Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diakoni stali
Autor Wiadomość
baranka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 214
Dołączył: Apr 2005
Reputacja: 0
Post: #16
 
tak...a ludzie sa tylko ludzmi -i to tez kwestia zaufania im, ich wierze.. (aj em hjudź sceptyk, to mi trudniej)
07-07-2005 19:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #17
 
Dlatego właśnie Baranko, jest coś takiego jak Magisterium Kościoła, by Ci co mają słabą wiarę, oparli się na nauczaniu Kościoła.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
07-07-2005 19:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #18
 
Cytat: ja bym czuła się conajmniej dziwnie, gdyby mi taki diakon udzielał np. sakramenty małżeństwa...
Sakramentu małzeństwa udzielaja sobie sami małżonkowie, a kapłan [albo diakon] ten zwiazek błogosławi w imieniu Kościoła.
Tylko prawosławni uważaja, że to kapłan udziela sakramentu - i miało to katastrofalne konsekwencje praktyczne w Związku Radzieckim...
W przeciwieństwie do prawosławnych katoliccy narzeczeni wiazali sobie ręce stułą i wygłaszali przyrzeczenia małżeńskie wobec 2ch świadków - nawet przy braku kapłana - i Kościół uznawał to zawsze za ważnie zawarty sakrament.

Diakon nie jest powoływany do sprawowania sakramentów, ale do głoszenia słowa, udzielania błogosławieństw i [zwłaszcza] opieki duszpasterskiej najsłabszych [chorzy, więźniowie, opuszczeni].

Wyjatek jest tylko z udzielaniem chrztu, ale tylko dlatego, że do tego nie są potrzebne święcenia. Diakon Filip udzielił chrztu urzędnikowi królowej Etiopii - dlaczego im tego zatem zabraniać ?

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
15-07-2005 17:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Darek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 32
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #19
 
Gregoriano napisał(a):Generalnie - jeśli dobrze to zostanie zorganizowane - to nie widzę problemu. Przecież to nie będą przypadkowe osoby, tylko takie, które będą odpowiednio do tego przygotowane. Jednocześnie jest to jakieś wypełnienie postanowień Soboru Watykańskiego II, odnośnie większego zaangażowania wiernych świeckich w funkcjonowanie Kościoła
Stały diakon nie jest osobą świecką tylko duchownym tak jak ksiądz, tylko ma inny zakres obowiązków. Uczestniczy on w pierwszym stopniu sakramentu święceń.
19-07-2005 10:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #20
 
ks. Darek napisał(a):
Gregoriano napisał(a):Generalnie - jeśli dobrze to zostanie zorganizowane - to nie widzę problemu. Przecież to nie będą przypadkowe osoby, tylko takie, które będą odpowiednio do tego przygotowane. Jednocześnie jest to jakieś wypełnienie postanowień Soboru Watykańskiego II, odnośnie większego zaangażowania wiernych świeckich w funkcjonowanie Kościoła
Stały diakon nie jest osobą świecką tylko duchownym tak jak ksiądz, tylko ma inny zakres obowiązków. Uczestniczy on w pierwszym stopniu sakramentu święceń.

No tak, tylko stały diakon może mieć żonę. Chyba się nie mylę. W moim potocznym rozumieniu to taki qusi duchowny...

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
19-07-2005 11:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #21
 
Cytat:No tak, tylko stały diakon może mieć żonę. Chyba się nie mylę. W moim potocznym rozumieniu to taki qusi duchowny...
Niezupełnie. To żonatych mężczyzn Kościół Rzymsko-Katolicki dopuszcza obecnie do święceń diakonatu. Gdy diakon zastanie wdowcem - nie ma prawa pojąć innej żony.

Takie same zasady obowiązują w przypadku święceń prezbiteratu w Kościołach Wschodnich w unii z Rzymem [np. grecko-katolickim].

A już szczytem ignorancji jest twierdzenie, że diakoni czy też księża grecko-katoliccy "mogą się żenić" ! NIE ONI NIE MOGĄ SIĘ ŻENIĆ !

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
19-07-2005 13:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #22
 
jswiec napisał(a):A już szczytem ignorancji jest twierdzenie, że diakoni czy też księża grecko-katoliccy "mogą się żenić" ! NIE ONI NIE MOGĄ SIĘ ŻENIĆ !


Nie bardzo rozumiem... :coo:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
19-07-2005 13:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #23
 
To proste: diakon, który przystąpił do święceń w stanie bezżennym nie może się żenić; tak samo ksiądz greko-katolicki. Ani diakon, który przyjął święcenia jako żonaty, a potem owdowiał.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
19-07-2005 14:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #24
 
A to nie wiedziałam. Myslałam, że ksiądz greko katolicki po swięceniach może się również ożenić...

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
19-07-2005 15:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #25
 
Z tego co ja wiem to diakona obowiązuje juz celibat ...
19-07-2005 16:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #26
 
...jeśli był wyswięcony w stanie bezżennym.
Jeśli był żonaty, to z pewnością może współżyć z żoną. Tylko jeśli ta żona umrze, nie może pojąć innej.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
19-07-2005 17:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #27
 
Ja nie wiem o jakich wy mówicie diakonach, ale ja mówię o takich, którzy poszli do seminarium. I tam żaden z nich żony nie ma. ](*,)
19-07-2005 17:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #28
 
Offca napisał(a):A to nie wiedziałam. Myslałam, że ksiądz greko katolicki po swięceniach może się również ożenić...

U Unitów, dokładnie tak jak u Prawosławnych obowiązuje zasada, iż żenić przyszłemu kapłanowi wolno aż do święceń diakonackich, potem "klamka zapada" i musi żyć w celibacie.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
19-07-2005 19:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #29
 
Diakoni w seminarium otrzymali święcenia w stanie bezżennym, dlatego nie mogą się już żenić.
My tu mówimy o żonatych mężczyznach, którzy w Polsce mają wkrótce być wyświęceni na diakonów. We Francji są ich całe setki...

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
19-07-2005 22:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #30
 
Cytat:potem "klamka zapada" i musi żyć w celibacie.

To się musi spieszyć z szukaniem żony Oczko

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
19-07-2005 22:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów