Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niezmienność Boga a wcielenie Syna
Autor Wiadomość
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #91
 
Cytat:Gdzie w Biblii jest informacja o Bogu ,że jest "Wszystkowiedzący"?
Ja takiej nie spotkałam.

Skoro Bóg podlega prawom tożsamym dla Wszechświata to jest jego rzeczywistą w sensie fizycznym częścią, a więc można Go zbadać pod mikroskopem. Czas jest jednym z praw rządzących stworzonym przez Boga światem. W takim razie kto stworzył czas, skoro Bóg już mu podlegał? W innym wypadku byłby poza czasem, a więc wszechwiedzący.

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
24-12-2009 14:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #92
 
1 Sm 2,3c; BT napisał(a):Pan jest Bogiem wszechwiedzącym

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
27-12-2009 17:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #93
 
Omyk, a ja tam wierzę w apologetyczną moc Towarzystwa Strażnica Duży uśmiech Zaraz znajdzie się jakieś jedyne, nieomylne i logiczne sprostowanie autora biblijnego, jak to w wypadku Pieśni o Logosie :]

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
27-12-2009 18:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #94
 
Nie śmiem w to wątpić xD
Pewnie po prostu nasz tłumacz się pomylił - jak zwykle. Ech, niedouczeniec...

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
27-12-2009 20:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Vanessa Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 99
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #95
 
omyk napisał(a):
1 Sm 2,3c; BT napisał(a):Pan jest Bogiem wszechwiedzącym


1Sm 2:1-5 Bg „Tedy się modliła Anna, i rzekła: Rozweseliło się serce moje w Panu, wywyższon jest róg mój w Panu, rozszerzyły się usta moje przeciw nieprzyjaciołom moim; albowiemem się rozradowała w zbawieniu twojem.(2) Niemaszci świętego jako Pan; bo niemasz innego oprócz ciebie, i niemasz tak mocnego, jak Bóg nasz.(3) Niemówcież napotem słów pysznych, a niech nie wychodzą słowa harde z ust waszych; albowiem Bóg jest umiejętności Panem, a nadawają się sprawy jego.(4) Łuk i mocarze pokruszeni są, a mdli przepasani są mocą.(5) Którzy byli nasyceni, najmują się za chleb, a głodni przestali łaknąć; tak iż niepłodna siedmioro porodziła, a która rodziła wiele dziatek, zemdlała.”

Zatem jest :"Bóg jest Bogiem wiedzy" ,"Bóg jest Bogiem umiejętności" a nie wszystkowiedzącym.

Interlinia

"That El-of knowledge Yahweh "

wyraz knowledge nie oznacza wszystkowiedzący lecz :

wiedza
poznanie
wiadomość
znajomość
obeznanie
orientacja
umiejętności
nauka
25-01-2010 13:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #96
 
Vanesso, czy Bóg stworzył CZAS?

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
05-02-2010 22:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #97
 
Czyli twierdzisz, że Bóg nie wie wszystkiego?
Polemizujesz ze mną, czy ze Słowem Bożym? Dlaczego nie przytoczysz Warszawskiej? Uśmiech
Jak sądzisz, co może oznaczać stwierdzenie, że Bóg jest Bogiem wiedzy? Czy to, że ma jakąś wiedzę, ale ograniczoną, czy też może to, że wie wszystko?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
06-02-2010 17:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Augustus Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 356
Dołączył: Mar 2009
Reputacja: 0
Post: #98
 
Vanessa napisał(a):Bóg stwarzając świat i ludzi nie zamierzał ofiarowywac swego Syna.Decyzja o ofierze zapadła dopiero po grzechu pierwszych ludzi.

Przerażają mnie bezdennie głupie kacerstwa, które ośmielają się mówić o zamierzeniach Boga, jakby ten, kto o nich mówi, rozmawiał sobie z Panem Bogiem przy kawce i serniku i dowiedział się od Pana Boga o wszystkich Jego zamierzeniach.
Chrystus był przewidziany przed stworzeniem świata na okoliczność przelania swojej boskiej krwi za rodzaj ludzki, o czym informuje epistolografia św. Piotra zarówno w BT jak i PNŚ. Wobec powyższego można suponować, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zło istniało już przed stworzeniem świata. Chrystus nie był zaplanowany, ale był przewidziany. Stąd istnieje możliwość, że Bóg mógł założyć, chociaż tego nie wiem na pewno, iż człowiek sprzeciwi się Jego woli i wybierze zło. Jak już wiemy, człowiek wybrał zło, ale to nie oznacza, że zło zaistniało najpierw w umyśle Boga. Bóg zna zło, ale skoro Jest dobry, to zło jest przeciwieństwem Boga. A chyba możemy się zgodzić, że Bóg swoich przeciwników zna, a skoro zna, to już jasne jest, że zna zło, ale nie jest jego sprawcą. Takim sposobem możemy pomyśleć, nie zahaczając o herezję, przynajmniej mam taką nadzieję, że Bóg przewidział możliwość odejścia człowieka od Niego, a skoro to przewidział, to jasne jest, że Chrystus był przewidziany na okoliczność odkupienia ludzi od zła. Stąd można mówić o wszechwiedzy Boga. A skoro człowiek swojego czasu wybrał zło, to, wg mojej opinii, znane są Bogu dalsze losy człowieka, które mają swój finał w Apokalipsie.
Mogę się mylić, jeśli tak jest, to niech mnie teologowie poprawiają, jednak myślę i jestem zdania, że wszechwiedza Boga polega na tym, że Bóg zna losy człowieka, który pozostaje w obrębie Jego miłości i zna losy człowieka, który sprzeciwia się Jego miłości. Można również przyjąć, że Bóg wie, kiedy dany człowiek sprzeciwi się Jego miłości i wie, że są ludzie, którzy nie sprzeciwią się Jemu, pomimo że oskarżyciel może zabrać człowiekowi wszystkie jego dobra, tu można dać przykład Hioba.
Jakiekolwiek kwestionowanie wszechwiedzy Boga uważam za nieporozumienie. Bóg, stwarzając wszechświat i ustanawiając prawa rządzące wszechświatem, wie o nich wszystko, jako że Jest sprawcą całego stworzenia. A skoro wie wszystko o wszechświecie i o prawach, które rządzą wszechświatem, oznacza, że Jest Bogiem wiedzącym wszystko o całej wszechrzeczy. A skoro ma pełnię wiedzy o wszechrzeczy, którą stworzył, to chyba determinuje wniosek o wszechwiedzy Boga.

Ps. Myślę, że moje powyższe literki powinny znaleźć się w innym wątku, ale skoro moderacja pozwoliła na delikatne odejście od tematu, to czuję się trochę usprawiedliwiony. Uśmiech

Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy (...) Przez wiarę poznajemy, że słowem Boga wszechświat został tak stworzony, iż to, co widzimy, powstało nie z rzeczy widzialnych. Hbr 11, 1-3 BT
14-02-2010 17:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Vanessa Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 99
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #99
 
Cytat:Przerażają mnie bezdennie głupie kacerstwa, które ośmielają się mówić o zamierzeniach Boga

Przecież Bóg objawił swe zamierzenie w Biblii.Czytaj ją to się dowiesz.

Cytat:Chrystus był przewidziany przed stworzeniem świata na okoliczność przelania swojej boskiej krwi za rodzaj ludzki, o czym informuje epistolografia św. Piotra zarówno w BT jak i PNŚ.

Zwrot "przed założeniem świata" dotyczy świata nie jako planety ziemi i pierwszych ludzi,lecz ich potomków.

Przed urodzeniem potomstwa przez pierwszych ludzi ,ale po ich grzechu Bóg postanowił wybawic ludzi czyli świat złożony z ich potomków.

Nie wcześniej.

Bóg mówi do szatana po grzechu pierwszych rodziców:

Rdz 3:15 BT „Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę.”

Gdyby nie było grzechu te słowa z pewnością by nie padły.Więc moment powstania tego zamierzenia jest dokładnie ustalony w czasie.A było to przed urodzeniem potomków Adama ,czyli "przed założeniem świata" obecnej ludzkości.
26-02-2010 10:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #100
 
Vanesso - tym postem zaprzeczasz wszechwiedzy Boga. Ograniczasz Go, tym samym robiąc z niego zwykłego bożka, na wzór bogów greckich.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
26-02-2010 13:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Vanessa Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 99
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #101
 
Natomiast ty nie rozumiesz co oznacza wiedza Boga.
28-02-2010 21:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #102
 
Cieszę się że ty rozumiesz. Zaiste bardzo merytoryczny post.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
28-02-2010 22:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Obserwator Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 143
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: -1
Post: #103
 
Przepraszam, że się wtrącam, ale ta dyskusja prowadzi donikąd.

Najpierw przynajmniej spróbujcie zrozumieć jedna strona drugą a potem spróbujcie porozmawiać. Zobaczycie, że będzie to wyglądało zupełnie inaczej.






(sorry, niechcący tu wszedłem. Nic nie zmieniłem)
Sant

"Z otchłani wyszedłszy dzierżę teraz do niej klucz i wielki łańcuch w ręku"
01-03-2010 10:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #104
 
Akurat ja rozumiem doskonale drugą stronę. A mysle, że jeszcze kilka takich osób by się znalazło. Natomiast Tessa w ogóle nie rozumie (lub nie chce zrozumieć) Kościoła.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
01-03-2010 13:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Augustus Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 356
Dołączył: Mar 2009
Reputacja: 0
Post: #105
 
Augustus napisał(a):
Vanessa napisał(a):Bóg stwarzając świat i ludzi nie zamierzał ofiarowywac swego Syna.Decyzja o ofierze zapadła dopiero po grzechu pierwszych ludzi.
Przerażają mnie bezdennie głupie kacerstwa, które ośmielają się mówić o zamierzeniach Boga, jakby ten, kto o nich mówi, rozmawiał sobie z Panem Bogiem przy kawce i serniku i dowiedział się od Pana Boga o wszystkich Jego zamierzeniach
.
1 P 1,20 Już przed stworzeniem świata przeznaczony był na to, ale objawił się dopiero przy końcu wieków dla was; (Pismo Święte NT, tłumaczył z języka greckiego ks. prof. dr Seweryn Kowalski)
1 P 1,20 On był wprawdzie przewidziany przed stworzeniem świata, dopiero jednak w ostatnich czasach objawił się ze względu na was. (BT, wyd. 5)
1 P 1,20 On został do tego wyznaczony przed początkiem świata, ukazał się zaś przy końcu czasów ze względu na was. (PŚ SiNT, z inicjatywy TŚP)

Skąd pewność, że Bóg nie zamierzał ofiarowywać swojego Syna, Vanesso? A gdzie wyczytam, że decyzja o ofierze zapadła po grzechu pierworodnym, Vanesso? Bądź łaskawa i wskaż mi, proszę. Mnie gdybanie nie satysfakcjonuje, Vanesso.

Vanessa napisał(a):Przecież Bóg objawił swe zamierzenie w Biblii.Czytaj ją to się dowiesz.

Przeczytałem kilka przekładów, ale nie musisz mi wierzyć. Wiem, że słowniczek PNŚ pomagał ci w napisaniu komentarza, tylko że ja widzę to troszeczkę inaczej. Otóż, moim zdaniem, Bóg Trójjedyny nie objawił zadania, które zamierza wykonać, w zależności od czasu i zdarzeń, ale objawił, że postawił zrobić wszystko to, o czym mówi w tekście biblijnym, w związku tym, co musi się stać i co na pewno się stanie. (Język polski jest językiem fleksyjnym, wobec tego warto zwracać uwagę na flektywy) Decyzja zapadła na dużo lat przed naszym urodzeniem. Dlatego też myślę, że "zamierzenie" w różnych przekładach biblijnych jest mało trafne, wolę jednak: "postanowiłem" "postanowił", "przeznaczyłem", "przeznaczył", ponieważ daje mi to większą pewność tego, co zostało powiedziane; pewność Słowa, istniejącego poza rzeczywistością i czasem, które człowiek nie może pojąć, w związku ze swoim brakiem wszechwiedzy, w przeciwieństwie do Boga rzecz jasna. Ktoś może pomyśleć, że to czepianie się słówek, ale dla mnie nie jest to zjawisko małoistotne. Ci, którzy znają wartość mocy słowa, wiedzą, że odpowiedni wybór składników gramatycznych decyduje o interpretacji PŚ. Tak samo nie jest dla mnie małoistotne decydowanie o wyborze słów, w związku z nadużywaniem zjawiska synonimicznego.

[ Dodano: Wto 02 Mar, 2010 21:58 ]
Vanessa napisał(a):Zwrot "przed założeniem świata" dotyczy świata nie jako planety ziemi i pierwszych ludzi,lecz ich potomków.

Uprzejmie cię proszę, Vanesso, o wskazanie mi źródła, dzięki któremu będę mógł wyciągnąć wniosek podobny do twojego. Teologów też proszę, bo przyznam szczerze, że nie wiem, skąd można taki wniosek wyciągnąć.

[ Dodano: Wto 02 Mar, 2010 23:14 ]
Vanesso, przyznam się, że czym dłużej myślę nad twoim wnioskiem, tym bardziej staję się głupszy, aniżeli mądrzejszy. Dlaczego? Otóż z tego, co piszesz/wnioskujesz, świat został założony po narodzeniu Kaina, ponieważ Kain jest potomkiem pierwszych ludzi. Przed Kainem co było, skoro nie świat? Przedświat? Nawiązując do 1P 1,20 i do twoich wniosków, wynika, że Chrystus był przewidziany tuż po grzechu pierworodnym i przed narodzeniem Kaina. Oznacza to, że w tym momencie, czyli przed "założeniem świata" zapadła decyzja o ofierze Jezusa, zgadza się? Czyli Bóg wcześniej nie mógł wiedzieć, że ofiara będzie potrzebna, tak? Jeśli tak, to Bóg musiał czekać na wybór pierwszych ludzi, ponieważ wcześniej nie mógł wiedzieć, że zło w postaci węża może zdecydować o wyborze pierwszych ludzi, tak? A skoro zły wąż - przeciwnik Boga - istniał przed grzechem pierworodnym ludzi, to Bóg nie mógł wiedzieć, że człowiek ulegnie pokusie, tak? Reasumując, Bóg nie mógł przewidzieć potrzeby ofiary Syna umiłowanego po zaistnieniu złego węża i po wyrośnięciu drzewa poznania dobra i zła, a przed stworzeniem Ewy, tak?
Jeszcze jedno, co sprawia, że po przeczytaniu twojego wniosku staję się głupszy, aniżeli mądrzejszy, a mianowicie dla św. Piotra świat został założony dopiero po narodzeniu Kaina, tak? Czyli nie mógł świat zostać założony przed narodzeniem Kaina, tak? Czyli dla św. Piotra nasza dzisiejsza Księga Rodzaju od rozdz. 1 do rozdz. 4 byłaby Bożym stworzeniem przedświata, tak?
Vanesso, zmiłuj się nade mną i wytłumacz mi, proszę. Teologów też proszę.

[ Dodano: Sro 03 Mar, 2010 15:33 ]
* ale objawił, że postanowił zrobić wszystko to, o czym mówi w tekście biblijnym (pomyślałem, że warto skorygować błąd)

Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy (...) Przez wiarę poznajemy, że słowem Boga wszechświat został tak stworzony, iż to, co widzimy, powstało nie z rzeczy widzialnych. Hbr 11, 1-3 BT
02-03-2010 22:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów