Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Moralność Świadków Jehowy
Autor Wiadomość
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #106
 
omyk napisał(a):Oj no Imię Jahwe nie jest Imieniem tylko Ojca, ale wszystkich trzech Osób Trójcy Świętej, sam Jezus mówi o Sobie wielokrotnie "Ja Jestem" i to w takim kontekście, że trudno uważać, że miał na myśli co innego, niż właśnie Imię Boże.
Ale gdzie ja popelnilem herezję? Gdzie zaprzeczylem Trójcy?

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
09-04-2010 12:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #107
 
Ja nie twierdzę, że popełniłeś herezję, tłumaczę właśnie, że jej NIE popełniłeś, bo nie stwierdziłeś, że Bóg Ojciec zmieszał swoją naturę z naturą ludzką, co byłoby herezją, ale że Jezus (a więc Bóg Jahwe, Druga Osoba Boska) stał się człowiekiem przyjmując naturę ludzką i zachowując Boską.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
09-04-2010 12:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #108
 
Jasne. :mrgreen:
Jednakże nie rozumiem w czym Kyllyan dopatrzył się herezji. W którym fragmencie mojej wypowiedzi.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
09-04-2010 13:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #109
 
Kyllyan napisał(a):No, akuret tak ŚJ interpretują słowa:" Niech będzie dla was jako poganin i celnik" oraz " z takim nawet nie jedzcie."
Jeżeli przypomnisz sobie dawne czasy: no Bolesława Śmiałego, czy Henryka V / tego od Canossy/ i podobne przypadki to chyba jednak nie podanie reki to mały pikus.

A co w/g Ciebie jest "wielkim pikusiem" ?

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
09-04-2010 21:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
parasin Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Feb 2010
Reputacja: 0
Post: #110
 
============
piano,

piano napisał(a):parasin, a ty jesteś "sympatykiem" ŚJ?
Z początku odnosiłem się do nich z pewną dozą niechęci. Zacząłem nawet szukać materiałów podobnych, a niejednokrotnie wręcz identycznych do tych, do których podajesz linki. Wgłębiając się jednak w te materiału zauważyłem, że są one niejednokrotnie przepełnione niechęcią wręcz nienawiścią i wszystkie właściwie można streścić w zdaniu.
"Świadkowie Jehowy są strasznie źli, niebezpieczni fałszywi, Ponieważ Świadkowie Jehowy są strasznie źli, niebezpieczni i do tego wszystkiego jeszcze fałszywi."
Skoro tak to właściwie nic nie mają na ŚJ, oprócz "mowy nienawiści".
Postanowiłem nie być taki jak oni [przeciwnicy ŚJ]. Ważną rolę odegrało też to, że przez cały czas odczuwałem opiekę Boga. On pocieszał mnie, gdy płakałem, pokrzepiał, gdy wpadałem w rozpacz. Pamiętam jak raz w nocy, czułem się tak źle psychicznie, iż miałem ochotę walić głową w ścianę. Wtedy w myślach zacząłem się modlić do Jah. W tym samym momencie zesłał na mnie ukojenie. W postaci pięknych wspomnień, z moich leśnych wędrówek. Nieraz miałem już dość życia wołałem w myślach do Niego, a On przysyłał do mnie wtedy, któreś z dzieci sąsiadów (a bo gra im nie chodzi). Wiedział, że tylko widok życia, budzącego się, rozkwitającego tryskającego młodością, może obudzić we na nowo życie. Miałem też cały czas w sercu Biblię i jej nauki na przykład: jak zwyciężać zło. Czy też, aby nikomu nie być nic dłużnym, oprócz miłości. Nie było mi łatwo, ale wiedziałem, że muszę miłować nawet wrogów. A przecież ŚJ nawet nie byli moimi wrogami. Pamiętałem przecież, że serdecznie się mną zajmowali i byli prawdziwymi braćmi. Dlatego odejście od nich jest takie bolesne. Dlatego tak rani. Pomyślałem, że najwyżej kilku starszych jest moim wrogiem, ale nie wszyscy. Ostatnio pojechałem na pamiątkę, byłem ciekawy jak na mnie zareagują w zborze, po 8 latach nieobecności. Byłem mile zaskoczony, niektórzy wyraźnie cieszyli się na mój widok. A po pamiątce. Podszedł do mnie starszy i serdecznie ze mną rozmawiał.
Materiały przeciwników ŚJ mówią co innego niż jest. Ponieważ ŚJ traktują jak jakąś machinę zniszczenia, ŚJ zawsze są czarnymi charakterami. Jednak zapominają o tym, że Organizacja ŚJ jest złożona z ludzi dobrych, a często również złych.

Czy jestem ich sympatykiem?
Tak. Bo jak by nie patrzeć, dużo im zawdzięczam. Przeżyłem dzięki nim najwspanialsze chwile w życiu. Nigdy nie zapomnę wielu cudownych lat spędzonych w tej organizacji. Dlatego uważam, że ostrzegając przed nimi odbiera się ludziom możliwość wyboru, wyboru czegoś, co naprawdę warto wybrać.
Ale nie tylko za dobre rzeczy im jestem wdzięczny.
Również za te złe chwile. Dzięki nim wiem co to znaczy koszmar. Koszmar, który przeszedłem jest nie do opisania (chodź już wcześniej trochę o nim wspomniałem). Rozumiem osoby pragnące ostrzec innych przed nimi. Ale i tak jestem temu przeciwny, gdyż każdy sam powinien dokonać wyboru. Przedstawiając tylko jedną stronę medalu ten wybór się odbiera.
Wiele z tego cierpienia się nauczyłem. Zrozumienia, większego szacunku dla ludzi. A ostatnio uczę się cieszyć każdym dniem i każdą dobrą chwilą... To cierpienie uświadomiło mi również, że ŚJ to prawdziwa religia. I wszystko u nich jest prawdziwe. Inaczej nie byłoby cierpienia po zostawieniu ich. Tak jak chłopak chodzi dziewczyną i nagle się rozstają bo któreś zawodzi. Dla obydwojga (lub przynajmniej jednego) jest to ogromne cierpienie. Bo to co ich kiedyś łączyło było prawdziwe. Gdyby tylko udawali miłość, nie byłoby cierpienia przy rozstaniu.

piano napisał(a):parasin napisał/a:
Nieśmiertelność duszy nie trzymała się kupy, ponieważ jest nielogiczne, skoro Bóg umieścił nas na ziemi, tylko po to żeby nas sprawdzić to dlaczego nie mógł nas sprawdzić w niebie, albo w czyśćcu, skoro i tak większość tam się uda w celu tymczasowego pobytu. Poza tym nigdy nie potrafiłem sobie wyobrazić "życia po życiu" Dla mnie było to oczywiste, że umierasz i koniec - tracisz świadomość nie czujesz, nie cierpisz, nie cieszysz się. Ja tak czułem, od bardzo dawna, od najmłodszych lat.

a teraz co czujesz? nadal twierdzisz, że nieśmiertelność duszy nie trzyma się kupy? co dziś myślisz?
Teraz czuję podobnie, do tego teraz wiem więcej z Biblii, więc dalej obstawiam, że dusza nieśmiertelna nie istnieje

=============
Wojtek37,
Wojtek37 napisał(a):Stary Ty manipulujesz, jak widzę faktami.

Piano podając namiary na konkretne sytuacje, u innych - by sama nie zostać posądzona o stronniczość, chce nam pokazać działanie pewnych mechanizmów u ŚJ.

Więc - pisz na temat, i odnoś się merytorycznie do sprawy... ok?>
Piano wyraźnie napisała:
Piano napisał(a):Podaję linki aby nad nimi dyskutować
Więc kto tu manipuluje faktami Ty czy ja? Czyżbyś zarzucał Piano, że kłamie? Ja jej wierzę. Skoro
mówi, że podaje linki, żeby nad nimi dyskutować, to wyraźnie tak jest. Posądzasz Ją o ukryte intencje? Wyraźnie napisałem, że wykreślam Ją z "kopania" ŚJ, bo uznaję co powiedziała, że nie ma zamiaru komukolwiek szkodzić natomiast Ty sugerujesz, że tak nie jest. Poza tym Twoja teoria ma braki w jeszcze jednym punkcie. Nawet gdyby uznać, że rzeczywiście tak jest, jak mówisz, to na drugiej stronie tego tematu wykazałem wyraźnie: dlaczego nie można brać pod uwagę tego co zawierają te linki. Tym samym upada kolejny Twój zarzut, że nie prowadzę merytorycznej dyskusji, gdyż właśnie na wspomnianej już drugiej stronie niniejszego tematu, przedstawiłem same merytoryczne wywody. Do większości, których o ile dobrze pamiętam, nikt się właściwie nie odniósł.
http://forum.e-sancti.net/viewtopic.php?p=154287#154287
==============
aleksab,

aleksab napisał(a):parasin napisał/a:
, skoro Bóg umieścił nas na ziemi, tylko po to żeby nas sprawdzić to dlaczego nie mógł nas sprawdzić


Nie po to by sprawdzić , życie na ziemi było jest przecież konsekwencja grzechu pierworodnego przez który człowiek zostaje wygnany z raju. Po to Bóg daje swego syna by mógł tam wrócić

To by się zgadzało gdyby raj z którego człowiek został wygnany był w niebie, ale raj był na ziemi

==============
Scott,
Scott napisał(a):Wykaż gdzie rzucam błotem, i który punkt regulaminu łamię.

Muszę to robić? Nie widzisz tego
Nie widzę, gdyż nie robię tego.

Scott napisał(a):Nie jest prawdą to co piszesz o katolikach, i wykazałem ci na przykładzie tego choćby że uznajemy Jezusa na podstawie Biblii Chrystusa za Boga
To jest sprawa dyskusyjna w tym temacie nie powinno się o niej dyskutować.
Scott napisał(a):Wątpie, Synem Bożym może być tylko Bóg. Oczko Tak jak synem człowieka tylko człowiek.
To ja wątpię Biblia nazywa synami Bożymi również aniołów, więc Jezus prędzej jest aniołem niż Bogiem. Ale to również nie na ten temat dyskusja.

Scott napisał(a):Skróty? Po pierwsze Emmanuel to symboliczne imię (z hebrajskiego 'immanu 'el - Bóg jest z nami) a nie jak piszesz [ na jakiej podstawie zmieniasz tłumaczenie na"z nami jest Bóg"??], i jest jednoznaczne. Uśmiech
No niech będzie, że "Bóg jest z nami" i co z tego? Jak by było "Jezus jest Bogiem wszechmogącym" to wtedy bym pomyślał nad zmianą poglądów.

Scott napisał(a):Nie wiem czy uznajesz Jezusa za Pana w biblijnym znaczeniu tego słowa[Biblia zrównuje Jezusa z Bogiem]


Cytat:
Kyrios
1. «w Nowym Testamencie i u pierwszych chrześcijan: tytuł będący wyrazem najwyższej chwały i adoracji okazywanej osobie Jezusa Chrystusa»
2. «w greckim przekładzie Starego Testamentu: imię własne Boga»

http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=2565423

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę że Kyrios, nie jest imieniem Boga, ani Jezusa. Jest tytułem. Podanie przez Ciebie cytatu słownika j. polskiego, wynika ze zbyt płytkiego podejścia do tego tematu. Również tu nie chcę pisać więcej - bo to nie na temat.

Scott napisał(a):Szymonowi prawdę o Jezusie objawił Bóg i bynajmniej nie objawił mu, że Jezus jest Bogiem, lecz że jest Jego synem i Mesjaszem. Dla mnie liczy się tylko to, co objawia Bóg, a nie to co objawia Kościół.
Tak więc, to co ty piszesz o Jezusie nie jest tym samym co mówi o Nim Biblia. Pozatym, wyznanie św. Piotra...To nie wszystko. Oczko

No oczywiście, że nie. Jest jeszcze o wiele ważniejsze ( bo pasujące do doktryny kościelnej) - wyznanie "niewiernego Tomasza". Nie wiem jak Ty, ale ja jestem bardziej za tym, co Bóg objawił Piotrowi

Nauczycielu, uspokój Twoich uczniów. On zaś rzekł do nich: Zapewniam was, że jeśli oni zamilkną, kamienie będą wołać.
( Lk 19:40 br )
10-04-2010 23:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aleksab Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 530
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #111
 
parasin napisał(a):To by się zgadzało gdyby raj z którego człowiek został wygnany był w niebie, ale raj był na ziemi

skąd wiesz ? byleś tam ? Oczko

"Światłość Chrystusa musi być głoszona, musi dotrzeć do wszystkich, aby przez Ewangelię światło padło na życie ludzi, aby zrozumieli jego sens i umieli je przeżywać w nadziei, która rodzi pokój i głęboką radość."

X Franciszek Blachnicki

"Życie to ostry miecz, na którym Bóg napisał: Walcz, Kochaj, Cierp "
10-04-2010 23:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
piano Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 559
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #112
 
aleksab napisał(a):skąd wiesz ? byleś tam ? Oczko
chyba był skoro mówi :mowie_do_ciebie: :mrgreen:

parasin napisał(a):Czy jestem ich sympatykiem?
Tak. Bo jak by nie patrzeć, dużo im zawdzięczam.
Wiesz co, ja postrzegam Twoje wypowiedzi jakbyś nadal był ŚJ.... to takie tylko wrażenie :roll:

Modlitwa jest kluczem, który otwiera skarbnice łask - M.Magdalena Damen
11-04-2010 02:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #113
 
piano napisał(a):Wiesz co, ja postrzegam Twoje wypowiedzi jakbyś nadal był ŚJ.... to takie tylko wrażenie :roll:

Hmmm, a ja nie. Czy ktoś, kto odchodzi z jakiejś organizacji, od razu musi być jej zaciętym wrogiem? Moim zdaniem to myślenie stereotypowe.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
11-04-2010 07:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
piano Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 559
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #114
 
Drizzt napisał(a):Hmmm, a ja nie. Czy ktoś, kto odchodzi z jakiejś organizacji, od razu musi być jej zaciętym wrogiem? Moim zdaniem to myślenie stereotypowe.
Hmmm... no cóż.. mamy różne zdania :mrgreen:

Modlitwa jest kluczem, który otwiera skarbnice łask - M.Magdalena Damen
11-04-2010 07:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #115
 
parasin napisał(a):=============
Wojtek37,
Wojtek37 napisał(a):Stary Ty manipulujesz, jak widzę faktami.

Piano podając namiary na konkretne sytuacje, u innych - by sama nie zostać posądzona o stronniczość, chce nam pokazać działanie pewnych mechanizmów u ŚJ.

Więc - pisz na temat, i odnoś się merytorycznie do sprawy... ok?>
Piano wyraźnie napisała:
Piano napisał(a):Podaję linki aby nad nimi dyskutować
Więc kto tu manipuluje faktami Ty czy ja? Czyżbyś zarzucał Piano, że kłamie? Ja jej wierzę. Skoro
mówi, że podaje linki, żeby nad nimi dyskutować, to wyraźnie tak jest. Posądzasz Ją o ukryte intencje? Wyraźnie napisałem, że wykreślam Ją z "kopania" ŚJ, bo uznaję co powiedziała, że nie ma zamiaru komukolwiek szkodzić natomiast Ty sugerujesz, że tak nie jest. Poza tym Twoja teoria ma braki w jeszcze jednym punkcie. Nawet gdyby uznać, że rzeczywiście tak jest, jak mówisz, to na drugiej stronie tego tematu wykazałem wyraźnie: dlaczego nie można brać pod uwagę tego co zawierają te linki. Tym samym upada kolejny Twój zarzut, że nie prowadzę merytorycznej dyskusji, gdyż właśnie na wspomnianej już drugiej stronie niniejszego tematu, przedstawiłem same merytoryczne wywody. Do większości, których o ile dobrze pamiętam, nikt się właściwie nie odniósł.
http://forum.e-sancti.net/viewtopic.php?p=154287#154287
==============

Doprawdy -nie wiem jak to napisać, ale zupełnie przekręciłeś moją wypowiedź, nawet nie mam siły odpisywać, może później....

Przeczytaj dokładnie com napisał, a co Ty odrzekłeś..... ręce opadają....

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
11-04-2010 08:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #116
 
aleksab napisał(a):parasin napisał/a:
To by się zgadzało gdyby raj z którego człowiek został wygnany był w niebie, ale raj był na ziemi


skąd wiesz ? byleś tam ? Oczko
A nie przychodzi wam do głowy, że Ziemia była rajem? Bóg umieścił człowieka na ziemi, w raju.
I nic niczemu nie zaprzecza.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
11-04-2010 10:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
piano Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 559
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #117
 
sant napisał(a):A nie przychodzi wam do głowy, że Ziemia była rajem? Bóg umieścił człowieka na ziemi, w raju.
To wiem, ale ja np miałam co innego na myśli Uśmiech

Modlitwa jest kluczem, który otwiera skarbnice łask - M.Magdalena Damen
11-04-2010 10:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #118
 
parasin napisał(a):Scott napisał/a:

Wykaż gdzie rzucam błotem, i który punkt regulaminu łamię.

Muszę to robić? Nie widzisz tego

Nie widzę, gdyż nie robię tego.
bede miał wiecej czasu to przeszukam twoje posty.

parasin napisał(a):Scott napisał/a:
Nie jest prawdą to co piszesz o katolikach, i wykazałem ci na przykładzie tego choćby że uznajemy Jezusa na podstawie Biblii Chrystusa za Boga

To jest sprawa dyskusyjna w tym temacie nie powinno się o niej dyskutować.
Dyskusyjna, dla ciebie zapomniałeś dodać. Słabo znasz Pismo i stąd twoje błędy.
parasin napisał(a):Scott napisał/a:
Wątpie, Synem Bożym może być tylko Bóg. Oczko Tak jak synem człowieka tylko człowiek.

To ja wątpię Biblia nazywa synami Bożymi również aniołów, więc Jezus prędzej jest aniołem niż Bogiem. Ale to również nie na ten temat dyskusja.
Ale nie tylko Aniołów, nie tylko. Stwierdzenie jest totalnie nielogiczne jeśli idziesz tą linią interpretacji. Ale w pełni Synem Bożym [ Jednorodzonym] jest tylko Jezus.

parasin napisał(a):Scott napisał/a:
Skróty? Po pierwsze Emmanuel to symboliczne imię (z hebrajskiego 'immanu 'el - Bóg jest z nami) a nie jak piszesz [ na jakiej podstawie zmieniasz tłumaczenie na"z nami jest Bóg"??], i jest jednoznaczne. Uśmiech

No niech będzie, że "Bóg jest z nami" i co z tego? Jak by było "Jezus jest Bogiem wszechmogącym" to wtedy bym pomyślał nad zmianą poglądów.
Jak dobrze że przystajesz na bibilijne tłumaczenie. Twojej logiki znów nie rozumiem, jaka jest różnica w tym co piszesz?

parasin napisał(a):Scott napisał/a:
Nie wiem czy uznajesz Jezusa za Pana w biblijnym znaczeniu tego słowa[Biblia zrównuje Jezusa z Bogiem]


Cytat:
Kyrios
1. «w Nowym Testamencie i u pierwszych chrześcijan: tytuł będący wyrazem najwyższej chwały i adoracji okazywanej osobie Jezusa Chrystusa»
2. «w greckim przekładzie Starego Testamentu: imię własne Boga»

http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=2565423


Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę że Kyrios, nie jest imieniem Boga, ani Jezusa. Jest tytułem. Podanie przez Ciebie cytatu słownika j. polskiego, wynika ze zbyt płytkiego podejścia do tego tematu. Również tu nie chcę pisać więcej - bo to nie na temat.
Czyli SJP się myli tak?
:roll2:

Cytat:Tytuł Kyrios niesie w sobie niezwykle głęboką i doniosłą treść chrystologiczną. Septuaginta – greckie tłumaczenie Starego Testamentu, jedyne Pismo Święte wczesnego Kościoła – terminem Kyrios niezmiennie oddaje hebrajskie imię samego Boga: Jahwe (czytane przez Żydów jako Adonaj). Tytuł Kyrios w ówczesnej mentalności mieścił w sobie godność zarówno boską, jak i królewską. Tytuł ten przysługujący jedynie Bogu, został tu przeniesiony na Jezusa z Nazaretu.

Dla nas chrześcijan, żyjących po dwudziestu wiekach działalności Kościoła, jest prawdą oczywistą, że Jezus jest Bogiem i Królem całego stworzenia, że jest Kyriosem. Ale zastanówmy się, jak ten tytuł w odniesieniu do Jezusa musiał brzmieć w uszach współczesnych Mu żydowskich słuchaczy Ewangelii.

Drugi tekst objawiający „imię Jezusa” wieńczy przesłanie tego pierwszego. Pochodzi z Księgi Apokalipsy: Potem ujrzałem niebo otwarte: i oto – biały koń, a Ten, co na nim siedzi, zwany Wiernym i Prawdziwym, oto ze sprawiedliwością sądzi i walczy. Oczy Jego jak płomień ognia, a wiele diademów na Jego głowie. Ma wypisane imię, którego nikt nie zna prócz Niego. (…) A na szacie i na biodrze swym ma wypisane imię: KRÓL KRÓLÓW i PAN PANÓW (Ap 19,11n.16).

Obraz Chrystusa z Apokalipsy stanowi doskonałą syntezę całej nauki o Nim zawartej w Nowym Testamencie. Tajemnicze imię Jeźdźca – Jezusa, imię, którego nikt nie zna, w końcu zostaje odczytane: KRÓL KRÓLÓW i PAN PANÓW. Pojawia się tu ten sam tytuł królewski Kyrios, wzmocniony zwrotem Kyrios kyrion – Pan panów, i poprzedzony przez tytuł władzy najwyższej, niezbywalnej i de facto jedynej: Basileus basileon – Król królów. Warto przypomnieć, że imię dla Hebrajczyków znaczyło dużo więcej niż dla nas dzisiejsza informacja metrykalna. Imię określało najgłębszą istotę nazwanej rzeczy, także jej zadania i moc.

Obydwa przywołane teksty współbrzmią doskonale z przekazem Ewangelii, dla których centralnym i najbardziej istotnym wyznaniem jest to: Ty jesteś Mesjasz (gr. Christos), Syn Boży, a więc – w tłumaczeniu dla nie-Żydów – Ty jesteś oczekiwany Król i Bóg. Jest to wyznanie kluczowe wszystkich Ewangelii.

Tak więc nie tyle imię Jezus – określające w Nowym Testamencie historyczną tylko postać Syna Bożego – jest gwarantem mocy, błogosławieństwa i zbawienia wiecznego, ale akt uznania, że ten Jezus, Syn Maryi i Józefa, jest Panem (Kyrios) i Królem (Basileus) całego stworzenia: Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że JEZUS JEST PANEM, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych – osiągniesz zbawienie (Rz 10,9). Uznanie to, jeśli jest prawdziwe, pociąga za sobą radykalne zmiany w życiu osobistym i społecznym.

Warto wrócić dziś do tej prawdy, która dla chrześcijan stała się tak oczywista, że niemal zapomniana – na korzyść symbolicznych i funkcyjnych określeń Jezusa: Zbawiciel, Baranek, Przyjaciel itp.

Wiara w to imię była podstawą całej, pełnej mocy działalności apostołów. Gdy Jezus mówi dziś do nas, że będziemy w nienawiści z powodu Jego imienia, to nie chodzi Mu o imię własne, które było (i jest) powszechne, ale o to wyjątkowe, otrzymane od Ojca imię, które jest źródłem błogosławieństwa i zbawienia, i które ma moc przywrócić ład i harmonię jednostce, narodom i światu.

Marcin Majewski



Tekst pochodzi z miesięcznika Posłaniec Serca Jezusowego, wrzesień 2005
http://mateusz.pl/wam/poslaniec/0509-j.htm
parasin napisał(a):Scott napisał/a:
Szymonowi prawdę o Jezusie objawił Bóg i bynajmniej nie objawił mu, że Jezus jest Bogiem, lecz że jest Jego synem i Mesjaszem. Dla mnie liczy się tylko to, co objawia Bóg, a nie to co objawia Kościół.
Tak więc, to co ty piszesz o Jezusie nie jest tym samym co mówi o Nim Biblia. Pozatym, wyznanie św. Piotra...To nie wszystko. Oczko

No oczywiście, że nie. Jest jeszcze o wiele ważniejsze ( bo pasujące do doktryny kościelnej) - wyznanie "niewiernego Tomasza". Nie wiem jak Ty, ale ja jestem bardziej za tym, co Bóg objawił Piotrowi
O LOL, jeśli Jezus uznał za poprawne oba wyznania wiary to nie mogą być one w najmniejszym stopniu sprzeczne. I nie są, tylko ty Biblii nie znasz..

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
11-04-2010 11:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aleksab Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 530
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #119
 
piano napisał(a):sant napisał/a:
A nie przychodzi wam do głowy, że Ziemia była rajem? Bóg umieścił człowieka na ziemi, w raju.


To wiem, ale ja np miałam co innego na myśli

ja tak samo xD :wink:

"Światłość Chrystusa musi być głoszona, musi dotrzeć do wszystkich, aby przez Ewangelię światło padło na życie ludzi, aby zrozumieli jego sens i umieli je przeżywać w nadziei, która rodzi pokój i głęboką radość."

X Franciszek Blachnicki

"Życie to ostry miecz, na którym Bóg napisał: Walcz, Kochaj, Cierp "
11-04-2010 14:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #120
 
To może powiedzcie, co miałyście na myśli.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
11-04-2010 20:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów