Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wulgaryzmy
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #46
 
Nie wiem, czy gdzies już to pisałem, ale jednym z kryteriów rozpoznawania dibelskiego działania są właśnie wulgaryzmy. Jest jednak też coś, co w medycynie określa się jako Zespól Tourreta. Kto ma tę przypadłość, ten może również jako objaw, posiadać >>zdolność<< do bluzgania...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
09-01-2008 12:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #47
 
Do niedawna nie przeklinałam w ogóle.... ale teraz, tak mniej więcej od listopada ciężko mi nie kląć... właśnie jak jestem sama (prawie).

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
09-01-2008 15:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #48
 
Ja przeklinam, chyba nawet za dużo (oczywiście tylko jak nikt nie słyszy). Był czas, kiedy nie przeklinałam prawie wcale, bo tak sobie postanowiłam i jakoś tak się pilnowałam. Od dłuższego czasu chyba nie traktuję zbyt poważnie tej wady i nie pracuję nad tym, by tego unikać.
07-04-2008 10:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #49
 
aga napisał(a):Od dłuższego czasu chyba nie traktuję zbyt poważnie tej wady i nie pracuję nad tym, by tego unikać.
A diabeł się cieszy...
Poza tym: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/o_jez...55003.html

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
07-04-2008 23:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #50
 
A ja się cieszę, że nie uzywam wulgarzmów i nie przeklinam.
I jakoś ta postawa dobrze wpływa na innych, bo starają się unikac niepotrzenych i brzydkich skrótów myślowych. :mrgreen:

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
07-04-2008 23:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #51
 
Ja jestem ciemna, jeśli chodzi o komputer - ten tekst, co link Ksiądz podał to się jakoś powiększa (bo literki jakby prawie nieczytelne)?

[ Dodano: Pon 07 Kwi, 2008 23:38 ]
Rachel napisał(a):A ja się cieszę, że nie uzywam wulgarzmów i nie przeklinam.
I jakoś ta postawa dobrze wpływa na innych, bo starają się unikac niepotrzenych i brzydkich skrótów myślowych. :mrgreen:

Ja tam przy ludziach nie przeklinam - toż to wstyd! Jak by to wyglądało, jak by polonistka po polsku nie umiała mówić tylko jakieś okropne przerywniki!
07-04-2008 23:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #52
 
aga napisał(a):Ja jestem ciemna, jeśli chodzi o komputer - ten tekst, co link Ksiądz podał to się jakoś powiększa (bo literki jakby prawie nieczytelne)?
naciśnij na link i tyle Uśmiech powinno on ci się otworzyć. Ja nie mam problemu i się spokojnie otwiera link.

aga napisał(a):Ja tam przy ludziach nie przeklinam - toż to wstyd!
Ale ja ogólnie nie używam wulgaryzmów.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
07-04-2008 23:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #53
 
Ech, ja czasem używam, na szczęście tylko kot je słyszy!
07-04-2008 23:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #54
 
aga napisał(a):Ja jestem ciemna, jeśli chodzi o komputer - ten tekst, co link Ksiądz podał to się jakoś powiększa (bo literki jakby prawie nieczytelne)?
Chodzi wszystko jak trzeba.
Anna Sucharska napisał(a):W Polsce w użyciu były słowa: blazgonić, hyrton, marcha, mizgocz, pociot, wagarus, wyroń. Warto też wspomnieć o bladysynie, którego odpowiednik z łatwością da się zauważyć współcześnie. Jeśli historia wulgaryzmów jest tak samo długa jak historia języka mówionego, to czy nie powinniśmy się już przyzwyczaić?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
08-04-2008 08:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #55
 
Przeklenstwa czynności seksualnych - i pewnie, że jest to pewna forma katharsis, odreagowania.
Stworzono mitologię, że sex jest żródłem szczęścia - "uprawianie seksu" bez miłości, dla sportu i "odreagowania stresu" .
A w realu taki styl życia niszczy człowieka moralnie i duchowo, wyjaławia, pozbawia możliwości przeżycia czystego uczucia prawdziwej miłości.
Stąd nawet bezwiedne wejście w przekleństwa o podłożu sexualnym.
08-04-2008 09:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #56
 
W Pismie jest wyraźnie wspomniane, że "owocem Ducha Świętego jest uprzejmość". Uprzejmość to kulturalne traktowanie innych, ustąpienie miejsca zwłaszcza osobie starszej,nie używanie wulgaryzmów.

Jeśli chodzi o nieużywanie wulgaryzmów to wolę tu być jak arystokrata. Zresztą nie używam wulgaryzmów.

W otoczeniu występują, ale z normalną częstotliwością. Czasem w nocy słychać wulgaryzmy za oknem (rzadkość), dlatego sprzed klatek usunięto ławki. Hałasowali głównie pijani, ale sporadycznie powrzeszczą czasem także kibice.
09-04-2008 13:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #57
 
Ja od jakiegoś czasu usilnie nad sobą pracuję, bo zauważyłem, że częstość bluzgania u mnie niepokojąco wzrosła. Co prawda daleko mi jeszcze do powszechnego używania "polskiego przecinka" (słowa na "k") ale nie jest dobrze.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
11-04-2008 06:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #58
 
Dorośli też potrafią nieźle kląć i to nie jest przyjemne, szczególnie jak idzie się z dziećmi na spacer. Na takie zachowania powinno się zwracać uwagę, szczególnie jednostki patrolujące ulice, włącznie ze strażą miejską- jeśli widać, że te wulgaryzmy sa naprawdę nagminne i przeszkadzają ludziom. Człowiek sam boi się zwrócić uwagę bandzie młodych ludzi, aby sie nie narażać, ale wobec jednostek patrolujących to mimo wszystko będzie się czuło troichę respektu i zawsze uwaga lub nawet mandat za naprawdę nagminne wulgaryzmy powinny czegoś nauczyć.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
11-04-2008 16:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #59
 
Mnie bardzo irytuje bratowa, która klnie całkiem sporo, ale zwracanie uwagi i tak nie ma sensu.
11-04-2008 16:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #60
 
Tomasz32 napisał:
Cytat:i zawsze uwaga lub nawet mandat za naprawdę nagminne wulgaryzmy powinny czegoś nauczyć

Popieram. Przydałby się taki mandat za wulgaryzmy. 100 złotych wystarczy. A w czasie trwania ciszy nocnej może być nawet 200 złotych. Niech straż miejska zarobi trochę więcej gotówki. Pomysł jest więc super. Przeklinający nabiorą respektu, a strażnikom miejskim wzrosną miesięczne dochody. Biznes is biznes. Uśmiech
14-04-2008 15:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów