Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Realność Boga
Autor Wiadomość
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #76
 
PS napisał(a):Podajcie choć jeden aspekt, w którym człowiek jest podobny do Boga niestymetrycznie
sęk w tym, że nawet jeśli człowiek odzwierciedla jakoś Boga, nie jest powiedziane, że Bóg w jakikolwiek sposób przypomina człowieka

powracając do analogii: cień rzucany przez człowieka jest doń podobny, ale czy potrafi mówić? obok podobieństwa zachodzi różnica jakościowa

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
17-04-2008 15:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #77
 
nie mowie, ze roznica jakosciowa nie zachodzi, lecz podobienstwo to identycznosc oslabiona/wzmocniona jakosciowo.
cien jest podobny do czlowieka tylko w aspekcie ksztaltu, poruszania sie, a czlowiek w tych aspektach do swego cienia. to nie jest kontragument. nikt nie twierdzi, ze cien jest podobny do czlowieka ze wzgledu na komunikowanie.
chyba to, co TY nazywasz jakością, ja nazywam zbiorem aspektów. a to, co ja nazywam jakością jest stopniem identyczności w danym aspekcie
17-04-2008 15:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
michal Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 6
Dołączył: Apr 2008
Reputacja: 0
Post: #78
 
A czy możecie się ustosunkować do takiego stwierdzenia, że: "Dobry muzułmanin jest tyle samo wart co dobry chrześcijanin" Czy to waszym zdaniem jest prawda?
17-04-2008 16:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #79
 
Tak, to prawda. Co więcej - największy grzesznik jest tyle samo wart, co największy święty.

Nie znaczy to jednak, że każda religia jest prawdziwa Uśmiech Prawda jest jedna, bo jedna jest rzeczywistość. Ta religia jest prawdziwa, której wierzenia są zgodne z Prawdą, czyli oddające stan rzeczywisty. A Prawdą jest Jezus, który założył Kościół Katolicki Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
17-04-2008 16:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
michal Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 6
Dołączył: Apr 2008
Reputacja: 0
Post: #80
 
A czy ten dobry muzułmanin, żyjąc przez całe swoje życie zgodnie ze swoją wiarą, szanując bliźniego i czyniąc dobro ma szansę na zbawienie? (chodzi mi tu o zbawienie w sensie religii chrześcijańskiej)
17-04-2008 16:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #81
 
Czemu mnie o to pytasz? Przydzielanie ludziom zbawienia nie należy do moich kompetencji Oczko Zapytaj Pana.

Co rozumiesz pod pojęciem zbawienia w sensie religii chrześcijańskiej? Zbawienie jest jedno.

A jeśli chodzi o moje poglądy, myślę, że jeśli muzułmanin nie miał szansy poznać i przyjąć Jezusa świadomie, to żyjąc dobrze przyjął Go w postaci Miłości i Dobra. Wierzę jednak, że kiedy Pan chce powołać ku Sobie człowieka, nie przeszkodzi Mu w tym jego miejsce urodzenia, ani wpajane poglądy. Pan patrzy w serce, a Jego głos jest na tyle mocny, że przebija wszystkie fałszywe poglądy Uśmiech No a Jego owce znają Jego głos.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
17-04-2008 16:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #82
 
michal napisał(a):A czy ten dobry muzułmanin, żyjąc przez całe swoje życie zgodnie ze swoją wiarą, szanując bliźniego i czyniąc dobro ma szansę na zbawienie? (chodzi mi tu o zbawienie w sensie religii chrześcijańskiej)

Polecam Dominus Iesus Uśmiech do poczytania - odpowiedź jest tam.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
17-04-2008 17:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #83
 
PS napisał(a):chyba to, co TY nazywasz jakością, ja nazywam zbiorem aspektów. a to, co ja nazywam jakością jest stopniem identyczności w danym aspekcie
wydawało mi się, że to oczywiste: jakością nazywam wartość;

przez różnicę jakościową rozumiem zatem różne wartości: wyższą i niższą; w wypadku podobieństwa człowieka do Stwórcy należy ponadto wskazać takie cechy, jak: zależność i pochodzenie

Annnika napisał(a):
michal napisał(a):A czy ten dobry muzułmanin, żyjąc przez całe swoje życie zgodnie ze swoją wiarą, szanując bliźniego i czyniąc dobro ma szansę na zbawienie? (chodzi mi tu o zbawienie w sensie religii chrześcijańskiej)
Polecam Dominus Iesus Uśmiech do poczytania - odpowiedź jest tam.
...natomiast z dokumentów Soboru Watykańskiego II polecałbym "Deklarację o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich" (kliknij i sprawdź) Uśmiech

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
17-04-2008 17:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
michal Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 6
Dołączył: Apr 2008
Reputacja: 0
Post: #84
 
Kiedyś przeczytałem taką historyjkę:

Był sobie podróżnik, który zwiedzał świat i podziwiał jego piękno. Pewnego razu dotarł do kraju, którego jeszcze nie znał. Spotkał tam Żyda i Muzułmanina. Podróżowali przez jakiś czas razem. Pewnego wieczoru przy ognisku Żyd zapytał wędrowca jaka jest jego religia? Podróżnik odpowiedział że nie wie co to jest religia. Poprosił aby jego współtowarzysze nakreślili mu temat. A więc Żyd rzekła: Religia to zbiór wierzeń, praktyk i sposobu postępowania. Postępując według nich osiągniesz życie wieczne. Muzułmanin zgodził się z definicją Żyda, jednak gdy obaj zaczęli wymieniać swoje poglądy na temat tego w co powinno się wierzyć, jakie praktyki stosować i w jaki sposób postępować żeby osiągnąć życie wieczne doszło między nimi do sprzeczki. Jeden i drugi próbował przeciągnąć podróżnika na swoją stronę. Przedstawiał mu fakty świadczące o tym, że to właśnie jego religia jest lepsza, ta prawdziwa. Wędrowiec tak słuchał swoich współtowarzyszy i słuchał, aż w końcu zasnął. Rano obudził go śpiew ptaków, gdy otworzył oczy ujrzał piękne niebieskie niebo i poczuł zapach świeżej trawy. Spojrzał na śpiących towarzyszy i po cichu wyruszył dalej zwiedzać świat i podziwiać jego piękno.
17-04-2008 18:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #85
 
Czy moje pytanie pozostanie bez odpowiedzi?

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
17-04-2008 19:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #86
 
michal napisał(a):Poprosił aby jego współtowarzysze nakreślili mu temat. A więc Żyd rzekła: Religia to zbiór wierzeń, praktyk i sposobu postępowania. Postępując według nich osiągniesz życie wieczne. Muzułmanin zgodził się z definicją Żyda, jednak gdy obaj zaczęli wymieniać swoje poglądy na temat tego w co powinno się wierzyć, jakie praktyki stosować i w jaki sposób postępować żeby osiągnąć życie wieczne doszło między nimi do sprzeczki.
Ani Żyd, ni Muzułmanin nie powiedziałby tak o religii.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
17-04-2008 19:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #87
 
michal napisał(a):po cichu wyruszył dalej zwiedzać świat i podziwiać jego piękno
bynajmniej nie zatrzymuję... :hm:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
17-04-2008 19:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #88
 
To może zmienię pytanie i skieruję do wszystkich, czy Bóg, w którego wierzymy (katolicy) w czymś was zaskakuje?

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
17-04-2008 20:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #89
 
nieania napisał(a):czy Bóg, w którego wierzymy (katolicy) w czymś was zaskakuje?
nieania napisał(a):Analizując wszystkie religie i wszystkich bogów, to czy jest Bóg, który w jakiś sposób zadziwia i zaskakuje?
dla mnie to trudne pytania, bo trzeba by się zastanowić co znaczy "być zaskoczonym" przez Boga, a mi - przede wszystkim - wydaje się, że zaskoczenie to coś, co pojawia się wtedy, gdy wcześniej czegoś innego oczekujemy

ale co wtedy, gdy tak naprawdę niczego szczególnego nie oczekujesz...? czy można wtedy czuć się zaskoczonym?

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
17-04-2008 20:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daniela Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 258
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #90
 
Mnie zaskakuje swą czapką niewidką, jedno jest bezspzrecznie pewne, każdy z nas potrzebuje Boga w pewnych momentach swojego zycia. Moja zasada, to "być człowiekiem w człowieku", nie wazne czy powstałam na skutek ewolucji, czy stworzył mnie Bóg. Dekalog moim mentorem, a dla jego autora szacunek.
17-04-2008 21:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów