Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Egzorcyzmy a posługa świeckich
Autor Wiadomość
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #16
 
Poprosiłem już o takowy dokument jednego z naszych forumowych kapłanów. Mam nadzieję, że otrzymamy jakieś potwierdzenie w postaci dokumentu Kościoła.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
13-05-2010 11:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #17
 
Super Oczko dzięki

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
13-05-2010 18:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #18
 
Zacytuję słowa osoby duchownej, która udzieliła mi wstępnej odpowiedzi na to pytanie, postaramy się jednak dowiedzieć więcej tak aby była pewna odpowiedź, tak na 100%.

Cytat:nie, to nie jest prawda. znam kilku misjonarzy i nie słyszałem o tym
ale każdy kapłan może modlic się modlitwą o uwolnienie (świecki też - choć nie powinien niektórych rzeczy w czasie modlitwy robić), możliwe, ze w niektórych krajach jest taki zwyczaj, ale szczerze to o tym nie słyszałem - więc musiałyby być to odosobnione przypadki. Ani w Boliwii, ani w RPA ani w Kazachstanie, gdzie znam osobiście braci nie ma tego często ludzie mieszają modlitwę o uwolnienie z egzorcyzmem uroczystym. a co do zakonów misyjnych - to też raczej nie ma jakiegoś ogólnego uprawnienia, są np. przywileje które mają franciszkanie
np. ściągać kary kościelne np. po aborcji, tak jak każdy proboszcz, ale żeby pozwolenie na egzorcyzmy to b. wątpie

Może jutro będziemy wiedzieli coś więcej. Skontaktuję się jeszcze z bp, aby mieć pewność.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
13-05-2010 21:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
siloam Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 173
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #19
 
sant napisał(a):Nigdzie nie czytałem że siloam ma palce u rąk. Z braku informacji o powyższym wnioskuję, że ich nie posiada.
Zapewniam Cię, że posiadam. Teraz nich o.Mario zapewni Cię o otrzymanym zezwoleniu na posługę egzorcysty.

Objawienia uznane przez Kościół katolicki: Objawienia.info
14-05-2010 15:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #20
 
siloam napisał(a):Zapewniam Cię, że posiadam.
A ja ci nie wierzę. A o. Mario nie mnie musi przekonywać i zapewnić, to nie ja mam z tym problem.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
14-05-2010 15:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
siloam Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 173
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #21
 
Cytat:A o. Mario nie mnie musi przekonywać i zapewnić, to nie ja mam z tym problem
Skoro nie musi to chyba masz problem. Nikt nie może sobie od tak bez pozwolenia biskupa używać rytuału egzorcyzmów.

Z niecierpliwością czekam na jakieś wiadomości w w/w sprawach.

Objawienia uznane przez Kościół katolicki: Objawienia.info
15-05-2010 20:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #22
 
siloam napisał(a):Nikt nie może sobie od tak bez pozwolenia biskupa używać rytuału egzorcyzmów.

A czy ktoś tak robi? Wątpię. Jeśli nawet o. Mario ma zezwolenie biskupa na odprawianie egzorcyzmów uroczystych to chyba biskup wiedział co robi udzielając zgody o. Mario. W końcu jest księdzem, ma święcenia i napewno zezwolenie było oparte na tych cechach potrzebnych do udzielenia takiego zezwolenia.

To, że ty nie akceptujesz Drogi to wcale nie oznacza, że już wszystko co jej dotyczy ma się wiązać z niechęcią do Drogi innych, a tym bardziej biskupów, którzy jakby nie patrzeć - znają rzeczywistość Drogi, znają cechy ojca Mario i wiedza komu powierzają tak ważną posługę.
I wcale bym sie nie dziwł, gdyby takowe zezwolenie posiadał także Kiko, chociaż spodziewam się, że bardzo rzadko Stolica Apostolska udziela zezwoleń na egzorcyzmy uroczyste osobom świeckim, może nawet wogóle. Tego staram sie dowiedzieć - czy istnieje taka możliwość.

Natomiast wątpienie w cechy egzorcysty w przypadku ojca Mario jest wg mnie oparte na takim typowym negatywnym stosunku do Drogi. Jakie bowiem miałbyś podstawy wątpić, że o. Mario takowego pozwolenia nie posiada? Jest osoba duchowną? Jest, Ma święcenia kapłańskie? Ma. Cech jego nie znasz, więc nie ma tutaj o czym rozmawiać i podważać umiejętności czy stronę duchową ojca Mario. I nawet jeśli nie otrzymamy jasnych, konkretnych informacji na ten temat to i tak jestem w stanie uwierzyć, że o.Mario jest osobą, która mogłaby egzorcyzmy przeprowadzać, że takowe zezwolenie otrzymała.

Co do Kiko: nie jest on jakimś guru, nie jest księdzem, jest zwykłą ososbą świecką, ale ma także bardzo dobre przygotowanie jeśli chodzi o duchowość, opinię. Jeśli uczestniczył w egzorcyzmach to mógł być tylko jako osoba wspomagajaca a nie jako bezpośredni egzorczysta, chyba, że takowe zezwolenie posiada, w co trochę wątpię, gdyż Stolica Apostolska raczej stara sie trzymać przepisów i nie udziela zezwoleń czy też nie wyznacza na egzorcystę osób świeckich. JEśli już to czyni to naprawdę rzadko.

Ciekawi mnie jednak twoja reakcja na faki fakt, że zarówno ojciec Mario jak i Kiko mają takowe zezwolenie? #-o :roll:

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
16-05-2010 00:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #23
 
Ja nie mogę, Kiko żadnego zezwolenia NIE MA, bo jest świeckim. Ręczę głowonogiem, że nie ma.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
16-05-2010 00:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #24
 
W czy wy macie problem? Nie ma istotniejszych spraw jak te, czy jakiś ksiądz jest egzorcystą czy nie?. Co to ma do rzeczy? Co do Kiko, to po co jakieś niezdrowe fascynacje jego osobą? Czyż egzorcyzmy odprawia się tylko bez obecności świeckich?
Zresztą zależy co rozumiemy pod pojęciem egzorcyzmu. Owszem niektórzy tylko księża są egzorcystami, ale np czytanie i proklamacja psalmów egzorcyzmuje. Każda modlitwa również. Słowa Pisma Świętego też egzorcyzmują. Bo demon boi się modlitwy. I w tym kontekście ja codziennie egzorcyzmuję moją rzeczywistość grzechu. Każdy chrześcijanin w tym sensie jest egzorcystą. I każdy może się modlić. Powtarzam - diabeł nie atakuje osoby która się modli. Należy odróżnić egzorcyzm prosty, który każdy może czynić z racji swego chrztu od egzorcyzmu uroczystego zastrzeżonego dla biskupa. Oczywiście biskup swąwładzę może scedować na każdego kapłana będącego wszak przedłużeniem jego ręki.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
16-05-2010 09:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bashca Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 835
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #25
 
Kodeks Prawa Kanonicznego mówi:
Cytat:Kan. 1172
§ 1. Nikt nie może dokonywać zgodnie z prawem egzorcyzmów nad opętanymi, jeśli nie otrzymał od ordynariusza miejsca specjalnego i wyraźnego zezwolenia.
§ 2. Takiego zezwolenia ordynariusz miejsca może udzielić tylko prezbiterowi odznaczającemu się pobożnością, wiedzą, roztropnością i nieskazitelnością życia.

W takim razie zezwolenia takiego udziela biskup prezbiterowi, który odznacza się „pobożnością, wiedzą, roztropnością i nieskazitelnością życia”zezwolenie na egzorcyzmy Kościół daje tylko osobie duchownej innej opcji po prostu NIE MA jak to pisała Gosia

[ Dodano: Nie 16 Maj, 2010 09:35 ]
Istnieje coś takiego jak modlitwa o uwolnienie,która jest czym innym niż egzorcyzmy, ponieważ może być odprawiana przez osobę świecką. Wówczas taka osoba świecka może odprawiać modlitwę o uwolnienie która jest nazywana " egzorcyzmem prostym".
Wówczas może być ryzyko błędnej interpretacji, że my sami się egzorcyzmujemy modląc się o uwolnienie :?

"Dla niektórych ludzi twoje życie może być jedyną Biblią jaką przeczytają" Uśmiech
/W.J Toms/
16-05-2010 09:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
siloam Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 173
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #26
 
TOMASZ32-SANCTI napisał(a):Ciekawi mnie jednak twoja reakcja na faki fakt, że zarówno ojciec Mario jak i Kiko mają takowe zezwolenie? #-o :roll:
Kiko nie ma i nie może mieć zezwolenia na prowadzenie egzorcyzmu, bo jest osobą świecką. Poza tym to stwierdzenie czy pytanie? 8) O. Pezzi ma czy nie ma zgody na przeprowadzanie zbiorowego egzorcyzmu? A może modlą się tylko modlitwą o uwolnienie? :mrgreen:

Objawienia uznane przez Kościół katolicki: Objawienia.info
16-05-2010 11:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #27
 
siloam napisał(a):Kiko nie ma i nie może mieć zezwolenia na prowadzenie egzorcyzmu, bo jest osobą świecką.

Stawiasz się tutaj w roli papieża czy biskupa. Skąd wiesz czy np papież nie udziela specjalnych zezwoleń dla osób świeckich, które mogą mieć właściwe przygotowanie duchowe? Św. Paweł nie był kapłanem, św Piotr również a mogli wyrzucać złe duchy, mogli przeprowadzać egzorcyzmy - na mocy Chrystusa, która została im dana. Czy myślisz, że papież nie może udzielać specjalnych zezwoleń osobom świeckim? Czy znasz wszystkie prawa papieża - co mu wolno a czego nie?

A gdyby się okazało, że Kiko otrzymał takie zezwolenie to pojedziesz do Watykanu i powiesz papieżowi czy jajkiemuś biskupowi, że nadużył swojej władzy?, że złamał prawo Kościoła?

Nie wiemy czy Kiko ma jakieś zezwolenie czy go nie ma. Staram się dowiedzieć, czy takowa możliwość udzielenia zezwolenia istnie, ale myślę, że nie ma co z góry zaprzeczać takiej możliwości. Papież ma władzę i on kieruje Kościołem, ma różne prawa i możliwości,więc nie ma co podważać jego możliwości. Papiez i biskupi mają swoje prawa i udzielają zezwoleń osobom, które są właściwie przygotowane do pełnienia danej posługi. Czynią to wtedy, gdy dobrze wiedzą czy dana osoba się nadaje do takiej posługi czy też nie.

Ojciec Mario Pezzi jest osobą duchowną, ma święcenia, więc w jego przypadku istnieje większe prawdopodobieństwo, że takie zezwolenia może otrzymywać.

A tak ogólnie sprawę ujmując to mam wrażenie, że wątpisz w te zezwolenia względem Kiko czy ojca Mario dlatego, że są to osoby z Drogi, której ty raczej nie uznajesz. Ale to jest moje zdanie, takie bowiem odnoszę wrażenie po twoim stosunku do DRgi i do modernizmu w Kościele. Mogę sie mylić, ale ty sam możesz sobie odpowiedzieć : czy tak rzeczywiście jest?

Jak otrzymam odpowiedź od konkretnej osoby, która jest w stanie odpowiedzieć na zadane pytania to napewno przekażę odpowiedzi.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
16-05-2010 13:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #28
 
siloam napisał(a):Kiko nie ma i nie może mieć zezwolenia na prowadzenie egzorcyzmu, bo jest osobą świecką
Ma, z racji swojego chrztu. Ty natomiast chyba masz na myśli egzorcyzm uroczysty.
Jeśli chodzi o owo wydarzenie w Pekinie- zauważ, że było tam wielu księży katolickich. I skoro celebrowali egzorcyzmy, bez względu na formę, to znaczy że mieli takie kompetencje.
W dodatku osoby o tak dużym autorytecie, jak Kiko Carmen i o. Mario, cieszący się zaufaniem i przyjaźnią trzech ostatnich papieży, z obfitymi owocami swojej działalności, z pewnością nie robiłyby niczego niezgodnego z KK i bez jego aprobaty.
Jeśli czegoś nie rozumiemy, nie możemy od razu tego negować. Załóż ograniczoność własnej wiedzy. Nie jesteś Alfa i Omegą wiedzy o kościele, i Duchu Świętym. Nawet oskarżając kogoś zwykle zakładamy jego dobra wolę. Ty natomiast swoimi postami usiłujesz zdyskredytować wielu przedstawicieli K.K. Czynisz się sędzią nad nimi.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
16-05-2010 13:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
siloam Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 173
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #29
 
Cytat:Ma, z racji swojego chrztu.
Z racji swojego chrztu może jedynie modlić się o uwolnienie, a nie kogokolwiek egzorcyzmować. Mylisz pojęcia. I to nie ja rozsądzam, a KPK. Kiko jest ponad KPK? Ciekawe...

Objawienia uznane przez Kościół katolicki: Objawienia.info
16-05-2010 15:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bashca Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 835
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #30
 
sant napisał(a):Jeśli chodzi o owo wydarzenie w Pekinie- zauważ, że było tam wielu księży katolickich. I skoro celebrowali egzorcyzmy, bez względu na formę, to znaczy że mieli takie kompetencje.

Myśle że powinniśmy zostać przy tym co Tomasz napisał bez rozdmuchiwania tej sprawy. Jedno pewne Kiko nie ma pozwolenia na egzorcyzmy, ale był na miejscu gdzie inni księża (bo nie był tylko z Ojcem Mario) odprawiali egzorcyzmy. Możemy tutaj rozdmuchiwać sprawę zastanawiając sie czy O Mario dostał takie pozwolenie czy nie. Na pewno nie zrobił czegoś wbrew Kościołowi, bez jego zezwolenia.

"Dla niektórych ludzi twoje życie może być jedyną Biblią jaką przeczytają" Uśmiech
/W.J Toms/
16-05-2010 16:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości

Wróć do góryWróć do forów