Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Żydzi mesjanistyczni
Autor Wiadomość
Kimi Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 132
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #16
 
No wiesz Wikipedia ma duży zasób pieniężny od sponsorów. Opłacenie kilku naukowców, którzy robią za pół darmo nie jest problemem. Bo czytałem, że chcą usunąć w religijnych zagadnieniach opcję edytuj, bo często dochodzi do dyskryminacji i lekceważenia religii. Dlatego powołano tych naukowców, bo chyba muzułmanie francuscy podali Wikimedia Commons za tekst mówiący o "muzułmańskim psie jako Muhammadzie" i żeby uniknąć podobnych sporów to mieli takie projekty na ten rok.

Ale skończmy z OT.

Co do żydów Mesjanistycznych - oni świętują chyba u nas pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa wieczorem w Sobotę i rano w Niedzielę. W ten sposób łączą obie religie, ale święto jest pamiątką zmartwychwstałego. Zresztą i my w Wielkanoc rozpoczynamy świętować w nocy w Wielką Sobotę.
22-02-2008 20:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #17
 
nieania napisał(a):
Cytat:Obecnie liczbę Żydów mesjanistycznych na świecie szacuje się na ok. 1,5 mln. ).
Liczba zdecydowanie przesadzona. Bardziej wiarygodne dane to kilkadziesiąt tysięcy.
!,5 mln to może jest ludzi w całym tym ruchu, ale nie wszyscy ludzie, którzy należą do tego ruchu to Żydzi. Zdecydowana większość to nieżydzi - poszukujący korzeni chrześcijaństwa.

Jest to bardzo zróżnicowany ruch i tej nazwy używa bardzo wiele różnych organizacji.
Przeważnie to są różne odmiany protestantyzmu, ale są też niechrześcijanie, którzy uznają Jezusa wyłącznie za Mesjasza, ale już nie za Boga.

Na wiki też było o obrzezaniu, ale to też nie jest prawda, poza nielicznymi wyjątkami.
Oczywiście Żydzi uważają ich za chrześcijan zgodnie z prawdą zresztą w wiekszości.
Generalnie to są protestanci, którzy zachowują pewne zewnętrzne formy judaizmu typu dęcie w szofar, albo noszenie kipy . A generalnie mają bardzo małą wiedzę na temat judizmu i jidiszkejt i dla Żydów są poprostu śmieszni i żałośni, a przedewszyskim nieżydowscy. Postrzegani są jako kolejna próba nawracania Żydów na chrześcijaństwo.

Jak coś konkretnego chcecie wiedzieć to pytajcie może będę wiedział.
22-02-2008 20:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #18
 
Talmid napisał(a):ludzi w całym tym ruchu
to nie ruch tylko religia. Poczekajmy na informacje od kimi.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
22-02-2008 20:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #19
 
nieania napisał(a):Gdyby tego nie było, to co skłoniłoby ich do głoszenia Jezusa - mesjasza???

Do tego ruchu przystępują głownie zsekularyzowani Żydzi, którzy przeważnie są ateistami czasem od pokoleń jak w przypadku pastora Borysa z Kijowa.
Osobiście nie słyszałem z wiarygodnego źródła o żadnym ortodoksyjnym wierzącym Żydzie, który by się do nich przyłączył.
Przyłączają się Ci ktorzy w jakiś sposób odeszli od judaizmu.
22-02-2008 20:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #20
 
Ja napisalam o początkach. O tym w jaki sposób to powstało, a nie kto potem dołączył.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
22-02-2008 20:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #21
 
nieania napisał(a):
Talmid napisał(a):ludzi w całym tym ruchu
to nie ruch tylko religia. Poczekajmy na informacje od kimi.
O religii możemy mówić w przypadku konkretnego zboru należącego do ruchu Żydów mesjanicznych. Natomiast pod określeniem Żydzi mesjaniczni kryje się wiele różnych religii, nie ma takiej religii jak Żydzi mesjaniczni. To określenie tak naprawdę to nic nie oznacza i tylko wprowadza więcej zamieszania w i tak pogmatwane żydowskie sprawy. Nawet to określenie ruch może też być źle zrozumiane bo wiele tych zborów synagog tak bardzo się różni, że trudno ich nazwać jednym ruchem.
Rozumiesz teraz podejrzewam że nie bo nad tym trzeba naprawdę wiele lat siedzieć żeby coś z tego zrozumieć. A ja się Żydami mesjanicznymi interesuje od wielu lat, tak że nie muszę czekać.
22-02-2008 20:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Terebint Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 360
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #22
 
To co mnie zastanawia u Żydów Mesjanistycznych oraz w ogóle Żydów nawróconych na chrześcijaństwo to to, że uważają, że Jezus nie był cieślą tylko wyuczonym faryzeuszem.

[center] [Obrazek: wilkpp9.png] [/center]
22-02-2008 20:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #23
 
nieania napisał(a):Ja napisalam o początkach. O tym w jaki sposób to powstało, a nie kto potem dołączył.
Początki to są opisane w ewangeliach i dziejach apostolskich.
Potem były takie grupy tak jak na wiki napisali. To co tam napisali to w większości prawda poza tymi uwagami , które napisałem.

A jak Wam się pastor Borys i jego ekipa z Kijowa na tych video z podoba. Akurat ci to są charyzmatycy w duchowości podobnej do Spichlerza od czasu do czasu przyjeżdżają do Warszawy.
Oni np. świętują niedzielę.
Coś podobnego było kiedyś też w Spichlerzu jakieś niby szabaty odprawiali, ale to oczywiście protestanci.
22-02-2008 21:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kimi Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 132
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #24
 
A coś mi się przypomniało. Byłem 2 lata temu w Gietrzwałdzie i na mszy św. dla Parafii przyszedł mężczyzna z jarmułką na głowie. Myślałem, że jakiś żydowski turysta, ale usiadł do ławki, modlił się razem z nami a przy komunii ku naszemu zdziwieniu podszedł do kapłana i przyjął opłatek na rękę, a następnie włożył go do ust odchodząc w gorliwej modlitwie.

To tak apropo. Szukam zeszytów i książek o żydach mesjanistycznych.
22-02-2008 21:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #25
 
Kimi napisał(a):A coś mi się przypomniało. Byłem 2 lata temu w Gietrzwałdzie i na mszy św. dla Parafii przyszedł mężczyzna z jarmułką na głowie. Myślałem, że jakiś żydowski turysta, ale usiadł do ławki, modlił się razem z nami a przy komunii ku naszemu zdziwieniu podszedł do kapłana i przyjął opłatek na rękę, a następnie włożył go do ust odchodząc w gorliwej modlitwie.

Być może to był jakiś wariat, albo polski Żyd katolik tak się ze swoją żydowskością obnosił, a może ktoś z Izraela przyjechał z tzw. katolickiego kościoła hebrajskiego.

[ Dodano: Pią 22 Lut, 2008 20:17 ]
Terebint napisał(a):To co mnie zastanawia u Żydów Mesjanistycznych oraz w ogóle Żydów nawróconych na chrześcijaństwo to to, że uważają, że Jezus nie był cieślą tylko wyuczonym faryzeuszem.
Skoro inni rabini się zwracali do Niego per rabin to znaczy że jakąś smiche (ordynacje na rabina) musiał mieć. To chyba oczywiste.
22-02-2008 21:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #26
 
Talmid, dzięki za wyjaśnienia.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
22-02-2008 21:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Terebint Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 360
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #27
 
Talmid napisał(a):
Terebint napisał(a):To co mnie zastanawia u Żydów Mesjanistycznych oraz w ogóle Żydów nawróconych na chrześcijaństwo to to, że uważają, że Jezus nie był cieślą tylko wyuczonym faryzeuszem.
Skoro inni rabini się zwracali do Niego per rabin to znaczy że jakąś smiche (ordynacje na rabina) musiał mieć. To chyba oczywiste.
Tak? A pamiętasz, co pisze w Biblii o Jezusie? Jak wypowiadali się o Nim ludzie z Jego rodzinnego miasta?

[center] [Obrazek: wilkpp9.png] [/center]
22-02-2008 22:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Carminelle Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 34
Dołączył: Jan 2008
Reputacja: 0
Post: #28
 
Ja ostatno miałam okazje być w Warszawskim Spichlerzu, na konferencji prowadzonej przez pastora (rabina) Borysa Grisienko. Jest on liderem największej na świecie wspólnoty Żydów wierzących w Jezusa jako Mesjasza. Wspólnota zachowuje tradycje hebrajskie ale nadaje im nowe znaczenie. Mają wspaniałe tradycyjne pieśni którymi wielbią Yeszue (Jezusa) tańce, świętują sabat. Pastor ma bardzo głębokie poznanie Biblii oraz żydowskiej tradycji ( jest specjalistą w tej dziedzinie, znany w Izraelu i na całym świecie) Kościół znajduje się w Kijowie i liczy kilka tysięcy wyznawców. Są zapraszani co jakiś czas do Spichlerza. Uśmiech Niesamowici ludzie i bardzo namaszczony pastor Borys Uśmiech
22-02-2008 22:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #29
 
Carminelle napisał(a):Ja ostatno miałam okazje być w Warszawskim Spichlerzu, na konferencji prowadzonej przez pastora (rabina) Borysa Grisienko. Jest on liderem największej na świecie wspólnoty Żydów wierzących w Jezusa jako Mesjasza. Wspólnota zachowuje tradycje hebrajskie ale nadaje im nowe znaczenie. Mają wspaniałe tradycyjne pieśni którymi wielbią Yeszue (Jezusa) tańce, świętują sabat. Pastor ma bardzo głębokie poznanie Biblii oraz żydowskiej tradycji ( jest specjalistą w tej dziedzinie, znany w Izraelu i na całym świecie) Kościół znajduje się w Kijowie i liczy kilka tysięcy wyznawców. Są zapraszani co jakiś czas do Spichlerza. Uśmiech Niesamowici ludzie i bardzo namaszczony pastor Borys Uśmiech
To już wiemy przeczytaj całą dyskusje. A to że ktoś mówi że największa to nie znaczy że taka rzeczywiście jest.
A który rabin dał mu smichę że się rabinem tytułuje.

[ Dodano: Pią 22 Lut, 2008 21:49 ]
Terebint napisał(a):
Talmid napisał(a):
Terebint napisał(a):To co mnie zastanawia u Żydów Mesjanistycznych oraz w ogóle Żydów nawróconych na chrześcijaństwo to to, że uważają, że Jezus nie był cieślą tylko wyuczonym faryzeuszem.
Skoro inni rabini się zwracali do Niego per rabin to znaczy że jakąś smiche (ordynacje na rabina) musiał mieć. To chyba oczywiste.
Tak? A pamiętasz, co pisze w Biblii o Jezusie? Jak wypowiadali się o Nim ludzie z Jego rodzinnego miasta?
Ludzie różne rzeczy o nim mówili również i to że jest pijak i żarłok, że wyrzuca złe duchy mocą Belzebuba i tym podobne bzdury. A ja Ci powiem jedno, że żaden żydowski rabin nie powie na drugiego człowieka rabin jeśli tamten nie ma smichy od drugiego rabina, na pastora Borysa, z całym szacunkiem dla tego sympatycznego człowieka, też.
22-02-2008 22:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Terebint Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 360
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #30
 
Talmid napisał(a):Ludzie różne rzeczy o nim mówili również i to że jest pijak i żarłok, że wyrzuca złe duchy mocą Belzebuba i tym podobne bzdury.
A więc wszystko, co o Nim mówiono to bzdury? A teraz się zastanów. Ci ludzie o nim nie plotkowali. Oni byli zdziwieni Jego naukami, bo nie skończył żadnej szkoły. Po prostu wiedzieli o tym, bo wielu znało Go samego, jak i Jego całą rodzinę.

Talmid napisał(a):A ja Ci powiem jedno, że żaden żydowski rabin nie powie na drugiego człowieka rabin jeśli tamten nie ma smichy od drugiego rabina, na pastora Borysa, z całym szacunkiem dla tego sympatycznego człowieka, też.
No cóż, po prostu stawiasz mądrość ludzką wyżej niż Bożą. Ale fakt, faktem nie prowadzę dyskusji na tym poziomie, bo już mi się nie chce. EOT.

[center] [Obrazek: wilkpp9.png] [/center]
22-02-2008 22:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów