Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co tak naprawde bylo powodem ze Adam dopuscil sie grzechu?
Autor Wiadomość
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #76
 
Pewnie ma, tylko... :roll2:
Tutaj nie wszyscy o tym wiedzą xD

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
12-08-2009 01:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ogr Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 4
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #77
 
Niemniej jednak kluczowe może być to, że to Ewa pierwsza dostrzegła, iż dane drzewo ma interesujące owoce - nadające się do zdobycia wiedzy (Niemowlęta - dziewczynki rozwijają się szybciej niż chłopcy).
13-08-2009 14:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Soltys Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 68
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #78
 
Annnika napisał(a):Ech... jakoś nie wiem, czy ma dla Was jakieś znaczenie, że scena opisu grzechu w Raju jest symboliczna...


Moim zdaniem nie tak do końca symboliczna. Owoc poznania dobra i zła, to wiedza ktorą ludzie chcieli od wieków zdobyć nie zlaeżnie od Boga. Poza nim. Zjedz ten owoc a sam poznasz co jest dobre a co złe. Trochę śmieszne ale teraz ludzie robią jeszcze śmieszniejsze rzeczy żeby poznac przyszłośc, albo żeby im się ''szczęściło'' bez Boga oczywiście
13-08-2009 22:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #79
 
Powyższym postem właśnie potwierdziłeś, że scena ta jest symboliczna xD

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
13-08-2009 22:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nordlys Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 509
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 0
Post: #80
 
Soltys napisał(a):...Owoc poznania dobra i zła, to wiedza ktorą ludzie chcieli od wieków zdobyć nie zlaeżnie od Boga. Poza nim. Zjedz ten owoc a sam poznasz co jest dobre a co złe. Trochę śmieszne ...
Rzeczywiście- "zachęta", a raczej kuszenie, do poznania nieznanego, jest taka sama jak za "czasów" Adama I Ewy. Poza tym ludzie pragną poznawać nie tylko dla odróżnienia dobra od zła, ale np. dla samego poznania (czyli jak to jest:ładnie-brzydko, ciepło-zimno, kolorowo-szaro itp.). ... I to wcale śmieszne nie jest, szczególnie, gdy skutki okazują się tragiczne, choć można było temu zapobiec ... "włączając" myślenie.

Omyk, może odniesiesz się do tematu ?
(Soltys napisał " ...nie tak do końca symboliczna...", czyli: "prawie robi wielką różnicę")

[Obrazek: 023096454b2384f3m.jpg] http://pl.youtube.com/watch?v=ccaNFnjGfp...re=related S.N.E. http://www.bogurodzica.ox.pl
13-08-2009 23:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #81
 
Nie bardzo wiem, do czego miałabym się odnieść.

Annnika napisała, że scena była symboliczna, Soltys odpowiedział, że jego zdaniem nie do końca - to była polemika. Natomiast zdanie później sam ukazał symboliczne znaczenie owocu. Chyba wszystko jasne...

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
13-08-2009 23:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #82
 
może Soltys interpretuje Annniki "symboliczna" jako "nieprawdziwa"...? :-k

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
14-08-2009 00:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nordlys Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 509
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 0
Post: #83
 
omyk napisał(a):Nie bardzo wiem, do czego miałabym się odnieść.

Annnika napisała, że scena była symboliczna, Soltys odpowiedział, że jego zdaniem nie do końca - to była polemika. Natomiast zdanie później sam ukazał symboliczne znaczenie owocu. Chyba wszystko jasne...
Najlepiej odnieść się osobistymi przemyśleniami do pytania z tematu: " Co tak naprawde bylo powodem ze Adam dopuscil sie grzechu?" , z pominięciem tzw. "polemiki". W końcu najpierw padło stwierdzenie:
omyk napisał(a):Tutaj nie wszyscy o tym wiedzą xD

[Obrazek: 023096454b2384f3m.jpg] http://pl.youtube.com/watch?v=ccaNFnjGfp...re=related S.N.E. http://www.bogurodzica.ox.pl
15-08-2009 04:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #84
 
Nordlys - nie bardzo wiem, nad czym tu dumać. Co było powodem? Pewnie moment uniesienia się pychą, wszak grzechem było nieposłuszeństwo, wynikające zawsze z pychy. Można iść dalej, że pokusa złego wzmocniona przez przykład Ewy, można dumać, że owoc pięknie pachniał, albo lśnił w słońcu, tylko po co? Początek Rdz jest symboliczny.
Pierwszy post w tym temacie, który próbuje sprowadzić grzech pierwszych rodziców do seksu jest dla mnie absurdalny. Seks nie jest grzechem. To tyle mam w tym temacie do powiedzenia.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
15-08-2009 14:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Soltys Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 68
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #85
 
Moze nie jasno piszę? Owszem jest to symbol, ale nie do końca. Człowiek potrzebuje symboli w swoim działaniu.

" Co tak naprawde bylo powodem ze Adam dopuscil sie grzechu?"

Myślę że nieufnosć, zamęt jaki wywołał kontakt z wężem. Wąż wie o zakazie jaki mają Adam i Ewa i kusi...."Na pewno nie umrzecie! 5 Ale wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło." Początek działania jest w sercu. Ten opis to jest również opis powstawainia grzechu.
15-08-2009 15:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gossia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 984
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #86
 
Soltys- jak dla mnie sam sobie przeczysz...
jak coś może być symbolem nie do końca?

http://www.pro-life.pl/index.php?a=index

Bóg działa cuda Serce
15-08-2009 15:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Soltys Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 68
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #87
 
[ Dodano: Sob 15 Sie, 2009 17:44 ]
A no tak gossiu że symbol to porównanie, często abstrakcyjne, przejaskrawienie w celu ukazania czegoś, Czy więc historia Adama i Ewy to tylko symbol, abstrakcja autora księgi rodzaju? Może się myle. Duży uśmiech
15-08-2009 17:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gossia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 984
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #88
 
No dobrze od początku:

Soltys napisał(a):Owszem jest to symbol, ale nie do końca.

gossia napisał(a):jak coś może być symbolem nie do końca?

Soltys napisał(a):A no tak gossiu że symbol to porównanie, często abstrakcyjne, przejaskrawienie w celu ukazania czegoś, Czy więc historia Adama i Ewy to tylko symbol, abstrakcja autora księgi rodzaju? Może się myle.

albo nie zrozumiałam, albo przyznałeś mi racje...

http://www.pro-life.pl/index.php?a=index

Bóg działa cuda Serce
15-08-2009 19:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 254
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #89
 
Jeśli chodzi o przypuszczenie grzechu zbliżenia się mężczyzny do kobiety, nie jest ono bezzasadne, ale i nie jest pewnością. Po grzechu bowiem pierwsi rodzice poczuli wstyd.
omyk napisał(a):Pierwszy post w tym temacie, który próbuje sprowadzić grzech pierwszych rodziców do seksu jest dla mnie absurdalny. Seks nie jest grzechem.
Nie jest grzechem przy zezwoleniu Bożym. Może Bóg jeszcze nie dał im tego prezentu gdy grzeszyli pierwszym razem? A może w Drzewie poznania kryło sę to dobro które mógł udzielić im tylko Bóg i było nim zbliżenie prokreacyjne. Może nakaz: "Bądźcie płodni i rozmnażajcie się" realizowany miał być przez to BOże udzielenie, z którym On jeszcze czekał?

proszę was rozważcie słuszność mód, muzyki, zabaw, kultury- współcześnie, również analitycznie.
15-08-2009 19:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gossia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 984
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #90
 
http://redemptor.elblag.pl/?glowna&wazne=2048&strona=2

Nie chciałam podawać tego linku bo wydawało mi się że to jednak troche nie na temat ale post jana mnie powalił....

Na tej stronie znajdują się nagrania z rekolekcji nie pamiętam które dotyczyło grzechu pierworodnego ale myśle że warto posłuchać wszystkich Uśmiech

Żeby nie było, Manaika utworzyła temat o rekonekcjoniście z tamtąd też "zaporzyczyłam" ten link :mrgreen:

forum.e-sancti.net Strona Główna » Ewangelizacja » Istota Ewangelizacji » x. Nikos Skuras. ewangelizator doskonały czy błazen?

http://www.pro-life.pl/index.php?a=index

Bóg działa cuda Serce
15-08-2009 20:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów