał się ciężki i przygnębiający. Jest to okazja do potwierdzenia przydatności daru rozeznania, do wyłowienia czegoś, co normalnie podczas spotkań modlitwenych trudno jest uchwytne, a co może utrudniać przebieg modlitwy. Czasami ktoś z obecnych, obdarzony takim właśnie darem, może określić osobę, lub osoby mające wpływa na duchową atmosferę spotkania.
Im bliżej Boga, im bardziej ktoś jest napełniony Bożym Duchem, tym bardziej staje się wrażliwy na obecność przeciwnych Bogu złych duchów.
Jako stróż prawdziwości charyzmatów, jak to zostało już wspomniane, dar rozeznania może służyć do oceny prawdziwości daru języków, do potwierdzenia autentyczności proroctw, a także do upewnienia się, czy tym, który uzdrowił, był Chrystus, czy była to mistyfikacja ze strony szatana.
A skąd masz ten tekst, bo jak przeczytałam to było kopiuj -wklej!Jeżlei można zapytaćUśmiech

[ Dodano: Sob 27 Maj, 2006 11:38 ]
Annnika napisał(a):o - jak ja to doświadczam - czasami jakaś nadnaturalna wiedza, w sensie np. znajomości jakichś faktów z przeszłości obcej mi osoby, nad którą modlę się wstawienniczo. Taka wiedza jest zawsze i tylko po to, żeby można było lepiej takiej osobie pomóć, kiedy np. jakieś fakty, uczucia przeszkadzają w procesie uzdrowienia itd.

Czasami jest to np. jakieś silne przeczucie, że danej osobie pomogą konkretne słowa frament z Pisma Uśmiech

Albo inny przykład - zdażyło mi się jak jakaś osoba poprosiła o modlitwęw konkretnej intencji, chodziło o modl. wstawienniczą ale w trakcie modlitwy wraz z inną prowadzącą modlitwę osobą odniosłyśmy wrażenie, że tak naprawdę motywacja jest inna... okazało się, że powinnyśmy się modlić o coś zupełnie innego, ale to wyszło już po rozmowie z tą osobą zainicjowanej tym naszym "przeczuciem".

Dar rozeznania też pomaga przy "diagnozowaiu" problemów osób, które zwracają się z prośbą o modlitwę itd. jeśli one same nie są w stanie sprecyzować; wiedzą, że coś nie tak, ale nie wiedzą konkretnie co
Fajnie to napisałaś, to znaczy fajnie bo z własnego doświadczenia. Ja nie dokońca to rozumiem, w takim znaczeniu nie potrafię sobie wyobrazić sytt.,że mam jakieś silne przeczucie i ufam na tyle Bogu, że na tej podstawie rozeznaje. No ale ja jestem osoba małej wiary. Chciałam zapytać o coś innego, czy w każdej wspólnocie jest ktoś taki kto ma ten dar (albo powinien być)? Bo zgadzam się z tym co Offca napisała:
tendencja napisał(a):Dar rozeznawania duchów
tendencja napisał(a):Strażnik autentyczności innych charyzmatów

"Gdy cz?owiek wolny ponosi pora?k?, to nikogo za to nie wini" Josif Brodski
21-04-2006 17:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Karusia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 177
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #35
 
A Dar Rozeznania Słowa Bożego?... :coo: Oczko
31-12-2006 23:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #36
 
tendencja napisał(a):A skąd masz ten tekst, bo jak przeczytałam to było kopiuj -wklej!Jeżlei można zapytaćUśmiech
Bodajże ze strony mojej wspólnoty, a tam jest chyba podane źródło z jakiej książki to brałam.

Karusia napisał(a):A Dar Rozeznania Słowa Bożego?...
Podejrzewam, że może być to zarówno osobny dar jak i podchodzący po prostu ogólnie pod dar rozeznania Oczko Wszak pomysłowość Ducha co do Jego darów jest pewnie nieskończona Oczko

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
01-01-2007 15:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #37
 
tendencja napisał(a):Chciałam zapytać o coś innego, czy w każdej wspólnocie jest ktoś taki kto ma ten dar (albo powinien być)?

Przyznam że nie mam pojecia czy musi być, we wszystkich znanych mi wspólnotach jest zawsze pare takich osób, minimum 2.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
01-01-2007 19:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #38
 
Mnie się wydaje, że musi być. Wspólnota to miejsce gdzie cały czas coś się rozeznaje. Czy to spotkania, czy rekolekcje, czy proroctwa, które padły na spotkaniu, czy duchy czy coś innego... Pozostaje w tym wszystkim kwestia JAK się rozezna. Dobrze, czy źle. Mając ten dar, ma się większe poczucie, że rozeznanie będzie prawidłowe i słuszne. Dlatego uważam, że jest to dar bardzo istotny w każdej wspólnocie i jak najbardziej potrzebny.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
01-01-2007 20:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Karusia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 177
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #39
 
Ostatnio ktoś mi powiedział, że kapłani posiadają dar rozeznania... Jak to jest?...
I że otrzymują też Dary przy Sakramencie Kapłaństwa... :coo:

Cytat:
Offca napisał(a):Karusia napisał/a:
A Dar Rozeznania Słowa Bożego?...

Podejrzewam, że może być to zarówno osobny dar jak i podchodzący po prostu ogólnie pod dar rozeznania Oczko Wszak pomysłowość Ducha co do Jego darów jest pewnie nieskończona Oczko
Zapytałam się, bo mam taki Dar. Słyszłam, że nazywa się go też "Darem Słowa Bożego" czy też "Darem Tłumaczenia Słowa Bożego"... :roll:
01-01-2007 22:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #40
 
Karusia napisał(a):Ostatnio ktoś mi powiedział, że kapłani posiadają dar rozeznania... Jak to jest?...
I że otrzymują też Dary przy Sakramencie Kapłaństwa...

Sakrament Kapłaństwa to także prośba do Ducha o pomoc Oczko - "aktywuje" dary otrzymane na chrzcie.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
01-01-2007 22:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #41
 
Karusia napisał(a):Zapytałam się, bo mam taki Dar. Słyszłam, że nazywa się go też "Darem Słowa Bożego" czy też "Darem Tłumaczenia Słowa Bożego"... :roll:
Całkiem możliwe i prawdopodobne.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
01-01-2007 22:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #42
 
Karusia napisał(a):Ostatnio ktoś mi powiedział, że kapłani posiadają dar rozeznania... Jak to jest?...
I że otrzymują też Dary przy Sakramencie Kapłaństwa...
Sam czasem zdumiewam się, że potrafię ni stąd ni z owąd "wymiatać" Słowem Bożym w konfesjonale, czy nawet podczas rozmów na kolędzie, i w ogóle.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
29-01-2007 00:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #43
 
Dar rozeznania to chyba jednak inna działka Księże, wiem że to wiesz Oczko

Nieraz przekonałam się, że idąc z jakimś problemem do mojego pasterza on niejako wie czego się spodziewać, nawet jeśli i nie mieliśmy dłuuugo kontaktu. Wywiadu w końcu nie stosuje i agenci za mną nie łażą. Zapytałam raz skąd ta wiedza, czy może wypytuje innych o mnie. Powiedział, że jeśli Bóg chce żeby on o czymś wiedział, to mu o tym powie.

Po jakimś roku - dwóch latach - miałam okazję się przekonać o działaniu tego daru z pozycji posługującego. Ale o tym pisałam wcześniej. Zadziwiające doświadczenie.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
29-01-2007 17:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moria Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 193
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #44
 
tak przy okazji - znalazłem bardzo dobry tekst o rozeznawaniu charyzmatów:

DANIEL ANGE

DARY DUCHA ŚWIĘTEGO


http://www.odnowa.jezuici.pl/szum/SZUM_3...Art17.html

polecam

św. Paweł od Krzyża
Różaniec rodziców za dzieci
06-02-2008 14:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #45
 
Ks.Marek napisał(a):
Karusia napisał(a):Ostatnio ktoś mi powiedział, że kapłani posiadają dar rozeznania... Jak to jest?...
I że otrzymują też Dary przy Sakramencie Kapłaństwa...
Sam czasem zdumiewam się, że potrafię ni stąd ni z owąd "wymiatać" Słowem Bożym w konfesjonale, czy nawet podczas rozmów na kolędzie, i w ogóle.

Jak ktoś czyta Pismo Święte to żyje Słowem Bożym, myśli i mówi Słowem Bożym. Jest cały Nim przesiąknięty i we właściwym momencie przypominamy sobie dany fragment, ten, który aktualnie jest potrzebny. Ludzie często posądzają mnie o sekciarstwo albo mówią, że jestem jak Świadkowie Jehowy. :roll:
03-01-2009 02:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów