Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
....Dusza....
Autor Wiadomość
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #1
....Dusza....
Ostatnio zastanawia mnie pewna kwestia.
Otóż wierzenia dotyczące duszy są bardzo różnorodne. Nawet ci, którzy tłumaczą to pojęcie opierając się na biblii mają różne poglądy...
Człowiek jest duszą, czy człowiek ma duszę :?: :?:
I czy jest ona nieśmiertelna :?: Bo podobno w piśmie św. nie ma takiego sformułowania jak "nieśmiertelna dusza".
Hmm... I zwierzęta nie mają dusz :?: Więc co na temat fragmentu z księgi rodzaju: 1,20 :?:
15-03-2005 21:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
error1101 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 33
Dołączył: Feb 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
Główne Prawdy Wiary

1. Jest jeden Bóg
2. Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza a za złe karze.
3. Są trzy osoby boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty
4. Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia
5. Dusza ludzka jest nieśmiertelna
6. Łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna.


Ciekawe czy dobrze pamiętam z drugiej klasy szkoły podstwawowej Duży uśmiech Język

Myśle że człowiek składa sie z nieśmiertelnej duszy oraz śmiertelnego ciała. Człowiek w sęsie tego życia... Bo w sensie życia wiecznego możemy mówić raczej o duszy, przynajmniej do czasu ponownego przyjścia Boga...
15-03-2005 22:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
Prosiłabym raczej o potwierdzenie tego, że dusza jest nieśmiertelna jakimś cytatem z pisma, bo prawdy kościoła mnie wcale nie przekonują :?

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
15-03-2005 22:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
error1101 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 33
Dołączył: Feb 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
http://www.xxl.chrystus.pl/ksiazki/czytwojadusza3.htm

To jest ciekawy tekst... daje mi dużo do myślenia... :?
15-03-2005 22:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
Cytat:Prosiłabym raczej o potwierdzenie tego, że dusza jest nieśmiertelna jakimś cytatem z pisma, bo prawdy kościoła mnie wcale nie przekonują
No to nie ma o czym mówic :!: Nie przekonamy Cie o niczym, skoro nie wierzysz nauce kościoła.
15-03-2005 23:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
Daidoss napisał(a):No to nie ma o czym mówic Nie przekonamy Cie o niczym, skoro nie wierzysz nauce kościoła.
A właśnie liczę na to, że mnie przekonacie.
Ja teraz mówię na podstawie nauczania ŚJ. Oni sądzą, że człowiek nie ma duszy, lecz sam nią jest. I podają na potwierdzenie konkretne tematy. Więc się totalnie już w tym pogubiłam i dlatego proszę o cytaty.

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
15-03-2005 23:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
Harpoon napisał(a):I podają na potwierdzenie konkretne tematy.
Przestań mówić ogólnikami tylko je nam przedstaw.
15-03-2005 23:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Harpoon napisał(a):Ja teraz mówię na podstawie nauczania ŚJ. Oni sądzą, że człowiek nie ma duszy, lecz sam nią jest. I podają na potwierdzenie konkretne tematy.

Na początek:

:arrow: Dla ŚJ niewygodny jest tekst: „Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle” Mt 10:28. Starają się oni go przeciwstawić słowom: „Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nic więcej uczynić nie mogą”(Łk 12:4). Teksty te są jednak zgodne, a jeden ze starych kodeksów greckich („D” tzw. Bezy) zawiera
fragm. Łk 12:4 o prawie identycznej treści jak Mt 10:28 (Novum Testamentum Graece). ŚJ pytają też, czy Bóg nie może zabić duszy? Mówią, że tylko On sam jest nieśmiertelny (por. 2Tm 1:10). Nie zauważają oni jednak, że Mt 10:28 mówi o tym, że nikt z ludzi nie może zabić duszy. Bóg zaś, Dawca życia nie trudni się zabijaniem dusz, które stworzył, a tym bardziej dusz osób, które pełnią jego wolę.

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
15-03-2005 23:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
Daidoss napisał(a):Przestań mówić ogólnikami tylko je nam przedstaw.
Chcesz konkretów, proszę bardzo. Tylko mówię, że ja co do tego nie mam zdania. To fragmenty przytoczone przez świadków:
"Bóg przystąpił do kształtowania człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza dech życia, i człowiek stał się duszą żyjącą: (Rdz 2,7)
"Niech ziemia wyda żyjące dusze wg ich rodzajów, zwierzę domowe i inne poruszające się zwierzę oraz dzikie zwierzę ziemi wg ich rodzaju" (Rdz 1,24)
Słowa Boga do Mojżesza: "Pomarli wszyscy mężowie, którzy nastawali na twoją duszę" (Wj 4,19) - W kontekście, że wrogowie Mojżesza chcieli go zabić, więc wg. śj jest to dowóg, że cały człowiek jest duszą.
"Syn człowieczy (...) przyszedł po to, by (...) dać swą duszę jako okup w zamian za wielu" (Mt 20,28)
"Był bardzo bliski śmierci, wystawiając swą duszę na niebezpieczeństwo" (Flp 2,30)

Spisałam cytaty jak leciały. Mam nadzieję, że się do nich odniesiecie w jakiś sposób.
I proszę, rozwiejcie moje wątpliwości, bo już niedługo całkiem zgłupieję Język

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
16-03-2005 00:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
z tego co pamietam z egzaminu z teologii dogmatycznej, z antropologii teologicznej...
dusza jest niesmiertelna, bo nie jest zlozona, smiertelne jest tylko to co jest zlozone, bo smierc to rozklad... (to bylo z jakiejs filozofii, ale nie pam,ietam jakiej Oczko )

[ Dodano: Wto 15 Mar 2005 23:18 ]
Harpoon, a cytaty przez ciebie przytocznone chyba pochodza z jehowickiego przekladu biblii... czy mam racje?

[ Dodano: Wto 15 Mar 2005 23:28 ]
w przekladzie Bibli Tysiaclecia w miejscach, gdzie w przytoczonych przez ciebie cytatach jest slowo "dusza" w tysiaclatce jest mowa raczej o "zyciu" jesli chcesz, moge ci za kilka dni podac brzmienie oryginalne tego slowa... bo w tym momencie nie mam dostepu do hebrajskiego oryginalu ksiegi rodzaju, ale jesli to dla ciebie wazne, moge sie postarac o doslowny przeklad z hebrajskiego

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
16-03-2005 00:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Arkadiusz Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 147
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #11
 
Harpooon! Proszę się nigdy nie powoływać na nauczanie ŚJ. Jako interpretatorzy Pisma św. nie są wiarygodni. Powszechnie są znani z fałszowania Biblii. To fałszerstwo nie jest wynikiem pomyłki, tylko świadomej, złej woli.
Posługując się wybranymi przez Ciebie cytatami (zatrzymam się wyłącznie na ks. Rodzaju – tekst hebrajski):

"Bóg przystąpił do kształtowania człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza dech życia, i człowiek stał się duszą żyjącą: (Rdz 2,7)
wg ŚJ

„wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą”. (Rdz 2,7)
BT

„wajjicer JHWH elohim et haadam apar min damah ha wajjippah beappaw nisemat hajjim wajehi haadam ienepes hajjah”
tekst hebrajski (niestety brak czcionek :cry: )

"Niech ziemia wyda żyjące dusze wg ich rodzajów, zwierzę domowe i inne poruszające się zwierzę oraz dzikie zwierzę ziemi wg ich rodzaju" (Rdz 1,24)wg ŚJ

„Potem Bóg rzekł: «Niechaj ziemia wyda istoty żywe różnego rodzaju: bydło, zwierzęta pełzające i dzikie zwierzęta według ich rodzajów!» I stało się tak.” (Rdz 1,24)
BT

„wajjomer elohim toce haerec nepes hajjah ienimah benemah waeremes wehajeto erec ieminah. wjehi ken..”
tekst hebrajski

Czy wyrażenia: "ienepes hajjah" oraz "nepes hajjah " nie wydajś się podobne. Znaczą tyle co "istota żyjąca" nie "dusza". Fragment z "duszą" w oryginale brzmi "nisemat hajjim".
Jak widać "nisemat" i "nepes" różnią się między sobą. Tylko trzeba chcieć to zobaczyć. ŚJ tego nie chcą. Oni chcą naciągnąć Pismo św. do swojej teologii, a powinno być odwrotnie. To Pismo św. stanowi podstawę prawd wiary.

[Obrazek: klip0jr.png] -a mnie ?wi?to??!!!

Pokolenie jp2
16-03-2005 09:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #12
 
ks. Arkadiusz napisał(a):Harpooon! Proszę się nigdy nie powoływać na nauczanie ŚJ. Jako interpretatorzy Pisma św. nie są wiarygodni.

Kłopoty mają ŚJ z Hbr 12, 22-23: „Wy natomiast przystąpiliście (...) do duchów sprawiedliwych, które już doszły do celu” („osiągnęli doskonałość” NP). Jest to tak wyraźne świadectwo wiary chrześcijan w trwające życie po śmierci, że jedyną rzeczą, której mogli dokonać ŚJ było nowe pokrętne tłumaczenie tekstu: „Ale wy przystąpiliście (...) do życia duchowego prawych, którzy zostali doprowadzeni do doskonałości” („Chrześcijańskie Pisma Greckie...”). Ale i to nie pomogło ŚJ, bo i z tego tekstu można doczytać się egzystencji duchowej (duchowego życia) zmarłych w Panu, bo o żywych (tak chcą ŚJ) mowa jest wcześniej („Kościół pierworodnych” Hbr 12:23). Por. Hbr 12:9. Tekst grecki nie zawiera też słowa „życie”.

Co powyższe potwierdza tylko tezę księdza. Z nimi dyskutować nie ma co skoro przekład mają taki jaki chcą. Szkoda czasu na czytanie ich nauk - jak poczytałem trochę o zmartwychwstaniu w ich wersji to jest czysta mitologia.... :roll:

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
16-03-2005 11:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
Julia napisał(a):Harpoon, a cytaty przez ciebie przytocznone chyba pochodza z jehowickiego przekladu biblii... czy mam racje?
Masz rację, bo szczerze mówiąc jak spisywałam fragmenty po kolei jak leciały, to nie pofatygowałam się, żeby porównać je z BT.

ks. Arkadiusz napisał(a):To fałszerstwo nie jest wynikiem pomyłki, tylko świadomej, złej woli.
Ale nie rozumiem... Dlaczego oni fałszują biblię :?: Jaki to ma dla nich sens :?: Przecież czymś takim raczej Bogu się nie spodobają.

Dziękuję księdzu za takie wyjaśnienia. O to mi właśnie chodziło. Już przynajmniej wiem jak sprawa wygląda i nie bedę się zastanawiać kto ma rację, bo to widac jak na dłoni Uśmiech

Jeszcze co do duszy mam jedno pytanie, ale też wzięte z tego, co mówią ŚJ. :oops:
Według nich śmierć oznacza niebyt. Tak, że wraz ze śmiercią umiera dusza człowieka.
Sądzą, że umarli są pozbawieni zarówno świadomości, jak i możliwości działania.
Oto cytaty, które wg. ŚJ potwierdzają śmiertelność duszy:
"Umarli niczego nie wiedzą (...) Nie ma dążenia ani planu, ani wiedzy lub zrozumienia w grobie" (Księga Kaznodziei 9:5,10 - zapomniało mi się jaki skrót :oops: )
"wraca do swej ziemi; w tymże dniu giną jego mysli" (Ps 146,4)
"Dusza, która grzeszy, ta umrze" (Ez 18,4)
I jeszcze coś takiego, że podobno nazirejczykom nie wolno było podchodzić do "żadnej zmarłej duszy" ["żadnego trupa" BT] (Liczb 6,6)
"[Eliasz] zaczął prosić, by jego dusza mogła umrzeć, i mówił: <Lepiej mi umrzeć, niż żyć>" (1 Królów 19,4)

I podpierają się jeszcze tym, że w biblii nie ma zwrotu "nieśmiertelna dusza".
Co więc świadczy o tym, że dusza jest nieśmiertelna :?: :?

[ Dodano: Sro 16 Mar 2005 17:19 ]
Cytat:jak poczytałem trochę o zmartwychwstaniu w ich wersji to jest czysta mitologia....
A jak to wygląda :?:
Wcześniej mi uciek Twój post Gregoriano Uśmiech

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
16-03-2005 11:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futrzak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 562
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
Droga Harpoon, ŚJ wszystko tak przekręcą, żeby im pasowało. Nie warto im wierzyć, bo wielu już "przekabacili", a Zły się z tego cieszy. Bo przecież szatan wszystko przeinacza: białe na czarne a czarne na białe. I na pewno w działalności ŚJ wplątał się "zwodziciel". To jest moja opinia. Ja ŚJ omijam wielkim łukiem, żeby i mnie nie "przekręcili".

If Jah is for me, tell me whom I gon' fear? No i won't fear!
16-03-2005 21:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #15
 
Ja swego czasu bardzo chciałem natrafić na Świadków Jehowych. Najbardziej mnie kręciło aby ich spotkać kiedy wróciłęm z kursu "Paweł". Byłem taki rozpalony do ewangelizacji. Myślałem, że kogo bym nie spotkał trzeba nawracać. A najbardziej chciałem się spotkać z Jehowymi. Teraz się ciesze, że nie miałem z nimi styczności bo z nimi nie ma o czym rozmawiać.
16-03-2005 21:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów