Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
antyklerykalizm???
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #61
 
M. Ink. * napisał(a):nie każde zło jest od razu grzechem
No przecie pisze:
Cytat:świadome i dobrowolne, ewentualnie w wyniku zawinionej niewiedzy

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
03-11-2006 23:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #62
 
Ks.Marek napisał(a):To taki mechanizm obronny. Czasem jednak zdaje się, iż przechodzi on w styl życia, i wtedy mamy problem

M. Ink. * napisał(a):nie tylko przyzwyczajenie się do zła jest złem, lecz każde jednokrotne mu ulegnięcie też jest złem
świadome i dobrowolne, ewentualnie w wyniku zawinionej niewiedzy
czyżby jednokrotne ulegnięcie złu nieświadome lub niedobrowolne, lub w niezawinionej niewiedzy, nie było złem? :hm:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
04-11-2006 00:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #63
 
M. Ink. * napisał(a):czyżby jednokrotne ulegnięcie złu nieświadome lub niedobrowolne, lub w niezawinionej niewiedzy, nie było złem?
Zło zasze złem pozostanie. Ale nie zawsze będzie grzechem

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
04-11-2006 00:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #64
 
Ks.Marek napisał(a):Zło zasze złem pozostanie. Ale nie zawsze będzie grzechem
sam bym tego lepiej nie powiedział :mrgreen:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
04-11-2006 00:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #65
 
M. Ink. * napisał(a):
Ks.Marek napisał(a):Zło zasze złem pozostanie. Ale nie zawsze będzie grzechem
sam bym tego lepiej nie powiedział :mrgreen:
Tak, fajnie. Ciesze się. Ale weź bądź tak dobry i mądry i powiedz to relatywistom. Jakich użyć argumentów?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
04-11-2006 00:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #66
 
Ks.Marek napisał(a):Jakich użyć argumentów?
to zależy od konkretnego relatywisty, kontekstu sytuacji w jakiej dokonuje się rozmowa, otwartości, używanego języka, ble ble ble

nie ma prostych sposobów i sprawdzonych metod, ale to uczy indywidualnego podejścia do człowieka;

misja to na początku głoszenie, a później inkorporowanie [aka inkulturowanie] ... jednak ostatecznie to Bóg daje wzrost Oczko

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
04-11-2006 01:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #67
 
M. Ink. * napisał(a):... jednak ostatecznie to Bóg daje wzrost
Stąd uważam, że samemu wpierw trzeba wzrastać, a przy okazji dzielić się z innymi, którzy czasem skrytykują, czasem pouczą, czasem zaś sami skorzystają.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
04-11-2006 01:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
rafalafar Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 111
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #68
 
to ja swoje trzy grosze dorzucę w temacie:
http://pl.youtube.com/watch?v=Z28Adw8ct4A
Nauczyłem się filmiki robić. Podoba się? Duży uśmiech
04-10-2007 22:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #69
 
A ja dodam zać od siebie, że nasi bracia reformowani zajmujący takie stanowisko na forum to równiez antyklerykałowie. I mam na to mocne dowody.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
04-10-2007 22:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #70
 
Ks.Marek napisał(a):...upraszam się o podanie konkretnych przejawów klerykalizmu w naszej Polsce. .
- Nauczanie religii w szkole;
- Umieszczanie symboli religijnych poza miejscami kultu;
- Udział duchownych w uroczystosciach państwowych; święcenie przez duchownych gmachów urzędów i innych państwowych obiektów.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
05-10-2007 07:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #71
 
klerykalizm dążność do zapewnienia kościołowi, duchowieństwu (klerowi) decydującego wpływu na życie publ., polit., społ., kulturalne.
Słownik Kopalińskiego
Kyllyan napisał(a):- Nauczanie religii w szkole;
- Umieszczanie symboli religijnych poza miejscami kultu;
- Udział duchownych w uroczystosciach państwowych; święcenie przez duchownych gmachów urzędów i innych państwowych obiektów.
Nie są to wg mnie decydujące elementy życia w Polsce.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
05-10-2007 08:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #72
 
Ks.Marek napisał(a):Nie są to wg mnie decydujące elementy życia w Polsce.
Oczywiście, ze nie. podałem przykłady działań, przeciw którym występuja antyklerykalowie.
Cytat:klerykalizm: dążność do zapewnienia kościołowi, duchowieństwu (klerowi) decydującego wpływu na życie publ., polit., społ., kulturalne.
ja bym tą definicje uzupełnił o słowo : instytucjonalny. Czyli:
Dążność do uzyskania przez Kościół instytucjonalnego wpływu w w/w sferach działalności publicznej. Bo przecież nie będzie klerykalizmem kształtowanie postaw społecznych przez ewangelizację, czy katechizacje.
Nie bedzie również dla mnie prejawem klerykalizmu, jeśli gdzie, w jakiejś gminie duchowny stanie do wyborów i zostanie wójtem, no, chyba, ze zacznie swoja posługe od egzorcyzmów w urzędzie Oczko

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
05-10-2007 08:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #73
 
Rafał Gudzowski napisał(a):to ja swoje trzy grosze dorzucę w temacie:
http://pl.youtube.com/watch?v=Z28Adw8ct4A
Nauczyłem się filmiki robić. Podoba się? Duży uśmiech
genialne Duży uśmiech

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
07-10-2007 21:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
travis Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 13
Dołączył: Sep 2007
Reputacja: 0
Post: #74
 
Rafał Gudzowski napisał(a):to ja swoje trzy grosze dorzucę w temacie:
http://pl.youtube.com/watch?v=Z28Adw8ct4A
Nauczyłem się filmiki robić. Podoba się?
Faktycznie poziom naprawde wysoki... ](*,) ](*,) ](*,) no ale czegoż spodziewać się po aktywistach mw - ludziach, którzy najwyżej moga poszczycić się tym, że są Polakami? Żenada.... ](*,)
08-10-2007 17:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
rafalafar Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 111
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #75
 
Cytat:Faktycznie poziom naprawde wysoki...
Nikt nie mówi, że jest wysoki Uśmiech
Cytat:ludziach, którzy najwyżej moga poszczycić się tym, że są Polakami?
+ za mega wysoki poziom opluwania Polaków Duży uśmiech
08-10-2007 21:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości

Wróć do góryWróć do forów