Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Żydzi mesjanistyczni
Autor Wiadomość
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #61
 
Po prostu usiłuję CI wytłumaczyć, że nie ma znaczenia czy ktoś wymyślił sobie kolejną religię 40, czy 80 lat temu. Kolejny rozłam w chrześcijaństwie i mnożenie sobie nauczycieli.

pozdrawiam
Marek
28-02-2008 04:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #62
Re: Żydzi mesjanistyczni
o co Ci chodzi Marku
czy ja kogos okłamałem albo obraziłem?
nieania napisał(a):Od jakiś chyba 15/20 lat istnieją na świecie Żydzi Mesjanistyczni.(...)co wy na to?
a ja sprostowałem tą informacje, bo wiem, że Żydzi Mesjanistyczni na pewno istnieją od dłuższego czasu.

i tyle

Marek MRB napisał(a):Po prostu usiłuję CI wytłumaczyć, że nie ma znaczenia czy ktoś wymyślił sobie kolejną religię 40, czy 80 lat temu.
a ja sie z takim podejściem nie zgadzam, bo moim zadaniem ma dość duże znaczenie, czy wygłąsza się informacje prawdziwą czy fałszywą.

Jeśli prawdą jest 40, to stwierdzenie "80" jest fałszywe i dobrze by było go nie rozpowszechniać.

A Twoje złośliwe i protekcjonalne uwagi, jakobym musiał coś zrozumieć, są w tym momencie potrzebne jak dziura w moście i nic nie wnoszą do tematu.
"musisz to zrozumieć" Język

A w kwestii formalnej:
1. Moim zdaniem nazywanie różnych wyznań chrześcijańskich "religiami" jest troszkę niefortunne, bo to sugeruje iż nie są to chrześcijanie, tylko wyznawcy innego systemu wierzeń.
2. Pierwsza chrześcijańska gmina w Jerozolimie był bez wątpienia wspólnotą Żydów mesjanistycznych - nawet zgromadzali się w świątyni (Dz 2:46, 3:2)
28-02-2008 08:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #63
Re: Żydzi mesjanistyczni
miasto napisał(a):A w kwestii formalnej:
1. Moim zdaniem nazywanie różnych wyznań chrześcijańskich "religiami" jest troszkę niefortunne, bo to sugeruje iż nie są to chrześcijanie, tylko wyznawcy innego systemu wierzeń.
2. Pierwsza chrześcijańska gmina w Jerozolimie był bez wątpienia wspólnotą Żydów mesjanistycznych - nawet zgromadzali się w świątyni (Dz 2:46, 3:2)
Otóż to i dlatego nie można mówić, że Żydzi mesjaniczni powstali 20 lat temu czy nawet 80.Można co najwyżej mówić o odrodzeniu się tego zjawiska.
Tak jak zresztą pisałem już wcześniej i w wikipedii też o tym napisali. Żydzi mesjaniczni zazwyczaj oznacza Żydów wierzących, że Jezus jest mesjaszem, ale Bogiem niekoniecznie.(a wtedy już niechrześcijanie). Trzeba też pamiętać że do gmin Żydów mesjanicznych przyjmowani są również nieżydzi, a w niektórych jest tak że jest więcej nieżydów niż Żydów. Do tego też są dwa podejścia: 1) jednoizbowe - że wszyscy są traktowani tak samo - 2) dwuizbowe - że jest różne traktowanie głównie w kwestii zakresu obowiązkowych przykazań.
Ale to jeszcze nie koniec, bo niektórzy wyznawcy judaizmu też trochę na przekór mówią, że oni też są mesjaniczni, bo wierzą w mesjasza. Jak widać ten termin jest nieprecyzyjny i może oznaczać wiele różnych denominacji, a nawet religii.
28-02-2008 10:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
smokeustachy Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 385
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #64
 
Rachel napisał(a):ŻRÓDŁO

Ee ekumenizm tez niewiarygodny.

[ Dodano: Czw 28 Lut, 2008 12:43 ]
Talmid napisał(a):
nieania napisał(a):Ja napisalam o początkach. O tym w jaki sposób to powstało, a nie kto potem dołączył.
Początki to są opisane w ewangeliach i dziejach apostolskich.
Potem były takie grupy tak jak na wiki napisali. To co tam napisali to w większości prawda poza tymi uwagami , które napisałem.
.
Niestety nie. Ewangelie i Dzieje a Żydzi Mesjanistyczni to niebo a ziemia.
Cytat:Skoro inni rabini się zwracali do Niego per rabin to znaczy że jakąś smiche (ordynacje na rabina) musiał mieć. To chyba oczywiste.
Wtedy to byłą inna religia jeszcze, niż ta teraz, przeto nie jest to pewne.

Cytat:Już chyba Ciebie rozumiem chodzi Ci o to żeby nie tworzyć alternatyw dla KRK, który jest wspólnotą, w której jest miejsce i dla Żydów i dla Polaków i dla Wietnamczyków itd., gdzie mogą zachować swoją tożsamość narodową i kulturową i estetykę itd. jednocześnie wyznając tą samą wiarę.
Obawiam się, że to środowisko nawiązuje do owych mącicieli, którzy padają ofiarą krytyki Pawła Apostoła. Nie da się jechać na dwóch wózkach we 2 różne strony bo to się kończy szpagatem.

"Nigdy nie drwij z żywego smoka, Bilbo głupcze"
Wirtualna Soplandia: http://soplandia.prv.pl
[Obrazek: soplandia.gif]
28-02-2008 13:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #65
 
Miasto napisał(a):o co Ci chodzi Marku
czy ja kogos okłamałem albo obraziłem?
A czy ja coś takiego sugeruję ?
Spokojnie, nie wszystko co piszę ma coś wspólnego z Tobą Uśmiech
Miasto napisał(a):a ja sie z takim podejściem nie zgadzam, bo moim zadaniem ma dość duże znaczenie, czy wygłąsza się informacje prawdziwą czy fałszywą.
Jeśli prawdą jest 40, to stwierdzenie "80" jest fałszywe i dobrze by było go nie rozpowszechniać.
Tu niewątpliwie masz rację. To co napisałem jest jedynie konstatacją że to - w świetle tego że chrześcijaństwo istnieje niema 2000 lat - niewielka różnica w stosunku do tego ile POWINNI mieć
Miasto napisał(a):Moim zdaniem nazywanie różnych wyznań chrześcijańskich "religiami" jest troszkę niefortunne, bo to sugeruje iż nie są to chrześcijanie, tylko wyznawcy innego systemu wierzeń.
Masz trochę racji, lecz problem w tym, że trudno znaleźć właściwe określenie. Używam słowa "religie" w takim, w jakim się mówi o "religiach chrześcijańskich" - w żadnym wypadku nie odmawiam Im bycia chrześcijanami.
Miasto napisał(a):Pierwsza chrześcijańska gmina w Jerozolimie był bez wątpienia wspólnotą Żydów mesjanistycznych - nawet zgromadzali się w świątyni (Dz 2:46, 3:2)
To że jakaś grupa nazwała się "Żydami Mesjanistycznymi" jeszcze nie oznacza że ma cokolwiek wspólnego z Żydami wierzącymi w Mesjasza opisanymi w Dziejach (ostatnio Świadkowie Jehowy usiłowali mi wmówić że istnieją od kilku tysięcy lat, bo przecież w Iz 43,10 czytamy jak Jahwe mówi do swoich wyznawców "Wy jesteście moimi świadkami" Uśmiech Uśmiech Uśmiech )
Żydzi z Dziejów Apostolskich to po prostu chrześcijanie - i w tym sensie wszyscy jesteśmy duchowymi Żydami. A ta wspólnota - to Kościół.
Talmid napisał(a):Otóż to i dlatego nie można mówić, że Żydzi mesjaniczni powstali 20 lat temu czy nawet 80.Można co najwyżej mówić o odrodzeniu się tego zjawiska.
Nie. Żydzi Mesjanistyczni to po prostu kolejna nowa religia chrześcijańska

pozdrawiam
Marek
28-02-2008 17:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #66
 
Marek MRB napisał(a):Nie. Żydzi Mesjanistyczni to po prostu kolejna nowa religia chrześcijańska
Pozostane przy swoim zdaniu, chociaż spór dotyczy wyłącznie terminologii, ja to pojęcie rozumiem znacznie szerzej niż Ty.
28-02-2008 19:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #67
 
Marek MRB napisał(a):
Miasto napisał(a):o co Ci chodzi Marku
czy ja kogos okłamałem albo obraziłem?
A czy ja coś takiego sugeruję ?
Spokojnie, nie wszystko co piszę ma coś wspólnego z Tobą Uśmiech
tiaaa... :^o
Zwłaszcza gdy piszesz: "No cóż, Miasto, musisz zrozumieć, że... " to na pewno mnie wogóle to nie dotyczy, tylko miasta Łódź albo miasta Yokohama?

wiem, że nie masz dobrego zdania o mojej kulturze osobistej, ale że masz mnie za kompletnego matoła, to sie nie spodziwałem... ](*,)


Marek MRB napisał(a):
Miasto napisał(a):a ja sie z takim podejściem nie zgadzam, bo moim zadaniem ma dość duże znaczenie, czy wygłąsza się informacje prawdziwą czy fałszywą.
Jeśli prawdą jest 40, to stwierdzenie "80" jest fałszywe i dobrze by było go nie rozpowszechniać.
Tu niewątpliwie masz rację. To co napisałem jest jedynie konstatacją że to - w świetle tego że chrześcijaństwo istnieje niema 2000 lat - niewielka różnica w stosunku do tego ile POWINNI mieć

a ta konstatacja to w związku z czymś była?
czy tak tylko dla hecy wpadasz sobie na różne fora i wrzucasz rozmite konstatacje od sasa do lasa?


Marek MRB napisał(a):Nie. Żydzi Mesjanistyczni to po prostu kolejna nowa religia chrześcijańska

Żydzi Mesjanistyczni to grupa chrześcijam, która sie wyodrębniła organizacynie ze względu na swoją wspólną etniczną (a także religijną) tradycję. Spotkałem takich Żydów przed laty osobiście (mieli nabożeństwa na uicy Kościszki we Wrocławiu) i byli bardzo otwarci na chrześcijan-pogan, nie próbowali się izolować, nie okazywali żadnej wyższości, nie namawiali do dokonania obmyć przed nabożeństwem, którym sami sie poddali, nie nakłaniali do włożenia nakrycia głowy, choć sami je nosili. Dla mnie są oni normalną częścią Kościoła.
28-02-2008 19:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #68
 
miasto napisał(a):
Marek MRB napisał(a):
Miasto napisał(a):o co Ci chodzi Marku
czy ja kogos okłamałem albo obraziłem?
A czy ja coś takiego sugeruję ?
Spokojnie, nie wszystko co piszę ma coś wspólnego z Tobą Uśmiech
tiaaa... :^o
Zwłaszcza gdy piszesz: "No cóż, Miasto, musisz zrozumieć, że... " to na pewno mnie wogóle to nie dotyczy, tylko miasta Łódź albo miasta Yokohama?
Dotyczy Ciebie, ale nijak nie da się z tego wywnioskować zarzutu jaki mi przypisujesz, że "kogoś okłamałeś".
Moglibyśmy rozmawiać na temat wątku, a nie o Tobie ? ROzumiem że lubisz ten temat, ale to wątek o Żydach Mesjanistycznych...
miasto napisał(a):wiem, że nie masz dobrego zdania o mojej kulturze osobistej, ale że masz mnie za kompletnego matoła, to sie nie spodziwałem... ](*,)
Jak wyżej
miasto napisał(a):
Marek MRB napisał(a):Tu niewątpliwie masz rację. To co napisałem jest jedynie konstatacją że to - w świetle tego że chrześcijaństwo istnieje niema 2000 lat - niewielka różnica w stosunku do tego ile POWINNI mieć
a ta konstatacja to w związku z czymś była?
czy tak tylko dla hecy wpadasz sobie na różne fora i wrzucasz rozmite konstatacje od sasa do lasa?
Była w związku z Żydami Mesjanistycznymi (taki jest temat wątku).
Marek MRB napisał(a):Żydzi Mesjanistyczni to grupa chrześcijam, która sie wyodrębniła organizacynie ze względu na swoją wspólną etniczną (a także religijną) tradycję.
Czyli się wyodrębniła. Czyli jest nowa, osobna grupa.
Zresztą to już raz było... (Gal 2,12-13)
Marek MRB napisał(a):Dla mnie są oni normalną częścią Kościoła.
Wybacz, ale "gdyby byli naszego ducha, pozostaliby z nami"/1 J 2,19/
Chyba że piszesz o tych grupach ŻM, które istnieją W RAMACH swoich poprzednich wyznań, a nie tworzą osobnych.

pozdrawiam
Marek
28-02-2008 20:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #69
 
smokeustachy napisał(a):Wtedy to byłą inna religia jeszcze, niż ta teraz, przeto nie jest to pewne.
Nie tak bardzo jak myślisz.
28-02-2008 21:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #70
 
Marek MRB napisał(a):
miato napisał(a):Dla mnie są oni normalną częścią Kościoła.
Wybacz, ale "gdyby byli naszego ducha, pozostaliby z nami"/1 J 2,19/
moim zdaniem są z nami
spotykałem się z nimi i w żaden sposób nie odczułem żeby byli gdzie indziej

Cytat:Chyba że piszesz o tych grupach ŻM, które istnieją W RAMACH swoich poprzednich wyznań, a nie tworzą osobnych
:shock:
Ich poprzdnim wyznaniem zazwyczaj był judaizm albo ateizm, więc nie bardzo rozumiem czego od nich byś oczekiwałbyś, żeby cię zadowolili?


Marek MRB napisał(a):Moglibyśmy rozmawiać na temat wątku, a nie o Tobie ?
nie wiesz jak?
skończ z atakami ad personam pod moim adresem to temat sam Ci sie urwie
28-02-2008 23:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #71
 
miasto napisał(a):moim zdaniem są z nami
spotykałem się z nimi i w żaden sposób nie odczułem żeby byli gdzie indziej
No, właśnie mówię, że są z Wami Duży uśmiech
Tyle że Wyście nie założyli nowego wyznania tworząc kolejny rozłam...

Cytat:
Cytat:Chyba że piszesz o tych grupach ŻM, które istnieją W RAMACH swoich poprzednich wyznań, a nie tworzą osobnych
:shock:
Ich poprzdnim wyznaniem zazwyczaj był judaizm albo ateizm, więc nie bardzo rozumiem czego od nich byś oczekiwałbyś, żeby cię zadowolili?
Duża ich część była chrześcijanami zanim została ŻM. Ale nawet byli innowiercy kiedy zostali chrześcijanami powinni przyłączyć się do chrześcijan, a nie tworzyć kolejnego odłamu.

Miasto napisał(a):
Marek MRB napisał(a):Moglibyśmy rozmawiać na temat wątku, a nie o Tobie ?
nie wiesz jak?
skończ z atakami ad personam pod moim adresem to temat sam Ci sie urwie
Niestety, w Twoim pojęciu nawet jak napiszę "niebo jest niebieskie" będzie to "atak personalny na Ciebie". Po prostu gadaj na temat (ale nie na swój).

pozdrawiam
Marek
28-02-2008 23:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #72
 
Marek MRB napisał(a):Niestety, w Twoim pojęciu nawet jak napiszę "niebo jest niebieskie" będzie to "atak personalny na Ciebie".
??
o kim mówisz?

o jakmś Żydzie mesjanistycznym?
29-02-2008 00:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #73
 
Chciałbym się przywitać ze wszystkimi staropolskim szalom :wink:
znalazłem tu paru specjalistów w temacie judochrześcijanie więc może, ktoś mi pomorze
szukam potwierdzenia, a najlepiej źródeł historycznych tzw. klątwy z Jawne, którą rabin/zgromadzenie rabinów/czy Sanhedryn rzucili na judeochrześcijan czytających obce pisma i uznające je za święte (chodziło o literaturę chrześcijańską)
Cytat:Najwybitniejszym z nich był rabbi Akiba ben Josef. Swoją pracą naukową i licznymi wypowiedziami wywierał on silny wpływ na akademię w Jawne. To właśnie na wniosek rabbi Akiba Sanhedryn postanowił usunąć niepożądany wpływ literatury żydowsko-chrześcijańskiej i gnostycznej w formie Ewangelii, listów i pisemek.
Uczeni żydowscy z uczelni w Jawne bardzo szybko dostrzegli wielkie zagrożenie jakie powstawało dla judaizmu ze strony chrześcijan. Sanhedryn z Jawne podjął decyzję o odcięciu się od wszystkich żydowskich chrześcijan. Rzucono klątwę na wyznaniowe pisma chrześcijańskie, ustawiając je na równi z zakazanymi dziełami magicznymi pogaństwa. Zakazano Żydom czytania tych utworów pod groźbą utraty zbawienia, kary, której podlegali ci, co przeczyli świętości Tory lub wskrzeszeniu umarłych. Zabroniono Żydom prowadzenia jakichkolwiek wspólnych interesów z chrześcijanami, a nawet zakazano przyjmować od chrześcijan pokarmów. Dodatkowo dodano do codziennej modlitwy formułę klątwy na żydowskich zwolenników chrześcijaństwa. Oczywiście te ustawy dotyczyły wyłącznie Żydów którzy przeszli na chrześcijaństwo, nie dotyczyły natomiast nawróconych na chrześcijaństwo pogan.
http://www.izrael.badacz.org/historia/rome.html
wspomina o tym wikipedia i parę poważnych publikacji książkowych
ktoś może tą informację potwierdzić i podać jej źródło, albo zaprzeczyć i podać źródło powstania tego ewentualnego kłamstwa
12-05-2011 21:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #74
 
Dezerter napisał(a):judochrześcijanie więc może, ktoś mi pomorze
Pytasz, czy ktoś pomorze? Jeśli kierujesz zapytanie na Pomorze, to tam szukaj.

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
12-05-2011 21:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #75
 
Nicol@, coś taka zgryźliwa? nie on pierwszy strzela tutaj błędami ortograficznymi, że oczy bolą, ale jakoś po innych się nie jeździło tylko poprawiało albo sugerowało przeglądarkę poprawiającą błędy :krzywy:

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
13-05-2011 11:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów