Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lustracja w Kościele
Autor Wiadomość
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #16
 
ddv
Nie wiem co widzisz ale cos nie tak widzisz? i nie wiem , skad ty , niby wiesz JAK wielki byl terror w onych czasach .
A to ze byl skierowany przeciw księzom i wiernym to wlaśnie sie dowiadujemy Wylazi to na wierzch ,a ile jeszcze nie wiemy ?!

Podajesz ze biskup nie wiedzial .?
No ale wlasnie podano ze inaczej sie nie dostalo paszportu jak za COS , czyli musial wiedzieć za CO. #-o
A to co mówia to ja widzę ,ze lubuja sie w KLAMSTWIE , a tak zastrzegaja bysmy to my nie klamali . [-X

Z tematyka nie chce sie zapoznawac bo mi sie mdlo robi,
tu chodzi o caloksztalt ,wszystko co moze byc nieczyste ,tu jest ,.
>>>>

http://www.bereanie.private.pl/krzyzwchinach.html-

popatrzcie , co znaczy prześladowanie.

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
06-01-2007 21:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #17
 
Oliwka napisał(a):A to co mówia to ja widzę ,ze lubuja sie w KLAMSTWIE , a tak zastrzegaja bysmy to my nie klamali .

A nie zauważyłaś dziwnego "drobiażdżku , że mówimy o jednym kapalnie, a ty wydajesz opinie o setkach tysięcy :?:

Jakby dobrze policzyć to procentowo pewnie i pośród polityków, prawników, lekarzy itd. też sporo "złamanych". Ale o tym nie ma co mówić, prawda :?: To "niemedialne".

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
06-01-2007 22:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #18
 
Fakt, że ta sytuacja rzuciła cień na Kościół.
Duża grupa utorzsamia KK tylko z duchowieństwem ](*,)

Jak się orientuje Polska zostawiła kwestie lustracji na koniec :-k [inne kraje zajeły się tym na początku] a teraz w naszym kraju ciągle są afery.
A ludzką reakcją jest obrona. Bo człowiek bardzo chętnie by wymazał to co rzuca na niego cień.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
06-01-2007 22:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #19
 
Oliwka napisał(a):A to co mówia to ja widzę ,ze lubuja sie w KLAMSTWIE , a tak zastrzegaja bysmy to my nie klamali .
Oliwka !
Zauważ - zarzucasz kłamstwo osobie nie dosyć, ze poszkodowanej to na dodatek zupełnie czystej.
A może by tak najpoierw rozliczyć UBeków i wyjaśnić cała sytuację ?
Bo np. E Gierek w "przerwanej dekadzie' sam przyznał że czasy były nieciekawe a inwigilacja potworna - w każdym zakładzie pracy np. istniała ukryta komórka SB.
A cały aparat terroru którego nie jesteś sobie w stanie wyobrazić był skierowany własnie na Kościół.
Ja rozmawiałem niegdyś z człowiekiem który wisiał pare godzin do góry nogami ...
I opowiadał co nieco jak wyglądają rany po przypiekaniu ...
To samo potwierdza K Kutz w ksiązce "śmierć jak kromka chleba" ...
Do tego presja psychiczna, "dorabianie" pewnych "ciagów dalszych, zastraszanie ...
Wspomina co nieco o tym O. Knabit ...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
06-01-2007 22:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Invader Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 50
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #20
 
AvE,

ddv napisał(a):Czy ty - wychowana w ciepełku i przyzwyczajona do tego że cokolwiek powiesz to nikt ci za to najmniejszej krzywdy nie zrobi masz woloóle zielone pojęcie co to znaczy życie pod ciągłą pręsją zakazami (omijanymi niczym w labiryncie) działanie cenzury, przesłuchania na SB zastraszanie i tak dalej ?
[b]Dziecko drogie - zastanów się zanim coś napiszesz ...
Szczególnie zasw ypisując bzdury na tematy o których zielonego pojęcia nie masz

A ja stanę solidarnie w obronie koleżanki i wesprę Ją tak samo, jak Ona wsparła mnie.
ddv - za kogo ty się do cholery uważasz? Masz jakąś chorą wizję misji, którą masz wykonać? Sam wypisywałes nie raz bzdury, które Ci wytykałem, kiedy miałem do tego okazję. Nie dopuszczałeś w swej pysze głosu krytyki, a teraz śmiesz pouczać innych? Za kogo Ty się uważasz?!

ddv napisał(a):Oliwka !
Zauważ - zarzucasz kłamstwo osobie nie dosyć, ze poszkodowanej to na dodatek zupełnie czystej. A może by tak najpoierw rozliczyć UBeków i wyjaśnić cała sytuację ?

1. Ot i wychodzi Twoja znajomość tematu. Właśnie po raz kolejny się skompromitowałeś. Tym razem nieznajomością historii najnowszej.
2. Dowody świadczące przeciw Wielgusowi są niepodważalne to raz, dwa, że rzeczony kapuś sam przyznał się do kolaboracji w swojej odezwie, o której trąbią we wszystkich mediach. Abp Wielgus czystym człowiekiem? Chyba śnisz.
3. Rozliczyć UB'ków? Hahahahaha, a to dobre. Znakomita większość akt poszła z dymem lub na zawsze zaginęła. Powiedz mi - gdybyś był UB'kiem oraz wiedziałbyś i widziałbyś, że Twój czas dobiega końca nie starałbyś się zatrzeć za sobą śladów? Zrobiłbyś to, wierz mi. Strach to wielka siła. Widziałeś film Pasikowskiego "Psy"? Nie? Obejrzyj. Myślisz, że było inaczej niż tak, jak to przedstawił reżyser? Myśl trochę człowieku i przestań się w końcu wymądrzać i porzuć wreszcie ten mentorski, pełen pychy i samouwielbienia ton. Zacznij myśleć w końcu. Wyjdzie Ci to na dobre, wierz mi.

Oliwka nie zwracaj na ddv uwagi. Nie wie o czym pisze, próbuje się tylko wymądrzać.

Pozdr.

[Obrazek: Metal_Johnson.gif]

Stay Invaderized
06-01-2007 23:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #21
 
ddv - byłabym ostrożniejsza w ocenie "na dodatek zupełnie czystej"...tylko ok. 10% duchowieństwa uwikłało się w kontakty z SB...jeśli oni są "czyści", zatem pozostałych 90% należy określić mianem aniołów, czystych duchów ....a co z tymi, którzy zginęli z rąk tzw. "nieznanych sprawców" nie ulegając presji, przeciwstawiając się systemow??
Czy ta ocena nie dewaluuje tej ofiary z życia, poniesionej przez kapłanów- męczenników za wiarę, wolność???
"Nie ma nic gorszego dla chrześcjaństwa niż źli chrześcijanie".....kłamiący, idący w zaparte na oczach kraju, świata...to gorsze niż podpisana deklaracja agentury.
06-01-2007 23:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #22
 
No i co :?: Ukamieniujecie jednego upadłego :?:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
07-01-2007 00:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #23
 
Invader !
Kto czyje bzdury prostował - zostawmy to.
Jak do tej pory największą BZDURĄ o wiele gorszą od tego co Ty do tej pory nawypisywałeś jest jest próba wmawiania, że
Oliwka napisał(a):A to co mówia to ja widzę ,ze lubuja sie w KLAMSTWIE , a tak zastrzegaja bysmy to my nie klamali
oraz zdanie:
Oliwka napisał(a):No ale wlasnie podano ze inaczej sie nie dostalo paszportu jak za COS , czyli musial wiedzieć za CO.
w stosunku do biskupa Skworca.
poczytajcie dokładnie materiały które podałem w linkach a stworzy się dopiero zarys obrazu jaki miał naprawdę miejsce.
Te "10%" które w jakiśtam sposób poszło na wspólpracę - nieważne czy świadomie czy z przymusu - ja się zastanawiam:
to dużo czy mało ?
Ile kościołów wyniszczono zupełnie w bloku sowieckim ?
Dokładnie tymi samymi metodami.
Mówisz Invaderze, ze "nie ma winnych bo nie ma akt" ?
jesteś w błędzie ...
IPN coś mi się wydaje że się komuś nie podoba ...
I to raczej nie Kościołowi...
Kościół sam się oczyszcza - i to mąrdzej niż mogłoby się wydawać.
Nie przypomocy kłamstwa i teczek - lecz przez szczere wyznanie win o odpuszczenie grzechów.
Gdyby nie to to Kosciól dawno by w PRLu nie istniał.
Prawda jest taka:
Zarówno stanowcza postaa Prymasa Wyszyńskiego jak i tzw. 'księża -patrioci" przyczymili się do tego, że polskiego Kościoła sie nie dało zniszczyć - pomimo usilnych starań.
A ich "winę" wobec Kościoła niech osądza sam Kościól.

A w opinii publicznej - nie próbujmy zamieniać ofiary w kata...samego siebie...
niech to będzie sprawiedliwy osąd a nie powtórny osąd kata nad ofiarą ...
Bo nie wytrzymała ofiara i się przyznała ... lub palnęła głupstweem pod presją ...
lub jej coś dopisano ...

[ Dodano: Sob 06 Sty, 2007 23:33 ]
PS - Alus !
masz rację oczywiście w tym, co piszesz.
Ja sie zastanawiam nad tym czy nawet w tych "10%" ile tak naprawdę było "katów" dla Kościoła - a ile ofiar.
Ofiar nieludzkiego systemu które okazały się albo za słabe - albo zostały zwiedzione.
Szui, oczywiście, nigdy i nigdzie nie brakowało.
Takie osoby zdarzały się niezależnie od czsu, okoliczności i organizacji do jakiej dołączyły.
Oczywiście - takie osoby znalazły się też zapewne i w polskim Kościele.
Zazwyczaj jednak - dość szybko ktoś się zorientował "kto zacz".
mogło się jenak zdarzyć, że ktoś się "przemknął" nawet przez najlepsze "sito" do "wykrywania" takich osób ...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
07-01-2007 00:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #24
 
Jak pisałam wcześniej człowiek bardzo chętnie próbuje wymazać to co może mu zaszkodzić.


postawa abp Wielgusa dobrze nie świadczy o nim samym jako człowieku oraz kapłanie. źródła ją jednoznaczne.
Tylko że skutki jego postępowania odczuwa cały KK.

Oliwka napisał(a):http://www.bereanie.private.pl/krzyzwchinach.html-
- stronka błędnie podana. Powinno być http://www.bereanie.private.pl/krzyzwchinach.html

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
07-01-2007 01:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #25
 
(ciach - bez wypadów ad personam)
Uważam ,ze TYLKO J E D N O S T K I są CZYSTE , jest to znikomosć w tym Kolosie na glinianych nogach.
podajesz-
Cytat:"Każdy ma takie łzy, na jakie zasłużył, każdy ma taki ból, jaki podarował.
Lzy klamstwa , to jest to Ezaw też plakal ale na zewnatrz a wnetrze jego bylo kamienne.
Annika liczy sie wnetrze i Upamietanie ,ale nie takie ,ze juz wszyscy wiedza to ja nie mam wyjścia no i niechce ale muszeno wzial i ZREZYGNOWAL!?
>>>>>>>

[glow=darkred]ddv[/glow]

Cytat:Zauważ - zarzucasz kłamstwo osobie nie dosyć, ze poszkodowanej to na dodatek zupełnie czystej.
A może by tak najpoierw rozliczyć UBeków i wyjaśnić cała sytuację ?
Bo np. E Gierek w "przerwanej dekadzie' sam przyznał że czasy były nieciekawe a inwigilacja potworna - w każdym zakładzie pracy np. istniała ukryta komórka SB.

>>>
Ja zarzucam? a a on NIE klamie ! :diabelek:
CZystej? a jaka czystosć masz na mysli - rytualna?
czym sie oczyscil - klamiac?
Pomyliles fakty i nic nie chwytasz ZASAD Ewnagelii i Ducha Mesjasza.
Ubek ? Gierek - co ty porównujesz ?
oni to komuna jak sam kk podaje niewierzacy ateiści , Wiec oni postępowali zgodnie z tym jak wierzyli , ale ja mówie

o tych ,którzy SZczyca sie że sa Slugami Boga Israela ,ze niosa Światlo Ewanigelii , a co sie okazuje ? to światlo jest CIEMNOŚCIA #-o
Mówia ale nie czynia , klamia kradna cudzoloza - faryzeizm na pokaz?
Co powiedzial Pan Jezus - Bądźcie Świeci -Czysci jak Ojciec wasz .
Pytam jaki to Ojciec którego naśladuja --ojciec KLAMASTWA?
-- napisano - ty który kradniesz mówisz - nie kradnij
ty który cudzolozysz mówisz- niecudzolóż
>>>



Rz 1:25 Br "ci, co prawdę Bożą zamienili na kłamstwo i czcili stworzenie oraz służyli jemu, a nie Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen."


Rz 2:3 Br "Czy sądzisz może, człowiecze, ty, który potępiasz tak postępujących, a sam to samo czynisz, że unikniesz potępienia Bożego?"

Rz 2:6 Br "który odda każdemu według jego uczynków;"



Rz 2:17 Br "Tymczasem ty, który się nazywasz Żydem, polegasz całkowicie na Prawie, chlubisz się Bogiem,"


Rz 2:21 Br "Otóż ty, który pouczasz innych, czemu siebie samego nie uczysz? Ty, który głosisz, że nie wolno kraść, dlaczego sam dopuszczasz się kradzieży?"
Rz 2:22 Br "Ty, który mówisz, że nie wolno cudzolożyć, dlaczego sam cudzołożysz? Ty, który mówisz, że czujesz odrazę do bożków pogańskich, czemu sam dopuszczasz się świętokradztwa?"

Rz 2:23 Br "Ty, który chlubisz się Prawem, przez sprzeniewierzanie się Prawu znieważasz Boga."


PRZEMYSLCIE TO sobie ,ale tak na serio.
Co więcej ja bym zlustrowala ,każdego Pasterza ,obojetnie czy to babtysta ,adwentysta zielonosw. metodysta KAŻDEGO!!!
nie robię tu wyjątku .
>>>>>
Invader
Spokojnie bo widzę ,ze juz masz kolorek? a szkoda by cie usuneli , bez epitetów ok? stań na wyskosci zadania - jeśli mozesz - oczywiście.
>>>
Cytat:Oliwka nie zwracaj na ddv uwagi. Nie wie o czym pisze, próbuje się tylko wymądrzać.
Wie ,wie,ale nasladuje sobie podobnych. :diabelek:
>>>
rachel
Cytat:Jak pisałam wcześniej człowiek bardzo chętnie próbuje wymazać to co może mu zaszkodzić

>>>>
I to jest bląd bo WYMAZAĆ moze SAM Bóg Swoja Krwia.
to jest CZYSTOSĆ jaka powinna być we Wnętrzu naszym -
Czystość to Światlo , a tu sama ciemność.

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
07-01-2007 13:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #26
 
Oliwko , mi chodził o aspekt czysto psychologiczny. Postępowanie człowieka , który chce ukryć ciemną strone swego życia.

Oczywiście że Bóg wybacza, oczyszcza, uzdrawia. Dotego Bóg patrzy inaczej na człowieka, gdyż widzi Jego serce, i wie czy żałuje szczerze czy też nie. Co my ludzie nie możemy określić.

[ Dodano: Nie 07 Sty, 2007 14:44 ]
http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?k...caid=12ff7 ciesze się że abp podjął taką decyzje.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
07-01-2007 15:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #27
 
A ja się zastanawiam jak jeszcze daleko można się posunąć w pomówieniach i insynuacjach wobec Kościoła i władz Kościelnych, Oliwko ... Smutny
Przekroczyłaś teraz wszelkie dopuszczalne granice insynuacji i oszczerstw - pomimo tego, że wiele już ci było wytłumaczone Smutny

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
07-01-2007 18:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #28
 
Oliwko, ten post stanowiacy zero szacunku dla wierzących z Krk jest podstawą do nadania ci ostrzeżenia :!:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
07-01-2007 18:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
loukas Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 39
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #29
 
To pytanie do Oliwki - czy swoim oskarżeniem o "umiłowanie kłamstwa" obejmujesz również tych wszystkich wyświęconych po '89? Czy dotyczy to też np. ks. Popiełuszki, kard. Wyszyńskiego i im podobnych?
Jak wszyscy, to wszyscy! Uważaj - generalizowanie jest niebezpieczne. Ja też nie mogę powiedzieć, że nie lubię oliwek - bo to by była nieprawda. Uśmiech Nie lubię czarnych, ale smakują mi zielone Uśmiech

Co do sprawy Abpa - nawarzył sobie piwa, teraz jednak za to płaci. I ma odwagę przyznać się - fakt w obliczu niepodważalnych dowodów, ale mimo wszystko. Życzyłbym sobie, żeby wszyscy nasi politycy umieli w pewnym momencie uderzyć się w piersi i powiedzieć: zbłądziłem. Choćby to miało być tylko na pokaz...

Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, poniewa? beze Mnie nic nie mo?ecie uczyni?.
J 15,5
07-01-2007 19:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ela Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 705
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #30
 
czytam ten watek i mam niesmak. Jestesmy ludzmi wierzacymi w Boga. Wiec jemu ufajmy. Kazdy ksiadz jest czlowiekiem, a kazdy czlowiek jest grzeszny. Patrzmy wiec na ksiezy tak jak na ludzi, a nie jak na nadludzi.

Abp Stanisław Wielgus nie mial juz wyjscia i musial zrezygnowac. Szkoda tylko, ze wogole przyjal ta funkcje metropolity warszawskiego. Chcial robic kariere, a zapomnial, ze z nia zwiazana jest odpowiedzialnosc, nie tylko za innych, ale takze za swoje czyny. Zapomnial, bo jest czlowiekiem, a wiec wybaczmy mu.

Prosimy Ci?, Panie Bo?e, niech w niebie wspiera nas modlitwa twojej m?czennicy Pauliny, aby zawsze wspomaga?o nas or?downictwo tej, któr? na ziemi otaczamy wielk? czci?. Amen.
07-01-2007 20:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów