Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filozofia.
Autor Wiadomość
Konrad Ruzik Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 29
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Filozofia.
Witam.Ostatnio spotkałem się z tym stwierdzeniem filozoficznym:,,"moja wiedza opiera się na wierze w sensowność tego, do czego dążę".Co wynika z tego twierdzenia?Czy to stwierdzenie stoi w sprzeczności z naszą wiarą?Czy w ogóle ma ono sens,czy jest kompletną głupotą?(Pragnę nadmienić,że moja wiedza z dziedziny filozofii jest ,,taka sobie'').
27-06-2007 18:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
ciekawe. warto to przemedytować. Do czego dążę?
św Ignacy z Loyoli powiada: (tak w skrócie) celem człowieka jest zbawienie.
Cytat:Człowiek został stworzony, aby Boga, naszego Pana, wielbił, okazywał Mu cześć i służył Mu - i dzięki temu zbawił duszę swoją.


[ Dodano: Sro 27 Cze, 2007 19:06 ]
Konrad Ruzik napisał(a):Witam.Ostatnio spotkałem się z tym stwierdzeniem filozoficznym:,,"moja wiedza opiera się na wierze w sensowność tego, do czego dążę".Co wynika z tego twierdzenia?Czy to stwierdzenie stoi w sprzeczności z naszą wiarą?Czy w ogóle ma ono sens,czy jest kompletną głupotą?(Pragnę nadmienić,że moja wiedza z dziedziny filozofii jest ,,taka sobie'').
Obawiam się, że nasi bracia z Odnowy będą mówić, że tu chodzi o zbawienie uczynkowe?
Nie chodzi.. Oczko

[ Dodano: Sro 27 Cze, 2007 19:07 ]
nie bardzo rozumiem tan dopisek

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
27-06-2007 19:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
autor cytowany przez Konrada Ruzika napisał(a):moja wiedza opiera się na wierze w sensowność tego, do czego dążę
jak dla mnie to typowy przykład filozoficznego fideizowania wiedzy

A. wiedza kojarzy mi się z:
1. poznaniem naukowym (teoria)
2. doświadczeniem naukowym (praktyka)
3. odkryciem naukowym (badanie)
oczywiście mamy jeszcze wiedzę tzw. "przednaukową", ale trudno porównywać ją ze stricte naukową (ze względu na większe prawdopodobieństwo błędu)

B. wiara natomiast to głębokie przekonanie o prawdziwości czegoś, czego nauka jeszcze nie zbadała/doświadczyła/poznała, albo czego nie jest w stanie zbadać/doświadczyć/poznać (oczywiście mówię tu o wierze w znaczeniu bardziej potocznym, niż religijnym)

C. opieranie swojej wiedzy na wierze jest dla mnie podejściem nienaukowym i fideistycznym, raczej go unikam; oczywiście jako teolog mam świadomość, że wiele twierdzeń teologicznych jest nie do przyjęcia bez wiary (niekiedy bardzo głębokiej), jednak wiedza teologiczna nie opiera się na ludzkiej wierze, ale na Bożym objawieniu; wiara jest potrzebna do jej (teologicznej wiedzy) przyjęcia, ale nie jest głównym punktem jej oparcia

D. uzależnianie własnej wiedzy od własnych dążeń, grozi wybiórczym traktowaniem całej ludzkiej wiedzy i jej redukcyjnym traktowaniem; niestety... stąd tylko krok do tworzenia z wiedzy ideologii: takiej czy innej

E. moja ogólna ocena rzeczonego zdania jest negatywna: jest ono bardziej wyrazem wzniosłych, być moze podszytych filozofią, emocji, ale - jak dla mnie - za mało w nich rozsądku (mogę je przyjąć jedynie jako formę swego rodzaju zachwytu)

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
27-06-2007 23:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
Pozwoliłam sobie przenieść ten temat do odpowiedniego działu Oczko

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
01-07-2007 14:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Konrad Ruzik napisał(a):"moja wiedza opiera się na wierze w sensowność tego, do czego dążę".

1. Fides qurens intellectum
2. Niesprzeczność Ewangelii oraz Magisterium Kościoła.
Te dwa skrzydła pozwalaja wg mnie na przyjęcie w/w cytatu Konrada.

Wiem, że Bóg jest, bo w niego wierzę. Całość doświadczenia wiary pozwala mi trwać w nim, ponieważ znajduję je, jako sensowne właśnie, utwierdzające mnie w przekonaniu, iż słuszne jest to, w czym tkwię, co mnie pochłania.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
01-07-2007 20:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów