Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
neokatechumenat
Autor Wiadomość
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #256
 
TOMASZ32-SANCTI napisał(a):Echo słowa nie zostało zakazane. Może ono być lub też nie, w zależności od tego jak zadecyduje prezbiter przewodniczący Eucharystii czy Liturgii. Napewno nie powinno ono trwać długo.
"Delikatnie" powiedziane...
Oto List prefekta Kongregacji do Neokatechumenatu (podkreślenia moje):

3. Homilia, ze swej natury i wagi, jest zarezerwowana dla kapłana albo diakona (por. KPK, kan. 767 § 1). Co do okazjonalnego dołączania świadectw ze strony wiernych świeckich, właściwe dla nich miejsca i metody są wskazane w międzydykasterialnej instrukcji “Ecclesiae de Mysterio”, która została zatwierdzona “na zasadzie wyjątku” przez Papieża Jana Pawła II i opublikowana 15 sierpnia 1997 r. W dokumencie tym, w punktach 2. i 3. artykułu 3. napisane jest co następuje:

§2 – “Jest dozwolone, aby była krótka nauka pomagająca lepiej wyjaśnić sprawowaną liturgię, a nawet w wyjątkowych okolicznościach parę świadectw, o ile te mieszczą się w normach liturgicznych, przy okazji liturgii Eucharystycznych sprawowanych w szczególne dni (dla seminarzystów, chorych, etc.), i uważa się je za prawdziwie pomocne jako ilustracja zwykłej homilii wygłaszanej przez celebransa. Te nauki i świadectwa nie mogą przyjmować cech, które mogłyby sprawić, iż zostaną one pomylone z homilią.

/Kard. Francis Arinze, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów/

pozdrawiam
Marek
28-03-2009 04:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #257
 
Ten dokument jest już stary. Zauważ, że w tamtym roku zostały zatwierdzone statuty i nie było mowy o tym, aby Echa Słowa nie było, tym bardziej, że są to Eucharystie wspólnotowe. Przy uroczystych Eucharystiach o Euchu Słowa czy też świadectwach decyduje prezbiter celebrujący Eucharystię.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
28-03-2009 15:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #258
 
Jak dokładnie wygląda spowiedź w czasie liturgii pokutnej? Czemu nie jest sprawowana w konfesjonale? Czy oprócz tego wygląda tak samo, jak klasyczna spowiedź uszna w 'zwykłych' warunkach?

Pytam szczegółowo, bo chcę wyrobić swoją opinię na pewne tematy. Z jednej strony WIEM, że DN to nie sekta. Z drugiej strony mówi się o pewnych nadużyciach. Gdyby ich nie było, nie byłoby też problemów ze statutem i warunkami postawionymi DN przed Kościół, choćby warunkami sprawowania Eucharystii.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
28-03-2009 17:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #259
 
TOMASZ32-SANCTI napisał(a):Ten dokument jest już stary. Zauważ, że w tamtym roku zostały zatwierdzone statuty i nie było mowy o tym, aby Echa Słowa nie było, tym bardziej, że są to Eucharystie wspólnotowe. Przy uroczystych Eucharystiach o Euchu Słowa czy też świadectwach decyduje prezbiter celebrujący Eucharystię.
O nie Tomaszu.
Te słowa nie były jakims widzimisię biskupa, wynikają z ogólnych zasad sprawowania Eucharystii. I - jak wynika z tekstu jaki zaraz przytoczę - nie ma prawa o tym decydować nie tylko celebrans, ale nawet biskup miejsca.
Właśnie to że Neokatechumenat w ten sposób - "przekręcający" - podchodzi do zaleceń Watykanu (spróbuj kiedyś skonfrontować list jaki tu przytoczyłem z następującym po nim komentarzem rzecznika Drogi...) jest dla mnie najbardziej w tym wszystkim niepokojący.

Biorę do ręki Instrukcję o niektórych kwestiach dotyczących współpracy wiernych świeckich w ministerialnej posłudze kapłanów (polecam - jest tu http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WR/...pl_02.html ) i czytam:

§ 1. Homilia, szczególnie doniosła forma przepowiadania, «qua per anni liturgici cursum ex textu sacro fidei mysteria et normae vitae christianae exponuntur»68, jest częścią samej liturgii.

Dlatego głoszenie homilii podczas liturgii eucharystycznej winno być zastrzeżone dla szafarza wyświęconego — kapłana lub diakona69. Wykluczeni zostają wierni nie wyświęceni, nawet jeśli pełnią funkcję tak zwanych «asystentów duszpasterskich» lub katechetów w łonie jakiejkolwiek wspólnoty czy stowarzyszenia. Nie jest bowiem istotne to, że ktoś posiada ewentualnie większą zdolność przemawiania lub zdobył lepsze przygotowanie teologiczne, ale fakt, iż funkcja ta jest zastrzeżona dla osoby, która otrzymała sakrament święceń, przez co nawet biskup diecezjalny nie ma prawa dyspensować od tego przepisu kanonicznego, jako że nie jest to ustawa czysto dyscyplinarna, lecz dotycząca funkcji nauczania i uświęcania, ściśle ze sobą powiązanych.
(...)
Należy przyjąć, że kan. 767, § 1 znosi jakiekolwiek wcześniejsze przepisy, które dopuszczały wiernych nie wyświęconych do głoszenia homilii podczas liturgii Mszy św.72.

§ 2. Dopuszczalne jest wprowadzenie do liturgii krótkiego komentarza, pozwalającego ją lepiej zrozumieć, a także — w wyjątkowych przypadkach — ewentualnych świadectw, które powinny być zawsze dostosowane do przepisów liturgicznych i składane podczas liturgii eucharystycznych sprawowanych ze szczególnych okazji (np. dzień seminarium, dzień chorego itp.), jeśli rzeczywiście mogą one być przydatne do zobrazowania homilii wygłoszonej jak zwykle przez celebransa. Te komentarze i świadectwa nie powinny przybierać takiej formy, która zatarłaby różnicę między nimi a homilią.


Jak więc widzisz, świadectwa przy homilii w wyjątkowych przypadkach i zawsze tylko podczas liturgii eucharystycznych sprawowanych ze szczególnych okazji i to tak by nie zrobiła się z tego homilia.
I nie może od tego dyspensować nawet biskup.

pozdrawiam
Marek
28-03-2009 20:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #260
 
omyk napisał(a):Jak dokładnie wygląda spowiedź w czasie liturgii pokutnej?
Podczas spotkania pokutnego. Każdy kto chce wyspowiadać sie podchodzi do kapłana i spowida się na stojąco. Wszystko odobywa się np. w sali przy Kościele.
Tak to wyglądało w neo w którym jakiś czas byłam.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
28-03-2009 22:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #261
 
Czy jest zachowana jakaś formuła spowiedzi?
W Taize była podczas nabożeństw [oprócz spowiedzi św. u katolickich księży] możliwość rozmowy z bratem zakonnym, ubranym w biały habit. Było to na stojąco i było wzorowane na spowiedzi usznej, to znaczy można było mówić o grzechach, problemach, trudnościach, ale oczywiście nie było ani pod tajemnicą, ani pod warunkami, nie było po prostu spowiedzią. Dla mnie to wyraźny sygnał, że protestanci potrzebują spowiedzi, potrzebują zwyczajnie komuś wyznać swoje grzechy, żeby nie zwariować. To tak na marginesie, skojarzyło mi się.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
28-03-2009 23:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #262
 
Ludzie, czego robicie drakę tam gdzie jej nie ma :?: Po prostu są to w neo nabożeństwa mające ułatwić przygotowanie się do spowiedzi. Normalnej. Nie-heretyckiej. Bez przeginania. Bez nowinkarstwa. Normalna spowiedź. Ech...

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
29-03-2009 00:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #263
 
Annnika, zgadza się, najnormalniejsza spowiedź.
Ale widocznie w tym momencie nie mają się czego czepić.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
29-03-2009 00:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #264
 
A kto robi drakę? Ja pytam.
Annniko, nie każdy jest tak obeznany we wszystkich wspólnotach, ja nie znam nikogo z Neokatechumenatu, nie widziałam nigdy liturgii, ani nie brałam w niej udziału, więc skąd mam wiedzieć? Po prostu zadaję pytania, żeby móc wyrobić sobie własną opinię. Nie pytam o wasze opinie, tylko o FAKTY.
Czyżby moje pytania był?
Pytam krytycznym tonem, bo zauważam dziwne sformułowania pt. "na wzór spowiedzi usznej", "tylko na liturgii pokutnej", itp. Być może to po prostu niefortunne dobieranie słów i formułowanie zdań, nie przeczę. Ale to chyba nic złego, że budzą one podejrzenia? Nie wysnuwam przecież wniosków, ani oskarżeń, tylko dopytuję. Zauważam natomiast niestosowanie się do Kodeksu Prawa Kanonicznego, który przewiduje konfesjonał jako podstawowe miejsce sprawowania sakramentu pokuty. Sprawowanie w innym miejscu musi być za słuszną przyczyną.
To dość częste we wspólnotach uchybienie, niemniej jednak wciąż uchybienie.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
29-03-2009 13:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #265
 
omyk napisał(a):Nie pytam o wasze opinie, tylko o FAKTY. .
Niestety o fakty trudno. Neokatechumenat jest wspólnotą eksluzywną, na wzór masonerii mającą stopnie wtajemnicznia. Czlonków Drogii obowiązuje tajemnica dotycząca zarówno formacji na poszczegolnych stopniach, jak i ceremomialu. Dodam, że tajemnica obowiązuje nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz wspólnoty.
Wszystko to budzi podejrzenia, tym bardziej, że wiadomości wydostajace sie na zewnątrz są niepokojace. A wiadomo. "Na krzywe drzewo, wszystkie kozy skaczą" Oczko

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
29-03-2009 13:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #266
 
Kyllyan napisał(a):
omyk napisał(a):Nie pytam o wasze opinie, tylko o FAKTY. .
Niestety o fakty trudno. Neokatechumenat jest wspólnotą eksluzywną, na wzór masonerii mającą stopnie wtajemnicznia. Czlonków Drogii obowiązuje tajemnica dotycząca zarówno formacji na poszczegolnych stopniach, jak i ceremomialu. Dodam, że tajemnica obowiązuje nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz wspólnoty.
Wszystko to budzi podejrzenia, tym bardziej, że wiadomości wydostajace sie na zewnątrz są niepokojace. A wiadomo. "Na krzywe drzewo, wszystkie kozy skaczą" Oczko

Nieprawda, kategorycznie zaprzeczam.
Nie jestem na Drodze a byłam zapraszana przez rodzinę członków Neo na spotkania, ceremonie:
- na Paschę - nocne czuwania w noc Wielkiej Soboty na Niedzielę Zmartwychwstania,
- na uroczystość z udziałem biskupa diecezjalnego (nie wiem jak się nazywa) przyjmowania brewiarzy,
- na dawanie osobistego świadectwa przez członków Neo po którymś stopniu (nie pamiętam którym),
- na liturgię Mszy św.
- na chrzcie dzieci, dokonywanym przez zanurzenie.
Katechezy są głoszone dla ogółu, zaproszenia są rozmieszczane o katechezach w sasiednich parafiach.
omyk - KPK przewiduje konfesjonał, ale nie jest to kategoryczny wymóg i coraz częściej dla potrzeb penitenta spowiedx odbywa sie do tego celu przystosowanych rozmównicach, bez konfesjonału.
http://www.niedziela.pl/wiad.php?p=200803&idw=370
29-03-2009 15:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #267
 
Cytat:KPK przewiduje konfesjonał, ale nie jest to kategoryczny wymóg
Gdzie KPK stwierdza, że nie jest to wymóg? Czy słowa: "Spowiedzi nie należy przyjmować poza konfesjonałem, z wyjątkiem uzasadnionej przyczyny" nie brzmią wystarczająco kategorycznie? Czy ktoś gdzieś stawia znak "przymrużenia oka" na słowa "nie należy"? A może brakuje wykrzyknika, aby nazwać wymóg kategorycznym?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
29-03-2009 15:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #268
 
alus napisał(a):Nieprawda, kategorycznie zaprzeczam.
No, ale czemu właściwie zaprzeczasz?
Katechezy wstępne to sposob werbowania nowych czlonkow, a więc z natury są otwarte.
Na różne "imprezy" też czasem się zaprasza zaprzyjaxnione osoby z zewnątrz. W żaden sposób nie swiadczy to o otwartości Wspólnoty.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
29-03-2009 15:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #269
 
omyk napisał(a):
Cytat:KPK przewiduje konfesjonał, ale nie jest to kategoryczny wymóg
Gdzie KPK stwierdza, że nie jest to wymóg? Czy słowa: "Spowiedzi nie należy przyjmować poza konfesjonałem, z wyjątkiem uzasadnionej przyczyny" nie brzmią wystarczająco kategorycznie? Czy ktoś gdzieś stawia znak "przymrużenia oka" na słowa "nie należy"? A może brakuje wykrzyknika, aby nazwać wymóg kategorycznym?
Kategorycznie, ale każde prawo musi dostrzega człowieka jego potrzeby
http://zapytaj.wiara.pl/index.php?grupa=...1176299956
Spór o konfesjonał należy do rodzaju sporu: komunia na rękę czy do ust....a najistotniejsze jest czyste serce.
Żadnej Mszy świętej, Paschy, nie nazwałabym imprezą.

[ Dodano: Nie 29 Mar, 2009 19:10 ]
Św. Jan Maria Vianey, proboszcz z Ars miał zwyczaj spowidania mężczyzn w zakrystii (7 odpowiedź)
http://www.spowiedz.pl/dlaczego1.htm
29-03-2009 18:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #270
 
Alus... tylko widzisz, jako kontrargument do KPK przytaczasz mi prywatne opinie księży. Tymczasem gdybyś popytała we Francji, okazałoby się, że zdecydowana większość księży w ogóle nie widzi potrzeby spowiedzi. Czy to znaczy, że mamy ją znieść?
Owszem, otoczenie nie wpływa na ważność sakramentu, ale jest istotną kwestią. Szczególnie w świetle Prawa Kanonicznego.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
29-03-2009 19:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów