Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
częsta spowiedz = dobra spowiedz???
Autor Wiadomość
Anonymous
Unregistered

 
Post: #91
 
częsta spowiedź pozwala spojrzeć na nasze życie z troche innej perspektywy. niekożystanie z Sakramentu Pokuty może doprowadzić do tego, że codzienne grzechy zaczynają sie nawarstwiać i im dlużej to trwa tym trudniej później jest na krytyczną refleksję nad tym co robilo sie źle. pewne grzechy tracą swoją wagę, ponieważ zapomina się o nich, nie czuje się już ich ciężaru.
29-12-2006 13:55
Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #92
 
Kama napisał(a):pewne grzechy tracą swoją wagę, ponieważ zapomina się o nich, nie czuje się już ich ciężaru.
Albo też twierdzi się, że ich nie ma Oczko Mój kolega chodzi do spowiedzi od okazji do okazji i twierdzi, że przecież on nie grzeszy :| Nic tylko pogratulować świętości... :roll: A już o moim ojcu nie wspomnę. Święty nad świętymi... :roll:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
01-01-2007 16:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #93
 
Offieczko! Mt 7,1-5 :twisted:

A z drugiej strony. Po co mam kontrolować swoje zachowania, skoro pójde do spowiedzi i mam z głowy?

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
01-01-2007 17:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #94
 
Kyllyan napisał(a):Po co mam kontrolować swoje zachowania, skoro pójde do spowiedzi i mam z głowy?
Czy kwestionujesz sens spowiedzi tą wypowiedzią?

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
01-01-2007 17:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #95
 
sens częstej spowiedzi. na przykład co tydzień, czy dwa. o tym jest ten topic, a nie o spowiedzi w ogole

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
01-01-2007 17:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #96
 
A ja zbyt rzadkiej.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
01-01-2007 17:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #97
 
Kyllyan napisał(a):sens częstej spowiedzi. na przykład co tydzień, czy dwa. o tym jest ten topic, a nie o spowiedzi w ogole
To ciekawe, co by na te słowa powiedział np papież, który z reguły przystępuje do spowiedzi co 2 tygodnie. Zresztą nie tylko on.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
01-01-2007 18:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #98
 
Ja nie jestem papieżem :

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
02-01-2007 11:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #99
 
Jestem ciekaw,jak często się spowiadają bracia zakonni.Nie wiem,gdzie o tym pisze.Natomiast jak się nie jest w zakonie to można np.co miesiąc.Spowiedź uwalnia z grzechów ciężkich i umacnia do walki z grzechami lekkimi.Im częściej tym lepiej,ale to już nasza dobrowolna decyzja.
02-01-2007 18:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #100
 
SEBASTIANO napisał(a):1. Jestem ciekaw,jak często się spowiadają bracia zakonni.Nie wiem,gdzie o tym pisze.
2. Natomiast jak się nie jest w zakonie to można np.co miesiąc.Spowiedź uwalnia z grzechów ciężkich i umacnia do walki z grzechami lekkimi.Im częściej tym lepiej,ale to już nasza dobrowolna decyzja.
1. Regulacje na ten temat odnajdziemy przede wszystkim w regułach danych zgromadzeń i w dokumentach dotyczących formacji kapłańskiej oraz zakonnej.
2. Krótko i na temat. Sam bym lepiej tego nie podsumował.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
03-01-2007 01:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #101
 
Witam. Czytałam dzienniczek siostry Faustyny i ona opisywała jak kusił ją szatan i powiedzialą że biada jeśli człowiek nie ma doświadczonego spowiednika.Wywnioskowałam z tego" nie wiem czy dobrze" że dobrze jest mieć jednego doświadczonego kaplana -spowiednika, ktory przez spowiedź pomaga przybliżyć się do Boga. dostąpiłam też daru proroctwa więc taka opieka duchowa tym bardziej jest mi potrzebna. A wy co sądzicie na ten temat? Czy spowiedz może miec formę rozmowy? Zdarzyła mi się również sytuacja że w trakcie spowiedzi ks proboszcz poprosił żebym poszla do zakrystii cos załatwiła wprawdzie dokonczył spowiedz i dopiero poszłam ale to zupełnie wytrąciło mnie i jakos czułam że ta spowiedz nie jest taka jak powinna byc nie przezyłam jej. Myślę że bardzo wiele przy spowiedzi zależy od Kapłana.Znam Księdza, do którego lubiłam chodzic do spowiedzi nie ze względu na niego samego ale po spowiedzi u niego często naprawde miałam łzy w oczach i rzeczywiscie uswiadomiłam sobie to co robiłam zle i miałam wielkie pragnienie naprawienia tych błędów.Czy to jest złe że wolimy nie raz isc do spowiedzi do jednego Księdza niż do drugiego. Najważniejsze jest dla mnie to by przyjac Pana Jezusa do serca i gdy nie mam wyboru korzystam z tej łaski u kapłana który akurat spowiada.Jednak jesli mam wybór korzystam ze spowiedz u Kapłana którego znam i który pomaga mi przezyc spowiedz.

:wink:

[ Dodano: Nie 07 Sty, 2007 01:25 ]
CZy można poprosic kapłana podczas zwyklej rozmowy o spowiedz kiedy jest on bez stuły i po cywilnemu?
07-01-2007 02:20
Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #102
 
Cytat:A wy co sądzicie na ten temat? Czy spowiedz może miec formę rozmowy?

Oczywiście,że może mieć formę rozmowy.Na Jasnej Górze doświadczyłem właśnie takiej spowiedzi w formie rozmowy.

Cytat:CZy można poprosic kapłana podczas zwyklej rozmowy o spowiedz kiedy jest on bez stuły i po cywilnemu?

A to już pytanie do x.Marka.
07-01-2007 19:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
loukas Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 39
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #103
 
Hola, hola - należy rozróżnić dwie rzeczy czyli spowiedź (sakrament) i kierownictwo duchowe. To drugie jest po prostu rozmową z kierownikiem o swoich postępach (lub ich braku), refleksją, szukaniem rozwiązania. Spowiedź zaś to spotkanie człowieka z miłosiernym Bogiem, a jej skutkiem jest przebaczenie grzechów. Nie sposób do końca rozdzielić te dwie rzeczywistości - spowiedź musi zawierać w sobie element kierownictwa (w nauce po wyznaniu grzechów), natomiast nie może być kierownictwem. Wyraźnie to widać na przykładzie siostry Faustyny, której spowiednik nakazał w czasie spowiedzi jedynie oskarżać się z grzechów, natomiast cała reszta miała być spisywana przez nią w zeszycie.
Rozmowa MOŻE stać się spowiedzią - ale musi zawierać jej elementy konstytutywne: wyznanie grzechów, żal, postanowienie poprawy. Penitent więc MUSI potraktować rozmowę jako spowiedź - może to po prostu wyrazić słowami (po rozmowie, gdzie mówił o swoich grzechach, szukał wspólnie z kapłanem sposobu rozwiązania prosi o rozgrzeszenie).

Jan Paweł II w motu proprio Misericordia Dei pisze o tym, że zwyczajną formą uzyskania przebaczenia jest spowiedź indywidualna, miejscem jej sprawowania jest konfesjonał, natomiast kapłan powinien być ubrany w strój duchowny, oraz komżę i stułę. Niemniej jednak, jeżeli dotknie nas pragnienie spowiedzi Uśmiech a najbliższy ksiądz akurat nie ma tego pod ręką, to nie ma na co czekać i szukać innego, tylko się spowiadać. Proszę pamiętać, że stuła nie jest źródłem władzy kapłańskiej (bo są nim święcenia), a tylko symbolem kapłańskiej godności.

Co do spowiedzi - zaleca się okres od 2 tygodni do miesiąca, z pewnością nie rzadziej niż raz w roku i nie częściej jak raz w tygodniu.

Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, poniewa? beze Mnie nic nie mo?ecie uczyni?.
J 15,5
07-01-2007 23:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #104
 
loukas napisał(a):nie częściej jak raz w tygodniu.
Chyba, że jest... emergency ;P

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
07-01-2007 23:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #105
 
Polecam wiele wnoszącą do dyskusji, rozmowę z o. T. Bartosiem, "Antygona w Kościele", o spowiedzi, sumieniu i miłości:
http://tygodnik.onet.pl/1546,1382664,dzial.html
13-01-2007 14:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów