Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wolna wola czy wola Boga?
Autor Wiadomość
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #31
 
DOdam jeszcze że wolna wola człowieka i anioła tez się różnią - bowiem anioł nie bywa zwiedziony, oszukany - jego decyzje są ostateczne (takie jakie będą nasze na Sądzie Ostatecznym).

pozdrawiam
Marek
23-05-2008 13:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #32
 
satanista napisał(a):Rachel napisał/a:
człowiek widzi, że to co proponuje Bóg jest dobre i to napełnia jego życie radością.

Intuicja ?
Poza tym w jakim sensie "w taki sposób siebie krzywdzimy" ? Wg jakich kryteriów to oceniać ?
Dla mnie to wymiar wiary, odpowiedzi na wezwanie Boga.
A krzywdzimy w taki sposób, że jeżeli wybieramy zło, zniekształcamy swe człowieczeństwo.

Marek MRB napisał(a):DOdam jeszcze że wolna wola człowieka i anioła tez się różnią - bowiem anioł nie bywa zwiedziony, oszukany - jego decyzje są ostateczne (takie jakie będą nasze na Sądzie Ostatecznym).
A no własnie.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
23-05-2008 14:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #33
 
Wolf napisał(a):Zgodnie z nauką Kościoła, to człowiek jest kowalem swojego losu.
Zgodnie z nauką jakiego Kościoła?
Antropologia chrześcijańska ustawia to tak: człowieka powołaniem było danie odpowiedzi, wniknięcia w kompatybilność Boga, czyli: przyjąć jako absolutną normę - miłość Stwórcy. Jak wiemy z przekazu biblijnego, kompatybilność nie doszła do skutku. Człowiek dokonał wyboru na nie. Zatem, jeśli człowiek bierze się sam za siebie, to idzie ku rozłamowi w relacji z Bogiem. Ucieka przed zależnością ontyczną. A jeśli tak, to kowalstwo jego zda się tyle, co gazeta przeciw działu fotonowemu.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
23-05-2008 15:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #34
 
Ks.Marek napisal:
Cytat:Zatem, jeśli człowiek bierze się sam za siebie, to idzie ku rozłamowi w relacji z Bogiem.

Ale jesli biorac sie za siebie uwzgledni przy tym wole Stworcy a nie jedynie swoje mozliwosci, to do rozlamu wcale dojsc nie musi. Dla Stworcy priorytetem zawsze byla nasza dusza, dlatego zawsze wzgledy materialne schodza na dalszy plan. I jesli czlowiek przez to, co czyni zatraca swoja dusze to pojawi sie na jego drodze znak STOP w postaci jakiegos doswiadczenia. Jesli ma ktos byc swietym to tez moze natrafic na rozne doswiadczenia.

Jednak branie wlasnego losu w swoje rece jest zawsze ryzykiem,gdyz mozna odejsc od wiary czyli dusze zatracic lub popasc w pulapke grzechow. Poza tym budowanie zycia bez Boga jest budowaniem na piasku. Kto oprze sie na Bogu, ten buduje swe zycie na skale i takie zycie nie obraca sie latwo w gruzy.
23-05-2008 15:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #35
 
Sebastian, zdaje mi się, że ja nie potrzebuje echa 8)
Piszesz dokładnie to samo, co ja. Ty jesteś zwykły nabijacz postów. A takich trzeba banować :twisted:

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
23-05-2008 15:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #36
 
nie chciałbym przeszkadzać, ale gdzie moje ostrzeżenie?

[ Komentarz dodany przez: Ks.Marek: Pią 23 Maj, 2008 17:34 ]
Było "ustne" w drodze wyjątku. Następnym razem będzie formalne.
23-05-2008 17:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #37
 
Maly offtopic: Ks.Marek napisal:
Cytat:Piszesz dokładnie to samo, co ja. Ty jesteś zwykły nabijacz postów.

I'm sorry.Moim zamiarem nie jest kopiowanie czyichs wypowiedzi bez podania autora ani nabijanie postow. Nie chodzi mi o ilosc wypowiedzi. Szanuje prawa autorskie tu piszacych. Poprostu probuje rozwiklac, poszukiwac i odkrywac jak kazdy. Moze akurat wypowiedzi sie niefortunnie pokryly ze soba. Jestem tu przeciez po to, aby tworczo dyskutowac i rozwijac wiare. W rozwazaniach opieram sie tez na dedukcji i zwiazkach przyczynowo-skutkowych. Pozdrawiam.
23-05-2008 17:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #38
 
Marek MRB napisał(a):DOdam jeszcze że wolna wola człowieka i anioła tez się różnią - bowiem anioł nie bywa zwiedziony, oszukany - jego decyzje są ostateczne (takie jakie będą nasze na Sądzie Ostatecznym).

Marku, ale jednak Anioł Światłości upadł, i oddalił się sam od Boga na wieki, stając się szatanem, więc..... ?

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
23-05-2008 17:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #39
 
Upadl, ale nie dlatego, że go ktoś zwiódl lub oszukał. Autonomicznie podjął decyzję odwrocenia sie od Boga.
Człowiek, żedko jest na tyle wolny, by taką decyzję podjąć świadomie i dobrowolnie.
Czlowiek jest wolny potencjalnie. Taki sie rodzi, ale bardzo prędko wolną wole traci. No i mało kto potrafi stać sie wolny znowu Oczko

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
23-05-2008 18:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #40
 
Ano właśnie - "Nie czynię bowiem dobra, którego chcę, ale czynię to zło, którego nie chcę" (Rz 7,19)..."Tak więc umysłem służę Prawu Bożemu, ciałem zaś - prawu grzechu" (Rz 7,25).
Mamy wolna wolę...ale trudne wybory, którym nie potrafimy sprostaćSmutny
23-05-2008 19:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #41
 
Wojtek37 napisał(a):Marku, ale jednak Anioł Światłości upadł, i oddalił się sam od Boga na wieki, stając się szatanem, więc..... ?
Dokładnie tak jak Kyllian napisał - to nie był błąd Szatana, tylko realizacja jego wolnej woli.
A ponieważ jego decyzje są (w sensie filozoficznym) doskonałe, więc nie ma możliwości by szatan tę decyzję zmienił - bo on się nie pomylił.

pozdrawiam
Marek
25-05-2008 19:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daniela Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 258
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #42
 
Dla mnie szatan to tylko symbol, z tego co mi wiadomo, to go nie ma, ci co nie spełnią pewnych warunków poprostu nie ujżą chwały i takie tam...
27-05-2008 13:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #43
 
Daniela napisał(a):Dla mnie szatan to tylko symbol, z tego co mi wiadomo, to go nie ma, ci co nie spełnią pewnych warunków poprostu nie ujżą chwały i takie tam...

:shock: Podobno największe zwycięstwo szatana jest takie, że ludzie uwierzą w to, iż go nie ma. Szatan jest i jest realną osobą, sprawcą ludzkiego grzechu.
27-05-2008 14:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Manaika Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #44
 
ja to widzę tak. Bóg dał nam wolną wolę, do tego stopnia, ze kiedy nie wiemy sami co mamy zrobić, łapiemy się wszystkiego co popadnie. Tylko my jesteśmy w stanie zdecydować tu na ziemi o tym, jak pójdziemy do Boga, czy też w ogóle do Niego dojdziemy. Bóg jest tylko tu na ziemi dla nas taką niewidzialną ręką, która sygnalizuje czasem, ostrzega przed złym, pomaga powrócić dwa razy w to samo miejsce by przemyśleć pewne sytuacje. Wiem co mówię, bo teraz mam pewną sytuację ze znajomym bliskim. Czuje powołanie ale boi się. I sam musi zdecydować, co wybierze. To nie jest tak, że Bóg dał mu klarownie przekaz: idź na redemptorystę. Nie.

[center]Najsilniejszy jest zawsze ten, kto umie złożyć dłonie do modlitwy.

Sören Kierkegaard
[/center]
03-08-2009 18:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #45
 
Czy wolna wola powinna rodzić strach i pokusę?
Według mnie nie, a rodzi.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
03-08-2009 21:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów