Wątek zamknięty 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odpust zupełny
Autor Wiadomość
Longinus Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 2
Dołączył: Jul 2010
Reputacja: 0
Post: #1
Odpust zupełny
Uczestniczyłem ostatnio w mszy przed którą ksiądz zapowiedział że był odpust zupełny tamtego dnia, czy jeśli spełniłem wszystkie wymagania to muszę się spowiadać z grzechów lekkich które miałem na sumieniu?
05-08-2010 13:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika
o. Wit Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 100
Dołączył: Mar 2010
Reputacja: 0
Post: #2
 
Ten temat jest dość szeroki. Odpowiem w skrócie - do uzyskania odpustu zupełnego potrzeba wolności od jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet lekkiego, a to nie to samo co sam grzech lekki. Gdy nie ma w nas tego braku przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, wtedy uzyskujemy odpust częściowy.
Odpust to darowanie kar za grzechu. To jakby naprawienie w nas i wokół nas skutków grzechów. Każdy dobry czyn ma swoje źródło w Bogu i jest formą takiej "naprawy". Co więcej we wspólnocie Kościoła inni się za nas modlą i też wypraszają nam takie łaski.
Dlatego warto nie zaniedbywać żadnej okazji do dobrego, m.in. uzyskiwania odpustów.

Innym warunkiem jest spowiedź święta. Nie chodzi jednak o to, że trzeba w ten sam dzień przystąpić do spowiedzi. Jeśli jesteś w łasce uświęcającej (a to powinien być najzwyczajniejszy stan dla każdego katolika) to nie musisz tego dnia się spowiadać - wystarczy w "okolicy". Przy okazji zachęcam Cię do comiesięcznej spowiedzi Uśmiech

Niech Jezus Cię błogosławi +
15-08-2010 17:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #3
 
Odpowiedź na pytanie już padła, kolejne pytania proszę. Longinusie, zadawać w "swoim" temacie.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
08-03-2011 15:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów