Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Strach"-książka, która wstrząśnie Polską
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #76
 
Tytuł doktora habilit. w przypadku prezydenta jest niekwestionowany. Zwyczajowo o wykładowcach na uczelniach wyższych zwykło się mówić "profesor". W przypadku "twarzy moralnej PO" nie ma mowy o tytule takim, ani żadnym innym. Bez formalnego wykształcenia, ten pan może co najwyżej mieć "występy gościnne" - bo bez wątpienia ma coś do powiedzenia ludziom. Ale tylko tyle czy aż tyle może.
I proszę cię, nie rób z niego męczennika, OK? Bo jeszcze trochę to się okaże, że był twórcą Ochotników Oddziałów Śmierci, które działały swego czasu w Rumunii?
http://ulvhel.110mb.com/ram.html

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
26-01-2008 22:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #77
 
Zamiast pisać slogany w rodzaju "nie rób z niego meczennika" nie uczciwiej byłoby zapoznać się biografią, dla ułatwienia:
http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys...rtoszewski
Chce mi ksiądz wcisnąć, że na KUL-u moga pracowac samozwańcy???...od 1973-1982r prowadził jako starszy wykładowca wykłady z historii najnowszej w Katedrze Historii Nowożytnej KuL.
Prezydent na emigracji Raczyński tez samozwańca honoruje Krzyżem Komandorskim Orderu "Polonia Restitua".
Nie musi jak widać Gross Polaków szkalować - sami to zdecydowanie lepiej czynimy :diabelek:
26-01-2008 22:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #78
 
alus napisał(a):Nie musi jak widać Gross Polaków szkalować
Jakiż Polak w Pana o którym mowa?
A co do KUL - u - nie wiem jak to się dzieje, ale ta uczelnia schodzi, delikatnie mówiąc, na manowce...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
26-01-2008 23:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #79
 
Ksiądz oceni zatem, że Jan Paweł II też schodził na manowce :diabelek:
http://www.tygodnik.com.pl/numer/274608/list.html
Zapomniałam Duży uśmiech Duży uśmiech ...Tygodnik też "schodzi na manowce".
Jedyna zatem nasza ostoja to Zbaraż...ops...pomyłka - Toruń :diabelek: =D>
27-01-2008 01:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #80
 
alus napisał(a):http://www.tygodnik.com.pl/numer/274608/list.html
Jan Paweł II napisał(a):List Jana Pawła II do Władysława Bartoszewskiego
Szanowny Panie Profesorze,
80-lecie Pana urodzin jest dla mnie szczególną okazją do przekazania Mu szczerych gratulacji, wyrazów szacunku i uznania. Czynię to z głębi serca, powracając w myślach do naszego ubiegłorocznego spotkania w Watykanie, w dniu 26 lutego, z okazji Pana wizyty jako ówczesnego Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
Zachowuję w pamięci Pański dorobek naukowy i pisarski, który w dużej mierze jest mi osobiście znany, jak również działalność społeczną i dyplomatyczną – zwłaszcza wszystkie wysiłki na rzecz zbliżania ludzi i narodów. Starał się Pan budować świat lepszy, oparty na prawdzie, sprawiedliwości, miłości i wolności.
Gratuluję bogatych owoców życia, zrodzonych również na gruncie cierpienia. Życzę, aby posługa minionych lat, pełniona z wewnętrznego nakazu serca z troską o ducha narodu i o pomyślny rozwój Ojczyzny, była dla Pana źródłem satysfakcji.
Chętnie łączę się w dziękczynnej modlitwie z Panem i uczestnikami Mszy św., jaka będzie sprawowana w Pana intencji w kościele Środowisk Twórczych w Warszawie. Upraszam potrzebne siły i dary Bożej Opatrzności. Niech dobry Bóg pozwoli przez długie lata cieszyć się darem zadzierzgniętych przyjaźni, owocami życia i zdobytym doświadczeniem.

JAN PAWEŁ II
Piękne słowa, i ja się pod nimi bym podpisał bez wahania. Nawet, gdyby ich autorem był kto inny, nie JPII.
Nie kwestionuję wiedzy, doświadczenia Pana Bartoszewskiego. Nie podoba mi się jednak jego koniunkturalizm i pycha, jaką zauważam w jego postawie.
Poza tym, dziwi mnie, że on jako Żyd legitymowany nie wypowiada się na temat pana Grossa i jego kłamstw.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
27-01-2008 01:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #81
 
Ale Bartoszewski niby uznawany jest za autorytet :-k

Ks.Marek napisał(a):Rachel napisał/a:
Ks.Marek napisał/a:
Dodam tylko, że człowiek ów nie ma zbyt racjonalnych przesłanek ku temu, by legitymować się tytułem profesora.

On jest profesorem :shock:

To pytanie, czy też stwierdzenie czegoś? Bo jakoś nie wiem za bardzo, jak się odnieść do tego twojego posta, Mario.
To oznaka zaskoczenia, zdziwienia itd.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
27-01-2008 01:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #82
 
Wypowiada się - wypowiada Uśmiech ...cóż ksiądz brzydzi się pewnymi gazetami to i wiedzy nie dostatek Smutny ...ale i p. .R. Nowak, który tytułuje W. Bartoszewskiego profesorem, pisze o proteśceie owego:
http://www.naszawitryna.pl/jedwabne_1027.html
http://www.gazetawyborcza.pl/1,87771,4844394.html
O postawie W. Bartoszewskiego nie wypowiwdam się, bo każdy odbiera drugiego człowieka wg własnych, subiektywnych odczuć....a z uczuciami trudno dyskutować Uśmiech
Ja czytałam wspomnienia W. Bartoszewskiego "Wywiad rzeka" (zreszta nie tylko to) i muszę uczciwie przyznać, że trochę zazdroszę temu człowiekowi jego niesamowitej zdolności wybaczania, pogody ducha i umiejętności zawierzenia Bogu w każdej sytuacji.
Dla mnie jest on po Janie Pawle II, kolejnym niekwestionowanym autorytetem.
27-01-2008 09:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #83
 
J.R Nowak napisał(a):Tekst Grossa wywołał ostrą polemikę na łamach rocznika "Polin" poświęconego stosunkom polsko-żydowskim. Podjął ją historyk Władysław Teofil Bartoszewski, wykładający historię na uniwersytecie w Oksfordzie, syn Władysława Bartoszewskiego, późniejszego ministra III RP. W tekście opublikowanym na łamach "Polin" pt. "Jews as a Polish Problem" (Oxford 1987, t. II, s. 399-403) Bartoszewski zarzucił Grossowi świadome zniekształcanie tekstów, w celu oczernienia Polaków jako antysemitów.
Skrytykowanie Grossa przez Bartoszewskiego pozostało bez efektu. Gross coraz dalej posuwał się w manii tropienia "polskiego antysemityzmu" (vide książki: "Upiorna dekada" i "Sąsiedzi"). Pisarstwo Grossa coraz bardziej stawało się dosłowną ilustracją słów żydowskiego noblisty pisarza Isaaca Bashevisa Singera: "Żydzi potrzebują antysemityzmu jak powietrza. (...) Żyd jest to taki człowiek, który nawet na bezludnej wyspie znajdzie antysemitę".
O ten fragment ci Alus chodziło?

Albo:
Pan Bartoszewski napisał(a):Dla Gazety
prof. Władysław Bartoszewski
Nie całkiem zgadzam się z kardynałem Dziwiszem, że książka nie powinna ukazywać się wwydawnictwie Znak. Osobiście nie wiem, czy sam podjąłbym taką decyzję, czy nie lepsze byłoby świeckie wydawnictwo, aczkolwiek przyjmuję do wiadomości argumentację Henryka Woźniakowskiego, prezesa Znaku. Dobrze, że książka się ukazała, że ludzie zapoznają się z punktem widzenia Grossa, tym bardziej że "Strach" od dwóch lat był dostępny po angielsku. Co do współodpowiedzialności Kościoła za antysemityzm nie miał wątpliwości przecież Jan Paweł II itakże za to zrobił rachunek sumienia Kościoła w 2000r. Ale nie można przenosić tego na działania wszystkich ludzi Kościoła, to uproszczenie.
Mam wątpliwości co do naukowego charakteru tej książki, podzielam tu pogląd historyka Pawła Machcewicza. "Strach" jest publicystyką eseistyczną. To oczywiste, że Gross nie pisze dobrze o Polakach, bo to nie jest jego zadanie.
Zastanawiam się, jak historię Paryża napisałby szef policji obyczajowej, a jak kardynał Lustiger. Szef policji obyczajowej miał do czynienia z prostytutkami i sutenerami. Gross nie znał nawet Ireny Sendlerowej. A czy z faktu, że niektórzy ludzie byli antysemitami, czyli pazernymi chciwcami, mogę wnioskować, że cały naród taki był? Wśród dwunastu apostołów też jeden zdradził. Przekładając to procentowo na całe społeczeństwo, wyjdzie kilkaset tysięcy. Ja tego nie rozgrzeszam, ale nie można wyolbrzymiać. To nie służy dialogowi, lecz narastaniu sporów.
- do tego tekstu to ja potrzebuje tłumacza, bo jakoś ni słowa nie rozumiem...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
27-01-2008 10:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #84
 
Jesli ksiądz chce zrozumiec to nalezy czytać całośc wypowiedzi (chodzi o GW)...ale chyba to nie wymaga tłumaczenia, a zwłaszcza kapłanowi Uśmiech
Uważam, że p. Grossa bardziej boli krótka zwięzła, krytyczna ocena jego "dzieła"...bo jemu chodzi o polemikę, rozgłos, a Bartoszeski mu tego nie funduje.
Mało tego dywagacje o autorstwie historii Paryża przez szefa policji obyczajowej, to policzek dla "historyka " Grassa.

PS - a jesli chodzi księdzu o Kościół i antysemityzm, to radzę sobie przypomnieć Modlitwę Piusa V za Żydów Smutny
27-01-2008 10:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #85
 
alus napisał(a):Ja czytałam wspomnienia W. Bartoszewskiego "Wywiad rzeka" (zreszta nie tylko to) i muszę uczciwie przyznać, że trochę zazdroszę temu człowiekowi jego niesamowitej zdolności wybaczania, pogody ducha i umiejętności zawierzenia Bogu w każdej sytuacji.
Dla mnie jest on po Janie Pawle II, kolejnym niekwestionowanym autorytetem.
Osoba z uczelni, tak samo podchodzi do Bartoszewskiego. Głównym źródłem był właśnie wywiad rzeka.


Nie rozumiem, po co nie sięgać np. GW ? P
Przecież można gazetę przewertować jedynie z tego powodu , aby sie dowiedzieć co oni mądrego piszą.

Jeżeli szukać antysemityzmu, to wszędzie się go w jakim stopniu znajdzie. Prawdopodobnie największymi anty- do Żydów są Rosjanie. I w taki sposób można napiętnować kraj :diabelek:

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
27-01-2008 11:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #86
 
Antysemityzm jest tak stary jak naród wybrany.
Wystarczy przesledzić historię Żydów w Europie Zach...gdy tam ich prześladowano, Polska stała się ich przytuliskiem.
Ale i u nas też nie żyją sami aniołowie...gdy stać Polaka na to, że sprzedaje rodaków do niewolniczej pracy w obozach pracy we Włoszech, lub porywanie i handel kobietami do burdeli - to podobnie stać na prześladowanie ludzi innych nacji.
Przywódca endecji też nie pałał miłością do Żydów Duży uśmiech
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dziedzictwo...B%C4%87%29
Nota bene R. Dmowski był wrogiem masonerii, czego daje wyraz w w/w książce...a nasi politycy nawiązujący do tradycji endecji skwapliwie promują masonów na kluczowe stanowiska w Polsce :shock:
- premier J. Olszewski, od 1962r - Wielki Mistrz loży masońskiej "Kopernik" w Polsce, otrzymuje stanowiski doradcy Prezydenta.
- B. Wildstainowi, który ostatnio chełpił się wieloletnią przynaleznością do loży masońskiej, Powierzono stanowiski Prezesa telewizji publicznej.
Co ksiądz na to?????
27-01-2008 12:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #87
 
alus napisał(a):Antysemityzm jest tak stary jak naród wybrany.
z tym nie mogę się zgodzić.Ponieważ antysemityzm jest odnośnikiem automatycznie do ludów semickich. A przecież nie tylko Żydzi byli semitami.
A to działało tak , że Żydzi nie lubilli Asyrii i vice versa. Huryci, Hetyci itd.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
27-01-2008 12:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #88
 
alus napisał(a):Jesli ksiądz chce zrozumiec to nalezy czytać całośc wypowiedzi (chodzi o GW)...ale chyba to nie wymaga tłumaczenia, a zwłaszcza kapłanowi
Nie wymaga, ponieważ kapłan nie wierzy GW. Gazeta ta, nawet jeśli pisze prawdę, to w sposób manipulacyjny.
alus napisał(a):a jesli chodzi księdzu o Kościół i antysemityzm, to radzę sobie przypomnieć Modlitwę Piusa V za Żydów
Chodzi ci o wezwanie do modlitwy za "perfidnych Żydów"? Przecież każdy wie, że nie chodzi o cały Naród Wybrany lecz o jego niektórych kacyków.
alus napisał(a):Mało tego dywagacje o autorstwie historii Paryża przez szefa policji obyczajowej, to policzek dla "historyka " Grassa.
Możesz pogłebić? Bo ja nie rozumiem, czemu tak niby ma być.
Rachel napisał(a):Nie rozumiem, po co nie sięgać np. GW ? P
Jak wyżej pisałem komentując post Alus.
Rachel napisał(a):Prawdopodobnie największymi anty- do Żydów są Rosjanie.
Co to, to nie. Engels i Marks, Żydzi całą gębą w kiłowatej głowie Lenina znaleźli uznanie że ho ho!!
alus napisał(a):Nota bene R. Dmowski był wrogiem masonerii, czego daje wyraz w w/w książce...a nasi politycy nawiązujący do tradycji endecji skwapliwie promują masonów na kluczowe stanowiska w Polsce :shock:
- premier J. Olszewski, od 1962r - Wielki Mistrz loży masońskiej "Kopernik" w Polsce, otrzymuje stanowiski doradcy Prezydenta.
- B. Wildstainowi, który ostatnio chełpił się wieloletnią przynaleznością do loży masońskiej, Powierzono stanowiski Prezesa telewizji publicznej.
Co ksiądz na to?????
Krótkowzroczność rządzących, która została już ukarana...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
27-01-2008 12:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #89
 
"Kapłan nie wierzy GW"...to kapłan musi przemyśleć swoje kapłaństwo...jeśli wierzy i głosi, że nie ma ludzi tylko złych, lub tylko dobrych :diabelek: ...pod warunkiem, że rzeczywiście wierzy w to Smutny
Tyle tylko, że nikt nie zastanawia się i selekcjonuje "niektórych kacyków" wsród narodu wybranego....dla niektórych określenie "pijany jak Polak" odnosi się także do abstynentów - a spożycie alkoholu liczy się "na głowę" więc i niemowlaków Uśmiech
"Możesz pogłębić" - proste: punkt widzenia zależy od punktu siedzenia....Gross usadowił się w pozycji mentora, więc rzeczywistość w jego ksiązkach dostosowuje do swojej koncepcji....fakty też selekcjonuje.
I to wskazuje W. Bartoszewski.
"Krótkowzroczność rządzących" - tu zgoda PiS w kampanii wyborczej kreślił świetlany obraz sukcesu gospodarczego, wzrostu PKB - PO obiecywało przłożenie tego sukcesu na portwele obywateli - każdy zwązek zawodowy rywalizuje w ostrości żądań i w efekcie mamy "potop strajkowy" Smutny
27-01-2008 14:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #90
 
Są ludzie którzy wybierają całym sobą dobro i je starają czynić, tak samo jak człowiek zdemoralizowany nie widząc sensu czynienia dobra czyni zło, chociaż go to dotyka i odczuwa [przynajmnej na początku]smutek. Czyli człowiek pragnie czynić dobro ale nie zawsze to wychodzi, lub rezygnuje bo nie widzi sensu.

Więc można powiedzieć, że nie ma ludzi o złej woli 8-[




Cytat:Krótkowzroczność rządzących" - tu zgoda PiS w kampanii wyborczej kreślił świetlany obraz sukcesu gospodarczego, wzrostu PKB - PO obiecywało przłożenie tego sukcesu na portwele obywateli - każdy zwązek zawodowy rywalizuje w ostrości żądań i w efekcie mamy "potop strajkowy"
Taaa, koninktura jest dobra, i każdy z tego korzysta, jak jakiś czas ktoś rzekł z rządu :/ Tylko wtedy skąd te strajki ? Nie zadowolenie większości Polaków ?

alus napisał(a):Gross usadowił się w pozycji mentora, więc rzeczywistość w jego ksiązkach dostosowuje do swojej koncepcji....fakty też selekcjonuje.
Tylko jeżeli sięgnąć po książki, dotego historyczne można rzec , że zależności kto z kim sympatyzuje tak pisze, aby nie obsmarowac swych... tylko zawsze sie znajdzie kozioł ofiarny na którego się zrzuci odpowiedzialnośc i wywali z kraju [jak czyniono w starożytności z kozłami,chcąc wywalić co złe do innego kraju ]

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
27-01-2008 15:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów