Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Koniec nadużyć liturgicznych, msza święta to nie show
Autor Wiadomość
szumi Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 47
Dołączył: Jan 2006
Reputacja: 0
Post: #61
 
Cytat:Podaj mi ten punkt prawa.
Proszę bardzo.
Instrukcja "Redemptionis Sacramentum":
Cytat:67. Nade wszystko trzeba szczególnie czuwać, aby homilia opie-rała się ściśle na tajemnicach zbawienia, wyjaśniając w ciągu roku liturgicznego na podstawie czytań biblijnych i tekstów liturgicznych tajemnice wiary i zasady życia chrześcijańskiego oraz komentując stałe lub zmienne teksty Mszy świętej albo inne obrzędy Kościoła
Jest to też zawarte w Mszale Rzymskim we Wprowadzeniu ogólnym.

Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)
05-03-2008 17:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bratpatryk Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 2
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #62
 
PS napisał(a):to po co było ostatnio wprowadzać zezwolenie na przyjmowanie Eucharystii do rąk?


To ludzie tego chcieli a nie Kościół

[ Dodano: Sob 08 Mar, 2008 23:47 ]
[quote="Polonium"]Nie mam nic przeciw przyjmowaniu Komunii na rękę.

No nie wiem czy jest to takie właściwe Komunia hostja to przemieniony opłatek w ciało Boga i nie wszyscy są godni dotykać Bożego Ciała bo jeśli każdy może to poco tradycja podaje komunia na klęcząco do ust

Interesuj? mnie informacje gdzie mo?na kupi? Brewiarz przed soborowy, lub kto? mo?e ma na sprzedanie. B?d? wdzi?czny za wszelkie wyrazy pomocy w zdobyciu Breviarium Romanum Pars Prima i Pars Altera.
09-03-2008 00:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #63
 
Nie wszyscy są godni? A kto jest godny? Nie znam ani jednej osoby, która jest godna przyjąć Boga do swojego serca i do ust w formie fizycznej. Ba, ja jestem tego bardzo niegodna, a mimo tego z wielką radością przystępuję do Komunii. Czyżbym nie powinna? Uśmiech
A czy wszyscy są godni dotykać Bożego Ciała językiem i wnętrzem jamy ustnej? Przewodu pokarmowego? Czy wszyscy są godni trawić Ciało Pańskie? Oczko Też nikt z nas nie jest. Czy jakikolwiek kapłan jest godny dotykać tego Chleba, który się w Jego rękach ufnie przemienia w Boga Żywego? Uśmiech Też nie.
Gdybyśmy patrzyli na Boże dary w kategorii zasłużył/nie zasłużył, godny/niegodny, to już dawno wszyscy co do jednego byśmy pomarli, bo doszlibyśmy do wniosku, że nie jesteśmy godni przyjąć wielkiego daru życia Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
09-03-2008 01:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #64
 
bratpatryk napisał(a):No nie wiem czy jest to takie właściwe Komunia hostja to przemieniony opłatek w ciało Boga i nie wszyscy są godni dotykać Bożego Ciała bo jeśli każdy może to poco tradycja podaje komunia na klęcząco do ust
Pomyśl logicznie: do ust godnie przyjmujesz, a na rękę nie? To jest chore.
Potrzeba tylko jednego: komunikanty muszą byc takiej konsystencji, by się nie kruszyły. Znam kapłanów, którzy przesiewają je przez sitko, by do puszki nie dostawały się drobinki.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
09-03-2008 01:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #65
 
szumi, w tym cytacie nie jest zapisane, że w czasie mszy św musi być homilia, a co to jest homilia.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
09-03-2008 02:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
szumi Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 47
Dołączył: Jan 2006
Reputacja: 0
Post: #66
 
nieania, a czytać Ty umiesz?
Jest jasno napisane:
Cytat:homilia opierała się ściśle na tajemnicach zbawienia, wyjaśniając w ciągu roku liturgicznego na podstawie czytań biblijnych i tekstów liturgicznych tajemnice wiary i zasady życia chrześcijańskiego oraz komentując stałe lub zmienne teksty Mszy świętej albo inne obrzędy Kościoła
(RS 67) (pogrubienie moje)
Jasno podane jest, że homilia jest wyjaśnianiem tekstów Pisma i tekstów liturgicznych (powiem szczerze jeszcze się nie spotkałem z homilią w której celebrans nawiązałby do tekstów liturgicznych, takich jak Kolekta, jako modlitwa dnia, czy pozostałych modlitw prezydencjalnych, do prefacji, do Modlitwy eucharystycznej, etc. ale ja mam teorię na ten temat- i jestem pewien, że w wielu przypadkach byłaby słuszna- nie mniej nie o tym).
Zatem jest napisane co jest podstawą homilii? Jest. A gadanie o byle czym, czy może: o czymkolwiek jest niewłaściwe.

Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)
09-03-2008 10:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #67
 
"Z serca człowieka pochodzi wszelkie zło" - źródłem zła zatem nie jest ani dłoń, ani usta.
09-03-2008 11:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #68
 
alus napisał(a):"Z serca człowieka pochodzi wszelkie zło" - źródłem zła zatem nie jest ani dłoń, ani usta.
No i po co pisać takie bzdury. Nie na darmo Kościół mówi, że Pismo nie jest dla prywatnego wyjaśniania. Serce to po prostu mięsień, zwyjkła pompa i nic od niego nie pochodzi. Ani zło, ani dobro, a ten werset to przenośnia i tak to "serce" należy rozumieć.

Cytat:Pomyśl logicznie: do ust godnie przyjmujesz, a na rękę nie? To jest chore.
A więc utrzymujesz, że wielowiekowa praktyka Kościoła była "chora" ?
A po co w czasie święceń namaszcza sie dłonie kapłana?

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
09-03-2008 16:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #69
 
szumi napisał(a):Jasno podane jest, że homilia jest wyjaśnianiem tekstów Pisma i tekstów liturgicznych
tak, ale nie jest napisane, ze ksiądz w czasie mszy św musi te teksty wyjaśniać

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
09-03-2008 16:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
szumi Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 47
Dołączył: Jan 2006
Reputacja: 0
Post: #70
 
Cytat:tak, ale nie jest napisane, ze ksiądz w czasie mszy św musi te teksty wyjaśniać
No nie musi. Bo homilia nie jest obowiązkowa. Więc nie musi jej głosić. Nie mniej jak podaje wyżej cytowana instrukcja biskup powinien czuwać by na terenie jego diecezji homilia była głoszona przynajmniej w niedziele i święta.

Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)
09-03-2008 19:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bratpatryk Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 2
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #71
 
Ks.Marek napisał(a):
bratpatryk napisał(a):No nie wiem czy jest to takie właściwe Komunia hostja to przemieniony opłatek w ciało Boga i nie wszyscy są godni dotykać Bożego Ciała bo jeśli każdy może to poco tradycja podaje komunia na klęcząco do ust
Pomyśl logicznie: do ust godnie przyjmujesz, a na rękę nie? To jest chore.
Potrzeba tylko jednego: komunikanty muszą byc takiej konsystencji, by się nie kruszyły. Znam kapłanów, którzy przesiewają je przez sitko, by do puszki nie dostawały się drobinki.

(Ciach!!)

Interesuj? mnie informacje gdzie mo?na kupi? Brewiarz przed soborowy, lub kto? mo?e ma na sprzedanie. B?d? wdzi?czny za wszelkie wyrazy pomocy w zdobyciu Breviarium Romanum Pars Prima i Pars Altera.
09-01-2009 21:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #72
 
nie ma jak rzeczowy post
09-01-2009 21:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
inkwizytor Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 156
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #73
 
Cytat:Pomyśl logicznie: do ust godnie przyjmujesz, a na rękę nie? To jest chore.
Rozumie że chodzi o to że każda część ludzkiego ciała jest tak samo godna, lub jak kto woli niegodna. Ok. To w takim razie przyjmujmy Komunie w czopkach :twisted:

Non tam praeclarum est scire Latine, quam turpe nescire.
30-01-2009 20:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #74
 
A dlaczego ręka jest mniej godna od ust?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
30-01-2009 22:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
kredka198 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 435
Dołączył: Dec 2008
Reputacja: 0
Post: #75
 
takie ze wschodu przekonanie ,że nią pracujesz i w ogóle dotykasz brudnych rzeczy więc ona jest nie czysta.. z drugiej strony ustami kłamiemy,przezywamy,przeklinamy, obgadujemy itp itd... wiec usta też powinny być uznawane ze nie godne

"uśmiechaj się także do Boga z miłością przyjmując Jego wole" - Św. Franciszek z Asyżu

"Just because a pregnancy may be unwanted doesn't mean that the baby is!"

"...I will walk on the water and You will catch my if I fall.."
31-01-2009 00:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów